Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Kurumların 3Ç...

Kurumların 3Ç19 Kar Tahminleri, Bilanço Beklentileri

Aracı kurumların gerek finansal kesim gerek finans dışı sektörler için yaptığı 3Ç19’a ait öngörü ve kar tahminleri ile finansal sonuçlara ait beklentileri bu sayfada bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

3.Çeyrek 2019 Tahminler, İş Yatırım

Finans Dışı Şirketler: 3Ç’de güçlü TL, borçlu şirketlerin net karını olumlu etkilerken, ihracatçı şirketlerin faaliyet karını baskılıyor

TL/Dolar kuru yılın 3Ç’de %1.7 gerilerken, EUR/TL kuru aynı dönemde %5.6 düşüş gösterdi. Geçen yılın aynı çeyreği ile kıyaslandığında ise ortalama TL/Dolar ve TL/Euro pariteleri, sırasıyla %3.5 ve %3.14 oranlarında geriledi. Dolayısıyla, geçen yılın aynı döneminde yüksek miktarda kur farkı zararı kaydeden döviz borçlu şirketler bu yılın aynı döneminde kur farkı geliri kaydettiler. Öte yandan, TL’nin geçen yılın aynı dönemine göre değer kazanması, ihracatçı şirketlerin gelirlerini baskılarken, bu şirketlerin geçen yılın aynı döneminde stok etkilerinin de desteği ile genişleyen faaliyet kar marjlarının normalleşmesine yol açtı. Ekonomik büyümede en kötünün 2Ç’de geride kalmasının ardından 3Ç’de iç talepte hafif göreceli toparlanma şirketlerin yurtiçi gelirlerini destekledi.

Son olarak, yıl başında yürürlüğe giren IFRS 16 değişikliği, şirketlerin toplu faaliyet kar rakamının geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslanmasını güçleştiriyor. Bilançoda faaliyet kiralamasından, finansal kiralamaya geçilmesi faaliyet kar rakamlarını arttırırken ilk yıllarda net karı olumsuz etkiliyor.

PGSUS.IS, ALARK.IS, TTKOM.IS, TCELL.IS, DOAS.IS, OTKAR.IS ve SELEC.IS 3Ç’de yüksek FVAÖK ve Net Kar artışı kaydetmesini beklediğimiz şirketlerden. Öte yandan, TUPRS.IS, EREGL.IS, PETKM.IS, VESTL.IS, VESBE.IS, TTRAK.IS, SODA.IS, KORDS.IS, ADANA.IS, CIMSA.IS, AKCNS.IS ve TRKCM.IS net kar ve FAVÖK rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla daralma beklediğimiz şirketler arasında ön plana çıkıyor.

Bankalar: Karşılıklar 3Ç19 karını baskılıyor

Bankaların 3Ç19 kar rakamlarının çeyreksel bazda %28, yıllık olarak da %21 düşmesini bekliyoruz. Bu düşüşte önceki çeyreğe göre gözle görülür yükselmesini beklediğimiz karşılık giderleri en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. TÜFEX gelirlerinin çeyrekte büyük bankalar için TL 200-300mn aralığında gerilemesine karşın, TL fonlama maliyetlerinin sert düşüşü nedeniyle net faiz marjlarının ortalama 30 baz puan yükselmesini bekliyoruz.

BDDK’nın TL46 milyarlık kredinin yıl sonuna takibe atılmasını talep eden kararından sonra üçüncü çeyrekte özel karşılık giderleri önemli bir biçimde artış gösterdi. Bununla beraber TL 46 milyarlık kredi toplamının önemli bir kısmının daha önce bankalar tarafından takibe atıldığını görüyoruz. Akbank ve Garanti örneğinde olduğu gibi bankaların çoğu kalan kısmın takibe atılmasını üçüncü çeyrek itibarıyla tamamlamış olacak. Risk maliyeti ikinci çeyreğe göre ortalama 100 baz puan artış göstermiş olacak. Bunun yanı sıra swap maliyetlerinin de artan hacim nedeniyle karlılığı baskılamaya devam ettiğini görüyoruz. Kamu bankalarının karlılığı çeyreksel olarak artacak olsa da bunun düşük baz etkisiyle olacağı göz önünde bulundurmalı. Yine tahminlerimize göre, GARAN.IS ve ALBRK.IS’ çeyrek bazda en keskin kar düşüşü gösterecek isimler olarak ön plana çıkıyor.

