Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Yunus Kaya Ya...

Yunus Kaya Yazdı: Mini Ralli

Yunus Kaya Yazdı: Mini Ralli

Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya’nın günlük yazılarını burada bulabilirsiniz:

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Mini Ralli

ABD’de FED’in önlemler zinciri operasyonu durmadan devam ediyor. Dün de maddi olarak zorda olan eyaletlere, KOBİlere salgın boyunca 2.3 trilyon dolar tutarında destek operayonunu duyurdu. Alımlarda “BB” kredi notu seviyesine kadar inecek olması dikkat çekti. Açıklama sonrasında piyasalar son 8 gündür devam eden ralliyi sürdürdü. Böylece ABD borsaları bugün kapalı olmasına rağmen son 46 seneenin en iyi haftalık getirisini yakaladı.

OPEC, 6 Mart’ta Viyana toplantısında dünya ekonomisinin % 2.4 büyüyeceğini öngörmüştü. 1 ay sonra dünkü toplantıda dünyanın % 1.1 küçüleceğini öngördüklerini açıkladılar.  Bu yüzden,  düşük petrol talebi ve hızla artan arz fazlası nedeniyle (kendi hesaplarına göre yılın ikinci çeyreğinde günlük 12,7 milyon varillik arz fazlası oluşabilirmiş) küresel petrol stok kapasitesinin mayıs ayı içinde dolabileceği uyarısında bulundular. Rusya’nın da dahil olduğu OPEC dışı ham petrol üreticisi ülkelerin enerji bakanları dün kademeli azaltım/artırımda anlaştı. Buna göre Mayıs-Haziran 10 milyon varil kısılırken, yılın ikinci yarısında 8 milyon kısılacak. 2021 de ise 6 milyon varil kısılacak. Bugün de işe dünyanın geri kalanı katılacak. G20 Enerji Bakanları (Norveç de petrol üreticisi olduğundan G20 üyesi olmadığı halde eklenecek) bugün konuyu görüşecekler.

TCMB verilerine göre; dövizdeki yükseliş ve salgının yarattığı nakit ihtiyacı nedeniyle yabancı para ve altın hesaplarında çözülmenin sürdüğü görülmekte. 3 Nisan haftasında YP mevduatları 3.7 milyar dolar azalırken bunun 2.2 milyar dolar karşılığı (1.1 milyarı Euro, 0.5 milyarı dolar ve 0.5 milyarı dolar) gerçek kişiler, 1.1 milyar doları tüzel kişilerden olmuştur.

Borsa İstanbul pay piyasasında 20 milyar TL civarında günlük hacimler olurken açığa satışın yasaklaması sonrasında 10-15 milyar TL arasında hacim oluyordu. Dün ilk kez 20 milyar TL hacim barajı geçildi. Yani piyasa açığa satış olmadan 20 milyar TL hacmi yapacak kadar canlandı. BIST 100 son 8 günün 7 sinde yükselerek global ralliye katılmış oldu. Bugün ve pazartesi Avrupa kapalı olacak. O yüzden sakin bir gün bekleyebiliriz. 

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü ama 88 bine gevşedi. Şimdi 96 bine ulaştı. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz.

 

Dünya Petrol Birliği mi Geliyor? 

BIST 100 Endeksi son 5 gündür aralıksız, son 7 günde ise 6 kez yükselerek 30 Martta gördüğü 86,8 bin seviyesinden kapanış itibariyle 93,2 bin seviyesine % 7.4 yükseldi. Bu mini rallide banka hisseleri yerine sanayi hisseleri endeksi sürükledi. ABD’de ve Almanya başta olmak üzre % 9 civarında getiriler oluştuğundan global bir ralliden bahsedilebilir. Bugün de global piyasalardaki yükselişin devam ettiği görülüyor. Dolayısıyla Salıya kadar paskalya tatiline çıkacak çoğu borsada bu ralli, tatili fırsat olarak değerlendirmiş olabilir.

