Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Kurumların 3Ç...

Kurumların 3Ç20 Kar Tahminleri, Bilanço Beklentileri

3Ç20 finansalları bu hafta açıklanmaya başlayacak… BIST’te 9 aylık finansal sonuçlarını son gönderme tarihleri şu şekilde: Şirketler/Konsolide Olmayanlar : 30 Ekim Konsolide Olanlar: 9 Kasım – Bankalar Konsolide Olmayan : 9 Kasım Konsolide Olanlar: 19 Kasım — Planlanan Bilanço Açıklanma Tarihleri: DERAS:21 Ekim/ EREGL, TAVHL-TKFEN: 22 Ekim/ARCLK:23 Ekim/ AKGRT-FROTO-TOASO-TTRAK- YKBNK: 26 Ekim / AKBNK-ASELS-BIZIM-GARAN: 27 Ekim/BRISA: 30 Ekim/TSKB: 2 Kasım/ ENJSA-TUPRS: 3 Kasım/ CCOLA-TTKOM: 4 Kasım/AEFES-ENKAI-MPARK-ULKER: 5 Kasım/AKSA-DOHOLMGROS: 6 Kasım/AGHOL-BIMAS-DOAS-IPEKE-KOZAA-KOZAL-PGSUS-TBORG-VESTL: 9 Kasım / İŞBANK-VAKBN: 2-6 Kasım /YATAS: 6-9 Kasım / TRGYO:5-9 Kasım /KARDEMİR: 6-9 Kasım

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Bir bilanço dönemi öncesi daha kurumlardan gelen beklenti ve tahmin raporlarını sunuyoruz… Faydalı olması dileğimizle….

3Ç20 Finansallarına İlişkin Beklentiler, Oyak Yatırım

Kar sezonu yarın Erdemir, Tekfen ve TAV ile başlayacak

3. çeyrek finansallarının açıklanması 22 Ekim’de Erdemir, Tekfen ve TAV ile başlayıp 23 Ekimde Arçelik ile devam edecek. Şirketlerin konsolide olmayan finansal sonuçlarını göndermeleri için son tarih 30 Ekim, konsolide finansal sonuçları için ise 9 Kasımdır. Bankaların her iki finansal sonuçlar için son gönderme tarihi ise 19 Kasım olarak belirlendi. Araştırma kapsamımızdaki şirketlerin toplam net karında 3. çeyrekte geçen seneye göre %14 daralma bekliyoruz.

Zayıf TL finans dışı şirketlerin net karlarını olumsuz etkileyecek

Finans dışı şirketlerin toplam net karının özellikle kur farkı zararları (TLnin çeyrek bazda dolar ve euro karşısında %13 ve %18 değer kaybı) nedeniyle geçen seneye göre %35 daralmasını bekliyoruz. Hesaplamamıza göre yıllık bazda en büyük net kar daralmaları havacılık ve petrol sektöründe olurken otomotiv, beyaz eşya ve çimento şirketleri en çok kar artışı yaşayacak sektörler olacak. Öte yandan, finans dışı şirketlerin toplam net karının kısıtlamalar sonrası normalleşmenin etkisiyle çeyreksel bazda %43 büyümesini bekliyoruz. Türk Traktör, Çimsa, Doğuş Otomotiv, Arçelik ve Brisanın yıllık bazda en yüksek net kar büyümesi gösteren şirketler olmalarını bekliyoruz. Tersine, havacılık şirketleri (Pegasus, TAV ve Türk Hava Yolları), emtia fiyatlarına duyarlı şirketler (Tüpraş, Kordsa, Aygaz, Aksa Akrilik) ile birlikte yüksek kısa döviz pozisyonu bulunan Türk Telekom ve Anadolu Efes geçen seneye göre en zayıf net kar açıklamasını beklediğimiz şirketlerdir.

Banka karlarının çeyreksel olarak hafifçe azalmasını bekliyoruz

Üçüncü çeyrekte takibimizdeki bankalar için toplam net karın çeyreklik bazda %3 daralmasını beklerken, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %43 artmasını bekliyoruz. Üçüncü çeyrek gelir kalitesi açısından bankalar için zor bir çeyrek oldu. Yükselen fonlama maliyetleri ve düşen kredi getirileri nedeniyle spreadler daralmaya başladı. Bankalar 3. çeyrekte kredi büyümesi için ağırlıklı olarak YP mevduatları TL ile takas etmeyi tercih etti; bu nedenle, swap maliyetlerinin yükselmesini bekliyoruz. Bunları yansıtarak, büyük ölçekli bankalar için çeyreksel 40 baz puan marj daralması öngörüyoruz.

Bunun yanında, 3. çeyrek karlarındaki çeyreksel düşüşte, net açık döviz pozisyonları nedeniyle kamu bankalarında gerçekleşen kambiyo alım satım kayıpları daha baskın gözüküyor. Bankalar, ikinci çeyrek sonrası ücret ve komisyon feragatlarının çoğunu kaldırdığı için, ücret gelirlerinin 2. çeyreğin düşük seviyelerinden 3. çeyrekte güçlü bir iyileşme göstermesi muhtemeldir. Karşılıkların 3. çeyrekte kur etkisine bağlı olarak genel karşılıklardaki muhtemel yükselişle birlikte artmaya devam etmesini bekliyoruz. Bazı bankalar serbest karşılık ayırmayı tercih edebilir.

Karlılık tarafında özel bankaların 3. çeyrekte kamu bankalarına göre daha iyi performans göstereceğini düşünmekteyiz. En yüksek çeyreksel kar büyümesini sırasıyla Yapı Kredi, İş Bankası ve Garanti’den bekliyoruz. Yapı Kredi, bu çeyrek rakipleri arasında marj genişlemesi sağlayan tek banka olabilir ve aynı zamanda en yüksek sermaye getirisine sahip olan banka olabilir. 3. çeyrekte orta ölçekli bankalar arasında TSKBnin, iyi yönetilen kredi/fonlama makası ve güçlü sermaye piyasası karları sayesinde hem çeyreksel hem de yıllık bazda güçlü kar açıklamasını bekliyoruz.