Bankacılık Sektörü:

 • AKBNK Yüksek karşılık giderleri ve düşen TÜFEx gelirleri karlılığı çeyreksel bazda düşürüyor
 • ALBRK Zayıf ana faaliyet gelirleri ve yüksek karşılıklar karlılığı olumsuz etkilemeye devam ediyor
 • GARAN Yüksek seyreden karşılık giderleri marjlardaki düzelmeye rağmen karlılığı olumsuz etkiliyor.
 • HALKB Zayıf karlılık bu çeyrekte de devam ediyor. Marjlardaki düzelmeye rağmen, karşılıklar, sw ap maliyetleri ve faaliyet giderleri karlılığı aşağıya çekiyor.
 • TSKB Faaliyet karı gücünü korurken, BDDK’nın direktifleriyle takibe atılan kredilerin karşılık giderleri çeyreklik karı aşağıya çekiyor
 • VAKBN Çeyreklik kar, marjlar ve net faiz gelirlerindeki sıçramaya rağmen yüksek karşılıklar nedeniyle zayıf seyrini koruyor.
 • YKBNK BDDK’nın takibe sınıflamasından sonra artan karşılık yükü çeyreklik karı baskıladı.

FAVÖK Karlılığı Artacak / Düşecek Hisseler

Yıllık FAVÖK Büyümesi & BIST100’e Göreceli Performansları ve Çeyreklik FAVÖK Büyümesi & BIST100’e Göreceli Performansları

Açıklama: Grafiklerde Y ekseni BIST-100’e göreceli son 1 aylık performansı, X ekseni tahminlerimiz ile şekillenen FAVÖK büyümesini göstermektedir. Yeşil dikey eksen ortalama FAVÖK büyümesini göstermektedir. Yıllık & çeyreklik bazda tahmini büyümelerin ortalamasından yüksek FAVÖK artışı beklediğimiz hisselerden borsaya göreceli olarak artış göstermemiş yani beklentimizin henüz fiyatlanmadığı hisseler yeşil ton ile gösterilmektedir. Yıllık & çeyreklik bazda tahmini büyümelerin ortalamasından düşük FAVÖK artış/düşüşü beklediğimiz ve son bir aylık süreçte fiyatı borsaya göreceli olarak artış göstermiş hisselerde olumsuz görüş bildirmekte ve kırmızı ton ile grafikte göstermekteyiz.

INDES : Datagate’in zayıf karlılığının net karı olumsuz etkilemesini bekliyoruz.

Cam Sektörü

 • ANACM Güçlü turizm ve aktivitesi ve Türkiye’den artan ihracatın büyümeyi oldukça olumlu etkilemesini bekliyoruz. Net karın ise azalan ertelenmiş vergi geliri olmaması ve kur farkı zaraları nedeni ile daralmasını bekleriz.
 • SISE Zayıf kimyasallar (Soda Sanayii) ve düz cam (Trakya Cam) iş kolları karlılık üzerinde baskı yaratıyor.
 • TRKCM Türkiye’de devam hacim daralmasının ve değişen satış kompozisyonunun karlılık üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesini bekliyoruz.

Çimento Sektörü

 • ADANA Zayıf iç talep, fiyatlar üzerindeki baskı ve maliyetlerdeki artış (elektrik zammı) nedeniyle zayıf 3Ç19 sonuçları.
 • AKCNS İhracat gelirlerinin desteği ile ciroda hafif bir artış bekliyoruz. Fakat, FAVÖK rakamı fiyatlama baskısı ve maliyet arışları nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Yüksek faiz giderleri ise net karı aşağıya çekiyor.
 • CIMSA Satış gelirleri ihracat ve beyaz çimento satışları ile desteklenirken marjlar zayıf iç talep, fiyatlar üzerindeki baskı ve maliyetlerdeki artış nedeniyle düşük seyretti.

Dayanıklı Tüketim

 • ARCLK TL’deki değer artışı nedeniyle ciro büyümesinin yavaşlamasını bekliyoruz. FAVÖK UFRS-16 etkisi ile yıllık bazda ciro büyümesinin üzerinde artış gösteririken, €/$ paritesi çeyrek bazda FAVÖK rakamını olumsuz etkileyecek.
 • VESBE €/$ ve €/TL parilerindeki gerileme, ve güçlü baz yılı etkisi nedeniyle 3Ç19 FAVÖK ve net karında yıllık bazda gerileme.
 • VESTL €/$ ve €/TL parilerindeki gerileme, TV fiyatlarındaki düşüş ve güçlü baz yılı etkisi nedeniyle 3Ç19 FAVÖK ve net karında yıllık bazda gerileme.