Genelde ortadoğu ve Afrika ülkelerinin üyesi olduğu ve dünya petrolünün 1/3ün kontrolüne sahip OPEC’in bugün 17:00’de başlayacak video konferans toplantısı ile üretimde sert kısıntıya gitmesi bekleniyor. Çünkü 2. çeyrekte günlük petrol talebindeki düşüşü Goldman Sachs 14 milyon, UBS ise 20 milyon varil olarak tahmin etmektedir. 

UEA Başkanı Fatih Birol, bugünkü OPEC toplantısına dair beklentilerini aktardı. Birol’a göre; piyasadaki kötüye gidiş devam edecek. Bu yüzden 10 milyon varillik bir kısıntı yapsalar bile sorunu çözemez. Ancak bu kadarlık bir kesinti yapılırsa piyasalara sadece birkaç günlük olumlu hava getirir. “Ben Suudi Arabistan ve diğer ülke bakanlarıyla konuşarak bu Cuma günü G20 olağanüstü toplantısı yapılma önerisinde bulundum, burada daha etkin kararlar alınabilir. Daha büyük bir kısıntıya gidilebilir mi göreceğiz” şeklinde konuşan Birol’un anlattıkları bize konunun bir dünya sorunu olduğunu ve farklı tarafların bir araya gelerek çözmeye çalışacaklarını gösteriyor.

Bilindiği üzere G20 Dönem Başkanı Suudi Arabistan, salı günü, enerji piyasasında istikrarın sağlanması amacıyla G20 Enerji Bakanları düzeyinde yarın için olağanüstü toplantı düzenleyeceğini açıklamıştı. Şimdi, Türkiye’de toplantıya katılıp çözüme katkı sunma fırsatı elde etmiştir.

AB maliye bakanları, yeni koronavirüs krizinin etkisine karşı bölge ekonomisine tampon oluşturmak için ortak tedbir konusunda 16 saatten fazla süren telekonferansta uzlaşamadılar. Piyasalar, Avrupa İstikrar Mekanizması, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Komisyonu desteğini de içeren yaklaşık yarım trilyon euro tutarında bir teşvik paketi bekliyordu. Anlaşmazlıkların başında İtalya ve İspanya’nın savunduğu Euro Tahvilleri geliyor. Ancak Hollanda ve Avusturya buna karşı çıkıyor. Bugün başlayacak yeni tur toplantı saat 17.00 de başlayacak.

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü ama 88 bine gevşedi. Şimdi 92 bini geçti. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz.

 

Yeni Tahminler Geliyor 

Kovid-19 hastalığına yakalanan kişi sayısı bugün 1.5 milyona ulaşıyor. ABD 400 bini aşkın vakayla açık ara ilk sırada. Dün bahsettiğimiz “tünelin ucundaki ışık” beklentisi ile piyasalar bir haftadır toparlıyor. Ancak dün ABD endekslerinde kâr atışlarının baskın olmasıyla artı başlayan borsa eksiye geçti. Benzer bir hareketi BIST 100 Endeksi dün yaptı. Gün içinde 94,778 e kadar yükselen Endeks, gelen satışlar sonrasında günü hafif artışla 92,381’den kapatabildi. Bu sabah ABD Endeks futurelarda hafif tepki var ve asyada da hafif artışlar gözleniyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticileri, yarın 17:00’de başlayacak video konferans toplantısına hazırlanıyor. Müzakereler hakkında bilgi sahibi kaynaklar Suudi Arabistan ve Rusya’nın büyük bir ihtimalle önemli ölçüde arz kısıntısına gideceğini, ancak bunun imza atılacak küresel bir anlaşma ile büyük üreticilerin katılımına bağlı olduğunu belirtti.

