Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Gıdayı Üç Tem...

Gıdayı Üç Temel Girdi Zorluyor

tarim-sebze-meyve-13İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, gıda fiyatlarındaki artışın enflasyona etkisiyle ilgili olarak, “Artış aracılardan değil, doğrudan doğruya üretim maliyetindeki artıştan kaynaklanıyor. Üreticiyi de perakendeciyi de potansiyel suçlu ilan etmek doğru değil” dedi. Çağlar, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve İTO Gıda İhtisas Komitesi’nin İTO Cemile Sultan Korusu’nda İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu’nun başkanlığını yaptığı toplantıda sektörü değerlendirdi.

TÜKETİMİN YÜZDE 25’İ

İbrahim Çağlar, toplam tüketimimizin yüzde 25’ini gıda harcamalarının oluşturduğunu söyledi. Enflasyonun ciddi bir tehdit olduğunu belirten Çağlar, “Enflasyon iki haneye oturursa bunu aşağıya indirmek zor olur. Dünya gıda fiyatlarının tarihi düşük olduğu bir noktada içerideki gıda enflasyonu kabul edilebilir bir şey değil. Ancak sorunu çözmek için sebebi doğru tespit etmeliyiz” dedi.

KURDAKİ ARTIŞ

“Gıdada üretim maliyetindeki artışın sebebini anlamak için de üretimin en önemli üç girdisine bakalım” diyen Çağlar, “Mazot, gübre ve tohumda dışa bağımlıyız. Son üç yılda dolarda yüzde 60’ın üzerinde artış gerçekleşti. Kurun artması hem girdi maliyetini artırıyor hem de arzı dengeleyecek ithal ürünü pahalandırıyor. Gübre fiyatlarında ortalama yüzde 20, tohum fiyatlarında yüzde 30 artış var. Demek ki gıda fiyatını kalıcı olarak düşürebilmek için bu girdilerde dışa bağımlılığı azaltmak zorundayız” diye konuştu.

ÜLKE İÇİN SEFERBERLİK

Tarımda Türkiye’nin iklim ve coğrafya avantajını tamamlayacak reformlara ihtiyaç olduğunu belirten İTO Başkanı Çağlar, şunları söyledi: “Ülkemizin bir seferberlik halinde tarım ve hayvancılıkta ciddi adımlar atması gerekiyor. 10 yıl, 20 yıl öncesine göre gübre fiyatları ne kadar düşmüş? Gübresinden tohumuna kadar dışa bağımlılığı azaltabildik mi?
Traktöre konan bir litre mazot, Hollanda’daki traktör ile aynı mı? Verimli topraklarımızı rekabetçi fiyattan tohumla ekebiliyor muyuz? Tarlaları rekabetçi fiyattan sürebiliyor muyuz? Toprağımızdan rekabetçi ürün fışkırabiliyor mu? Çiftçimiz bilinçli tarım yapıyor mu? Akıllı üretim tekniklerini yeterince kullanabiliyor mu? Gençleri yeniden tarım sektörüne çekebiliyor muyuz? Arazilerin verimsiz, küçük parçalara ayrılmasını, tarım arazilerinin inşaat alanına dönüşmesini ne kadar önleyebildik? Bunlar elbirliği ile atmamız gereken adımlar. Şanslıyız ki, bizi dinleyen bir hükümetimiz var. Bakın, geçtiğimiz hafta iki bakanımız Odamızı ziyaret etti. Sorunlarımızı aktarma, çözüm bulma şansımız var. Yeter ki teşhisi doğru koyalım. Türkiye tarımdan, toprağından vazgeçemez. Aracısından, toptancısından, perakendecisinden vazgeçemez.”

Toplantıda Prof. Dr. Kerem Alkin de dünyadaki gıda fiyatları ve bunun enflasyona etkisi ile ilgili bir sunum yaptı.

HAMMADDE VE KİRALAR

Gıda sektörü ve ekonomi basınının buluştuğu toplantıya, İTO Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, EGD Başkanı Celal Toprak, İTO Meclis ve Komite Üyeleri, İstanbul Yaş Meyve, Türkiye Perakendeciler Federasyonu yöneticileri, Sebze ve Bostan Komisyoncuları Derneği (İSMEYDER) yetkilileri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Toplantıda, Perakende Ticaret Meslek Komitesi Meclis Üyesi İsa Albayrak, Toptan Gıda ve Temizlik Ürünleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Murat Kılıç, Ekmek, Un ve Unlu Mamüller Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ahmet Zeki Sarıhan, Hayvansal Gıda Ürünleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ramazan Ceylan, Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Meslek Komitesi Üyesi Ali Tatlıdil, Baklava, Pasta ve Şekerli Mamüller Meslek Komitesi Meclis Üyesi Necati Göksu, Et ve Et Ürünleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Osman Uluçay, Hububat, Bakliyat, Kuruyemiş ve Kuru Meyve Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mehmet Tevfik Dinçer, Meyve ve Sebze Meslek Komitesi adına İstanbul Toptancı Hal İşadamları Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Yanık sektörün sorunlarıyla ilgili birer sunum yaptılar.

Yapılan sunumlarda, ürün fiyatlandırmasında özellikle hammadde, yüksek kiralar ve acımasız rekabetin çok büyük etken olduğu belirtildi. “Bunun sonucunda tüketiciye yüksek fiyatla sunum yapılmasından üretici suçlanıp mağdur edilmektedir” denildi. Devletin de bu konuda yanlış bilgilendirildiği dile getirilen sunum-larda, konuyla ilgili araştırma yapan yetkililerin kendilerinden de görüş almalarının faydalı olacağı kaydedildi.

HABER: YAHYA GÜL
Kaynak: İTO HABER