Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Cari Açık Bek...

Cari Açık Beklenen Yönde, Finansman Tarafı Beklentilerin Üzerinde, Tuncay Turşucu

Cari açık beklenen yönde, Finansman tarafı beklentilerin üzerinde

Ekim ayı cari işlemler açığı beklentilere paralel 1.675 milyon $ seviyesinde geldi. Önceki ay açıklanan 1.684 milyon $ rakamına oldukça yakın bir veri. 2015 Ekim ayında cari açığımız 343 milyon $ gibi küçük bir seviyede oluşmuştu. Bununla birlikte dokuz aylık cari açık 26.468 milyon $ seviyesine ulaşmış oldu. Geçen yıl aynı dönemde cari açığımız 24.978 milyon $ seviyesinde oluşmuştu. Geçen yıla göre yılın ilk dokuz ayında cari açıkta %6’ya yakın artış var.

Yıllık cari açıkta yükseliş son üç aydır devam ediyor

Yıllık (on iki aylık) cari açık ise 33.773 milyon $ seviyesine ulaştı. Yıllık veride temmuz ayından bu yana düşüş durdu ve son üç aydır yükseliş var. Cari açıkta dış ticaret açığının büyük ağırlığı var ancak yıllık verilerde artışa geçmemizde Turizm gelirlerindeki düşüş bunda etkili oldu. Ocak-Ekim döneminde turizm gelirleri 12.389 milyon $ olurken ve rakam geçen yıl aynı dönemde 19.507 milyon $ seviyesinde oluşmuştu. Burada Turizm’den kaynaklı 7.1 milyar $ seviyesinde bir kayıp var.

Finansman tarafında beklentilerin üzerinde giriş var

Finansman tarafında ise eylül ayına kıyasla oldukça güzel bir görüntü var. Ekim ayında toplam 4.3 milyar $ giriş yaşarken, bu rakam eylül ayında 3 milyar $’a yakın çıkışı işaret ediyordu. Ekim ayında doğrudan yatırımlardan 665 milyon $, portföy yatırımlarında 1.990 milyon $ ve diğer yatırımlar hesabından 596 milyon $ giriş görülüyor. Eylül ayında 1.4 milyar $ portföy çıkışı  oluştuğu göz önüne alınırsa ekim ayı finansman verileri beklenenden iyi geldi.

Elim ayından TCMB rezervlerine katkı yaptık

Finansman tarafındaki yüksek girişin sonucunda TCMB rezervlerine 2.923 milyon $ koyabilmişiz. Eylül ayında rezervlerden 4.818 milyon $ kullanmak zorunda kalmıştık. Ekim ayındaki kur hareketlerine bakıldığında portföy çıkışı olabileceği yönünde beklentiler vardı. Bu açıdan ekim ayındaki cari açık verisi beklentilerin üzerinde denilebilir.

Yılı %4.5 cari açık ile bitireceğiz görünüyor

Dokuz aylık cari açık 26.468 milyon $ seviyesinde bulunuyor ve 2016 yılını 32-34 milyar $ arasında kapatacağız görünüyor. TCMB beklenti anketinde yıl sonu cari açık beklentisi 34 milyar $ seviyesinde. Son verilere göre milli hasılaya oranlar yaklaşık %4.5 gibi bir cari açık ile yılı bitireceğiz görünüyor.