Dün Türkiye’de Hazine nakit dengesinin mart ayında 40.4 milyar lira açık verdiği açıklanırken Goldman Sachs, Türkiye ekonomisinin 2020 yılı için küçülme tahminini eksi yüzde 0.2’den eksi yüzde 5’e revize etti. Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarındaki bir daralmanın (Banka Euro Bölgesi’nde yüzde 9 daralma bekliyor) ülke ihracatını olumsuz etkileyeceğine dair görüş bildirdi.

Türkiye’ye en iyi notu veren Fitch ise koronavirüs salgınına bağlı riskten kaçış ortamında büyük miktardaki döviz cinsinden borçları nedeniyle Türk bankalarının refinansman riskinin arttığını belirtti. Kurum, piyasanın tamamen kapanması durumunda bankaların borçlarını servis etmek için 2020’de 35 – 40 milyar dolara ihtiyaç duyacağını öngördü.

Verilere göre özel bankaların yıl sonuna kadar 25 milyar, kamu bankalarının 3 milyar, reel sektörün 15 milyar ve merkezi yönetimin 9 milyar dolar vadesi dolan borcu bulunmakta. Toplam borcun; yarısı Haziran’a kadar, sonrasında 6 aya yaygın gözüküyor. Yani önümüzdeki üç ayı geçtikten sonra risk ciddi ölçüde hafiflemiş olabilir. Daha bugün, Akbank 15 ülkeden 29 bankanın katılımıyla 605 milyon Dolar Sendikasyon kredisi  aldığını açıklamıştır.

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü ama 88 bine gevşedi. Şimdi yeniden 92 binde. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz.

 

Tünelin Ucundaki Işık

Yarın İsrail, Perşembe Avrupa’dan Norveç, Danimarka, Cuma; ABD, Almanya, Fransa, İngiltere vs Pazartesi; Almanya, Fransa, İngiltere vs tatilde olacak. Çünkü dünya kiliselerinin çoğunda bu pazar günü paskalya ve öncesinde bazı törenleri olacak. 13 Nisan Pazartesi de “paskalya pazartesi” nedeniyle kapalı olmalar sürecek.

Haftanın sonlarında kapalı olacak global piyasalar bu kısa haftaya iyi bir başlangıç yaptı. Yeni vakalarda en kötünün bu hafta ile birlikte geride kalabileceğine ilişkin beklentiler bunda etkili oldu. Önceki günlerde zirveyi gören İtalya’nın ardından dün açıklanan verilerle İspanya’nın da salgında zirveyi gördüğü kesinleşti. Çin’de seyahat yasaklarının hafifletilmesinin ardından hafta sonunda binlerce kişi, turistik yerlere akın etti: Huangshan dağ parkının günlük 20 bin kişilik kapasitesi sabah 07.48’de doldu. Ancak Pekin’de şimdilik önlemler sıkı tutulmaya devam ediyor.

Başka bir taraftan Japonya’nın yaklaşık 1 trilyon dolar ile tarihinin en büyük teşvik paketini açıklaması da piyasaları memnun etti. Şu bir gerçek ki Olimpiyat Komitesi, 24 Mart’ta Tokyo 2020 Olimpiyatları’nı erteleme kararı aldı. O zamana kadar çok az vaka sayısı, son 2 haftada 6 kat arttı. Sanki biraz verileri baskılamışlar gibi gibi… Bugün de İtalya, 400 milyar Euroluk yeni ek kredi paketi duyurdu ki toplamda destek 750 milyar Euroya ulaştı.

BIST100 Endeksi dünü % 2.81 artışla 92,071 puandan kapattı. ABD’de ise güne % 3ü aşan yükselişlerle başlayan endekslerden Dow Jones %7.7, Nasdaq % 7.3 ve S&P 500 % 6.7 yükselişle kapandı. Trump twit attı: “Tünelin ucunda ışık görüldü” Günün bir başka yıldızı ise altın oldu. 1660 doları aşan ons altın ile aynı anda dolar/TL’nin 6.78 i görmesi beraberinde, gram altının 360 TLye çeyrek altının da 600 TL’ye yaklaşmasına yol açtı. Kurla beraber CDS ve tahvil faizlerindeki yükseliş de devam etti. 2 yıllık aktif tahvil 20 Ekim 2021 vadeli tahvilin bileşik getirisi % 12.33’den kapandı.

