Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Yunus Kaya Ya...

Yunus Kaya Yazdı: 1 Gecede % 12 Artan Fatura

Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya’nın günlük yazılarını burada bulabilirsiniz:

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

1 Gecede % 12 Artan Fatura

Piyasalardaki ralli geçen hafta muhteşem sürmüştü, veriler iyiydi. Bu sabah, bunlardan bahsedecektik ama bir ciddi olay gündemi değiştirdi.  

Suudi Arabistan, Cumartesi sabah 04.00’de ülkenin doğusundaki Bekik ilindeki dünyanın en büyük petrol işleme rafinerisi olan Abkayk ve ülkenin ikinci büyük petrol sahası El-Ahsa iline bağlı Haris beldesinde Saudi Aramco’ya ait 2 rafineriye silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığını açıkladı. Husiler yaptıkları yazılı açıklamayla 10 adet SİHA ile saldırıyı kendilerinin düzenlediklerini ima etti. BM soruşturmacıları, Husilerin Çin’li UAV-X tipi İHA’lar kullandığını, bunların da 1500 km’lik bir menzili bulunduğunu belirtiyor. Fakat ABD Dışişleri bakanı Pompeo, “Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen’den geldiğine dair bir kanıt yok.” ifadelerini kullandı. 

Husi aşireti lideri Bedreddin el-Husi’nin, İran’ın Kum kentinde gördüğü ilahiyat eğitimi sonucu 12 İmamcı Şii Caferi mezhebini kabul etmesiyle Husiler, Yemen’deki Sünni ve Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak İran yönetimiyle paralel bir siyasal oluşuma dönüştü. Yemen’in kuzeyindeki Sa’da vilayeti Husilerin kalesi olarak biliniyor. Suudi Arabistan önderliğinde 2015’de kurulan Arap İttifak’ı Husilere karşı bir çok saldırı gerçekleştirdi ancak geçen ay acayip bir şey oldu: Şiilere karşı Sünniler yanında ittifak yapan Suudiler ile BAE arasında ayrılık oluştu.  Suudi Arabistan destekli hükümet birlikleri ile BAE destekli Güney Geçiş Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Hizam Emni güçleri 1 ay önce çatışmaya başladı. Güney Geçiş Konseyi, geçici başkent Aden ve çevresini bir kez daha kontrolüne aldı. Saldırılara sert tepki gösteren Suudi destekli Yemen merkezi hükümeti, BAE’nin Arap koalisyonundan çıkarılmasını istedi. Şimdi SİHA saldırısı sonrasında belki yeniden işbirlikleri artar.  

1 litre ham petrol 159 litredir. Cuma günü 1 varil brent petrol 60.3 USD iken bu sabah 67 USD olurken USDTRY 5.6850 den 5.7250 ye yükseldi. Dolayısıyla 1 Varili 54,500 TL ye alabilirken bu sabah 60,800 TL’ye yani yaklaşık % 12 daha fazlasına alabileceğiz. Bu hiç iyi bir fatura değil. Şaka gibi değil mi? Bazen bir yılda bu kadar artmıyor fatura! (Türkiye 2018’de % 18 azalsa da 21 milyon ton ham petrol, 17.8 milyon ton da işlenmiş petrol ürünü ithal etmiştir.) 

TCMB son enflasyon raporunda  “küresel ticaretin seyrine dair yüksek belirsizlik ve küresel ekonomik aktivitedeki olumsuz görünüme bağlı olarak ham petrol fiyatları üzerindeki aşağı yönlü risklerin ağırlık kazandığı görülmektedir.” demişti. Yani planlara aykırı bir gelişme. Hele ki fiyatlar geri gelmezse Türkiye’nin enerji faturası artacağından akaryakıta zamlar kaçınılmaz olabilir.  Suudiler, üretimin yarısının durduğunu açıklamıştı, umarız bir an önce devreye alırlar da fiyatlar düşer. İlk açıklamaya göre bu akşam 1/3ünü devreye alacaklar, kalanı ise haftalar sürecek. 

STRATEJI

BIST100 Endeksi 15 günlük yükselen trendde 95 binden 103 bine ulaştı. Buralar direnç görevi görebilir. Ana destek ise 101,500!