Banka dışı şirketlerin FAVÖKünde yıllık %4 daralma bekliyoruz

Araştırma kapsamımızda yer alan banka dışı şirketler için üçüncü çeyrekte FAVÖKte yıllık bazda %4 daralma, çeyreksel bazda ise %37 büyüme bekliyoruz. Güçlü FAVÖK büyümesi öngördüğümüz şirketler Çemtaş (düşük baz etkisi, güçlü EUR/TL), Doğuş Otomotiv (güçlü yurtiçi talebi, etkin gider yönetimi), Yataş (sezonsallık etkisi, ertelenmiş talep), Türk Traktör (birikmiş talep, yurt içi satışların artan ağırlığı) ve Kardemirdir (güçlü Dolar/TL, iyileşen çelik marjları). Öte yandan, Türk Hava Yolları (düşen yolcu sayısı), Kordsa (zayıflayan global talep), Tekfen (birikmiş siparişlerdeki azalma), ve Tüpraşın (düşen rafineri marjları ve satışlar) yıllık bazda zayıf üçüncü çeyrek FAVÖK rakamları açıklamasını tahmin ediyoruz.

 

3Ç20 Kar Beklentileri, Ak Yatırım

Havayolu şirketleri hariç kârlarda toparlanma var. Araştırma kapsamındaki banka ve banka dışı şirketlerin 3Ç20 toplam net kâr beklentisi (üç havayolu şirketi hariç tutulursa) önceki yıl göre %50 artış ifade ediyor. Bu üç şirket için (Türk Hava Yolları, Pegasus ve Tav Havalimanları) 3Ç20’de 2,1 milyar TL zarar öngörüyoruz (3Ç19’da toplam kârları: 5,5 milyar TL). Bu şirketler dışında Araştırma kapsamındaki 26 banka dışı şirketten üçünün (Migros, Medical Park ve Kardemir) net zarar açıklamasını, 19’un dönem kârında yıllık artış ve sadece dördünün kârında yıllık azalış olmasını bekliyoruz. Şirketlerin 3Ç20 performansları dikkate alındığında bankalar tarafında Yapı Kredi, Garanti, ve İş Bankası’nın banka dışı şirketler tarafında da Türk Traktör, Arçelik, Vestel Beyaz, Ford Otosan, Doğan Holding, İndeks Bilgisayar, Yataş ve Coca-Cola İçecek şirketlerinin öne çıkabileceğini düşünüyoruz.

Banka dışı şirket kârlarında belirgin toparlanma var. Mayıs sonrası gördüğümüz kredi patlaması beklendiği üzere ekonomiyi canlandırdı. Bu canlanmadan en çok faydalanan sektörler arasında otomotiv, dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği öne çıkıyor. Diğer taraftan petrol, petrokimya ve demir çelik gibi emtiaya dayalı sektörlere göreli durgunluk devam ederken, havacılık ve turizm gibi hizmet sektörlerinde normalleşmenin zaman alacağı beklentisinin ve zayıf talep koşullarının sürdüğünü gözlüyoruz. Bu arada 3Ç0’de kurda gördüğümüz oynaklık ve TL’nin değer kaybı döviz açık pozisyonu taşıyan kamu bankaları ve bankacılık dışı bazı şirketlerde (Migros, Medical Park ve Kardemir) belirgin zayıflamaya neden olmuş görünüyor. Bankalar tarafında ise genelde kredi büyümesi, marjların nispeten dirençli kalması ve toparlanan komisyon gelirleri özel bankaların 3Ç20 kârlarını olumlu etkiledi.

Bilanço dönemi 22 Ekim’de başlıyor. Banka dışı şirketlerde 3Ç20 bilanço dönemi 22 Ekim’de Tekfen, Tav ve Ereğli’nin sonuçlarını açıklaması ile başlayacak. 23 Ekim’de de Logo ve Arçelik sonuç açıklayacak. Bankalarda ise ilk Yapı Kredi Bankası 26 Ekim’de sonuçlarını açıklayacak. 27 Ekim’de de Garanti ve Akbank’ın sonuçları gelmiş olacak. Bilançolar için son açıklanma tarihleri banka dışı konsolide olmayanlar ve konsolideler için 30 Ekim ve 9 Kasım; bankalar için 19 Kasım olarak belirlendi.

Araştırma kapsamımızdaki şirketlerin 3Ç20 kârları toplamının önceki yıla göre %16 oranında gerileyerek 13,5 milyar TL olmasını bekliyoruz.

Bankacılık Sektörü

Kârlarda kamu bankaları için daralma, özel sektör bankaları için artış bekliyoruz. 3Ç20 kârının önceki çeyreğe göre araştırma kapsamındaki beş özel sektör bankasında ortalama %17,5 artmasını, Vakıfbank’ta 1/3 ve Halkbank’ta 2/3 oranında azalmasını bekliyoruz. Kamu bankalarına ilişkin beklenti açık döviz pozisyonu kaynaklı zararı ve daha yoğun faiz marjı baskısını yansıtıyor. Özel bankalarda Yapı Kredi Bankası ve Garanti’nin kârlılık artışı açısından bir adım öne çıkmasını bekliyoruz. İş Bankası’nda da güçlü kâr artışı beklemekle birlikte bunun kısmen iştirak geliri katkısı ile sağlanacağını düşünüyoruz. Mevduat dışı bankalarda Albaraka Türk ve TSKB’deki kâr artışlarının genel eğilimin dışında marjlardaki büyümeden kaynaklanmasını bekliyoruz.

