Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Global Sukuk,...

Global Sukuk, İstanbul’dan Yönetilecek

Lüksemburg ve İstanbul’da kurulan iki Global Sukuk Fonu, AZ Global tarafından İstanbul’dan yönetilecek. Avrupa ve Türkiye’ de ilk kez oluşturulan fonun, İslam Hukuku’na uygunluğu da ciddi bir denetime tabi tutulacak.

 

Türkiye’de sermaye piyasasında ilklerin mimarı Global Yatırım Holding ve Avrupa’nın önde gelen varlık yönetim şirketlerinden Azimut Grup’un güçlerini birleştirmesiyle kurulan AZ Global, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk Global Sukuk Fonu’nu (Uluslararası Kira Sertifikası Fonu) İstanbul’dan yönetecek. Avrupa ve Türkiye’ de kurulan ve AZ Global tarafından ‘İslam Hukuku Kurallarına Uygun’ olarak yönetilecek Global Sukuk fonuna Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay çıktı.

Azimut Grup tarafından Eylül 2013’te Lüksemburg’da kurulan Global Sukuk Fonu,  UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities) standartlarına  uygunluğu ile tüm Avrupa Birliği pasaportuna sahip ilk sukuk fonu olacak. Bu sayede Global Sukuk Fonu hem İstanbul Finans Merkezi Projesi kapsamında yönetilen bir fon olacak hem de Avrupa Birliği ülkelerinde yalnızca kurumsal yatırımcılara değil bireysel yatırımcılara da satılabilecek. Avrupa’da bugüne kadar kurulan en büyük sukuk fonu olma özelliğini taşıyan Global Sukuk Fonu ile eş zamanlı olarak  Türkiye’de de kurulan Global Sukuk Fonunun her ikisi de İstanbul’dan AZ Global Portföy Yönetimi tarafından yönetilecek.

 

Yılda dört kupon ödemesi

Lüksemburg ile eş zamanlı olarak Türkiye’de kurulan Global Sukuk Fonu da ürünleri ve yönetim stratejisiyle, varlık sınıflarına Türkiye’deki klasik portföy yönetimi dışında farklı bir yaklaşım getiren AZ Global tarafından yönetilecek. Seçimi yapılan sukuk ihraçlarına yatırım yapan Global Sukuk Fonu, ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarının ilk iş günlerinde yatırımcılara kar paylarını kupon olarak ödeyecek.

 

Yeni bir yatırım aracı olan sukuk fonlarının dünyada yoğun ilgi gördüğüne değinen AZ Global İcra Kurulu Başkanı Giorgio Medda, Avrupa’da ilk defa kurulan Global Sukuk Fonu’nun aynı zamanda ilk kez Avrupa’da ve Türkiye’de bu büyüklükte bir fon oluşturulduğuna dikkat çekti. Medda, “Azimut Grup ve Global Yatırım Holding’in güç birliğiyle kurulan AZ Global, uluslararası yatırımların Türkiye’ye yönlendirilmesine katkıda bulunuyor. Avrupa’da ilk defa kurulan bu fon İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin de ilk ürünlerinden biri olarak görülebileceği gibi bizim de projeye inancımızın bir ifadesidir. Eylül 2013’te Lüksemburg’da Global Sukuk Fonu ile birlikte kurulan diğer bir fon olan Lira Plus ile birlikte AZ Global tarafından yönetilen ve yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına yatırım yapmasını sağlayan 2 fona geçen kısa sürede 100 milyon euro’yu aşan giriş sağlandı. Türkiye’ye sağlanan bu sermaye girişinin artarak devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sıkı denetim altında

AZ Global Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, Azimut Grup ile Global Yatırım Holding’in bir ortak girişimi olan AZ Global’in Global Sukuk Fonları portföyüne alınacak tüm yatırım araçları ile fon portföyünün bileşimi İslam Hukuku Denetleme Komitesi tarafından onaylanacağına değindi. Hocaoğlu, Lüksemburg ve İstanbul’da eş zamanlı olarak yatırımcıyla buluşan Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük Global Sukuk Fonu’nda yatırımcıların, Türkiye’de ihraç edilmiş kira sertifikalarının yanı sıra uluslararası kira sertifikalarına da yatırım yapma imkanı bulacağını belirtti.