Demir-Çelik Temel

 • EREGL Demir cevheri fiyatlarındaki artış ve çelik satış fiyatlarındaki düşüş 3Ç19 sonuçlarını olumsuz etkileyecek
 • KRDMD Demir cevheri fiyatlarındaki artış ve satış fiyatlarındaki düşüş FAVÖK’ü olumsuz etkilerken, kur farkı gelirleri net kardaki bozulmayı sınırlıyor.

KORDS Kordsa’nın global otomotiv sektöründe belirginleşen yavaşlama, geçen senenin yüksek baz etkisi ve görece güçlü seyreden TL nedeni geçen yılın aynı dönemine göre zayıf sonuçlar açıklamasını bekliyoruz.

ULKER Düşük tek haneli satış hacmi büyümesi ve Türkiye operasyonlarındaki fiyat artışları büyümeyi destekleyen temel faktörler olarak öne çıkıyor. Daha karlı ürün kategorilerinin satışlar içinde artan payı operasyonel karlılığı destekliyor

GYO

 • EKGYO Şirketin bu çeyrek teslimi gerçekleştirilen projelerin çoğunlukla düşük marjlı anahtar teslim projeleri olması ve finansal giderlerdeki artış nedeniyle zarar yazmasını bekliyoruz.
 • ISGYO Satış gelirlerinin düşük teslimatlar nedeniyle zayıf gerçekleşmesini bekliyoruz. Yüksek faiz giderleri nedeniyle 3Ç19 için net zarar tahmin ediyoruz.
 • TRGYO Şirketin kira gelirlerindeki güçlü büyümenin 3Ç19’da da devam etmesini bekliyoruz. Turizm aktivitesindeki canlanmanın özellikle MoI ve MoA alışveriş merkezlerinin kira gelirleri üzerinde olumlu etki yaratmasını bekliyoruz. Diğer yandan satış gelirlerinin ciro üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Kur farkı gelirlerinin etkisiyle Şirket’in 3Ç19’da net kar açıklayacağını tahmin ediyoruz. Ek olarak Şirket’in döviz açık pozisyonunda düşüş gerçekleşmesini bekliyoruz. 2Ç19 itibari ile şirketin 443 milyon USD ve 194 milyon EUR açık pozisyonu bulunmakta.

Havayolları ve Hizmetleri

 • PGSUS 3Ç19’de yakıt dışı birim maliyetlerdeki artışa rağmen, artan birim gelirler ve yolcu başına yan gelirler sayesinde şirketin rekor FAVÖK rakamı açıklayacağını öngörüyoruz.
 • TAVHL Atatürk Havalimanı’nın katkısının olmaması, TL’deki güçlenme ve yolcu sayısındaki düşüş TAV’ın 3Ç19’de ciro ve FAVÖK rakamını yıllık bazda aşağıya çekecek.
 • THYAO Birim gelirlerdeki gerileme, yüksek personel giderleri ve yeni İstanbul Havalimanı’na taşınma sonrası artan havaalanı giderleri 3Ç19’de FAVÖK ve net kar rakamını aşağı çekecek.

İletişim

 • TCELL Enflasyona paralel fiyat artışları ve abone kazanımları büyümeyi olumlu etkileyen faktörler olarak önce çıkarken, kur etkisi nedeni ile büyümesi görece zayıf kalan uluslararası operasyonlar ve zayıf tüketici finansmanı iş kolu konsolide büyümeyi olumsuz etkiliyor.
 • TTKOM Türk Telekom’un mobil tarafta güçlü abone büyümesi, sabit internet tarafında fiyat artışları ve sıkı maliyet kontrolünün ile güçlü operasyonel sonuçlar açıklamasını bekliyoruz. Kur farkı karlarının net karı desteklemesini bekliyoruz.