TL’deki dalgalanma sonuçlara olumsuz yansıdı. 3Ç20 banka kârları üzerindeki en belirgin etki TL’nin dolar ve avro sepeti karşısında %13 değer kaybından kaynaklandı (2Ç20’de %4,5). TL’deki değer düşüşü açık döviz pozisyon taşıyan kamu bankalarında büyük kur farkı zararlarına yol açarken, araştırma kapsamındaki Garanti Bankası ve İş Bankası’nda da döviz bazında izlenen Türk Telekom riski için yüksek tutarda ek karşılık ayrılmasına neden oldu.

Marjlardaki daralma 4Ç20’de daha da belirginleşecek. Ağustos ortasından itibaren fonlama maliyetinin artışı bankaların kredi mevduat getiri makasını baskıladı. Döviz likiditesi daha yüksek olan özel bankalar repo yerine daha avantajlı swap fonlama ile maliyet avantajı yakaladı. Sektör genelinde TL vadesiz mevduat önceki çeyreğe göre geriledi. Marjdaki daralmanın özel bankalar tarafında 10-20, kamu bankaları tarafında 50-60 baz civarında olmasını bekliyoruz. Bankalar marj açısından genelde en zor dönemin 4Ç20’de olacağını, daralan kredi-mevduat getiri makasının kısmen TÜFE’ye endeksli menkul kıymet faiz düzeltmesi ile telafi edileceğini düşünüyorlar.

Karşılıklar TL’de değer kaybı ve artan rezerv ile yüksek kaldı. Sorunlu kredi tahakkuklarına ilişkin destekler nedeniyle sorunlu kredi hacmi 3Ç20’de de 151 milyar TL civarında sabit kaldı. Ancak kur etkisi ve yeni aktarımlar nedeniyle yakın izlemedeki kredi hacminin genişlediğini tahmin ediyoruz. Ayrıca bankalar sorunlu kredi karşılık oranını 300 baz puan kadar artırdılar. Benzer bir artışın yakın izlemedeki krediler için de geçerli olduğunu ve tahsilatlara rağmen net karşılık giderinin sektör genelinde %10’un üzerinde arttığını tahmin ediyoruz.

Komisyon gelirlerinde kuvvetli artış var. Covid-19 nedeniyle banka müşterilerine sağlanan bazı geçici komisyon muafiyetlerinin kalkması ve 3. çeyreğin ilk yarısında tüketici kredilerinin canlanması banka net komisyon gelirlerinin önceki çeyreğe göre %20 düzeyinde artmasına imkân sağladı. Bununla birlikte komisyon gelirlerinin ilk dokuz ay sonunda yataya yakın seyretmesini ve 2020’de önceki yıla kıyasla ortalama %5 civarında daralmasın bekliyoruz.

Kredi artışında Yapı Kredi ve Vakıfbank öne çıktı. BDDK verilerine göre 3Ç20’de mevduat bankalarının TL kredi ve mevduat hacmindeki artış önceki çeyreğe göre yavaşlayarak sırasıyla 160 milyar TL (2Ç20’de 280 milyar TL) ve 51 milyar TL (2Ç20’de 165 milyar TL) oldu. Önceki çeyrekten farklı olarak kredi artışı yerli özel bankalarda artarken, kamu ve yabancı mevduat bankalarında önceki çeyreğin altında kaldı. Repo fonlaması artan TL likidite ihtiyacı ile kamu bankalarında önceki çeyreğin 2,5 katına kadar çıktı, özel bankalarda ise bir miktar azaldı. Buna karşılık döviz likidite avantajı nedeniyle özel bankalar swap kullanımını artırırken, kamu bankalarında swap kullanımı geriledi. Banka bazında en yüksek TL kredi artışını %10 ile Yapı Kredi ve Vakıfbank’ın sağladığını tahmin ediyoruz. İvme açısından önceki çeyreğe kıyasla TL kredi artışının Yapı Kredi’de arttığını, İş Bankası’nda yatay kaldığını ve kamu bankalarında daha belirgin olmak üzere diğer bankalarda azaldığını tahmin ediyoruz.

ALBRK: Artan kar payı marjı ve kur kaynaklı Hazine gelirleri sayesinde kuvvetli net kâr artışı bekliyoruz. Ayrıca önceki çeyrek 15 milyon TL olarak kaydedilen aktif rasyosu kaynaklı idari para cezasının bu çeyrekte en kötü ihtimalle önemsiz bir tutarda kalması kâr artışını destekliyor. Bankanın kârlılığını azaltan faktör ise güçlenen tahsilatlara rağmen artan karşılık giderleri olacaktır. İlk dokuz ay kârındaki sıçramaya rağmen öz kaynak kârlılığının %52in altında kalmasını bekliyoruz.

GARAN: 3Ç20 net kârında önceki çeyreğe göre %13 artış hesaplıyoruz. Net kredi karşılığında artış ve 2Ç20’de 0,4 milyar TL’nin altına gelen Telekom riski karşılığının 2 kattan fazla artması kârı baskılar. Öte taraftan swap sonrası net faiz gelirinin yatay kalacağı, kuvvetli Hazine kârı elde edileceği ve komisyon gelirlerinde de normalleşme ile birlikte %5 civarı artış olacağı beklentimiz kâra destek verecektir. Bankanın menkul kıymet değerlemesinde enflasyon varsayımını 140 baz puan kadar artırarak ortalama %9,2’ye çıkarması da dönem kârına katkı sağlayacaktır. Diğer taraftan faaliyet giderlerinin %6 kadar artmasını öngörüyoruz.

