Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Kurumların 1Ç...

Kurumların 1Ç20 Kar Tahminleri, Bilanço Beklentileri

Kurumların 1Ç20 Kar Tahminleri, Bilanço Beklentileri

Aracı kurumların gerek finansal kesim gerek finans dışı sektörler için yaptığı 1Ç20’ye ait öngörü ve kar tahminleri ile finansal sonuçlara ait beklentileri bu sayfada bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

1Ç20 Bankalar Kar Beklentileri, Şeker Yatırım

Güncelleme: İş Bankası (ISCTR) için 2,286 milyon TL olan 1Ç20 net kar beklentimizi, ticari zarar ve faaliyet giderlerinde yaptığımız aşağı yönlü revizyonlar sonrası %30 azaltarak 1,601 milyon TL olarak revize ediyoruz. Ticari zarar kalemindeki revizyonumuzu, bankanın hedge amaçlı gerçekleştirdiği faiz oranı swap pozisyonlarındaki değerleme farkları nedeniyle, faaliyet giderlerindeki revizyonumuzu ise 2Ç20’de gerçekleşmesi beklenen 400 milyon TL tutarındaki personel giderlerinin 1Ç20’de gerçekleşmesi beklentimiz sebebiyle gerçekleştirdik.Güncellenmiş kar rakamımız çeyreksel bazda %30 kar daralmasına, yıllık bazda ise %10 kar artışına işaret etmektedir. Buna paralel olarak takip ettiğimiz bankalar arasında, çeyreksel bazda en yüksek kar daralmasını Is Bankası için modelliyoruz. Be revizyon sonrası takip ettiğimiz bankalar için çeyreksel bazda %23,9 olan kar artışı beklentimizi %14,6 olarak revize ediyoruz (Negatif).

Bankaların 1Ç20 dönemi bilançolarını 28 Nisan – 19 Haziran tarihleri arasında açıklamaları bekleniyor. Takip ettiğimiz bankalar için karlılıkta bir önceki çeyreğe göre %23,9, yıllık bazda ise %31,0 artış modelliyoruz.

Çeyreğin öne çıkan başlıkları;

  • 1) Kamu bankalarında sektör üstü TRY kredi büyümesi (ticari krediler kaynakli),
  • 2) Azalan fonlama maliyetlerine paralel olarak TL kredi-mevduat makasında 20 baz puan toparlanma, enflasyona endeksli menkul kıymet gelirlerinde önemli ölçüde artış (Çeyreksel: %78), düzeltilmiş net faiz marjında özellikle kamu bankalarında güçlü toparlanma (Kamu: +58 baz puan, Sektör: +18 baz puan), 
  • 3) Ucret ve komisyon gelirlerinde özel bankalar kaynaklı zayıflama (Çeyreksel: -%3)
  • 4) Ticari zarar rakamında gerileme (Çeyreksel: -%18),
  • 5) Sektörün TGA rasyosunda gerileme (-30 baz puan), kamu bankaları TGA rasyosunda hızlı gerileme (-42 baz puan),
  • 7) LYY kredisi, ek karsiliklar ve serbest karsılıklar sebebiyle özel bankaların diğer karşılıklarda yüksek artış,
  • 9) Faaliyet giderlerinde hafif artış (Çeyreksel: +%3)
  • 9) Ozkaynak yöntemi uygulanan ortaklardan sağlanan kardaki azalma (Çeyreksel: -%24) şeklinde sıralanabilir.

Takip ettiğimiz bankalar arasında çeyreksel bazda en yüksek kar artışını Yapı Kredi Bankası ve Garanti BBVA için, en büyük kar daralmasını ise TSKB için modelliyoruz.

İş Bankası (ISCTR) için, çekirdek bankacılık gelirlerindeki zayıflamaya paralel olarak çeyreksel bazda %1 (Yıllık: +%57) kar daralması modelliyoruz. 1Ç20 için kar beklentimiz 2,286 milyon TL’dir. Güçlü TL kredi büyümesi, TL mevduat tabanında daralma, ücret ve komisyon gelirlerinde zayıflama (Çeyreksel: -%9), azalan ticari zarar, sabit seyreden beklenen kredi zarar karşılıkları çeyreğin önemli detayları olarak öne çıkmaktadır. Bankanın net faiz marjının (düzeltilmiş) çeyreksel bazda sabit seyretmesini, özkaynak yöntemi uygulanan ortaklardan sağlanan karın (~600 milyon TL) karlılığı olumlu etkilemesini öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise TGA rasyosunun, güçlü kredi büyümesi ve takipteki kredilerden yapılan güçlü tahsilatların desteği ile 51 baz puan artarak %6 seviyesine gerilemesini, kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 200 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz (Pozitif).