 

Merkez’in Fasit Daireye Müdahalesi

BIST 100 Endeksi 15 günlük yükseliş trendine devam ediyor.  Dün de % 0.5 artarak 102,447 seviyesinden kapandı. Banka Endeksi ise  % 1.9 daha arttı. Borsada dünkü hacmin 11 milyar TL’ye ulaşması, yeni alıcılarla satıcıların mücadelesinin gücünü gösteriyor.
 
2018 Ekim’inde TÜFEdeki artış % 25’e ulaşmışken sonrasında yaşanan dengelenme sürecinde TÜFE’deki artış hızı yavaşlamıştı.  Bu yıl Haziran ayında TÜFE % 15.72’ye inince TCMB’nin elinin rahatladığı ve faizi indirmesi konuşuluyordu. Murat Uysal başkanlığındaki ilk para politikası toplantısında 25 Temmuz’da politika faizi % 24.0’den 425 baz puan indirimle % 19.75e çekildi.  Ağustosta toplantısı olmayan TCMB, dünkü toplantısında faizi 325 baz puan daha indirerek % 16.50 ye çekmiş oldu. Önceki toplantıda 250, bu toplantıda 275 baz puan indirim bekleyen ekonomistlerden daha fazla indirim yapan Merkez Bankası, bunun için enflasyondaki düşüşün ve yurtdışında faizlerdeki olumlu havanın etkisini kullanmış oldu diyebiliriz. Bakan Albayrak, “Enflasyonda hem TÜFE, hem de ÜFE’de eylül ayında tek haneli rakamları yakalayacağımız net bir şekilde görülüyor” dedi.
 
TCMB sonrasında kararlarını açıklayan Avrupa Merkez Bankası, politika faizine dokunmazken mevduat faizini % 0.10 azaltarak % 0.50 negatife çekti. Banka, Kasım ayından itibaren her ay 20 milyar Euroluk varlık alımı programına başlayacak ve üstelik zaman sınırı koymuyor. Euro Bölgesinin büyüme beklentileri 2019 yılı için %1.2’den %1.1’e, 2020 %1.4 düzeyinden %1.2’ye indirildi. Ancak bu beklentilerde Brexit’in kötü gerçekleşmesinin negatif etkileri yok. Açıklamalarla beraber Euro/dolar 1.0925’e kadar gerilese de sonrasında yeniden 1.1080e kadar yükseldi.  TL ise % 1.5 değer kazanarak 5.66 ya kadar yürüdü ve günün en çok değer kazanan parası oldu.
 
TCMB’nin son kararı, fasit bir daireye hapsolan reel ekonomiye can suyu olabilir. Zira faizler yüksek olunca kredi alınamıyor, üretim/satış hacmi düşüyor, işsizlik artıyor ve ekonomi büyüyemiyor. Bu da faizlerin yüksek kalmasının devamını sağlıyor. İşte bu döngüdeki “yüksek faiz” kısmına TCMB müdahale ederek bu sürecin büyüme yönünde evrilmesine destek olacaktır. Umarız diğer şartlar da uygun olur ve büyümeye katkı artar. Zira 2019 yılının ilk iki çeyreğinde kamu harcamaları ve net ihracat dışında büyümeye pozitif katkı verilememişti. 
 
Şunu da belirtmek gerekir ki TCMB 24 Ekim ve 12 Aralık’ta yine toplanacak. Bu toplantılarda da indirimin devamı ile yılsonunda % 14.50’ye inmesi muhtemeldir.  Yani Ekim toplantısında 100 baz puan, Aralık toplantısında 100 baz puanlık indirim bekliyoruz. Ancak son 10 günde ABD başta global faizlerdeki yükseliş trendi sürerse yada enflasyon beklentileri aşarsa Aralık indirimi riske girebilir.

 

Merkez Bankalarının Günü  

Dün ilginç bir durum gerçekleşti: Dolar Endeksi % 0.4 yükseldi ancak bunun büyük kısmı Euro’nun çökmesiyle oldu: Euro/dolar paritesi 1.10’un altına indi. Avrupa’daki gelişmekte olan ülkeler Çekya, Macaristan ve Polonya’nın paraları ortalama % 0.6 değer kaybettiler.  Avrupa’da ancak Rus Rublesi aynı kaldı, TL ise % 0.5 değer kazanarak 5.75’e ulaştı. 

