Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Dış Ticaret V...

Dış Ticaret Verileri Geçen Yıla Göre Daha İyi, Tuncay Turşucu

tuncay-tursucu-07

“Dış ticaret açığı Ekim ayında 4.163 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Piyasa beklentileri yaklaşık aynı seviyedeydi diyebiliriz. Beklentilere kıyasla sürpriz bir veri değil. USDTRY kurunda sert bir hareket oluşmadı. Ekim ayında geçen yıl aynı aya göre ihracat %3 azalırken, ithalat %0.5 artmış ve dış açık ise aynı dönemde %13.2 artış gösterdi.

Ocak-Ekim döneminde ise dış ticaret açığı 46.241 milyon dolar seviyesinde oluştu ve yıllık bazda dış açıktaki gerileme %12.5 seviyesinde oluştu. 2015 yılında dış ticaret açığı %25 azalmıştı. Dış ticaretteki gerilemenin şiddeti giderek azaldı. Üstelik son iki aylık verilerde dış açık geçen yıla göre artış eğilimi gösteriyor. Bu gidişle dış ticaret açığı 2016 yılını, 2015 yılındaki 63.395 milyon dolar seviyesinin yaklaşık %10 altında kapatacak görünüyor. On aylık verilerde ihracatın ithalatı karşılama oranı %71.7 seviyesinde oluştu. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam %69.5 düzeyindeydi. 2016 yılında %71 seviyelerinde kapatacağız görünüyor.

Cari Açık tarafı ekim ayında da zorlanabilir 

Ekim ayı cari işlemler hesabında 4.2 milyar dolar gibi bir rakam sadece dış ticaret açığından gelecek. Hizmet ve diğer gelir dengeleri eklenince cari işlemler hesabında bu açık 1.5-1.7 milyar dolar seviyesine gerileyebilir. Buna karşılık finans hesabı yine eylül ayında olduğu gibi portföy çıkışları ve net kredi ödemeleri gibi gelişmelere sahne olabilir ve döviz açığı verebilir. TCMB verilerine göre ekim ayında yabancılar 470 milyon dolar hisse alımı yaparken, tahvil bonodaki satışları 1.2 milyar dolar seviyesini buldu. TL’de ekim ayındaki değer kaybı yabancı çıkışlarının muhtemel olduğunu gösteriyor.  Bunların da sonucunda 2.5-3 milyar dolar gibi finansman hesabından döviz ihtiyacı belirebilir. Dış ticaret açığı ile toplamda 3.7-4.3 milyar dolar gibi finansman ihtiyacı ile karşılaşabiliriz. Bu finansman yine Merkez Bankası rezervlerinden karşılanabilir.”

İntegral Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Direktörü

Tuncay Turşucu