Akbank (AKBNK) için 1Ç20 kar beklentimiz 1,335 milyon TL olup çeyreksel bazda sabit kalması beklenmektedir. Sektör altında TRY kredi büyümesi, ücret ve komisyon gelirlerinde zayıflama (Çeyreksel: -%8), 430 milyon TL tutarında yüksek bir ticari zarar, diğer karşılıklardaki LYY kaynaklı yüksek artış çeyreğin önemli detaylarıdır. Bankanın olası riskler için bu çeyrekte 200-300 milyon TL tutarında serbest karşılık ayırması beklenmektedir. Azalan fonlama maliyetlerinin de yardımıyla net faiz marjının (düzeltilmiş) 10 baz puan iyileşmesini öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun sınırlı 10 baz puan artarak %7,4 seviyesine ulaşmasını, kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 220 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz (Hafif negatif). Serra Sabancı, bir açıklama yaparak 17 Nisan 2020 tarihinde 7,05 TL – 7,08 TL fiyat aralığından toplam 382.300 TL nominal değerde Çimsa (CIMSA) payını nitelikli yatırımcısı bulunduğu Serbest Özel Fon’a sattığını ve gerçekleşen satış işlemi neticesinde Çimsa’daki pay oranında herhangi bir değişiklik bulunmadığını duyurdu.

VakıfBank (VAKBN) için 1Ç20 için kar beklentimiz 1,658 milyon TL olup çeyreksel bazda %30 artışa işaret etmektedir. Net faiz gelirlerindeki güç lü artış önemli bir pozitif faktör olup karlılığı olumlu etkileyecektir. Ücret ve komisyon gelirlerinde yavaşlama, 550 milyon TL seviyesinde yüksek ticari zarar, takipteki kredilerden yapılan tahsilatlarda yüksek artış, kredi karşılıklarında artış öngörüyoruz. Kredi ve mevduatlarda güçlü büyüme modelliyoruz. Net faiz marjının (düzeltilmiş) azalan fonlama maliyetlerinin de etkisiyle çeyreksel bazda 19 baz puan artmasını modelliyoruz. Aktif kalitesi tarafında, bankanın 890 milyon TL tutarında takipteki krediyi bilançosundan çıkarmasını, TGA rasyosunun sektör ortalamasının üzerinde 61 baz azalarak artarak %5,3 seviyesine ulaşmasını, kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 220 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz (Hafif pozitif).

TSKB (TSKB) için 1Ç20 için kar beklentimiz 162 milyon TL olup çeyreksel bazda %5 azalmaya işaret etmektedir. 55 milyon TL ticari zarar, m arjlarda (düzeltilmiş) 10 baz puan zayıflama ve beklenen kredi zarar karşılıklarındaki artış (+%11) çeyreğin öne çıkan unsurlarıdır. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun %3,5 seviyesinde sabit seyretmesini, kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 180 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz (Hafif negatif)

Halkbank (HALKB) için 1Ç20 için kar beklentimiz 824 milyon TL olup çeyreksel bazda %3, yıllık bazda ise kuvvetli %170 artışa işaret etmektedir. Bankanın net faiz marjında (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) azalan swap fonlama maliyetlerine paralel 190 baz puan güçlü toparlanma, ücret ve komisyon gelirlerindeki hafif artış (%1), takipteki kredilerden güçlü tahsilatlar, beklenen zarar karşılıklarında metot değişikliği sebebiyle önemli ölçüde artış (+%70) modelliyoruz. Ticari zarar kaleminin ise zayıf TL sebebiyle önemli ölçüde artarak 1,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesini ve kârlılığı olumsuz etkilemesini bekliyoruz. Öte yandan TL kredilerde kurumsal-ticari krediler bazlı %15 seviyesinde güçlü bir büyüme bekliyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise TGA rasyosunun, güçlü tahsilatların ve büyümenin de etkisiyle 23 baz puan azalarak %4,9 seviyesine gerilemesini, kredi riski maliyetinin ise önemli ölçüde artarak 4Ç19’daki 150 baz puan seviyesinden 1Ç20’de 240 baz puan seviyesine yükselmesini bekliyoruz (Nötr).