Bugün Avrupa Merkez Bankası kararı sonrasında Euro yönünü daha belli edebilir. 31 Ekim’de görev süresi dolacak olan Başkan Draghi, FED’in yıl boyunca yaşadığı faiz artırımından faiz indirimine dönüşe yetişemeyen kurumunun yerine sözlü olarak piyasalara havuç vermiş ve erken faiz indirimi yaparız demişti. Bugünkü toplantıda ECB’nin “0” olan politika faizinde değil de “verdiğim para geri gelmesin, piyasaya gitsin” diye bankalara verdiği mevduat faizini eksi % 0.4’den % 0.5’e indirmesi bekleniyor. Ayrıca Reuters anketine göre; aylık 30 milyar euroluk bir parasal gevşeme programı başlatması bekleniyor. Üstüne Draghi’nin meşhur basın toplantılarından biri gelecek ki “daha bol para vereceğiz vb” açıklaması gelirse kaymaklı kadayıf olur. 

Diğer tarafta yani Amerika’da ise ekonomi iyi gidiyora ait işaretler başkan ve yardımcısınca memnuniyetle karşılanırken Trump, FED’den daha fazla faiz indirimi istemekte ısrarlı.  Başkan Trump, “Fed faizleri sıfıra veya daha düşük bir düzeye indirmeli. Yapmamız gereken ve diğer ülkelerin zaten yaptığı şeylere Fed ve Powell’ın saflığı izin vermiyor. Bazı ‘kalın kafalar’ yüzünden hayatta bir kez karşımıza çıkacak bir fırsatı kaçırıyoruz!” Oysa piyasa, “hata ettik, ABD kötüye gitmiyormuş” dedi ve 14 Ağustosta 10 yıllık faizin 2 yıllık faizin altına inmesi ile zirve yapan resesyon korkusunu Eylül başında normale döndürdü, şimdi ise farkı 6 baz puan artırdı; 10 Y: % 1.756 – 2Y: % 1.693 Tabi ABD borsaları da bu gazla tarihi rekorlara yaklaştı: S&P500 Endeksi 3000, Dow Jones 27 bini geçti.  

Bugün bizde de önemli bir hamle gelecek. TCMB’nin % 19.75 olan politika faizini % 16.00 ila % 18.00 arasında bir yere indirmesi bekleniyor ki ortalama beklenti 275 baz indirimle % 17.00’ye indirmesi yönünde. Ama % 16 olsa da sürpriz olmayacak gibi!  

Dün sabah belirtmiştik, “2019 yılının ilk 8 ayında yabancı yatırımcılar borsada 450 milyon dolarlık satım yapmıştı. Geri dönüşler başlamış olabilir. “ BIST 100 endeksi, dün de % 0.70 artışla 101,922’ye ulaştı. Dikkat çeken unsur, 9 milyar TL’yi aşan BIST işlem hacmi ve bahsettiğimiz gibi farklı yabancılardan alımların geldiğinin görülmesiydi. Bugünkü Merkez Bankaları kararları biraz volatiliteyi artırabilir.  

STRATEJI

BIST100 13 günlük yükselen trendde 95 binden 102 bine ulaştı. 102,700 civarı biraz direnç olarak çalışabilir. Destekler ise 100,500 den aşağıda.

Güne hafif alıcılı bir başlangıç bekleniyor.

 

Piyasalarda İyimserliğe Devam

Global Times baş editörü Hu Xijin, “Çin’in, ABD ile ticaret savaşının olumsuz etkilerini gidermek için tedbirler açıklayacağını iddia etti. Ay başında yeni görüşmelerin başlayacağı biliniyor. Demek ki erken bir hamle Çin’den gelebilir. Bu konuda ufak bir adım da gelmedi değil. Çin, 17 Eylül’den itibaren geçerli olacak şekilde bazı ABD ürünlerine yönelik muafiyet listesi yayınladı.  