HALKB: Halkbank’ın döviz pozisyon açığı nedeniyle TL’nin değer kaybettiği 3Ç20’de yüklü kur farkı gideri yazdığını tahmin ediyoruz. Kur farkı zararı ve önceki çeyrekteki 0,5 miyar TL temettü geliri nedeniyle net kârın önceki çeyreğe göre 2/3 oranında gerilediğini hesaplıyoruz. Buna karşılık, net faiz gelirinde hafif artış, karşılık giderlerinde bir miktar rahatlama, komisyon gelirinde %30’u aşan artış ve faaliyet giderlerinde %8 civarı azalma net kârı destekleyecektir. Halkbank’ın TL krediler tarafında da %6,5 ile (2Ç20’de %32) sektörün altında büyüdüğünü tahmin ediyoruz.

ISCTR: İştirak gelir katkısının iki katına çıkarak 1 milyar TL’ye ulaşması ile İşbank’ın 3Ç20 dönem kârında %20 düzeyinde artış öngörüyoruz. Bankanın net faiz gelirinde %5 ve komisyon gelirlerinde %30 artış öngörmekle birlikte karşılık giderlerinde hızlı büyüme (Telekom riski için ayrılan karşılıkla birlikte) net kârı baskılayacaktır. İş Bankası’nın faaliyet giderlerinin de ayrıca önceki çeyreğe göre %6’ya yakın azalacağını tahmin ediyoruz.

TSKB: TSKB için kredi talebindeki zayıflık 3Ç20’de de devam etti. Ancak bankanın değerlenen yabancı para birimleri nedeniyle net faiz marjının önceki çeyreğe göre kuvvetlendiğini düşünüyoruz. Artan net faiz gelirinin, net karşılık giderinde %30’a yakın artış öngörümüze rağmen dönem net kârını %15’in üzerinde artıracağını tahmin ediyoruz. Buna göre TSKB’nin ilk dokuz aylık net kârının önceki yılın hafif altında kalmasını ancak öz kaynak kârlılık oranının %12,5 ile sektör ortalamasının üzerinde olmasını bekliyoruz.

VAKBN: Vakıfbank’ın 3Ç20 net kârının önceki çeyreğe göre 1/3 oranında gerileyeceğini öngörüyoruz. Kârda gerileme TL’deki değer kaybı sonucu bankanın döviz açık pozisyon zararından kaynaklanıyor. Ayrıca net faiz gelirinin, marjdaki sıkışma nedeniyle önceki çeyrek seviyesinde kalacağını, diğer taraftan karşılık giderlerinde rahatlama, komisyon gelirlerinde %20’ye yaklaşan artış ve faaliyet giderlerinde hafif düşüşün net kârı bir miktar destekleyeceğini tahmin ediyoruz. Önceki çeyreğe göre düşüşle birlikte TL kredi artışında öne çıkan iki bankadan biri olacağını düşünüyoruz.

YKBNK: Yapı Kredi’nin 3Ç20 net kârında önceki döneme göre %20’nin üzerinde artış bekliyoruz. Kârdaki artışa en büyük katkının nispeten dirençli kalan net faiz marjı sayesinde net faiz gelirindeki artış ve komisyon gelirlerindeki büyümden kaynaklanacağını düşünüyoruz. Bankanın karşılık giderlerindeki ve faaliyet giderlerindeki artışların benzer bankalara göre daha düşük düzeylerde kalarak net kâra katkı vereceğini hesaplıyoruz. Yapı Kredi ayrıca önceki çeyreklerdeki zayıf büyümenin aksine 3Ç20’de sektörün en kuvvetli TL kredi artışlarından birini bekliyor.

Bankacılık dışı şirketlerle ilgili öne çıkanlar

Banka dışı şirketlerde net kar seviyesinde %42 daralma bekliyoruz. Araştırma kapsamımızdaki bankacılık dışı şirketlerin cirosunun yıllık ve çeyreklik %9 ile toplam 115 milyar TL olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Bankacılık dışı şirketlerin faaliyet karı (FAVÖK) toplamının geçen yılın aynı dönemine göre %14 daralma tahmin ediyoruz. Toplam FAVÖK marjının geçen yıla göre 364 ve bir önceki çeyreğe göre 46 baz puan inmesini öngörüyoruz. Zayıf faaliyet performansının üzerine artan kur farkı gideri beklentilerinin eklenmesiyle, net karın yıllık %42 daralma ile 6,60 milyar TL olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.

Otomotiv sektörü, Beyaz eşya sektörü, Bim, Coca Cola İçecek, Arçelik, Şişe Cam, Türk Traktör, Vestel Beyaz Eşya ve Yataş net kârında geçen yıla göre ciddi iyileşme bekliyoruz.

3Ç’de turizm sezonun yavaş geçmesine rağmen, Bim’in operasyonel performansının yıllık bazda güçlü geleceğini tahmin ediyoruz.

 • Otomotiv sektörü oyuncularının güçlü yurt içi talep ile satış hacimlerinin artmasından olumlu olarak etkilenmesini bekliyoruz.
 • Coca Cola İçecek’in yurt içi ve yurt dışı operasyonel karlılığındaki artışın net kara olumlu yansımasını öngörüyoruz.
 • Şişe Cam’ın yatay operasyonel performansa rağmen kur farkı gelirleri sayesinde gözle görülür net kar artışı sağlamasını bekliyoruz.
 • Arçelik ve Vestel Beyaz Eşya’nın net kârları, ekonomilerin yeniden açılmasıyla ertelenmiş talebin geri gelmesi, ihracatçı olduklarından zayıf TL’den ve düşen hammadde maliyetlerinden dolayı güçlü gelecek.
 • Güçlü faaliyet karı büyümesi ve düşük finansman giderleri sayesinde Türk Traktör’ün net karında güçlü büyüme öngörüyoruz.
 • Yataş’ın net karı Haziran itibariyle açılan mağazalar ile ertelenmiş talebin geri gelmesiyle yıllık bazda karında güçlü artış olmasını bekliyoruz.