 

Fonun yatırım süreçlerinin İslam Hukuku kriterlerine göre denetleneceğini belirten Hocaoğlu, “Lüksemburg ve İstanbul’a eş zamanlı arz edilen iki fon da İstanbul’dan yönetilerek gerek Türkiye’deki ve gerekse de tüm dünyadaki yatırımcılara sunulacak. Global Sukuk Fonu, varlıkların paylaşılmasına veya kiralanmasına dayalı gerçek ekonomik işlemlerin getirisin dağıtan bir İslami finans ürünü. Fonun İslam Hukuna uygunluğunu sağlayan ‘İslam Hukuku Denetleme Komitesi’ alanlarında dünya çapında kabul görmüş ve saygı duyulan akademisyenler olan Dr. Mohamed Ali Elgari, Dr. Muhammad Amin Ali Qattan, Dr. Mohd Daud Bakar ve Dr. Osama Al Dereai’den oluşuyor” dedi.

2013 yılı içerisinde Türkiye’de 6 yurtdışında ise 2 fonun halka arzedildiğini de belirten Hocaoğlu, Formula Karpayı Fonu’nun, Kasım 2013 sonu itibariyle Türk lirası varlık sınıflarına yatırım yapan bireysel yatırım fonları içerisinde yatırımcısına  en yüksek getiriyi sağlayan fon olduğunu açıklayarak fonun tahsil ettiği nakit temettüleri yatırımcılarına öderken beraberinde yatırımcıların düşük volatilite ile güvenli bir yatırım yapma imkanını sunduğunu da vurguladı. Hocaoğlu, “AZ Global’in yılbaşındaki varlık büyüklüğü yaklaşık 8 katına ulaştı. 2013 yılında açılan hesap sayısı olarak bağımsız portföy yönetim şirketleri içerisinde birinci sıraya yerleştik” şeklinde konuştu.

 

AZİMUT

Avrupa’nın önde gelen varlık yöneticilerinden Azimut, 1986 yılında İtalya’da kurulmuştur. Azimut Grubu, varlık yönetimi alanındaki uzmanlığıyla, yatırımcılarına finansal danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Konusunda uzman 1.400’den fazla finansal danışmanıyla dünya çapında 160.000 yatırımcıya ulaşan Azimut, İtalya, Lüksemburg, İrlanda, İsviçre, Monaco, Türkiye ve Çin’de, 23 Milyar USD’nin üzerinde finansal varlığı 60 farklı ürün kullanarak yönetmektedir.

 

Dünya çapındaki benzersiz ününden güç alan Azimut, sunduğu kişiye özel finansal danışmanlık modeliyle dünyanın farklı coğrafi bölgelerine yayılmış yatırımcı kitlesine global finansal ürünlere ulaşma imkanı sunarak, yönetimindeki toplam varlık platformunu daha da büyütmek amacındadır. 2004 yılından bu yana Milano Borsası’na kote olan Azimut Grup hisselerinin %25’i şirket çalışanlarına, %75’i aralarında çok büyük kurumsal şirketlerin bulunduğu Avrupalı yatırımcılara aittir.

 

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG 

Ekim 2004 tarihinde  bir holding şirketi olarak yeniden yapılanan Global Yatırım Holding A.Ş.(www.globalyatirim.com.tr); altyapı, gayrimenkul, enerji ve finansal servisler olmak üzere birçok faaliyet alanında yatırım yapmaktadır. Borsa İstanbul’da işlem gören Global Yatırım Holding A.Ş. (GLYHO.IS), finans alanındaki deneyimlerini, endüstriyel iş olanaklarında en verimli şekilde değerlendirmektedir.