İnşaat- Taahhüt

 • ENKAI Taahüt tarafındaki güçlü performansa rağmen enerji segmentinin zayıf katkısnın operasyonel sonuçları aşağı çekiyor. Temmuz ayı itibari ile her üç santralde de üretim durduruldu. Buna rağmen Şirketin yatırım gelirleri ile güçlü bir net kar açıklamasını bekliyoruz.
 • TKFEN Gübre tarafında ihracat hacimlerindeki daralmaya rağmen, taahhüt segmentinin devam eden güçlü katkısı ile operasyonel performasın geçen seneye paralel gerçekleşmesini bekliyoruz. Fakat, geçen senenin aynı döneminde kaydedilen kur farkı gelirlerinin yarattığı yüksek baz nedeniyle net kar rakamının yıllık bazda %39 düşüş göstermesini bekliyoruz.

Kimyasal Ürün

 • ALKIM Alkim’in sodyum sülfat üretiminde tam kapasite kullanımının oranının 3Ç19’da devam etmesini bekliyoruz. İki iş kolunda da (kâğıt ve kimyasallar) çeyreksel bazda satış ve EBITDA büyümesinin yatay kalmasını bekliyoruz.
 • SODA Soda’nın operasyonel sonuçlarının geçen yılın çok güçlü baz etkisi ve TL’nin güçlü performansı nedeni ile zayıf gerçekleşmesini bekliyoruz.

Meşrubat / İçecek

 • AEFES Rusya’da güçlü hacim büyümesi ve birleşmeden kaynaklı sinerjilerin operayonel karlılık üzerinde olumu etkisini göreceğimizi düşünüyoruz. Ancak Cola-Cola operasyonlarında zayıf FAVÖK büyümesi ve Türkiye bira operayonlarındaki daralma bu etkiyi bir miktar gölgeliyor. Operasyonel kardaki büyüme ve kur farkı karları ile net karda güçlü iyileşme göreceğiz.
 • CCOLA Türkiye operasyonları turizmin katkısı, fiyat artışları ve “cash designation” mekanizmasının olumlu etkisi ile güçlü FAVÖK büyümesi kaydederken, Pakistan’da ekonomik türbülans ve sert rekabet nedeni ile uluslararası FAVÖK’ün baskılandığını göreceğimizi düşünüyoruz. Operasyonel kardaki sınırlı büyüme ve kur farkı karları ile net karda güçlü iyileşme göreceğiz.
 • YATAS Vergi indirimleri nedeni ile önce çekilen talebin bu çeyrek büyümeyi hafif olumsuz etkilemesini bekliyoruz. TL’nin EUR karşısında %5’in üzerinde değer kazancının ise kambiyo karı etkisi ile net karı olumlu etkilemesini bekliyoruz.

Otomotiv Sektörü

 • DOAS Satış hacmindeki %10 artış ve artan araç fiyatları yıllık bazda ciroda ve FAVÖK’te güçlü artışa neden olurken, TUVTURK’ün artan katkısı ile 3Ç18’deki net zarar 3Ç19’de net kara dönüşecek. FROTO Güçlü ihracat hacimlerinin yıllık bazda ciro, FAVÖK ve net kar rakamlarında artışa neden olmasını bekliyoruz.
 • OTKAR Zayıf baz yılı etkisi ve zırhlı araç ihracat teslimatları nedeniyle yıllık bazda güçlü 3Ç19 rakamları.
 • TOASO Tofaş’ın 3Ç19’de düşen satış hacminin ve TL’deki değrelenme nedeniyle zayıf mali sonuçlar açıklamasını bekliyoruz.
 • TTRAK Artan satış hacmi ve fiyatlar neticesinde satış gelirlerinde yıllık bazda %10 artış öngörüyoruz. FAVÖK rakamı ise yıllık bazda düşük stok maliyetinin neden olduğu yüksek baz yılı etkisi ile gerileyecek.

Perakande – Ticaret

 • BIMAS Enflasyondaki yavaşlama nedeni ile büyüme ve marjların normalize olmasını bekliyoruz. Ancak güçlü yeni mağaza açılışları, trafik büyümesi ve yavaşlasa da halen yüksek seyreden enflasyon gelir büyümesini desteklemeye devam edecek. Diğer taraftan 3Ç18’de hızlanan enflasyon nedeni ile oluşan envanter kazançlarının çok yüksek baz oluşturması nedeni ile operasyonel marjlarda daralma bekliyoruz.
 • BIZIM Enflasyondaki düşüş ve zamlar nedeni ile olumsuz etkilenen sigara hacimleri nedeni ile gelir büyümesinin yılın ilk yarısına göre zayıf olmasını bekliyoruz. Düşen enflasyon nedeni ile ana kategori envanter kazançlarında göreceğimiz düşüş marjları bir miktar baskılasa da sigaraya yapılan zamlar bu etkiyi telefi edeceğini düşünüyoruz.
 • MGROS Enflasyonun düşmesi ve Kipa mağazalarının entegrasyonu yılın ilk yarısına göre büyümenin yavaşlamasına neden olacak. Enflasyon ve ticari borçların indirgenmesinde kullanılan faizlerin düşmesi operasyonel karlılığı baskılayacak olmasına rağmen Kipa/Uyum/Makro mağazalarının alımından kaynaklı sinerjiler ve sigara ve alkole yapılan yüksek zamların bu etkiyi büyük ölçüde elemine edeceğini düşünüyoruz. TL’nin euroya karşı değer kazancı nedeni ile oluşacak kambiyo karı net kara olumlu katkı yapacak.

