Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Sağlık Turizm...

Sağlık Turizminde Büyümek İçin Reçete Var, Uygulama Yok

saglik-08

Sağlık sektörünün önde gelenleri İTO başkanlığında sorunları tespit etti ve çözüm önerilerini sıraladı.

Sağlık hizmetleri sektörü büyümek ve sürdürülebilir başarı için alternatif büyüme arayışında. Sağlık turizmi, sağlık serbest bölgeleri, tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası kapsamındaki hasta grupları bu alternatifler arasında gösteriliyor. İstanbul Ticaret Odası Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Mustafa Cantürk, özel sağlık sektörünün sürdürülebilirliği için yeni alternatif hasta gruplarına yönelmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Cantürk, sektörün durumunu şöyle anlattı:

Özel Sağlık Sektörü için Sigortacılık

“Şu anda özel sağlık sektörünün en önemli hasta kaynağı yerli hastadır. Ancak SGK’nın fiyat politikası, rekabet şartları; nakit ve daha yüksek fiyatla hizmet sunabileceğimiz hasta portföyünün oluşturulmasını gerektiriyor.

Bu nedenle sağlık turizmine ciddi şekilde önem verilmeli. İstanbul Ticaret Odası bu konuda liderlik yapmalı. Diğer bir hasta grubu da özel sağlık sigortalı ve tamamlayıcı sağlık sigortalı hastalarımızdır. Her iki sigorta şeklini de yaygınlaştırıcı ve özendirici düzenlemelere gidilmeli. Bu konuda sigortacılıkla ilgili komite ile işbirliği yapılmalı.”

SGK’NIN Sözleşme İptalleri Mağdur Ediyor

Komite Üyesi Lutfi Öztürk de öncelikle, sektöre yatırım yapanların önünü görebilmesi gerektiğini söyledi. Öztürk, “Özel sağlık kuruluşlarından hizmet satın alan SGK’nın, kurum sahiplerinin kimliği üzerinden yaptığı sözleşme iptalleri o kurumlarda çalışan yüzlerce insanı işsiz bıraktığı gibi buralardan hizmet alan binlerce insanı da mağdur ediyor” dedi. Bu gelişmelerin sektörün geleceğine olan güveni sarstığını kaydeden Öztürk, şöyle devam etti: “Hakkaniyetsiz olarak üniversite hastanelerine fazla ücret ödenmesi bir diğer önemli sorundur. Bu adaletsiz uygulama çok farklı zeminlerde ve çok kere ifade edilmesine rağmen düzeltilmemiştir. İlgili ve yetkili kişilerin bu sorunlara çözüm üretmesi gerekmektedir.“

Sağlık Turizmi ve Sorunları

Komite Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Sedat Özdemir, dünyada ve ülkemizde sağlık turizminin, son yıllardaki yükselişiyle önemli bir alternatif turizm çeşidi olduğuna dikkat çekti. Özdemir, sağlık turizminde yapılabilecekleri şöyle anlattı:

  • Kamu hastanelerinin sağlık turizmine desteği çok gerilerde.
  • Henüz Sağlık Serbest Bölgeleri oluşturulamadı.
  • Yetişmiş ve tecrübeli, yabancı dil bilen doktor ve personel açığı ana sorundur.
  • Termal turizm ve yaşlı-engelli turizmi henüz yeteri kadar yatırım yapamadığımız bir alandır.
  • Mevzuat Düzenlenmeli: Bu alanda mevzuatın düzenlenmesi ve devlet destekli büyük projeler önemli.
  • Sağlık Serbest Bölgeleri aslında her üç alanda da sorunları çözebilecek, ülkemizin sağlık turizminden beklentilerini karşılayabilecek yegane çıkış yolu gibi gözüküyor.”

 

 

HABER: FAHRİ SARRAFOĞLU

KAYNAK: İTO HABER