Merkez Bankalarının faiz indirimi sürecinde ileri doğru giden global piyasalar için bu tür haberler de ek avantaj sağlıyor. ABD’de S&P500 Endeksinin tarihi rekoru kırmasına sadece % 1.6 mesafe kaldı. Faizdeki gerilemeden ötürü banka hisselerinde global bir talep artışı da dikkat çekiyor. Dün de bahsetmiştik, FEDin önümüzdeki 4 toplantıda da faiz indirimi bile gündeme girmişken geri bakmaya niyetleri yok. Ufak risklerin büyümesi veya beklenmedik durumlar ancak süreci etkileyebilir.  

2019 yılının ilk 8 ayında yabancı yatırımcılar 450 milyon dolarlık satım yapmıştı. Geri dönüşler başlamış olabilir. Zira BIST 100 endeksi, son günlerdeki yükseliş hareketini sürdürüyor. Dün de % 0.60 artışla 101,212’ye yükseldi. Böylece bu ayın ilk 10 günündeki getiri % 5’e ulaştı. TL ise hafif değer kaybı trendini dün de sürdürerek 5.74’den 5.78e yükseldi. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 17,550 seviyesinde bulunuyor.  

TCELL yarın ki Genel Kurulda brüt 1.01 milyar TL nakit temettünün 31 ekim’de ödenmesini önerecek. VIOP XU030 kontratlarında temettü etkisi Aralık’tan Ekim kontratına kayacaktır. 

STRATEJI

BIST100 12 günlük yükselen trendde 95 binden 102 bine ulaştı. Perşembe TCMB kararı sonrasında yeni alıcı gelirse yükselişin devamı beklenebilir.

 

FED Her Toplantıda Faiz İndirecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu Malatya’daki konuşmasında “Faizi de en kısa zamanda tek haneli rakama indiriyoruz, indireceğiz. Zaten tek haneli rakama indikten sonra enflasyon o da tek haneli rakamda bitmiş olacak.” demişti. Dün sabahtan akşama kadar borsada banka hisselerine yoğun talep yaşandı ve Banka Endeksi % 2.8 değer kazandı. Bu sayede BIST 100 Endeksi de günü % 1.63 artışla, 100,605 puandan kapattı. Banka Endeksinin yılbaşından beri getirisi % 21’i, BIST100’ün ise % 10’u aştı. 

Gördüğümüz kadarıyla piyasadaki genel kanı; Türkiye, Avrupa ve Amerika Merkez Bankalarının faiz indirimleri yapması sürecinde piyasalar coşkusunu sürdürecek. Üstelik bu süreç aylarr sürecek. Deutsche Bank, FED’in önümüzdeki Eylül, Ekim, Aralık ve Ocak’taki 4 toplantıda da % 0.25 olmak üzere faizi toplamda % 1.0 aşağı çekeceğini öngörüyor.  

“Önce faizi indir, sonra etkisine bak” yöntemi ile yapılan bu işlemlerin ne kadar sağlıklı olduğu ise tartışılıyor. Örneğin Citigroup; düşen nominal ve reel faizler, artan küresel resesyon riskler ve derinleşen jeopolitik anlaşmazlıklar nedeniyle altına talebin devam edeceğini ve bir ya da iki yıl içinde muhtemelen ons başına 2,000 dolar seviyesini aşabileceğini paylaştı. Oysa bugünlerde risk iştahı gaza bastığından brent petrol 63 doları aştı, altın 1500 doların altına indi.  

Cumaya göre hafif değer kazancıyla güne başlayan TL, sonrasında ise değer kaybetti. Öyle ki Şili ve Brezilya ile beraber günü % 0.5 kayıpla tamamladı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’ın “Rusya’dan satın alınan S-400’ler için Türkiye’ye yaptırım seçeneklerine bakıyoruz. Fakat henüz karar vermedik” açıklaması üç kuruşluk etki yaratmış oldu. Dün Avrupa’daki gelişmekte olan ülke paralarının ise değer kazandığı görüldü.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan; 30 büyükşehir belediye başkanını yarın konuk edecek. Bugün ise 13:00’de ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyeti kabul edecek sonra da 15:00’de Kabine toplantısına başkanlık edecek.  