Petrol

 • PETKM Dolar bazlı ürün fiyatlarındaki düşüş ve daha düşük TL/US$ ortalama kur nedeni ile gelirlerin TL bazda daralmasını bekliyoruz. Envanter zararları ve daralan etilen-nafta makası nedenleriyle 3Ç19’da operasyonel marjların da daralmasını öngörüyoruz.
 • TUPRS Ürün fiyatlarındaki düşüş nedeniyle gelirlerde daralma bekliyoruz. Ağır-hafif ham petrol makasındaki daralma ve envanter zararları nedeni ile FAVÖK marjında da daralmasını bekliyoruz.

Sağlık ve İlaç

 • SELEC Artan ilaç fiyatlarının ( + %26,5 YoY) satış büyümesini desteklemeye devam etmesini bekliyoruz. Yıllık bazda FAVÖK büyümesinin geçen senin düşük baz etkisi oldukça güçlü gerçekleşmesini bekliyoruz. Güçlü FAVÖK’e ek olarak, yıl içinde artan nakit varlıkların faiz gelirlerinin net kar rakamına olumlu katkı yapmasını bekliyoruz.
 • MPARK Geçtiğimiz çeyreğe paralel bir operasyonel performans bekliyoruz. Finansal giderler net zarara yol açmaya devam ediyor.

Savunma

 • ASELS Bakiye siparişlerdeki güçlü büyüme nedeni ile güçlü gelir büyümesi ve yönetimin 19-21% FAVÖK marjı öngörüsünün orta-üst bandına yakın FAVÖK marjı bekliyoruz. Ancak diğer taraftan işletme sermayesindeki artış ve sınırlı avans edinimi nedeni ile operasyonel nakit akışındaki negatif seyrin devam etmesini öngörüyoruz.

Sigorta

 • ANHYT Güçlü hayat dalı prim üretimi karlılığı olumlu etkiliyor. Diğer gelir kalemleri stabil.
 • ANSGR Yatırım gelirlerindeki sert düşüş kombine oranlarındaki iyileşmeye rağmen net karı aşağıya çekiyor.

Teknoloji

 • LOGO Türkiye operasyonlarında karlılığın görece zayıf kalmasını bekliyoruz. Olumlu tarafta ise Romanya operasyonlarında son 5 çeyrektir devam eden güçlü büyüme ve operasyonel karlılık artışı devam ediyor.

 

Hisse Bazında 3. Çeyrek Kar Tahminleri, Gedik Yatırım

Akbank: Swap maliyetlerindeki artışa ve TÜFE’ye endeksli devlet tahvillerindeki düşen getirilere rağmen, net faiz marjını çeyreksel bazda 40-50 baz puan kadar genişletebileceğini düşünüyoruz.

Garanti Bankası: Bankanın net karı artan karşılık giderleri sebebiyle düşecek olsa da, yatay seviyelerdeki kredi büyümesine ve TÜFE’ye endeksli devlet tahvillerindeki düşen getirilere rağmen bankanın karşılık öncesi faaliyet karını yatay seviyelerde getirebileceğini düşünüyoruz

Halk Bankası: Bankanın net faiz gelirinin TL kredilerdeki çift haneli büyümeye bağlı olarak çeyreksel bazda %30 artış gösterebileceğini düşünüyoruz. Öte yandan bu çeyrekteki takipteki kredilerin tahsilatında görülecek ciddi oranda bir düşüş ve faaliyet giderlerindeki mevsimsel artış, karşılık giderlerinde beklenen büyük ölçekteki düşüşe rağmen net kar üzerinde baskı oluşturabilir. Halkbank’ın karşılık öncesi faaliyet karında çeyreksel bazda %35’lik bir düşüş öngörmekteyiz.