ABD’de yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı dün 1151 kişi artarken, bugün toplam ölenlerin 10 bini geçmesi beklenmektedir. Beyaz Saray Danışmanı Lary Kudlow, FED’in daha yapabileceği şeyler olduğunu söyleyip “Koranavirüsle savaş tahvili” devasa bir fikir, nakdi artırmak için tahvili satabilir dedi. Yani piyasalar önümüzdeki günlerde AB’nin bir Avrupa tahvili çıkararıp çıkaramayacağını merak ederken şimdi ABD’nin devasa bir tahvil ihracına çıkıp çıkamayacağını takip edecek gibi.

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü ama 88 bine gevşedi. Şimdi yeniden 92 binde. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz.

 

Agresif Hareketler

02 Nisan 2020’nin en önemli olayı petrol fiyatlarındaki müthiş oynaklık oldu. Dün yazmıştık: “Suudi Arabistan’ın fiyatları desteklemek için işbirliği istediği, Çin’in devlet rezervlerini doldurmak için harekete geçtiği haberleri ile petrol fiyatları bugün toparlıyor.  Dün akşamdan beri Brent petroldeki yükseliş % 12 ye ulaştı ve fiyat 25 doları geçti.” Yani hareket başlamıştı zaten.

Petroldeki düşüş ABD ekonomisinin önemli şirketlerini zor duruma düşürünce Trump bizzat devreye girdi ve mekik diplomasisi ile düşüşe neden olanları iknaya çalıştı. Önceki gün Putin ile görüştükten sonra dün de S.Arabistan veliahtı ile görüştü.  Trump, Arabistan ve Rusya’nın aralarındaki fiyat savaşını sona erdirecek bir üretim anlaşmasına önümüzdeki birkaç gün içinde varmalarını beklediğini açıkladı. Biraz sonra da Arabistan, OPEC+ grubu için acil toplantı çağrısı yaptı. Bu olayların duyulduğu 17:30’da hareketlenen Brent petrol 10 dakika geçmeden % 40 yükselerek 34.15 doları görmüştü bile. Sonrasında gerilese de günü 27 dolar ile tamamladı.

Önceki gün S&P,  Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin küresel ekonomiyi resesyona ittiğine ve ekonomideki ani durgunluğun borçlular için yoğun bir kredi baskısı getireceğine işaret etmişti. Dün de Fitch, temel senaryosunda 2020 yılında derin bir küresel resesyon yaşanmasının beklendiğini bildirdi. Türkiye’ye en iyi kredi notunu veren Fitch’in tahminlerine göre bu yıl;  İtalya % 4.7, Euro Bölgesi % 4.2, İspanya % 3.9, ABD % 3.3, Japonya % 2.7 küçülecek ancak Hindistan % 2.0, Türkiye % 0.8 büyüyecek.

Covid-19 salgınında vaka sayısı 25 saatte 100 bin artarak 1 milyonu geçti.  İlk kez bir ülkede ölü sayısı bini aştı: ABD. Yine ABD’de iki haftada 10 milyon kişinin işsiz kaldığının açıklanması dünün öne çıkan bir haberiydi. Global piyasalar ise yeni dip yapmadan, dalgalanma formasyonuna devam ediyor. Bugün ABD’de aylık istihdam verileri ile Türkiye’de Mart enflasyonu verileri takip edilecektir.

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz. 

 

Nisan Başlangıcı da Tatsız

Beklendiği üzere ABD, sağlık sisteminin yapısı gereği ve iktidarın tavrı nedeniyle artık virüsün merkez üssü oldu. Bugün 200 bin vakayı geçtiler ki en yakını ikiye katladılar. Ve süreç devam ediyor. Sadece New York vakaların % 40ına sahip olup diğer bölgelerde salgının yayılımı sürüyor. Trump bunu görerek “gelecek 2 haftalık süreçte ABD açısından zorlu bir sürecin gerçekleşmesini beklediklerini” söyledi.