STRATEJI

BIST100 haftaya hızlı girdi ve 101,165’e kadar yükseldi. 98500 üzerinde dalgalanmalı bir seyir makul olabilir. Altı ise hedge gerektirir.

 

26 Milyonluk Güç

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda 2019-2020 eğitim-öğretim yılı 18 milyon öğrenci ile başlıyor. Bu yıl ilk kez ara tatilli yeni çalışma takvimi uygulanacak. 20-31 Ocak tarihleri arasında yarıyıl tatili yapacak öğrenciler 18-22 kasım ve 6-10 nisan arasında 1’er hafta da ara tatil yapacak ve 19 Haziran 2020’de okullar kapanacak. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören yaklaşık 8 milyon öğrenci ile Türkiye’de toplam 26 milyon öğrenci bulunuyor. Ülkemiz, bu öğrenci sayısıyla 140dan fazla ülkenin nüfusunu geride bırakmaktadır. Yeni eğitim öğretim yılı öğrencilerimize ve ülkemize hayırlı olsun. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir’deki konuşmasında; “Perşembe günü Para Piyasası Kurulu toplanıyor, inanıyorum ki faiz daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir. Göreceksiniz Cumhurbaşkanımız demişti diyeceksiniz.” ifadelerini kullanırken Malatya’daki konuşmasında “Faizi de en kısa zamanda tek haneli rakama indiriyoruz, indireceğiz. Zaten tek haneli rakama indikten sonra enflasyon o da tek haneli rakamda bitmiş olacak.” dedi. Bu Perşembe günü yani 12 Eylül’de TCMB’nin faiz kararında indirimi piyasa ortalaması 250 baz puan olarak bekliyor. Ancak biraz daha fazlası için yer olduğu da kabul ediliyor.  

Bu haftanın piyasa gündeminde yine Perşembe günü yapılacak Avrupa MB toplantısı öne çıkıyor. Bankanın faizleri 10 baz puan aşağı çekmesi beklenirken yeni bir parasal genişleme program açıklaması da gelebilir. 18 Eylül’deki FED faiz toplantısında faiz indirimi bekleniyor ama o güne kadar gelecek veriler de izlenecek. Örneğin Cuma günü ABD’de Tarım Dışı İstihdam verisi 160 bin beklenirken 130 bin gerçekleşti. Ama ücret artışları enflasyonun çok üzerinde yıllık % 3.2 artmış gözüktü.  19 Eylül’de toplanacak İngiltere MB ise Brexit sürecini izleyecektir. Başbakan Johnson, parlamentodaki mağlubiyeti sonrasında bu hafta da orada karşılıklı ataklar izleyeceğiz. 

Çin MB, cuma günü sorunlu karşılıklarda indirime gitti. Piyasaya 126 milyar dolar likidite bırakan hamle ile zorunlu karşılık oranları, 2007 yılından bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu. Genelde ZK indirimleri piyasalarda likidite artışı gerekçesiyle olumlu karşılanır.  

Bu haftaya başlangıçta Çin borsası % 0.6 artışta. Çevre Asya ülkelerinin borsaları da neredeyse aynı oranda iyimser başlangıç yapmakta. Dolayısıyla haftaya piyasalar olumlu başlıyor diyebiliyoruz.  

STRATEJI

BIST100 için bu hafta önemli destek noktası önce 98800 sonra 97500 olarak gözükmektedir. 100 binin geçilmesi halinde ise 100,800 hedeflenebilir.

 

ABD Ne Diyor?

ABD özel sektör istihdam verisi 150 bin civarında beklenirken 195 bin artış açıklandı. 3 aydır artıyor! Üstelik imalat sanayindeki artış dikkat çekici. Başkan Trump, veri sonrası hemen iphone’undan bir kutlama twiti attı: “Really Good Jobs Numbers! ABD İmalat sanayi demişken dün açıklanan fabrika siparişleri Temmuz ayında %1 olan beklentinin üzerinde %1.4 arttı. Dayanıklı mal siparişleri ise beklentiye paralel %2 arttı. Bu iyi rakamlara karşın çekirdek siparişlerin önceki ay % 0.7 gerilemesine karşın son veride %0.6 gerilemesi göze çarpıyor.  

