Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Y Kuşağı Zeng...

Y Kuşağı Zenginlik ve Tüketimin Yeni Kralı Oluyor, Merrill Lynch

turizm-aile-tatil-yaz-01

Bank of America Merrill Lynch tarafından ‘Dönüşen Dünyada Y Kuşağı’ konusunda gerçekleştirilen çalışmanın ortaya çıkardığı sonuçlara göre; 1980 sonrasında doğan kuşak, zenginlik ve tüketime küresel çapta yön veren nüfus grubu haline geliyor.

BofA Merrill Lynch’in araştırmasına göre, küresel çapta yaşı 18 ile 34 arasında değişen ve ‘Y Kuşağı’ olarak tanımlanan grubunun sayısı yaklaşık 2 milyar kişiyi bulurken, bu kitlenin yüzde 86’sı gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

ABD’de sayısı 75 milyona ulaşan Y Kuşağı mensuplarının sayısının, 2015 yılında İkinci Dünya Savaşı sonrasında doğan ve ‘Baby Boomer’ olarak nitelendirilen kitleyi geçeceği de tahmin ediliyor. Araştırmaya göre bu kuşağın ABD’deki nüfusunun 2036 yılında 81.1 milyona ulaşması bekleniyor.

Zenginlik ve tüketimin ‘kralı’

Araştırmanın sonuçları incelendiğinde Baby Boomer’lar hali hazırda zenginlik birikimi ve tüketici harcamalarında ilk sırada yer almasına rağmen, Y Kuşağı’nın kısa sürede her iki alanda da liderliği ele geçireceği görülüyor. Y Kuşağı şu anda ABD’de işgücüne katılımda ilk sırada yer alırken yılda 1,3 trilyon dolar tüketici harcaması gerçekleştiriyor.

2025 yılında sadece ABD’de söz konusu grubun yıllık gelirinin 8,3 trilyon dolara çıkması ile bu miktarın önemli bir artış sergilemesi bekleniyor. Y Kuşağı bunun yanı sıra Baby Boomer jenerasyonundan devralacağı 40 trilyon dolara yaklaşan varlık ile bu gücünü çok daha yukarıya taşıyacağı tahmin ediliyor. 2025 yılına gelindiğinde ise Y Kuşağı, dünyadaki toplam işgücünün yüzde 75’ini oluşturacakken; kadınların giderek artan öneme sahip ekonomik bir güç olarak bu çalışan nüfusun içerisinde yerini alacağı öngörülüyor.

Macera, işbirliği, dijital, ben kavramları önem taşıyor

Araştırmaya göre Y Kuşağı’nın karakteristik özellikleri de her jenerasyonda olduğu gibi kendine özgü davranış kalıplarını ve karşı duruşu barındırıyor. Y Kuşağı’nın bu karakteristiğini anlamak, yaratıcı değişimi tetikleyen en önemli güç olmalarını anlama konusunda da önemli bir rol oynuyor.

BofA Merrill Lynch’in söz konusu araştırmasında bu kuşağın karakteristiğini oluşturan kavramlar içerisinde; macera, işbirliği, haberdar olma, dijital, farklı, eğitimli, küresel bakış, liberal, ben, şimdi, sorgulama, sosyal ve değer yer alıyor. Yine aynı araştırmada önümüzdeki 3 ila 5 yıl içerisinde bu kuşağın şu alanlarda yeni kavramları da karakteristik özelliklerine eklemesi bekleniyor: Barınma, otomobiller, dışarıda yemek, finans, medya, teknoloji ve seyahat.

Yatırımcılar için öne çıkan 8 başlık

Araştırmanın bir diğer önemli sonucu olarak ise Y Kuşağı’na hitap etmek etmeyi hedefleyen yatırımcıların 8 konuyu önceliklendirmesi gerektiğine dikkat çekilirken bu konu başlıkları şu şekilde sıralanıyor:

  • Teknoloji
  • Tüketiciler
  • Yemek, konaklama ve sağlık
  • Hanehalkı
  • Finansal durum
  • Eğitim
  • Kadın
  • Paylaşımcı ekonomi