Diğer yandan, Havacılık Sektörü’nün Covid-19 kaynaklı zayıf operasyonel performanslarının net karlarına da olumsuz yansımasını bekliyoruz. Demir Çelik Sektöründe kur farkları net karı olumsuz etkilemesini bekliyoruz. Migros’un net zararı TL’nin Avro karşısında zayıf seyrinden dolayı yazdığı kur farkı giderinden dolayı arttı. İnşaat tarafındaki projelerin azalmasına bağlı olarak Tekfen Holding’in net karında gözle görülür bir düşüş öngörüyoruz.

 

3Ç20 Bilanço Beklentileri, Vakıf Yatırım

Salgına ilişkin kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte haziran ayından itibaren normalleşme dönemine girilirken, bu dönemde ekonomik aktivitede gözlenen canlanmanın şirketlere yansımalarını içeren 3Ç20 finansalları da bu haftadan itibaren açıklanmaya başlayacak. Bu hafta Araştırma kapsamımızda yer alan finans dışı şirketlerden sırasıyla Erdemir, TAV Havalimanları Holding ve Arçelik’in finansallarını takip edeceğiz. Finans dışı şirketler için konsolide olmayan sonuçların son açıklama tarihi 30 Ekim, konsolide sonuçlar için 9 Kasım olarak izlenecek olup, bankalarda ise konsolide olmayan finansalların son gönderim tarihi 9 Kasım olarak takip edilecek. 

Bankaların 3Ç’de yüksek seyreden risk maliyetlerinin net karlılıktaki artışı sınırlayacağını düşünüyoruz

Araştırma kapsamımızda bulunan bankaların 2020 yılı üçüncü çeyrekte net karının, önceki çeyreğe göre %3,6 düşüş, yıllık bazda ise %28,6 artış göstermesini bekliyoruz. 3Ç’de artmaya başlayan fonlama maliyetlerinin bankaların kredi-mevduat makasına sınırlı düşüş getirmesini beklemekle birlikte, bu düşüşün 4Ç’de daha belirgin hale gelmeye başlayacağını değerlendiriyoruz. 2Ç’de regülasyon değişikliği ve salgın nedeniyle gerileyen bankaların komisyon gelirlerinin, 3Ç’de toparlanma (ç/ç:+21,7) göstereceğini öngörüyoruz. Genel olarak 3Ç’de çekirdek gelirlerde beklediğimiz artışa karşın, temkinli duruşlarını sürdüren bankaların karşılık giderlerinde çeyreksel %35,9 yükseliş tahmin ediyoruz, bunun da bankaların net karlılıklarındaki artışı baskılayacağını değerlendiriyoruz.

Bankaların 3Ç’de yükselen kredi faizlerinin etkisi ile TL kredi büyüme hızında yavaşlama olacağını ve YP kredilerde de daralmanın devam edeceğini öngörüyoruz. Araştırma kapsamımızda bulunan bankaların 3Ç’de toplam kredi hacminde çeyreksel %8,3 büyüme tahmin ediyoruz. Fonlama tarafında ise 3Ç’de bir önceki çeyreğe göre bankaların TL kredi büyümesinin zayıf kalmaya devam edeceğini ve YP tarafta ise dolar bazında mevduat hacminde güçlü artış görüleceğini öngörüyoruz. 3Ç’de bankaların aktif kalitesi bakıldığında ise, intikallerde önemli derecede artış beklememekle birlikte, devam eden toplam kredi büyümesinin desteği ile Takipteki Krediler Oranında gerilemenin devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Mevduat bankaları arasında, bir önceki çeyreğe kıyasla net karını en çok artırmasını beklediğimiz bankanın, güçlü çekirdek gelirlerinin katkısı ile %21,2 net kar büyümesi öngördüğümüz Yapı Kredi Bankası (Hedef Fiyat: 3,06 TL, KVÖ: Endeks Üzeri Getiri, UVÖ: AL) olacağını tahmin ediyoruz. Yapı Kredi Bankası’nın aynı zamanda %9,7 toplam kredi büyümesi ile en yüksek kredi büyümesine ulaşan banka olmasını bekliyoruz. 3Ç’de artmasını beklediğimiz net ticari zarar nedeniyle Halk Bankası’nın (Hedef Fiyat: 7,52 TL, KVÖ: Endekse Paralel Getiri, UVÖ: AL) %66,2 düşüş ile net karı en fazla gerileyen banka olacağını değerlendiriyoruz.

Dayanıklı tüketim, otomotiv ve cam sektörlerinde güçlü, havacılık ve demir-çelikte zayıf sonuçlar bekliyoruz.

Normalleşme döneminde kısıtlamaların kalkmasıyla iç talepte iyileşme gözlenirken, düzelen ihracat ortamı ve döviz kurlarında hareketlilik izledik. Şirketler, salgın nedeniyle belirsizlik ortamında gider yönetimine odaklanırken, kurlardaki yükseliş, finansman giderlerine artış olarak yansıdı. Bu görünüme bağlı olarak araştırma kapsamımızda yer alan finans dışı şirketlerin 3Ç20 döneminde satış gelirlerinde yıllık %11, FAVÖK tarafında ise %17,5 yükseliş öngörürken, net karlılık tarafında %36 daralma bekliyoruz.

Artan satış adetleri ve yurt içi fiyatlamalardaki iyileşme, kur tarafının ihracat gelirlerini desteklemesiyle birleşerek, araştırma kapsamımızda yer alan otomotiv sektörü (DOAS-FROTO-TOASO) ve dayanıklı tüketim sektörü (ARCLK-VESTL) şirketlerinin 3Ç20 döneminde hem operasyonel hem de net karlılık tarafında güçlü sonuçlar açıklamasını bekliyoruz. Operasyonel performanstaki iyileşmeye bağlı olarak bu çeyrekte çimento sektörü (AKCNS-CIMSA) şirketlerinin de güçlü net karlılık açıklamasını bekliyoruz.