Önceki gün açıklanan ISM imalat endeksi Ağustos’ta 49.1 olarak 2016’dan beri en düşük seviyeye gerilemişti. Dün açıklanan ISM imalat dışı endeksi Ağustos’ta 3 ayın zirvesi olan 56.4’e yükseldi. Yeni siparişler 6.2 puan artışla 60.3 oldu. Yani Ağustos’ta imalatta sıkıntı ortaya çıkarken diğer alanlarda iyileşme var. Bugün de tarım dışı istihdam (Bk:+160bin) ve işsizlik verisi açıklanacak. Görüntü net: ABD’de büyüme motoru halen güçlü. Motor teklemiyor. Ama bazı alanlarda veriler karışık seyirde geliyor. Yani güç kaybı başlıyor.  

Çin ile ABD heyetlerinin Ekim başında görüşme yapacak olması, dünkü verilerin güçlü olması ile ABD’de borsalar bayram etti. Endeksler neredeyse 2 aydır geçemediği noktaları kırınca alımlar hızlandı ve Nasdaq % 1.8, Dow Jones % 1.4, S&P500 % 1.3 yükseldi.  

Peki bu Amerika hani “resosyana girecek” diye 10 yıllık tahvil faizi 2 yıllık tahvil faizinin altına inmişti. İşte buna da cevabı Yale Üniversitesinin şöhretli hocası Robert Shiller vermiş: Ters getiri eğrisi ve resesyon arasında kurulan ilişki kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşerek ABD’de resesyona yol açabilir. Türkçesi; bir şeyi kırk kere söylersen olur.  

Ama bu söylem yeni bir şey değil. 2018 sonunda yani 9 ay önce Muhammed El-Erian da -borsanın bir ayda % 15 düşmesi üzerine- “Wall Street’in bu kadar endişeli hali gerçekten bir resesyon getirebilir” demişti. Fakat o günden beri geçen 9 ayda % 27 yükselen S&P500 Endeksi var karşımızda! Bu süreçte Piyasa, korktukça FED’i dürtükledi ve istediğini yaptırdıkça yola devam etti. Neticede herkesin elinde hisse var ve kimse portföyün aşağı gelmesini istemiyor. Her ufak fırsatı da büyütüp getiriyi artırmanın derdindeler. O yüzden düşüşler hızlı ve birkaç gün sürerken, yükselişler uzun süreli ve daha yavaş.  

Benzer trend bizde de var. 95 bin seviyesinde mal toplayan büyük yatırımcılar, ucuz kalmış Türk borsasına gelecek taze yabancıları bekliyor. Bu süreçte 5 gündür yükselerek 101 bine ulaşıldı. Bu süreçte Bankacılık Endeksi % 9 yükseldi. Önümüzdeki hafta ilginç gelişmelere sahne olacak gibi.  

STRATEJI

BIST100 için önce 97500 sonra 99500 geçildi. Sırada 100 bini destek yapıp 102 bini denemek var. Kâr satışları zamanına dikkat edilmeli.

 

Jüpiter Mars’la Satürn Merkür’le

“Bugün enerjiniz çok yüksek, sanki içiniz içinize sığmıyor. Çok güzel bir gün sizi bekliyor. Maddi anlamda da olumlu gelişmeler, sürpriz kaynaklarla karşılaşacaksınız.”  Bu, bugüne ait bir burç yorumu. Dünyanın burç yorumu olabilir. Gezegenler, yıldızlar hepsi bir arya gelmişler ve dünyaya mutluluk saçıyorlar. Son 24 saatte yaşanan olumlu gelişmeler, paranın da mutlu olmasını sağlıyor.

