Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları VİOP 30 Endek...

VİOP 30 Endeksi Nedir?

GCM Yatırım ile Viop 30 Endeksinde İşlem Yapın

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın en aktif yatırım araçları arasında yer alan “VİOP 30 endeksi nedir ve nasıl yatırım yapılır” yatırımcının şu aralar en çok ilgilendiği konular arasında. Özellikle de Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda son dönemde yaşanan büyük ivmelenme yatırımcının bu finansal varlığa ilgisini daha da artırıyor. VİOP’a artan ilginin sebepleri arasında ise spot piyasada oluşan bu performansa kaldıraçlı piyasa olan VİOP’ta çok daha düşük teminatlarla erişim imkanının olmasıdır.

Borsada yaşanan VİOP 30 endeksine yatırım yapmak ve bu piyasada oluşan potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için VİOP 30 endeksi nedir, nasıl yatırım yapılır konusunu en basit hali ile anlatmaya çalışalım.

VİOP 30 endeksi; Borsa İstanbul Pay (hisse) Piyasası’nda işlem gören en yüksek hacimli ilk 30 hisseden oluşan BİST 30 endeksinin dayanak varlık olduğu sözleşmedir. VİOP 30 endeksi sözleşmesi yatırımcıya belirli bir vade, belirli bir fiyatta ve belirli miktarda alma ve satma hakkı ve yükümlülüğü vermektedir.

VİOP 30 endeksine yatırım avantajları nelerdir?

VİOP 30 endeks sözleşmesinin yatırımcıya sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır;

-VİOP 30 endeksinde fiyatlar hem yükselirken hem de düşerken para kazanma fırsatı sunan çift yönlü işlem olanağı.

-VİOP 30 endeksinde daha düşük teminatlarla yatırım fırsatı sunan kaldıraç sistemi.

– Çok fonksiyonlu emir çeşitliliği; VİOP’ta alım ve satım işlemi yaparken zengin ve ileri seviyede stratejilerin uygulanmasına izin veren emir çeşitliliği ( iptal edilene kadar geçerli emir, şartlı emir, piyasa emri gibi)

-Risk yönetimi (hedge) imkanı

VİOP 30 endeksinde internet üzerinden hangi işlemleri yapabilirsiniz

Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem yapmak çok kolay bir o kadar da keyiflidir. Bilgisayar, mobil uygulamalar veya İOS uygulası üzerinden online olarak VİOP işlem platformuna erişim ile çok kısa sürede birkaç işlem ile yatırım yapabilirsiniz. Yine internet üzerinden piyasayı takip edebilir, VİOP işlem platfomu üzerinden teknik analiz yapabilir, bakiye-portföy ve teminat yönetimi yapabilir, finansal haber kışını izleyebilir, analiz ve raporları okuyabilirsiniz. Hatta al/sat sinyalleri oluşturabilirsiniz. VİOP’ta online olarak özelikle de Meta Trader 5 işlem platformu üzerinden alım ve satım yapmak eşsiz bir deneyimdir. 

VİOP 30 endeksinde nasıl yatırım yapılır?

VİOP 30 endeksinde yatırım yapmak daha öncede belirttiğimiz gibi hem çok kolay bir o kadarda basittir. Tabi bu arada işlem yapabilmeniz için VİOP müşteri hesabınızı açabileceğiniz GCM VİOP işlem platformuna giriş için kullanıcı bilgisi ve şifrenizi edinmeniz gerekir. VİOP müşteri hesabı açmadı iseniz de sorun değil. İşlem yapmak için GCM Yatırım kurumun web sitesinden ya da müşteri temsilcilerinden hesap açtırmak için yardım alabilirsiniz. Kimlik bilgilerinin beyanı, VİOP sözleşmelerinin imzalanması ve uygunluk testi sonrası hemen işleme başlayabiliyorsunuz.

VİOP’ta müşteri hesabınızı açtınız ve yatırım yapmak istediğiniz miktarı (teminatı) yatırdınız, GCM Yatırım web adresinden müşteri kullanıcı bilgilerini girerek VİOP işlem platformuna eriştiniz. Yatırım yapmak istediğiniz enstrümanda fiyatların yükseleceği beklentinizle alım (long-uzun pozisyon) emri ya da fiyatların düşeceği beklentisi ile satım (kısa- short pozisyon) emrinizi girdiğinizde ve piyasa emirleri eşleştiğinde yatırımınızı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Artık karınızı realize etmek için yatırım stratejinize bağlı olarak fiyatların düşmesini ya da yükselmesini bekleyebilirsiniz. İşte bu kadar basit.

VİOP’ta BİST 30 endeksinde yatırım yapmak ve bilgi edinmek için sektörün öncü ve ödüllü kurumu GCM Yatırım’ın profesyonel uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.