Haftaya iyi başlayan piyasalar, bu açıklama ile tedirgin oldu.  Avrupa’da Stoxx Europe 600 % 2.9, Fransa’da Fransa’da CAC 40 % 4.3, Almanya’da DAX 30 % 3.9,  İngiltere’de FTSE 100 %3.8, İtalya’da FTSE MIB 30 %3.0 düştü. ABD’de ise Borsa Endeksleri % 4.4 düştü.  Geçen hafta ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 3,3 milyon kişi ile rekor kırmışken dün de Fransa’da Çalışma Bakanı Penicaud, yaptığı açıklamada, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen 337 bin şirketin 3,6 milyon çalışanını işten çıkarttığını, ödenecek işsizlik maaşı nedeniyle bunun devlete maliyetinin 11 milyar Euro olduğunu kaydetti.

S&P kuruluşundan yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin küresel ekonomiyi resesyona ittiğine ve ekonomideki ani durgunluğun borçlular için yoğun bir kredi baskısı getireceğine işaret edilirken Avrupa ve ABD’nin salgın krizinde henüz zirveyi aşamadığı, salgının kırılgan yükselen piyasalardaki tam etkisinin de henüz görülmediği ifade edildi. Açıklamada, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin başarısız olmasının, finansal ve emtia piyasalarındaki oynaklığın daha da kötüleşmesinin ve talep düşüşüyle arzdaki aksaklıkların artmasının kredi koşullarına yönelik risk oluşturduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın fiyatları desteklemek için işbirliği istediği, Çin’in devlet rezervlerini doldurmak için harekete geçtiği haberleri ile petrol fiyatları bugün toparlıyor.  Dün akşamdan beri Brent petroldeki yükseliş % 12 ye ulaştı ve fiyat 25 doları geçti. Bu arada değer kazanımını sürdüren dolar da bir miktar kar realizasyonu görülmekte. Bu da borsalar için bir miktar iyimserlik yaratabilir.

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz.

 

Mart Bitti

Mart ayının en büyük olayı Covid-19 hastalığının salgına dönmesi ve tüm dünya ülkelerinin % 95ine yayılması oldu. Vaka sayısı ayın başında 50 bin iken ay sonunda 850 bine ulaştı. Virüs Türkiye’de 9 Martta görülmüş ve hemen 11 Mart’ta duyurulmuştur. Ay sonunda Türkiye 13531 vaka ile 10. sırada yer aldı.  

Şubatın sonunda 106 bin seviyesinde olan BIST 100 Endeksi, 17 Mart’ta 81,936  ve 23 Mart’ta 82,528 seviyelerini görse de ay sonunda 89,644 ile kapatmıştır. Bu haliyle aylık kayıp %15.4 olmuştur.  Mart ayında; BIST Hizmet Endeksi % 10.2, Banka Endeksi %16.0, Sanayi Endeksi % 18.9 değer kaybı yaşamıştır.

Mart ayında; MSCI Dünya Endeksi %13.5 düşüş yaşarken Gelişmekte Olan Ülke Borsaları Endeksi % 15.6, Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri Borsaları % 22.9 değer kaybetmiştir. Almanya’da Dax % 16.4, ABD’de S&P500 %12.0 değer kaybetti. 

Mart ayında salgının yayılması karşısında 7.7 milyarlık dünya nüfusunun yarısı karantina altına alınırken, diğer kısmında da ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. Dolayısıyla ekonomik üretim ve ticaret aktivitesi sert düşüş gösterdi. Ancak Çin hariç! Virüsün çıkış noktası Çin, son verilere göre yayılması durdurmuş, aktif vaka sayısını 2 bine kadar indirmiş ve ekonomik aktiviteyi başlatmış durumda. Bugün gelen Caıxın Nihai İmalat PMI Mart’t 45.5 beklenirken 50 yi geçerek 50.1 açıklandı.

