Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Trump’ı...

Trump’ın İran Kararı En Çok Hangi Hisseleri Etkileyecek?

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamasıyla ABD, İran ile 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmiş oldu. Trump, ABD’nin İran’la 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015’te askıya alınan İran yaptırımlarının yeniden uygulanacağın belirtti. Trump, seçim kampanyası döneminde ABD’yi anlaşmadan çekeceği vaadinde bulunmuştu. Trump, anlaşmanın İran’ın bölgedeki etkisini arttırdığını ve Tahran yönetiminin füze denemelerine engel olamadığını savunuyor.

Trump’ın açıklaması sonrasında ABD maliye bakanlığından gelen bir diğer haber İran’a yaptırımların tekrar yürürlüğe konulacağı bunun için kademeli olarak 180 günlük bir geçiş dönemi olacağı şeklindeydi. Ambargoların niteliği hakkındaki bu kadarlık bir açıklama dışında ise henüz net bir tablo yok. Konu ile ilgili aracı kurum ve uzmanlar hisseler bazında dikkat edilmesi gereken noktaları anlattılar.

Konu ile ilgili olarak Oyak Yatırım iki hisseye özellikle dikkat çekti. Kurumun durum hakkındaki görüşü şu şekilde yer aldı:

“Donald Trump’ın İran nükleer anlaşmasından çekilmesi kararının halka açık şirketler arasında en çok Tüpraş ve Gübretaş açısından negatif olduğunu düşünüyoruz. Gübretaş’ın İran işleri toplam varlıklarının ve satışlarının %35’ini oluşturuyor. Tüpraş da 2016 yılında toplam ham petrol ihtiyacının %25’ini İran’dan yapmıştı ve yaptırımlar sonucunda petrolü başka ülkelerden almak zorunda kalırsa bu durum şirketin maliyetlerini yükseltip rafineri marjlarını olumsuz etkileyebilir.”