Operasyonel tarafta yıllık bazda yatay bir görünüm beklemekle birlikte ASELS, OTKAR ve SISE tarafında nispeten güçlü net kar performansı öngörüyoruz.

Uçuş kısıtlamalarının ardından iyileşme görülse de trafik verilerindeki zayıflığa bağlı olarak havacılık sektörü (PGSUS-TAVHL-THYAO) şirketlerinin 3Ç20’de net zarar açıklamaya devam edeceklerini, demir çelik şirketlerinin (EREGL-KRDMD) ise zayıf karlılık performansı sergileyeceklerini öngörüyoruz.

3Ç20 Banka Hisseleri Beklentileri, Vakıf Yatırım

AKBNK Akbank’ın 3Ç’de TL kredi hacminde bir önceki çeyreğe göre %7,3 büyüme öngörüyoruz. Banka’nın 3Ç’de TL kredi-mevduat makasındaki daralmaya bağlı olarak net faiz gelirlerinde çeyreksel %1,0 gerileme beklerken, komisyon gelirlerinde %14,1’lik artış tahmin ediyoruz. Döviz kurundaki artışa bağlı olarak LYY için ayrılan karşılık giderlerinin d e etkisi ile toplam karşılık giderlerinde çeyreksel %22,4 artış bekliyoruz, bunun d a net karı olumsuz etkileceğini düşünüyoruz.

ALBRK- 3Ç’de kar payı giderlerindeki düşüşün katkısı ile bankanın net kar payı gelirlerinde çeyreksel %14,2 artış bekliyoruz. Bankanın 3Ç’de komisyon gelirleri ve net ticari karında öngördüğümüz artışın d a net karı olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Ayrıca 3Ç’de bankanın TL kredi hacminde %19,0 büyüme beklerken, sınıflandırma değişikliği nedeniyle takipteki krediler oranında gerileme tahmin ediyoruz.

GARAN – Banka’nın 3Ç’de TL kredilerinde çeyreksel %3,7 büyüme, YP mevduat hacminde ise %7,1 artış bekliyoruz. Banka’nın artan TÜFEX gelirlerinin 3Ç’de net faiz gelirlerini (ç/ç:+17,1)olumlu etkilemesini ve ayrıca komisyon gelirlerinin ise çeyreksel %20,6 oranında yükselmesini tahmin ediyoruz. Garanti Bankası’nın 3Ç’de 950 mn TL serbest karşılık dahil olmak üzere toplam karşılık giderlerinde çeyreksel %56,1 oranında artış beklentimize karşın, net karında bir önceki çeyreğe göre iyileşme öngörüyoruz.

HALKB Halk Bankası’nın 3Ç’de güçlü artış (+%30,2) gösteren komisyon gelirlerine ve %5,2 oranında yükselen net faiz gelirlerine karşın net ticari zararda görülen çeyreksel %162’lik artış nedeniyle çekirdek gelirlerinde %30,7 oranında gerileme bekliyoruz. Bunun da bankanın net karını çeyreksel olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz. Diğer yandan, aynı dönemde çeyreksel düşüş göstermesi beklediğimiz karşılık giderleri (-%8,0) ve faaliyet giderlerinin (-%31,9) net kar için destekleyici olacağını düşünüyoruz.

ISCTR İş Bankası’nın 3Ç’de TL kredi hacminin çeyreksel %7,8 artmasını, YP kredilerde ise dolar bazında %1,9 oranında gerilemesini bekliyoruz. Banka’nın 3Ç’de çekirdek gelirlerinde bir önceki çeyreğe göre %20,7 yükselmesini beklerken, iştiraklerinden elde ettiği gelirlerin çeyreksel yaklaşık 2 kat artmasını öngörüyoruz. Ancak ihtiyatlılık politikası kapsamında bankanın karşılık giderlerinde 3Ç’de %56,4 artış tahmin ediyoruz, bunun da beklediğimiz güçlü gelir artışının, net kara yansımasını sınırlayacağını değerlendiriyoruz.

TSKB – Banka’nın TÜFEX gelirlerindeki artış ve döviz kurundaki yükselişin etkisi ile net faiz gelirlerinde çeyreksel %11,9 oranında iyileşme bekliyoruz. Sınırlı d a olsa artmasını beklediğimiz karşılık ve karşılık giderlerine karşın, iştiraklerden etmesini bekledğimiz gelirlerin net kar için destekleyici olacağını değerlendiriyoruz.

YKBNK – Banka’nın yılın 3. çeyreğinde TL kredilerde sektör ortalamasının üzerinde çeyreksel %10,8 oranında büyüme elde edeceğini tahmin ediyoruz. 3Ç’de döviz kurundaki artış ve hazine işlemlerinden elde edilen gelirlerin etkisi ile bankanın net ticari karında çeyreksel yaklaşık 5 kat artış öngörüyoruz. Ayrıca bankanın komisyon gelirlerinin çeyreksel %17,0 yükselmesini ve tüm bunlarla beraber çekirdek gelirlerinde %22,3 oranında iyileşme bekliyoruz. Bankanın 3Ç’de net risk maliyetinin %3,0 seviyesinde öngörüyoruz.

Bankacılık Sektörü 3Ç20 Beklentileri, Tacirler Yatırım

Bankacılık sektörünün 3Ç20 mali tablolarını açıklama dönemi 26 Ekim’de Yapı ve Kredi Bankası’nın sonuçlarını açıklaması ile başlıyor. Bankaların 3Ç20 sonuçlarında net kar rakamının, çeyreksel bazda %5 azalmasını ve yıllık bazda ise %38 artmasını tahmin ediyoruz. Detaylarına baktığımızda, özel bankaların net karının çeyreksel bazda %10 artmasını ancak kamu bankalarının net karının ise çeyreksel bazda %43 azalmasını tahmin ediyoruz. 3Ç20’de öz kaynak karlılığının %10,4 olarak gerçekleşmesini ve çeyreksel bazda 135 baz puan gerilemesini bekliyoruz.

