Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Piyasa Uzmanl...

Piyasa Uzmanları Seçim Sonuçlarını Nasıl Yorumladı?

İş Yatırım – Odak Noktası – Parlamento ve Başkanlık Seçimleri

24 Haziran seçimi sonrası ilk değerlendirme

24 Haziran seçimleri Erdoğan’ın ve Cumhur ittifakının galibiyeti ile sonuçlandı. Anadolu Ajansının geçici sonuçlarına göre Erdoğan toplam oyların %52,6’sı ile ilk turda Cumhurbaşkanlığını kazanırken, Cumhur ittifakı oyların %53,6’sı ile meclis çoğunluğunu aldı. Kesin sonuçlar Yüksek Seçim Kurulu tarafından 29 Haziran Cuma günü ilan edilecek.

Erdoğan yenilmez unvanını korudu

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları Erdoğan’ın %52,6 ile Cumhur ittifakının oylarının tamamına yakınını aldığını ve 15 yıllık yenilmez unvanını koruduğunu gösteriyor. Erdoğan’ın oylarında 2014 seçimlerine göre (%51,8) hafif bir yükseliş görülüyor.

Millet ittifakının adaylarına bakıldığında İnce %30,7 ile CHP’nin %22,8’lik halk desteğinden daha fazla oy alırken, Akşener (%7,3) ve Demirtaş’ın (%8,4) oyları İyi Parti (%10,1) ve HDP’nin (%11,6) desteğinin gerisinde kaldı.

Seçimin sürpriz kazananı Bahçeli ve MHP

Milletvekili seçimlerinde Cumhur ittifakı oyların %53,6’sı ile 343 vekil elde ederken, Millet ittifakı oyların %34,0’ü ile 190 vekil, HDP %11,6’sı ile ile 67 vekil elde etti. Parti bazında bakıldığında seçimin sürpriz kazananı MHP olurken, Ak Parti ve CHP’nin oylarının önemli ölçüde gerilediği görüldü. Dolayısıyla, seçmen MHP’ye bundan sonra uygulanacak politikaları denetleme görevi yüklemiş oldu.

Piyasaların tepkisi olumlu olur

Seçim sonuçlarına piyasaların olumlu tepki vermesini bekliyoruz. ?Erken seçim kararı alınan 18 Nisan’dan bugüne Türkiye varlıklarındaki sert değer kaybında iki temel neden vardı: (i) Cumhurbaşkanlığının Erdoğan, Meclisin Millet ittifakı tarafından alınması durumunda Türkiye’nin seçim sarmalına girmesi riski; (ii) Popülist politikalar ve piyasa dostu olmayan mesajlar nedeniyle Türkiye varlıklarındaki risk priminin artması.

Seçim sarmalına girilmesi riski azaldı

Açıklanan sonuçlar Türkiye’nin seçim sarmalına girmesi riskini önemli oranda azalttı. Ak Parti tek başına çoğunluğu sağlayamasa da, Cumhur ittifakının Mecliste çoğunluğa sahip olması kısa vadede erken seçim riskini ortadan kaldırdı.

Erdoğan ve Cumhur ittifakının galibiyeti kısmen satın alınmıştı

Seçim öncesindeki son haftadaki piyasa hareketleri siyaset riskinin azalmasının kısmen satın alındığını gösteriyor. Salı gününden itibaren piyasalarda ‘Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını kazandığı, Cumhur ittifakının Mecliste çoğunluğu aldığı’ bir Konda anketi spekülasyonu vardı. Küresel konjonktürün bozulmaması durumunda piyasalardaki iyimser hava bir süre daha devam edebilir.

Yükselişin devam etmesi için sırada piyasaların güveninin yeniden tesisi var

Türkiye varlıklarındaki risk priminde kalıcı bir düşüş sağlanması ve değerlemelerin normale dönmesi için siyasi riskin azalması gerekli ama yeterli değil. Kalıcı bir iyileşme sağlanması için yeni dönemde doğru ekonomi politikaların uygulanacağı konusunda piyasaların güveninin yeniden kazanılması gerekiyor.