Garanti BBVA (GARAN) için 1Ç20 kar beklentimiz 1,858 milyon TL olup çeyreksel bazda %52, yıllık bazda ise %8 artışa işaret etmektedir. Ücret ve komisyon gelirlerinde hafif toparlanma, Tüfe endeksli kâğıt gelirlerinde kuvvetli artış, 525 milyon TL ticari kar, kredi karşılıklarındaki yüksek artış çeyreğin önemli detayları olarak öne çıkmaktadır. Net faiz marjının (düzeltilmiş), Tüfe endeksli kâğıt gelirlerindeki kuvvetli artışa rağmen (Çeyreksel: +%87) sabit seyretmesini öngörüyoruz. Azalan fonlama maliyetlerinin de yardımıyla TL tarafta kredi mevduat makasında 50-100 baz puan iyileşme öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun 23 baz puan azalarak %6,7 seviyesine gerilemesini, kümülatif kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 300 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bankanın 1C20 sonuçlarını 29 Nisan 2020 tarihinde açıklaması beklenmektedir (Nötr).

 

Bankacılık 1Ç20 Kar Beklentileri, Vakıf Yatırım

Bankalar 1Ç20 finansallarını önümüzdeki hafta açıklamaya başlayacak

Borsa İstanbul’da işlem gören bankalar, yılın ilk çeyreğine yönelik finansallarını önümüzdeki haftadan itibaren açıklamaya başlayacak. Araştırma kapsamımızda yer alan Akbank 28 Nisan tarihinde 1Ç20 finansallarını ilk açıklayacak banka olurken onu, 29 Nisan’da Garanti Bankası ve 30 Nisan’da ise Yapı Kredi Bankası takip edecek. Hatırlanacağı üzere, Kovid-19 salgını nedeniyle finansalların açıklanma süresi uzatılmıştı. Bankalar için konsolide olmayan sonuçların son açıklanma tarihi 9 Haziran olup, konsolide sonuçlar için ise son açıklanma tarihi 19 Haziran’dır. Araştırma kapsamımızda bulunan bankaların ilk çeyrek finansal sonuçlarının mayıs ortasına kadar tamamlanmasını bekliyoruz.

Önümüzdeki dönemdeki risklere karşı bankaların karşılık giderlerini artırmasını bekliyoruz

Araştırma kapsamımızda bulunan bankaların 1Ç20’de net kar toplamının çeyreksel %21, yıllık ise %17 oranında artacağını tahmin ediyoruz. Çekirdek gelirlerindeki artışın ve faaliyet giderlerindeki azalmanın etkisiyle 1Ç’de bir önceki çeyreğe göre en yüksek kar artışı yakalamasını beklediğimiz banka, %302 oranında karlılık büyümesiyle Yapı Kredi Bankası’dır. Garanti Bankası ise çeyreksel %51,4 net kar büyümesi ile karlılık artışında öne çıkmasını beklediğimiz bir diğer bankadır. 

Bankaların 1Ç’de kredi-mevduat makasında bir önceki çeyreğe göre yataya yakın bir seyir beklemekle birlikte, TÜFEX gelirlerindeki artışın, net faiz gelirlerine yükseliş getireceğini öngörüyoruz. Araştırma kapsamımızda bulunan bankalar için ilk çeyrekte net faiz gelirlerinde ortalama çeyreksel %7,1 artış tahmin ediyoruz. Net faiz gelirlerinde çeyreksel %25,7 ile en güçlü büyümeyi Halk Bankası’nda görmeyi bekliyoruz. Diğer yandan, regülasyonların etkisinin tam yansımayacağı komisyon gelirleri tarafında ise bir önceki çeyreğe göre %6,0 daralma öngörmekteyiz. Bankaların, ilk çeyrekte güçlü seyretmesini beklediğimiz çekirdek gelirlerinin, hem TFRS 9 kaynaklı hem de salgına bağlı olarak ekonomide artabilecek riskler nedeniyle ihtiyatlı olmak adına bankalara alan yaratacağını, bankaların da buna bağlı olarak karşılık oranlarını artırmalarını bekliyoruz. 1Ç20’de toplam karşılık giderlerinde çeyreksel ortalama %11,9 yükseliş öngörmekteyiz. Karşılık giderlerinde bir önceki çeyreğe göre en hızlı yükselişi %41,6 ile Garanti Bankası’nda görebileceğimizi tahmin ediyoruz. Bankaların ilk çeyrek aktif kalitesi açısından önemli derecede değişiklik beklemiyoruz. Bu dönemde bankaların takipteki kredilerinde intikallerin azalması ve tahsilatların artmasını öngörürken diğer yandan kredi büyümesinin de artmasıyla beraber bazı bankaların Takipteki Krediler Oranı’nda(TKO) bir miktar düşüş görebileceğimizi düşünüyoruz.