  • 3 ayda halk, yönetime istediğini yaptırdı ve Hong Kong yönetimi, protestolara yol açan “suçluların Çin’e iadesiyle ilgili” yasa tasarısını geri çekeceğini açıkladı.
  • Çin Devlet Konseyi, Merkez Bankası’nın bankaların zorunlu karşılık oranlarını “uygun zamanında” hem büyük ölçüde hem de hedeflediği şekilde düşüreceğini belirtti.
  • Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, bu sabah ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefonda görüştü. Buna göre Ekim başında Washington’da gerçekleştirilecek görüşmelere hazırlıklar konuşuldu ve “taraflar sağlam bir anlaşma oluşturabilmek için müşterek çaba gösterecekler” denildi.
  • İtalya’da 5 Yıldız ve Demokratik Parti arasında koalisyon hükümeti, Başbakan Conte başkanlığında kuruldu. Böylece Salvini’yi şutladılar. Bahisler açılır şimdi; bu hükümet 2021’i görecek mi?
  • İngiltere’de Osmanlı torunu Johnson’un Kraliçe’nin desteği ile meclisi kapatıp 31 Ekim’de anlaşmasız bir şekilde brexiti gerçekleştirme planı da tutmadı. Meclisteki oylamaları kaybeden johnson son çare olarak 15 Ekim’de erken seçim istedi. Ancak Muhalefet partileri erken seçime desteği, anlaşmasız Brexit’i önleyecek tasarının yasalaşması koşuluna bağlamıştı. Erken seçim oylamasını da kaybetti. Muhtemelen Brexit ertelenecek.

BIST 100 dün %1.3 yükselerek 100 bine ulaştı. Bugün de belki 101 binde kapanmaya çalışacaktır. Merdivenleri çıkmak için güzel bir gün. “Çok güzel bir gün sizi bekliyor. Maddi anlamda da olumlu gelişmeler, sürpriz kaynaklarla karşılaşacaksınız.”

STRATEJI 

BIST100 için önce 97500 sonra 99500 geçildi. Sırada 100 bini destek yapıp 102 bini denemek var. Coşkudan maksimum fayda!

 

ABD’yi ve Dolarını Yenme Fırsatı 

Türkiye’de Ağustos ayı tüketici enflasyonu aylık %0.86, yıllık % 15.0 artış gösterdi. Anketlere göre beklenti % 1.3 civarında artması yönündeydi. Daha ilginci anketlere katılan ekonomistlerin hiçbiri bu kadar az çıkmasını öngöremedi. Buna sebep olarak Kamu tarafından yapılan zamları düşünce TÜFE’nin eksi çıkması görülüyor. Örneğin gıda enflasyonunda aylık % 0.8’lik bir düşüş oldu. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ise Ağustos ayında  % 0.59 düştü. Böylece 2019’un ilk 8 ayında fiyatlar genel seviyesi tüketici fiyatlarında % 7.35, üretici fiyatlarında % 6.4 artmış oldu. Yani üreticiden ziyade tüketiciye daha fazla yansıdı. Geçen yıl bu tersi bir durumu göstermişti.  

Enflasyon verisi sonrasında TL almak için millet-i ecnebi hücum ederken Amerikan dolarını da yere serdi. Lira gün boyu % 1.5 değer kazanarak 5.82’den 5.73’e ulaştı. Doğrusu bu gazla bir süre daha pozitif gitmesini bekleyebiliriz. Zira TCMB’den faiz indirimi beklentileri artarken, tahvil faizlerinde de düşüş beklentisi güçlendi. Bu avantajla beraber banka hisselerine talep artınca Banka Endeksi günü % 1.4 artışla kapattı. BIST100 Endeksi ise günü % 0.5 artışla 98,826 seviyesinden kapattı -ki 99.5 bin seviyesi görüldü ancak kâr satışlarının geldiğini gördük.  

Belki de ABD’ye karşı son dakikada 4 faul atışını kaçırıp maçı 1 sayıyla kaybeden basket milli takımımız moralleri biraz bozdu. Bir de Çin’de parkeye serebilseydik tarih yazardık da fırsatın yakalanması bile oyuncuların dizlerini, ellerini titretti. Canları sağolsun. Son olarak şu Suriye meselesinde ABD’yi aşabilsek tam olacak. 

Bugün TCMB’nin reel efektif döviz kurunu açıklayacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ağustos ayı ihracat rakamlarını açıklayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu Sivas Kongresi’nin 100’üncü Yıl Dönümü Kutlama Programı’na katılacak. 18:00’de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Anadolu Ekonomi Forumu’na iştirak edecek. 