3Ç20 sonuçlarına baktığımızda ön plana çıkmasını beklediğimiz unsurlar ise şöyledir:

 • 1) Kredi büyümesinin çeyreksel bazda %9 olarak gerçekleşmesi ve kamu ve özel bankalarının kredi büyümesinin, sırasıyla, %10 ve %9 olarak gerçekleşmesi,
 • 2) Menkul kıymet portföylerinde %13 artış gerçekleşmesi,
 • 3) Daralan kredi-mevduat makası ve artan swap maliyetlerine (3Ç20T: 4,131 milyar TL, 2Ç20: 3,513 milyar TL) bağlı olarak düzeltilmiş net faiz marjında 24 baz puanlık gerileme olmasını bekliyoruz. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz gelirlerinde, çeyreksel bazda, %5 artış olacağını tahmin ediyoruz.
 • 4) Net komisyon ve ücret gelirlerinde çeyreksel bazda %19 artış ve yıllık bazda %6 gerileme olmasını bekliyoruz.
 • 5) Toplam provizyon giderlerinde çeyreksel bazda %17 artış olacağını tahmin ediyoruz. Bu tahminimizin içerisinde bankaların ayıracağı daha fazla karşılıklar ve serbest karşılıklar da bulunmaktadır. Net kredi maliyetleri tahminiz 244 baz puan olup, çeyreksel bazda 3 baz puan gerilemeyi işaret etmektedir.

 

Bankacılık Sektörü 3Ç20 Kar Tahminleri, Şeker Yatırım

Çeyreksel bazda %5,3 kar daralması modelliyoruz… Bankaların 3Ç20 dönemi bilançolarını 26 Ekim – 19 Kasım tarihleri arasında açıklamaları bekleniyor. Takip ettiğimiz bankalar için karlılıkta bir önceki çeyreğe göre %5 daralma, yıllık bazda ise %38 artış modelliyoruz. Çeyreğin öne çıkan başlıkları;

1) TRY kredi büyümesinde önemli ölçüde yavaşlama, kamu mevduat bankalarında sektör üstü TRY mevduat büyümesi,

2) Zayıflayan kredi getirilerine ve fonlama maliyetlerindeki artışa paralel olarak TL kredi-mevduat makasında 100 baz puan daralma, düzeltilmiş net faiz marjında 33 baz puan zayıflama (Kamu: -37 baz puan, Özel: -32 baz puan),

3) Swap fonlama hacimlerinde yüksek artış,

4) Ücret ve komisyon gelirlerinde özel bankalar kaynaklı önemli ölçüde toparlanma (Kamu: +%22, Özel: +%23)

5) Ticari zarar rakamında kamu bankaları kaynaklı rekor yüksek seviye (3Ç20: -3,8 milyar TL, 2Ç20: -1 milyar TL, ),

6) Serbest karşılıklar, diğer karşılıklardaki artış ve ihtiyatlı tutum nedeniyle yüksek seyreden karşılıklar,

7) Faaliyet giderlerinde normelleşme (Çeyreksel: sabit)

8) Özkaynak yöntemi uygulanan ortaklardan sağlanan kardaki yüksek toparlanma (Çeyreksel: +%39) şeklinde sıralanabilir.

Takip ettiğimiz bankalar arasında çeyreksel bazda en yüksek kar artışını İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası için, en büyük kar daralmasını ise Halkbank için modelliyoruz. Akbank’ın karının marjlarda zayıflama ve önemli ölçüde artan diğer karşılıklar sebebiyle baskı altında olmasını bekliyoruz.

İş Bankası (ISCTR) için, 3Ç20 kar beklentimiz 1,965 milyon TL olup çeyreksel bazda %25 yıllık bazda ise %46 kar artışı modelliyoruz. Sektör ortalamasının altında TL kredi büyümesi, TL mevduat tabanında gerileme, ücret ve komisyon gelirlerinde son derece güçlü toparlanma (Çeyreksel: %30), azalan ticari zarar ve diğer karşılıklarda yüksek artış çeyreğin önemli detayları olarak öne çıkmaktadır. Bankanın net faiz marjının (düzeltilmiş) çeyreksel bazda sınırlı 30 baz puan daralmasını, özkaynak yöntemi uygulanan ortaklardan sağlanan karın ise önemli ölçüde artarak ~950 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise TGA rasyosunun, 35 baz puan artarak %5,3 seviyesine gerilemesini, kredi riski maliyetinin ise sabit seyrederek yaklaşık 260 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Pozitif.

Halkbank (HALKB) Takip ettiğimiz bankalar arasında, çeyreksel bazda en yüksek kar daralmasını (Çeyreksel: -%12) Halkbank için modelliyoruz. 3Ç20 için kar beklentimiz 355 milyon TL olup çeyreksel bazda %63 azalmaya, yıllık bazda ise %15 artışa işaret etmektedir. Bankanın net faiz marjında (düzeltilmiş) önemli ölçüde gerileyen swap fonlama maliyetlerine ve sabit Tüfe endeksli kağıt gelirlerine paralel 20 baz puan seviyesinde sınırlı zayıflama, ücret ve komisyon gelirlerinde önemli ölçüde toparlanma (%28 artış) bekliyoruz. Ticari zarar kaleminin ise, kambiyo zararlarının etkisiyle 3,2 milyar TL seviyesinde tarihi en yüksek seviyede gerçekleşmesini ve karlılığı olumsuz etkilemesini bekliyoruz. Öte yandan TL kredilerde, konut kredilerinin de desteği ile %5,5 seviyesinde büyüme, YP kredilerde ise %2 daralma öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise TGA rasyosunun, güçlü tahsilatların ve büyümenin de etkisiyle 21 baz puan azalarak %3,7 seviyesine gerilemesini, kümülatif kredi riski maliyetinin ise 50 baz puan azalarak 180 baz puan seviyesine gerilemesini bekliyoruz. Negatif.