1Ç’de Araştırma kapsamımızda bulunan bankaların kredi hacminin yılsonuna göre %8,3 artmasını bekliyoruz. Bu dönemde bankaların TL ticari krediler ve ihtiyaç kredileri segmentinde büyümeyi tercih ettiklerini görüyoruz. 1Ç’de en güçlü kredi büyümesini çeyreksel %12,5 ile Halk Bankası’nda görmeyi beklerken, bu bankayı %11 kredi büyümesi ile İş Bankası’nın takip etmesini bekliyoruz. Özellikle ticari kredilerde rekabetin arttığı ortamda Akbank’ın ilk çeyrekte %2,4 ile sektör ortalamasının altında kredi büyümesi elde edeceğini öngörüyoruz. Fonlama tarafında ise, bankaların 1Ç20’de toplam mevduat hacminin ortalama çeyreksel %8,7 artış göstermesini bekliyoruz.

 

1.Çeyrek 2020 Bankacılık Sektörü Tahminleri, Tacirler Yatırım

Bankacılık sektörünün 1Ç20 mali tablo yayınlama dönemi 28 Nisan 2020 tarihinde Akbank’ın mali tablolarını açıklaması ile başlıyor. 1Ç20’de Borsa İstanbul’da işlem gören yedi büyük bankanın net karında, çeyreksel bazda %25 ve yıllık bazda %32 artış olmasını tahmin etmekteyiz. Kredi-mevduat makaslarındaki iyileşme ve azalan kredi risk maliyetleri net kardaki kuvvetli artışın altında yatan sebeplerdir. Özel bankaların net karında ise, çeyreksel bazda, %29’luk artış ön görmekteyiz. Kamu bankalarının net karında ise, çeyreksel bazda, %14 artış olmasını bekliyoruz. Yedi büyük bankanın 1Ç20’de özkaynak karlılığında, çeyreksel bazda, 222 baz puan artış olmasını ve %13,1’e yükselmesini ön görmekteyiz.

Bankaların 1Ç20 sonuçlarına baktığımızda iki noktanın öne çıkmasını bekliyoruz. Bunlardan birincisi, swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz gelirlerindeki artışın bankaların gelir artışını desteklemesidir. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjında, çeyreksel bazda, 32 baz puanlık bir iyileşme olmasını beklemekteyiz. Bu beklentimizin altında yatan ana sebep ise, TL kredi-mevduat makasında gerileyen TL mevduat ve swap maliyetlerine bağlı olarak yaşanacak olan iyileşmedir. Diğer taraftan, 2019 yılında güçlü seyreden komisyon ve ücret artışının bu çeyrek yavaşlamasını ve yıllık %9 büyüme kaydetmesini bekliyoruz. Buna bağlı olarak, swap maliyetlerine göre düzeltilmiş ana bankacılık gelirlerinde, çeyreksel bazda, %9 artış olmasını tahmin ediyoruz. Diğer taraftan, bankaların net kredi risk maliyetlerinde 71 baz puan gerileme olmasını ve 250 baz puana gerilemesini tahmin ediyoruz.

Çeyreksel net kar tahminleri

milyon TL

1Ç19

4Ç19

1Ç20T

Çeyreksel değişim

Yıllık değişim

Akbank

1,413

1,330

1,343

%1

-%5

Garanti Bankası

1,722

1,222

1,822

%49

%6

Halkbank

305

797

838

%5

%175

İş Bankası

1,458

2,310

2,458

%6

%69

Vakıfbank

651

1,280

1,522

%19

%134

Yapı Kredi Bankası

1,241

263

1,043

%296

-%16

TSKB

185

171

162

-%6

-%13

Toplam

6,975

7,373

9,187

%25

%32

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet