Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Yunus Kaya Ya...

Yunus Kaya Yazdı: Amerikadayız

Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya’nın günlük yazılarını burada bulabilirsiniz:

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Amerikadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’ın davetine icabetle Amerika ziyareti dün başladı. Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanıyla bu akşam bir araya gelecek, mevkidaşıyla birlikte heyetler arası görüşmelere başkanlık edecek. Görüşmelerde, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınacak olup Suriye başta olmak üzere, bölgesel ve küresel meselelerin istişare edilmesi, ayrıca terörizmin her türlüsüyle mücadelede dayanışma, işbirliği ve eşgüdümün güçlendirilmesi için atılabilecek somut adımlar üzerinde durulacaktır. Görüşme sonrasında iki başkanın TSI 23:10’da ortak basın açıklama yapması bekleniyor. Trump’ın aklı biraz azil soruşturmasında olabilir zira kamuya açık oturumlar bugün başlıyor. 

Türkiye’nin ödemeler dengesi Eylül ayında beklentilerin üzerinde 2.5 milyar dolar fazla verdi. 3 aydır fazla veren cari denge sayesinde son 1 yıllık fazla toplamı 5.9 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Enerji ve altın dışı cari fazla toplamı ise 47.7 milyar dolar fazlaya ulaştı ki göz kamaştırıcı bir veri. Ancak Uzun vadeli borç çevirme oranlarına bakıldığında; bankalarda önceki ay % 58 olan oranın %47’ye gerilediği görüldü. Özel sektörde ise %95’den %117ye çıkmış.  

Gerek cari fazla gerek ABD ziyareti beklentileri ile piyasalarımız dün de iyi performans gösterdi.   BIST 100 endeksi günü % 0.83 artışla 103,972 puandan kapattı. Endekste ay başından beri getiri % 5.5’a ulaştı. Dolar dünyada hafif değer kazanırken TL ye karşı değer kaybetti ve TL diğer gelişmekte olan ülke paralarına karşı relatifte %0.5 daha iyi performans gösterdi.  

Trump, dün akşam Economic Club of New York’ta yaptığı konuşmasında, Çin bizimle anlaşma yapmak için ölüyor. Birinci aşama ticaret anlaşmasına çok yakınız, çok yakında gerçekleşebilir” dedi. Ancak aba altından sopayı da gösterdi: Ticaret anlaşmasını yalnızca Amerikan işçileri ve ürünleri için yararlı ise imzalarım. Eğer anlaşma yapmayacaksak, tarifeleri önemli ölçüde artıracağız.” şeklinde eklemiş. Açıklamalar piyasalarda biraz kafaları karıştırmış zira imzalayacak mı, imzalamayacak mı? Asya borsalarında güne satıcılı bir başlangıç var. 

STRATEJI

Ralliyi sürdüren BIST 100, 102,500 üstünde yeni alıcı gelirse 105,000-106,000 aralığına doğru devam edebilir.  Ama kâr satışlarına dikkat.

 

Merkür Gerginliği Ve Rekor

Dün 15:30’da Merkür, Güneş ile Dünya arasından geçti. Merkür’ün bu geçişi yaklaşık 5,5 saat sürdü ve güneş üzerinde küçük bir karanlık oluşturdu. Bununla birlikte bugün Türkiye saatiyle 16:34’te 19 derece Boğa burcunda dolunay meydana gelecek. Ve bu durum, insanlar üzerinde etkilere yol açıyor.

Diğer taraftan hayat devam ediyor ve gerginlik dünya çapında gösteriler olarak sürüyor. Lübnan’da, Irak’ta, Bolivya’da, Şili’de, Hong Kong’da gösteriler medyadan izleniyor. Umarız gezegenler arası bir soruna dönüşmeden dünyamız sakinleşir.

Dün, Çinli e-ticaret devi Alibaba, “Bekarlar Günü”nde yeni bir rekora imza attı ve geçen yılki 30.7 milyar dolarlık satış rekorunu kırarak 38.4 milyar dolarlık satış yaptığını açıkladı.

Çin ile ABD arasındaki ticaret barışı beklentisi bir günlük sekteye uğrasa da piyasalarda halen hakim görüş. ABD’de güne negatif alanda başlayan endeksler kapanış öncesinde toparlanarak günü yatay tamamladılar. Bu sabah da Asya’da hafif alıcılı görünüm hakim.

Piyasalardaki iyimserliğe paralel spot altın 1450’nin altına kadar geriledi. Fiyat düşüşleri, altında satışların devamını gösteriyor ki geçen hafta dünyanın en büyük fiziki altın fonu olan SPDR’den 620 milyon dolarlık çıkış gerçekleşmiş. Bakalım trend ne kadar saha sürecek.

Türkiye’de şirketlerin 3. çeyrek sonuçlarının açıklanması birkaç istisna hariç tamamlandı. BIST 100 endeksi, günü sadece % 0.03 düşüşle kapattı. Kur ve faiz de sakin. Yarın akşam ki Trump-Erdoğan zirvesinden Türkiye’nin avantajlı olarak döneceği beklentisi piyasaların ana beklentisi. Dolayısıyla BIST 100 için 105,000 hedef olmaya devam ediyor.

STRATEJI
Ralliyi sürdüren BIST 100, 102,500 üstünde yeni alıcı gelirse 105,000-106,000 aralığına doğru devam edebilir. Ama kar satışlarına dikkat.

 

Abartı Sevdası

Geçen hafta dolar endeksi % 0.5 yükselirken doların değerlenmesine karşın Gelişmekte olan ülke paralarından asya paraları % 0.5 değer kazandı, Avrupa ve Latin ülkeleri % 0.6 değer kaybetti. TL ise %0.1 değer kazandı.  Ancak global piyasalarda kıymetli madenleri vurdular. Altın ons fiyatı % 3.0 düşerken Platin % 5.3, Gümüş % 7.0 düştü. Niye? Sanki, biraz piyasaların abartı sevdası. “ABD-Çin ticaret görüşmeleri müthiş iyi gidiyor”, “dünyada yavaşlama kalkacak” gibi ütopik haber pompalamaları dikkat çekiyor.  Kimi ekonomi gazeteleri 112 milyar dolar tutarında Çin ürününe ABD’nin uyguladığı gümrük tarifelerini kaldırmayı planladığını yazdı. Neticede hem Trump çıkıp “Tarifelerin geri çekilmesini henüz kabul etmedim” dedi hem de o basit anlaşma bile bir türlü gerçekleşmedi.  Şimdi bu haftaya başlarken de bunu bahane edip biraz satıyorlar.  Çin borsası % 1.2 diğer Asya borsaları % 0.2 civarında kayıplarla haftaya başladı.  

Brexiti 2020ye öteleyen İngiltere, iç hesaplaşmasını 12 Aralık’ta gerçekleştirecek. 3. Çeyrekte ne kadar büyüdüğü bugün belli olacak ama ilginç bir hamle ile Moody’s İngiltere’nin not görünümünü negatife indirdi.  Artık Aa2 notu tehlikede… 

TBB, finansal sektöre olan borcu 25 milyon TL altında bulunan küçük ölçekli şirketlere yönelik uygulamanın yürürlüğe girdiğini açıkladı. Böylece borç yapılandırma kapsamı, tüm şirketleri kapsar hale geldi. Bu yüzden bu tarihi bir öneme sahip. Hatırlanacağı üzere önce 100 milyon TL olan alt limit 14 Ekim 2019’da 25 milyona inmişti.  

Bu haftanın öne çıkan gündemi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın Çarşamba günü Washington’daki görüşmesi. Bugün ise konsolide mali tabloların açıklanması için son tarih olduğunu hatırlatırız.  

STRATEJI

Ralliyi sürdüren BIST 100, 102,500 üstünde yeni alıcı gelirse 105,000-106,000 aralığına doğru devam edebilir.  Ama kar satışlarına dikkat.

 

Kur Sakin Borsa Coşkun  

Hazine, dolar cinsinden 5 yıl vadeli bir tahvil ihracı için 6 Kasım 2019 tarihinde Goldman Sachs, HSBC ve JP Morgan’a yetki vermişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı 2.50 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamla beraber 2019’da dışardan sağlanan finansman 11.2 milyar dolara ulaştı.  

Son ihraçta bazı noktalar dikkat çekiyor: 2.5 milyar dolar son zamanların en büyük tahvil ihracı. Tahvile toplamda yaklaşık 200 yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla talep göstermiştir ki son 4 yılın en yüksek talep miktarıdır. Faiz oranı da son zamanların en düşüğü oldu: Yatırımcıya getirisi % 5.7 iken Euro kupon oranı % 3.32 oldu. 

Türkiye’ye olan talep CDSleri son zamanların en düşüğüne indirirken Borsada coşku hakim oldu. Düne kadar son 2 haftanın en iyisi olan BIST100 Endeksi dün farkı daha da açtı ve  % 2.37 artışla 103,544 puandan kapattı. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 18 bine yükseldi. THY % 6 artarak yüksekten uçtu. Diğer taraftan kur ise sakin kaldı ve 5.75 seviyelerinde durdu.  

Dünyada ABD-Çin görüşmelerinin anlaşma ile tamamlanacağı, Türkiye’de Cumhurbaşkanının haftaya ABD ziyaretinde yeni imkanlar sağlayacağı beklentileri piyasaları diri tutuyor. Ancak bu kez global tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi dikkat çekiyor. Özellikle ABD 10 yıllık tahvilin faizi % 1.95e kadar ulaştıktan sonra %1.90’a gerilemesi önemli.  

MSCI, Global Standard Endeksler içinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’nden SISE’yi çıkarırken, MSCI Global Small Cap Endeksleri içinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’nden ise ECILC, VERUS ve ZOREN’i çıkardı. Geçerlilik 27 kasımda olacak.  

STRATEJI

Ralliyi sürdüren BIST 100, 102,500 üstünde yeni alıcı gelirse 105,000-106,000 aralığına doğru devam edebilir.

 

Görüşme Trafiği

Bu haftanın ilk 3 gününde % 3 yükselen BIST 100 Endeksi  dünü % 0.62 artışla 101,143 puandan kapattı. Son 20 günlük yükselişin getirisi % 8e ulaştı. Böylece global borsalardaki düğün derneğe biz de katılmış olduk. Aynı sürede Almanya’da Dax % 5.5, ABD’de S&P500 % 3.7 yükseldi.   

Diğer taraftan Ekim ayında 736 milyon dolarlık net satım gerçekleştiren yabancı yatırımcıların geri döndüğüne dair net bir emare yok. TCMB’nin 14 Ekim’de açıklayacağı haftalık veriler buna ışık tutacaktır.  

Geçen ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 13 Kasım için davet eden Trump, dün akşamki görüşmede daveti kesinleştirdi. Haftaya Çarşamba günü iki lider ABD’de görüşecek. Temsilciler Meclisinin kararları sonrasında belki de ABD’deki en önemli dostumuz kalan Trump’ın bu alicenaplığı borsada da olumlu olarak karşılanabilir.  5.74e gerileyen USDTRY dünden beri % 0.4 gelişmekte olan ülke paralarına göre daha iyi performans göstererek dikkat çekiyor.  

Dün global piyasalarda paralar tarafında sakin bir gündü.  Brezilya Reali % 1.6 değer kaybederken kıtanın öteki tarafındaki Şili Pesosu % 0.8 değer kazandı.   

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere son Suriye operasyonunda Türkiye’yi destekleyen Macaristan’a gidecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun ve Ordu’da İş Dünyası ile Buluşma programlarına iştirak edecek. TCMB, haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak. 

STRATEJI

Ralliyi sürdüren BIST 100, 102,500 üstünde yeni alıcı gelirse 105,000-106,000 aralığına doğru devam edebilir. Kâr satışlarının gücü ise destekleri gündeme getirebilir.

 

Buna Kim İnanır 

Son zamanların kaybedeni dolar dün kendini hatırlatırcasına güçlendi. Dolar Endeksi % 0.6 artarken Avrupa’daki gelişmekte olan ülke paraları % 0.8 değer kaybetti. Neyse ki TL % 0.5 değer kaybıyla relatifte artı yazdı. Asya ülkelerinin paraları ise dolara karşı değer kazandı. Çin yuanı dolar karşısında 7.0 nin altını gördü. Çünkü ticaret savaşlarına ara verilecek hatta bir gazeteye göre ABD 112 milyar dolarlık tarifeyi kaldıracak. Buna kim inanır?   

Olan şey, Trump’ın Çin’e üzerinde mutabık kaldıkları biraz tarım vs ürünü ayrı bir paket yaparak satması ama gerideki bütün vergileri sürdürmesi. Hem böylece piyasalar da rekor kırarak Trump’ı destekler -ki öyle oluyor.  Rekor gelince Başkan, “kazandığınız paraları güle güle yiyin” mealinde bir de twit bile attı. Çin üst yönetiminin bu paket sonrasından pek ümitli olmadıklarına dair bir çok açıklama var.  

Durum buyken 110 milyarlık ürüne tarife kaldırılması büyük sürpriz olur.  Bilakis, bizim beklentimiz 2020 ilk yarısında ABD’nin Çin’den ithalatının tamamına en az % 25lik vergiyi yüklemiş olacağı yönünde. Yani yaklaşık 130 milyar dolarlık bir vergi yükü… Kılıçlar bir kere çekildi, geri dönüş zor! ABD, dünya liderliğini kendi yetiştirdiği Çin’e kolay kolay devredemez. Ek olarak Beijing 2020’de Trump’ın seçilmesine yardımcı olmaya da niyetli değil. 

ABD Borsa Endeksleri rekorlarla dans etmeye devam ediyor ama bir durgunluk hali yani bir miktar kâr satışı olasılığı da ihtimal dışı değil. Çin parsrı Yuan bugün 7.0130a çıkarken borsası % 0.4 ekside.  Önceki gün % 1.65 yükselen BIST100 Endeksi dün de % 0.44 artışla 100,525 puandan kapattı. 100 bin üzerinde tutunması halinde iyimserlik artabilir ancak faiz ve kurdaki düşüşlerin tepkisinin geldiği dikkate alındığında destekleri test etmek isteyebilir.  

Bugün 11.10’da Apara, 15:30’da Ekotürk TV yayınlarında olacağız. Bekleriz. 

STRATEJI

BIST 100 için 99,500-100,000 aralığı önemli. Bakalım hangi taraf kazanacak.  Üzerinde kalmayı başaramazsa 95 bindeki GAP göze batar. Üstünde ise olumlu havanın sürmesi beklenebilir.

 

Paranızı Güle Güle Harcayın

FED kararı ile gazı alan global piyasalar, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasının birinci safhasına yönelik ilerleme haberleri ile haftaya hızlı girdi. Başkanlar Trump ve Xi önümüzdeki günlerde bir toplantıda bir araya gelecek ve ticaret anlaşmasını imzalayacaklar. Almanya’da Dax % 1.35 yükselerek son bir aylık getirisini % 10’a ulaştırdı. Yüzde 10, bir ayda! Son 2.5 aylık yükseliş ise % 17 ye yaklaştı. (Almanya’da TÜFE yıllık % 1.1 seviyesinde) ABD’de ise S&P500 ve Dow Jones Endeksleri tarihi rekor seviyelerini geçerken son bir aylık yükseliş % 7 oldu. Başkan Trump, hemen sevgi dolu twitini attı: “Borsa, tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Paranızı güle güle harcayın!”  

Türkiye için hafta iki güzel haberle başladı. İlki Türkiye’yi en iyi notu veren Fitch, negatif olan görünümü ‘ekonomideki dengelenme’ nedeniyle durağana revize etti. İkincisi TÜFE, beklentilere paralel aylık % 2.0 arttı. Ancak geçmiş yılki verinin altında kaldığından son 1 yıllık TÜFE artışı % 8.55e olarak gerçekleşti ki bu oran, son zamanların en düşük oranı oldu. On iki aylık ortalamalara göre TÜFE ise %16,1 oldu. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise Ekimde % 0.17, yıllıkta ise % 1.7 arttı. Bu da son zamanların görüp görebileceğimiz Rekor düşük oran olarak kayda geçti. Böylece üretici maliyetinin 1 yıl önceye göre neredeyse artmadığını öğrenmiş olduk.  Ancak Yİ-ÜFE on iki aylık ortalamalara göre %22.58 artış gösterdiğinden bazı vergilerde 2020 yılına ait yeniden değerleme oranı muhtemelen % 22.58 olacak. 

Enflasyonda baz etkisiyle gerilemenin duracağı ve ancak 7-10 ay arasında bir süre sonra tek haneli TÜFEyi görebileceğimize dair tahminler Merkez’in Aralık’ta da faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği konusunu gündeme taşıdı. Commerzbank Merkez Bankası’nın daha fazla indirim için yeri olmadığını söylerken, genele baktığımızda 100 baz puanlık indirim beklentisi hakim. Biz de 100 baz puan indirim bekliyoruz.  Dün 2 yıllık gösterge tahvil faizi de % 12.34e indi. Orada 6 yıllık trend desteği olan % 12.0 seviyesi önemli bir nokta.  Bu yüzden bu konuyla ilgili yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var. 

Gerek global piyasalardaki eğlenceli partinin devamı gerekse yurtiçindeki pastırma yazı havası ile BIST 100 Endeksi dünü % 1.65 artışla 100,088 seviyesinde kapattı. USDTRY ise kapanışa doğru gelen satışlarla % 0.5 değer kaybederek 5.73 e ulaştı. Bugün de piyasalar olumlu seyrediyor. 

STRATEJI

BIST 100 için 99,500-100,000 aralığı önemli. Bakalım hangi taraf kazanacak.  Üzerinde kalmayı başaramazsa 95 bindeki GAP göze batar. Üstünde ise olumlu havanın sürmesi beklenebilir.

 

Daha İyi Haberler Bekliyoruz  

Bu yılın 14 Haziranı akşamında piyasalar kapanınca sürpriz bir adımla Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürdü (Diğerlerinin B+sına denk), üstelik görünümü de negatif olarak belirledi. Ve o günden beri Türkiye’ye en kötü notu veren şirket Moody’s olmaya devam ediyor. S&P de aynı notta ama görünümü durağan! 

Yılın başındaki programa göre Fitch’in gözden geçirmesi 1 Kasım akşamı olacaktı. Ancak Fitch 12 Temmuz akşamı Türkiye’nin kredi notunu ‘BB’ den ‘BB-‘ ye indiriverdi, görünümü de negatif yaptı. Sebep olarak ise Merkez bankası başkanının görevden alınması, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi ve S-400 teslimatının ABD yaptırımları riski taşımasını gerekçe gösterildi. Fitch, 1 aydır diğer not şirketlerinden 2 kademe yukarda kalmıştı, farkı kapamak istedi ama S400ün teslimini görünce anormale dönüverdi. Oysa gördük ki korkulan olmadı, Türkiye süreci sıkıntısız aştı. Fitch de ufak bir özür dileme yapıp 1 Kasım akşamı Türkiye’nin görünümünü Durağana yükseltti.  

2015den beri düşen trendde olan Türkiye Kredi notlarında ilk kez tepki gelmiş oldu. Umarız, devamı gelir.  Zira rakiplerimiz arayı açıyorlar. Son olarak Moodys, 2017 Haziran’da Yatırım Yapılabilir nota çıkardığı G. Afrika’nın notuna Cuma akşamı dokunmadı sadece görünümünü durağandan negatife revize etti. 

Bugün Ekim ayı enflasyon verisi gelecek. Beklentilere göre yıllık TÜFE % 8.5a kadar inmiş durumda. Bu son zamanların en iyi haberi olacak. En iyi haber geldiyse artık gerisinden biraz endişe etmemiz gerekir mi bunu zaman gösterecek.  

Ekim ayında MSCI Dünya Endeksi % 2.5 daha yükselerek yılbaşından beri geçen 10 ayda % 18.6 getiriye ulaştı.  Türkiye Borsasında ise Banka Endeksi % 11.3 düşerken Sanayi Endeksi % 3.8, Hizmet Endeksi % 2.8 düştü. BIST 100 ise % 6.2 düştü. Kasım’da iyi şeyler olmalı ki farkı kapatalım. Not görünümü bir tık iyileşti. Enflasyon dibe geldi. Daha da iyi haberleri bekliyoruz. 

STRATEJI

BIST 100 için 99,500 artık geçiş noktası olacak. Üzerinde kalmayı başaramazsa 95 bindeki GAP göze batar. Üstünde ise olumlu hava olur.

 

Ekim’e Kadar İyiydik

Haziran’da % 15 yükselen BIST Banka Endeksi, Temmuz’da % 9.0 daha yükselmiş ancak Ağustos’ta % 9 gerilemişti ama Eylül’de yeniden gaza basıp %15 bir ayda değer kazanmıştı. Böylece 2019 yılının ilk 9 ayında bankalar % 30 yükselmişti. Bankaların önderliğindeki BIST100 Endeksi de Eylül’de % 8.6 değer kazanarak 105 bin seviyesine ulaştı ki yılbaşından beri % 15lik getiri sağlanmıştı.

Global bazda baktığımızda Eylülde MSCI Dünya Endeksi % 2 yükseldiğinden Türkiye Borsasının relatifte çok güçlü olduğunu söyleyebildik. Sadece borsa değil faizde de iyiydik. Ağustos sonunda % 16.5 olan iki yıllık gösterge tahvil faizi de Eylül sonunda % 13.9’a geriledi. Böylece gösterge tahvil fiyatı % 3.4 değer kazandı. Bu da çok iyi bir getiriydi.

Ama bu başarı Ekim’e kadarmış. Ekim ayı başında önce TÜFE % 10un altına indi haberi, sonra Volkswagen yatırım haberi geldi. Ancak 6 Ekim’de Trump-Erdoğan telefon görüşmesi ve ardından 9 Ekim’de Barış Pınarı Harekatının başlaması ile piyasalar sallandı. 17 Ekim’de 93 bine kadar inen BIST100 Endeksi Türkiye-ABD, Türkiye-Rusya mutabakatlarıyla 24 Ekim’de 101 bine kadar tepki verdi. İndirim süreçlerine devam eden TCMB 250 baz puan, FED 25 baz puan faiz indirimi yaparak piyasaları desteklemeye devam etti.

Sonuçta Ekim ayında MSCI Dünya Endeksi % 2.5 daha yükselerek yılbaşından beri geçen 10 ayda % 18.6 getiriye ulaştı. Yine Ekim’de Avrupa’daki Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi % 6.0, Tüm Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi % 4.1 yükseldi. Türkiye Borsasında ise Banka Endeksi % 11.3 düşerken Sanayi Endeksi % 3.8, Hizmet Endeksi % 2.8 düştü. BIST 100 ise % 6.2 düştü. Yani relatifte Türkiye borsası, dünyadan ve benzeri sayılan gelişmekte olan ülkelerden oldukça negatif ayrıştı. Bakalım Kasım’da bu farkı kapatabilecek miyiz?

Bu akşam Fitch’in Türkiye değerlendirmesi bekleniyor. Notu değiştirmesi beklenmiyor ancak görünümü iyileştirmesi de gündeme gelebilir.

STRATEJI
BIST 100, için 100,000 artık geçiş noktası olacak. Üzerinde kalmayı başaramazsa 95 bindeki GAP göze batar. Üstünde ise olumlu hava olur.

 

Fed, ABD Piyasalarına Yeter mi?

ABD Temsilciler Meclisi’nin büyük oy farkıyla Türkiye’ye yaptırımları onaylayıp topu Senato’ya atmasının ardından 5.77 seviyesinden güne başlayan TL, % 1 değer kazanarak 5.70’e kadar ilerledi. O esnada G. Afrika Randı, % 3 değer kaybıyla “neler oluyor” dedirtti. “2019 Afrika Varlık Raporu”na göre, Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ekonomideki sorunlar devam ediyor. Dün açıklanan planda büyümenin yavaşlığına karşın bütçe açıkları/GSYH’nın % 6.5’e kadar çıkacağının açıklanması dikkat çekti.

Bir diğer parası değer kaybeden ülke ise % 1.7 kayıpla Şili oldu -ki halen olayların sürdüğü Şili için sürpriz değil. Bu iki ülke dışında gelişmekte olan ülke paralarının hafif değer kazandığı görüldü. Çünkü akşama Amerika Merkez Bankası faiz kararı dolayısıyla kısa vadeli kâr etme imkanı vardı.

Beklenen oldu, FED faizi % 0.25 indirerek % 1.50-1.75 arasına çekti. Böylece 2019 yılında üst üste 3 kez faiz indirimi yapılmış oldu. Şimdi 11 Aralık’ta ne yapacağı merak konusu ama piyasa henüz % 19 olasılıkla “indirir” diyor. Zira başkan Powel o minvalde konuştu. Ama bizim tanıdığımız piyasa, ne yapar eder o indirimi de alır. 2019’da “dönüş”ün kitabını yazmış adamın sözüne mi inanacak! Son 4 yılın Aralık toplantısında da faizde değişiklik olduğunu da hatırlatalım.

ABD ekonomisi müthiş tempo ile yoluna devam ediyor. 2019 ilk çeyrekte % 3.1, ikinci çeyrekte % 2.0 büyüyen ekonomi 3. çeyrekte de beklentileri aşarak % 1.9 büyüdü. FED’in faiz indirimleri ile büyüme temposunun % 1.5 altına gelmesi beklenmez. Dolayısıyla piyasalar iyimser olmalı. Fakat, Türkiye’de 3. çeyrek bilançolarının faaliyette pek iyi olmaması, aynı sorunun ABD için de yakın gelecekte gözükeceğinin sinyalleri bu yıl % 22 yükselen ABD hisse fiyatları için 2020’de negatif bakış açısına daha yüksek olasılık tanıyor. Tabi, ilerleyen zamanda belirtilere göre bu olasılık değişebilir.

STRATEJI

BIST 100, için 100,000 artık geçiş noktası olacak. Üzerinde kalmayı başaramazsa 95 bindeki GAP göze batar. Üstünde ise olumlu havanın sürmesi beklenebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here