Birçok ülke ilaç için çabasını sürdürmekte olsa da virüsün halen kesin bir tedavisi yoktur. Çin dahil edildiğinde % 21 olan iyileşme oranı, Çin hariç bakıldığında % 11’e inmektedir. Dolayısıyla yayılmasını karantina önlemleri ile almaktadır. Trump, ilk tedbirleri açıklarken bu ayki paskalya’ya kadar sürmesini planlamıştı ancak şimdi ay sonuna erteledi. Ancak İngiltere Haziran’a kadar sürebilir açıklaması yaptı.

ABD, İtalya ve İspanya gibi yayılımın ve ölümlerin fazla olduğu birçok ülkede bu ay virüsün zirve noktasını görüp sonra kontrol altına alındığını görebiliriz. Üretimin kesilmesi ve insanların evlere geçmesi ile işsizlik dünya çapında bir soruna dönüştü. Hükümetler bu konuda adımlar atarken Merkez Bankaları da finansal destek veriyor. Hazine, dün yaptığı açıklama ile önümüzdeki aylarda önceden planlanandan daha fazla borçlanma yapacağını açıklarken TCMB de dün yaptığı açıklama ile; tahvil alımı, API, reeskont gibi faaliyetlerle bankacılık sektörüne ve Hazine’ye destek vereceğini duyurdu.

Bugün ekonomilerde PMI verileri takip edilecekken ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdamı merak ediliyor.

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz.

 

İyimser Başlangıç Görüldü

ABD’de Covid-19 hastalığı aktif vaka sayısı, en yakınındaki İtalya’yı ikiye katlayarak 150 bini aştı. Trump, alınan önlemleri Nisan sonuna kadar uzatırken ay ortasında zirveyi görmeyi beklediklerini açıkladı. Yolun sonunun hafiften belli olmaya başlaması piyasaları olumlu etkileyebilir mi? Dün bunla ilgili olabilecek bir gün yaşanmış olabilir.

9 Mart Pazartesi % 7.6 düşen S&P500 Endeksi; 16 Mart Pazartesi de % 12.0 düşmüş ve ardından gelen hafta başı 23 Mart Pazartesi de % 2.9 düşmüştü. Ve dün 30 Mart Pazartesi günü % 3.4 yükseldi. Nihayet yeni haftaya başlangıçta “korku” değil “umut” var denilebilir mi? Avrupa borsaları da dün genelde artışla kapandı. Bu durumda bu hafta için iyimserliğin biraz daha ağır bastığını söyleyebiliriz. JP Morgan da “çoğu riskli piyasa muhtemelen bu resesyon için en düşük seviyelerini gördü. Belki petrol ve borç sürdürülebilirliği sorunları nedeniyle bazı gelişen piyasa paraları hariç olabilir.” şeklinde not yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulusa sesleniş konuşması yaptı. “Bu konuda devletin öncülük etmesi gerektiğini gördüğümüz için Milli Dayanışma Kampanyası başlatıyoruz. ‘Biz bize yeteriz Türkiyem‘ diyerek başlattığımız bu kampanya için, bir yardım hesabı açıldı” diyen Erdoğan 7 aylık maaşını bağışlayarak kampanyayı başlattı. İbanlar dışında “Korona” yazıp 8119’a gönderince 10 TL bağış yapılmış olunacak. 

Borsalar dün iyiyken paralarda ABD Dolarına talep dün yoğun boyutlara ulaştı. Özellikle Avrupa ve latin gelişmekte olan ülke paraları satış yediği gözlemlendi. Meksika, Şili % 3, G.Afrika ve Türkiye paraları % 2 değer kaybı yaşadı. Petrol ise 18 yılın düşüğüne indi. Bugün Trump, Putin ile petrol konusunu görüşecek.

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü. Yurtdışına paralel seyrin devamı beklenebilir.