STRATEJI

BIST100 için 97500 geçilmesi önemli. Şimdi üzerinde kalması beklenecektir. Dün 99.5 binde gap kapatıldı.  Bugün 98600 destek 99500 direnç olarak izlenebilir.

 

Lider Eşek

Türkiye için 2018 iyi başlamış; ilk iki çeyreğinde yıllıkta % 7.4 ve % 5.3 (revizeyle 5.6) büyümüştü. Ama sonrasında TL’nin değer kaybı ile bir küçülme sürecine girildi. 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre % 1.1 küçülen ekonomi 4. çeyrekte önceki çeyreğe göre % 2.4 daha küçüldü. Böylece teknik olarak resesyona girdi. Türkiye daha önce de buna benzer süreçler yaşamıştı ama enflasyon yüksek değildi.  

Baz etkisinden dolayı 2019’un ilk iki çeyreğinde küçülme yaşanması bekleniyordu. İlk çeyrekte % 2.6 küçülürken dün TUIK ikinci çeyrekte % 1.5 küçüldüğümüzü açıkladı.  Yıllıkta küçülsek de iki çeyrektir bir önceki çeyreğe göre büyüyoruz. (20191:%1.6, 2019/2Ç:% 1.2) Ama bu iki çeyrekte büyümeye pozitif katkı sadece net ihracat ve kamu tüketiminden geliyor. Yatırımlar son dört çeyrektir geriliyorken son çeyrekte yatırım harcamaları % 23 ile fena daralma gösterdi. 2018 sonunda 789 milyar dolar olan GSYH, 2019/6 itibariyle 722 milyar dolara kadar indi. Bu da Borç /GSYH gibi birçok göstergede bozulmayı artıracaktır. 

Dün piyasaya baktığımızda borsanın büyük oyuncularının, para girişi sağlayarak BIST100 Endeksini % 1.7 yukarı çekmeyi başardıklarını gördük. Bunu; bankacılık endeksinde % 3.4, büyük holdinglerde % 2 artış sağlayarak yaptılar. ABD piyasalarının kapalı olduğu günde diğer yabancıların da satışta olmadığı için bu fırsatı değerlendirmiş oldular. Bize de satıcının olmadığı yerde, keçiye Abdurrahman Çelebi demek düşer. (Tabi bu atasözünün aslı, “koyunun olmadığı yerde” dir) Dolayısıyla “bankaların 3. çeyrek kârları çok iyi olacak o yüzden yabancı hücum ediyor” demek isterdik ama diyemiyoruz. Piyasa alıcı/satıcı dengesinin daha iyi oturması ile endeksler de yönünü daha objektif şekilde bulacaktır. Peki acele etmelerinin nedeni ne? Tehlike bölgesinden bir an önce uzaklaşmak! Orası 97,500’dür.  

10 bin develik kervanı bir eşek çekermiş. Çünkü en iyi yolu onlar bulurmuş. Biz de borsada, “para”yı takip etmeye devam edeceğiz. Muhtemelen onların derdi, FED sürecinde gelecek taze yabancılara malı satmak olacaktır. Bu yüzden son durum itibariyle; 97,500 aşağı geçmeden pozitifte kalmayı ve hisse pozisyonlarının korunmasını öneririz.  

Ağustos 2018’de % 2.3, Eylül 2018’de % 6.3 aylık TÜFE vardı. Bugün gündemde 2019 Ağustos enflasyonu yer alacak. Beklenti %1.3 civarı. Yani fiyat artışları sürse de geçen yılın yüksek baz etkisi nedeniyle enflasyon artışındaki yavaşlama devam edecektir. (Zaten bu matematik yüzünden  yeni zamların toplam enflasyona etkisi pek olmuyor.)  

STRATEJI

BIST100 için 97500 geçilmesi önemli. Şimdi üzerinde kalması beklenecektir. 99 bin seviyesi direnç, 97.5 bin seviyesi destek.  

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 350 puan civarında düşüş ile, BIST 100 ise % 0.1 civarında eksi ile güne başlamasını öngörüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here