Akbank (AKBNK) için 3Ç20 kar beklentimiz 1,211 milyon TL olup çeyreksel bazda %24 yıllık bazda ise %13 kar daralması modelliyoruz. Ücret ve komisyon gelirlerinde toparlanma (Çeyreksel: +%25), 305 milyon TL tutarında ticari kar, faaliyet giderlerinde sınırlı artış çeyreğin önemli detaylarıdır. Azalan kredi getirilerinin ve swap fonlamasındaki yüksek artışın da etkisiyle net faiz marjının (düzeltilmiş) 80 baz puan zayıflamasını öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun 50 baz puan iyileşerek %6,3 seviyesine gerilemesini, kredi riski maliyetinin ise bütçe beklentilerine paralel olarak yaklaşık 290 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Hafif negatif.

Garanti (GARAN) Garanti BBVA için 3Ç20 kar beklentimiz 1,838 milyon TL olup çeyreksel bazda %15, yıllık bazda ise %41 artışa işaret etmektedir. Ücret ve komisyon gelirlerinde, kredi erken ödemeleri sebebiyle gözle görülür toparlanma, TL kredi büyümesinde ticari krediler bazlı yavaşlama ve 650 milyon TL tutarında serbest karşılık beklentimiz çeyreğin önemli detayları olarak öne çıkmaktadır.

Göreceli elverişli fonlama maliyetleri sebebiyle, swap fonlama kullanımında sert artış öngörüyor ve swap fonlama maliyetlerinin neredeyse ikiye katlanarak 1 milyar TL seviyesinde olmasını bekliyoruz. Kur riskinden korunma amaçlı YP hedge pozisyonu ve alım-satım kazançları desteği ile 540 milyon TL ticari kar modelliyoruz.

Net faiz marjının (düzeltilmiş), Tüfe endeksli kağıt gelirlerindeki artışa rağmen (Ceyreksel: +%34)ö mevduat fonlama maliyetlerindeki yukarı yönlü sert fiyatlamaya paralel 45 baz puan daralmasını öngörüyoruz. Yüksek fonlama maliyetlerine paralel TL tarafta kredi-mevduat makasında ise 100 baz puan zayıflama öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise, kredi riski maliyetinin 20 baz puan azalarak 340 baz puan seviyesine gerilemesini bekliyoruz. Pozitif.

VakıfBank (VAKBN) için 3Ç20 için kar beklentimiz 1,064 milyon TL olup çeyreksel bazda %30 daralmaya işaret etmektedir. Bu seviye yıllık bazda en yüksek kar artışına (Yıllık:+112%) işaret etmektedir. 1,895 milyon TL tutarında ticari zarar önemli bir negatif faktör olup karlılığı olumsuz etkileyecektir. Ücret ve komisyon gelirlerinde sektör ortalamasının altında seyreden toparlanam, kredi karşılıklarında ihtiyatlılık politikası nedeniyle artış, faaliyet giderlerinde normalleşme, TL kredilerde ve toplam mevduatlarda sektör üstü güçlü büyüme modelliyoruz. Net faiz marjının (düzeltilmiş) çeyreksel bazda sınırlı 15 baz puan daralmasını modelliyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise kredi riski maliyetinin 240 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Hafif Negatif.

Yapı Kredi Bankası YKBNK için 3Ç20 net kar beklentimiz 1,650 milyon TL olup çeyreksel bazda %24, yıllık bazda ise %69 artışa işaret etmektedir. Diğer özel mevduat bankalarından farklı olarak net faiz marjında (swap maliyetlerine göre düzeltilmis) 11 baz puan iyileşme, kredi-mevduat makasında 10-20 baz puan toparlanma, ücret ve komisyon gelirlerinde %20 artış, 880 milyon TL ticari kar, diğer karşılıklarda yüksek artış ve faaliyet giderlerindeki hafif artış çeyreğin öne çıkan unsurlarıdır. Aktif kalitesi tarafında kredi riski maliyetinin çeyreksel 20 baz puan azalarak 240 baz puan seviyesine gerilemesini bekliyoruz. Pozitif.

TSKB için 3Ç20 için kar beklentimiz 192 milyon TL olup çeyreksel bazda %14, yıllık bazda ise %28 artışa işaret etmektedir. Sektörde görülen trendin aksine sabit seyreden marjlar, 5 milyon temettü geliri, karşılıklarda artış sebebiyşe yüksek seyreden beklenen kredi zarar karşılıkları çeyreğin öne çıkan unsurlarıdır. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun %3,4 seviyesinde sabit seyretmesini, kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 170 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Pozitif.

 

Bilanço Açıklama Tarihleri

Kod Şirket Şirketin Duyurduğu “Planlanan KAP’ta Açıklama Tarihi”
DERAS DERLÜKS DERİ 21.10.2020
TAVHL TAV HAVALİMANLARI 22.10.2020
ARCLK ARÇELİK  23.10.2020
TOASO TOFAŞ OTO. FAB.  26.10.2020
TTRAK TÜRK TRAKTÖR 26.10.2020
YKBNK YAPI VE KREDİ BANK.  26.10.2020
AKBNK AKBANK 27.10.2020
GARAN GARANTİ BANKASI 27.10.2020
GOODY GOOD YEAR 27.10.2020
TSKB TSKB 02.11.2020
CCOLA COCA COLA İÇECEK 04.11.2020
AEFES ANADOLU EFES 05.11.2020
MGROS MİGROS  06.11.2020
AGHOL ANADOLU GRUBU HOLDING  09.11.2020
KOZAL KOZA ALTIN 09.11.2020

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet