Ana sayfa sorular Big Mac Endek...

Big Mac Endeksi Nedir?

Big Mac Endeksi Nedir? Big Mac Endeksi neyi gösterir?

Big Mac Endeksi The Economist dergisi tarafından 1986 icat edilmiş ve bir ülkedeki döviz kuru seviyesini doğru yerde mi ya da olması gereken seviyeden ne kadar uzak onu anlamak için kullanılan bir endekstir.

Big Mac Endeksi satın alma gücü paritesi teorisine dayanır. Bu teori ülke para birimleri arasındaki dönüşüm oranlarının (kurların) belirli bir mal ve hizmet sepetindeki satın alma gücünü eşitleyecek şekilde hareket edeceğini söyler.

Buradan hareketle Mac Donald’s dünyanın birçok ülkesinde vardır ve Big Mac standart bir üründür. Bu standart ürün yapılırken o ülkedeki girdilerden (malzeme, enerji,işgücü vb.) yararlanılır ve ortaya bir maliyet çıkar. Bu maliyet ile ABD’deki maliyet ve döviz seviyeleri karşılaştırılır.

Örneğin bu yazı yazıldığı sırada ABD’de bir Big Mac ortalama 5,28 dolar civarında. Türkiye’de ise 10,75 TL. 10,75/5,28=2,04 Dolar kuru USDTRY kuru ise 3,80. Buradan hareketle Türk Lirası olması gereken duruma göre %46,5 daha değersiz. Aşağıda diğer ülkelerle karşılaştırmalı görselini de bulabilirsiniz.