Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Ekonomide Üst...

Ekonomide Üstün Performans, Garanti Bankası

Aktivite Daha Çok Hız Kazanıyor

Sanayi üretimi Temmuz’da yıllık %14.5 (tak.ar.) belirgin büyüyerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Geçen yılın hızlı düşüşüne ek olarak, sanayi üretimi büyümesi aktivitenin hem daha sağlıklı hem de 1Ç’deki %2,1 ve 2Ç’deki %4,6 büyüme oranlarıyla karşılaştırıldığında hız kazanmış olduğunu teyit etti. Aylık GSYH göstergemiz (Bloomberg ticker: GBTRGDPY index) 2Ç’de %5.1’lik GSYH büyümesi gösterirken 3Ç için daha da hızlı bir büyüme olacağına işaret ediyor.

Ağustos ayında, imalat sanayi PMI endeksi son 6 yılın en yüksek performansını elde ederken, dış ticaret verileri de artan ithalat talebine dair bilgi verdi. Ağustos’ta ayrıca elektrik üretimi de güçlü büyümesini korudu. 3Ç’ye dair göstergelerin çoğu öncü anket verileri, ancak önümüzdeki dönemde benzer aktivite verilerinin açıklanacağı aşikar. 2Ç GSYH beklentimizi ve 3Ç’de hem baz etkisi hem de hızlanan aktiviteyi ele aldığımızda, 4Ç’de bir kısım yavaşlama beklesek de 2017 yılı büyüme beklentimiz olan %5’in üzerinde risklerin yukarı yönlü olduğu kanaatindeyiz.

Genele Yayılmış Aktivite Kazanımları

Temmuz ayında takvime etkisinden arındırılmış sanayi üretimi büyümesi çoğu alt sektör tarafından desteklendi. En büyük desteği ise aramalı (5.2 puan katkı) ve sermaye malı (3.9 puan katkı) üretiminden aldı. 2Ç’de tüketim malı üretimindeki artışın daha çok dayanıklı tüketim malı üretiminden olduğunu, dayanıklı olmayan tüketim malı üretiminde zayıf seyrin devam ettiğine tanık olmuştuk. Temmuz ayında ise, baz etkisi dışında da dayanıklı olmayan tüketim malı üretiminin hız kazanarak 3Ç’ye olumlu bir başlangıç yaptığını görüyoruz. Ara malı üretiminin hızlanması da gelecek dönemin üretimi ve yatırımı açısından önemli. Genel anlamda Temmuz ayı sanayi üretiminde, daha önce de tahmin ettiğimiz gibi 3Ç için sadece baz etkisinin değil, tüm sektörlere dağılan genel bir aktivite hız kazanımının etkili olacağını görüyoruz. Daha güçlü tüketim, yatırım ve dış ticaret dinamikleri öngördüğümüzden, önümüzdeki dönemde hükümet teşviklerinin bütçe performansını desteklemek adına bir süre arka planda kalacağını tahmin ediyoruz. Aylık GSYH göstergemiz Ağustos ayında 3 aylık ortalamaya göre %6.4 büyüme öngörüyor (%26 bilgi ile).

Ekonomide Üstün Performans

2Ç’de elde edinilen olumlu ekonomik aktivite göstergeleri, hem baz etkisi hem de mali ve makroihtiyati teşviklerle 3Ç’de daha da güç kazanacak. Dolayısıyla ekonomik aktivitenin güçlü seyri 2017 yılı büyüme beklentimiz olan %5 üzerinde belirgin yukarı yönlü risk oluşturuyor. Pazartesi günü (11 Eylül) 2Ç GSYH büyümesi açıklanacak. Büyümenin beklentimiz olan %5.1’in üzerinde gelmesi 2017 yılı beklentimizi yukarı yönlü revize etmemize sebep olacaktır.

 

Seda Güler, Asuman Kemiksiz, Gizem Önen