Küresel fırtınadan asgari hasarla çıkmak için doğru ekonomik politikaların uygulanması gerekli

Dış ticaret savaşları riskinin arttığı, doların güçlendiği, faizlerin yükseldiği ve küresel likiditenin azalmaya başladığı mevcut konjonktürde küresel sermaye çok daha seçici davranacak. Yaklaşan küresel fırtınadan Türkiye’nin en az hasarla çıkabilmesi için küresel sermayenin güveninin doğru ekonomi politikalarla yeniden tesis edilmesi gerekiyor.

 

Erdoğan ve Cumhur İttifakı seçimi kazandı, Deniz Yatırım

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekili seçimleri Tayyip Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması ve Cumhur İttifakı’nın meclisteki çoğunluğu elde etmesiyle tamamlandı. Erken seçim riskinin masadan kalkmış olması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmamış olması 8 Temmuz tarihine dek muhtemel seçim belirsizliği fiyatlamasını ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle kısa vadeli işlemlerde Türk Lirası cinsinden varlıkların pozitif yönde etkilenebileceğini değerlendiriyoruz. USDTRY’de 4.50 bölgesinde, 10Y vadeli gösterge faizde %14-15 aralığında dengelenme görülebilir. Hisse senetlerinde ise ilk tepkinin genel olarak olumlu olmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığı yarışını Tayyip Erdoğan ilk turda kazandı. TSİ 02.00’da resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan oyların %52.4’ünü alarak ilk sırada yer aldı. En yakın rakibi Muharrem İnce ise %30.8 ile ikinci sırada yer aldı. Selahattin Demirtaş %8.3, Meral Akşener %7.4, Temel Karamollaoğlu %0.9 ve Doğu Perinçek %0.2.

AK Parti ve MHP tarafından oluşturulan Cumhur İttifakı oyların %53.6’sını aldı. AK Parti %42.5, MHP ise %11.1. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi tarafından oluşturulan Millet İttifakı ise oyların %34.20’sine elde etti. CHP %22.7, İYİ Parti %10.0 ve Saadet Partisi %1.4. Herhangi bir ittifaka dahil olmayan HDP ise %11.6 düzeyinde oy aldı. Cumhur İttifakı TBMM’de çoğunluğu da elde etmiş oldu. Resmi olmayan sonuçların işaret ettiği TBMM milletvekili dağılımlarına baktığımızda: Cumhur İttifakı 342, Millet İttifakı 191 ve HDP ise 67 milletvekili çıkarmış durumda. AK Parti 293 – MHP 49, CHP 147 – İYİ Parti 44, HDP 67 milletvekili sayısına ulaştı

Orta vadede piyasaların yönünü ittifakın uyumu ve makro ihtiyati politikaların hayata geçirilmesi belirleyecektir. Önümüzdeki dönemde maliye politikalarının seyri yatırımcılar açısından odakta olmaya devam edecek. Kamuda gerçekleşen harcama artışlarına yönelik seçim sonrası dönemde getirilmesi muhtemel tedbirlerin algı açısından olumlu yansımaları olabilir. Bakanlık sayılarının azaltımı ile birlikte yeni ekonomi yönetiminin hangi isimlerden oluşacağı, kamuoyuna açıklanacak olan yeni programın ana başlıkları, para politikalarına yaklaşım, bütçe disiplinine uyum gibi önemli başlıkların risk algısı açısından kritik önemde bulunduğunu düşünüyoruz.

Hisse senetleri: Risk primindeki olası gerilemenin faiz oranlarını bir miktar aşağı çekebileceğinden dolayı değerleme olarak genel anlamda hisse senetlerinin ilk etapta olumlu etkilenebileceğini öngörüyoruz. Bankalar arasından Vakıfbank ve Albaraka Türk, erken seçim kararının alındığı 18 Nisan tarihinden beri BIST-100 endeksine göre negatif ayrışan Emlak GYO, Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Taşımacılığı, Koza Altın, Medikal Park ve Ülker Bisküvi kısa vadede öne çıkabilir.