Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Güncel Model ...

Güncel Model Portföy, Deniz Yatırım

Deniz Yatırım Araştırma Bölümü tarafından yapılan güncel hisse önerileri model portföy listesidir. Kurum tarafından hangi hisselerin neden seçildiğine dair kısa açıklamalar tablonun altında yer almaktadır. Bu listeye daha önce girmiş ve karı realize edilmiş hisselerde ilgili revizyon tarihleri belirtilerek sayfanın aşağısında verilmiştir. 28.11.2018

Model Portföyümüze Arçelik (ARCLK) ve Tekfen Holding’i (TKFEN) eklerken, listemizden AvivaSA (AVISA), Albaraka Türk (ALBRK), Coca Cola Icecek (CCOLA) ve EnerjiSA  (ENJSA)’yı çıkarıyoruz:

VAKBN, YKBNK, PGSUS, AKSEN, SAHOLISCTR, ve TCELL’i model portföyümüzde tutuyoruz.

Portföye Eklenenler:

Arçelik’i (ARCLK) model portföyümüze ekliyoruz. Son dönemde düşen demir-çelik fiyatlarının Arçelik’in maliyetlerinin düşmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca, enflasyonla mücadele kapsamında yapılan fiyat indirimleri ve ÖTV indiriminin 4Ç18’de yurt içi beyaz eşya satışlarına katkı yapacağını ve operasyonel sonuçlara olumlu yansıyacağını öngörüyoruz. Arçelik, son 3 aylık dönemde %15 nominal getiri ile BIST-100 endeksine göre %15 rölatif performans göstermiş olmasına rağmen, hissenin gelecek bir yıllık F/K ve FD/FAVÖK çarpanları 10 yıllık ortalamalarına sırasıyla %15 ve %26 iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, hissenin bulunduğu seviyenin gelecek potansiyelini yansıtmadığını göz önünde bulundurarak Model Portföy’ümüze ekliyoruz. Arçelik için 20.00 TL/hisse hedef fiyatımız ve AL tavsiyemiz bulunmaktadır.

Tekfen Holding’i (TKFEN) model portföyümüze ekliyoruz. Tekfen Holding, 25 Ekim’de beklentilerin üzerinde gelen 3Ç18 sonuçlarına ve Şirket’in 2018 hedeflerini yukarı yönlü olarak revize etmiş olmasına rağmen, bu dönemde %10 değer kaybetmiş ve BIST-100 endekisinin %7 gerisinde performans göstermiştir. Bu zayıf performansın arkasında, hisse senedinin MSCI Kasım revizyonunda piyasa beklentisinin aksine MSCI Global Standard Endeks’ine eklenmemiş olması, TL’nin güçlenmesi ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Şirket’in petrol kazancı olan ülkelerde yeni proje kazanımları üzerinde risk oluşturabileceği endişesinden kaynaklandığını düşünüyoruz.

Ancak, TL’nin değerlenmesi ile Şirket’in inşaat işlerinden elde ettiği gelirin TL karşılığındaki düşüşünü gübre satışlarındaki potansiyel artış ile kompanse edebileceğini ve petrol fiyatının seviyesinin daha düşük olduğu dönemlerde de Tekfen İnşaat’ın yeni proje kazanımlarında hız kaybetmediğini göz önünde bulundurarak, son dönemde hisse fiyatı üzerinde yaşanan baskının alım fırsatı oluşturduğunu düşünüyoruz. Tekfen Holding 6.1 ve 2.0 olan 2019T F/K ve FD/FAVÖK çarpanları ile cazip seviyelerde işlem görmektedir. Tekfen Holding için 27.70 TL/hisse hedef fiyatımız ve AL tavsiyemiz bulunmaktadır.

Portföyden Çıkarılanlar:

AvivaSA’yı (AVISA) model portföyümüzden çıkarıyoruz. 17 Ağustos 2017 tarihinde dahil ettiğimiz AvivaSA’yı model portföyümüzden çıkarıyoruz. Son kapanışlar itibari ile hisse model portföyde bulunduğu dönem içerisinde %41 nominal olarak değer kaybederken BİST-100’ün %31 gerisinde performans göstermiştir.

Albaraka Turk’ü (AVISA) model portföyümüzden çıkarıyoruz. 28 Şubat 2018 tarihinde dahil ettiğimiz Albaraka Türk’ü model portföyümüzden çıkarıyoruz. Son kapanışlar itibari ile hisse model portföyde bulunduğu dönem içerisinde %13 nominal olarak değer kaybederken BİST-100’ün %11 üzerinde performans göstermiştir.

Coca Cola İçeçek’i (CCOLA) model portföyümüzden çıkarıyoruz. 2 Nisan 2018 tarihinde dahil ettiğimiz Coca Cola İçecek’i model portföyümüzden çıkarıyoruz. Son kapanışlar itibari ile hisse model portföyde bulunduğu dönem içerisinde %17 nominal olarak değer kaybederken BİST-100’ün %2 üzerinde performans göstermiştir.

EnerjiSA’yı (ENJSA) model portföyümüzden çıkarıyoruz. 20 Mart 2018 tarihinde dahil ettiğimiz EnerjiSA’yı model portföyümüzden çıkarıyoruz. Son kapanışlar itibari ile hisse model portföyde bulunduğu dönem içerisinde %29 nominal olarak değer kaybederken BİST-100’ün %12 gerisinde performans göstermiştir.

NOT: Tavsiye listesine eklenen her hisse yaklaşık olarak %10 ağırlığa sahip olacaktır. Eklenen ve çıkarılan hisse senetlerinin Model Portföy’e giriş/çıkış fiyatları 28 Kasım 2018 ağırlıklı ortalama fiyat üzerinden hesaplanacaktır.”