Vakıfbank: Bankanın çeyreksel net karındaki sıçrayışa rağmen, düşük bazda kalması muhtemel gözükmektedir. TL kredilerdeki çift haneli büyümeyle birlikte, net faiz gelirlerinin çeyreksel bazda %20 seviyelerinde artacağını düşünüyoruz. Ancak yüksek karşılık giderleriyle birlikte net kardaki artışı baskılaması muhtemel.

Yapı ve Kredi Bankası: Bankanın 3Ç19 sonunda yıl sonu takipteki krediler beklentisine ulaşması muhtemel gözükmektedir. Yatay seviyelerdeki TL kredi büyümesi ve artan swap maliyetlerine rağmen bankanın karşılık öncesi faaliyet karında %1,3’lük hafif artış gösterebileceğini ve net faiz marjındaki toparlanma ile birlikte, 3Ç19’da makul bir finansal görünüm oluşturabileceğini düşünüyoruz. Komisyon gelirlerinde ve faaliyet giderleri tarafında bankanın iyi bir performans sergileyebileceğini tahmin ediyoruz.

İş Bankası: Güçlü komisyon gelirleri ve faaliyet giderleri performansıyla birlikte, bankanın net faiz marjını 70-80 baz puan arttırabileceğini düşünüyoruz. Takipteki kredilerin 150 baz puan kadar artış gösterebileceğini tahmin etmekteyiz. İş Bankası, swap maliyetlerinde çeyreksel bazda düşüş görülen bankalardan biri olup, yüksek karşılık giderleri bankanın swap maliyetleri tarafında elde ettiği kazancının gerilemesine sebep olabilir.

 KarÇeyreklik ∆Yıllık ∆
AKBNK1,241-2.90%-6.50%
GARAN1,259-34.10%-24.70%
HALKB3213.50%6.10%
VAKBN50938.50%-48.30%
YKBNK948-15.30%-15.00%
ISCTR797-16.20%-35.60%

Tofaş: Zayıf iç pazara karşın, fiyat/performans açısından öne çıkan araçları sayesinde iç piyasada pazar payı hızla artmakta.

Erdemir: Çelik ve demir cevheri fiyatlarındaki volatilite nedeniyle şirketin üçüncü çeyrek karının çeyreksel bazda gerilemesini bekliyoruz.

Kardemir: Şirketin üçüncü çeyrek karının çelik ve demir cevheri fiyatlarındaki volatilite nedeniyle baskı altında kalmasını bekliyoruz.

Aksa Enerji: Afrika’da ve Kuzey Kıbrıs’taki sabit anlaşmalar ve yurtiçindeki kapasite ödemeleri ile daha belirli bir faaliyet karlılığına ulaşan şirketin bu çeyrek gerileyen kur nedeniyle yurtdışı faaliyetlerinin katkısının bir miktar düşmesini bekliyoruz. Yurtiçinde ise ikinci çeyreğe göre bir gerileme yaşansa da önceki seneye göre faaliyet performansındaki olumlu seyrin devamını bekliyoruz.

Türk Telekom: Gelirlerdeki artışın devam etmesi ve giderlerin kontrol altında tutulmasıyla şirketin karlılığındaki artışın devam etmesi bekleniyor.

İndeks Bilgisayar: İşletme sermayesindeki önemli iyileşmeler ve azalan alacak sürelerinin yarattığı nakit akışı sayesinde şirketin olumlu bir faaliyet performansı sağlaması beklenmektedir

Enka İnşaat: Şirketin taahhüt segmentinin devam ettiği işler göz önünde bulunduğunda bu segmentin önceki çeyrek paralelinde bir gelir ve kar yaratması beklenebilir. Gayrimenkul segmenti katkısı ise bir seferlik gelirler ile olumlu yönde olabilir. Ancak enerji segmentinin çeyrek içerisinde biten kontratlar paralelinde tamamen durması şirketin konsolide karlılığına olumsuz yansıyacaktır.

Tekfen Holding: Taahhüt segmenti katkısı bu çeyrekte de devam ederken tarım segmentinin mevsimsel etkiler sebebiyle gerilemesi beklenebilir. Kurlardaki gerileme de net kara olumsuz yansıyacaktır.

Aselsan: Şirketin nakit akışının önemli ölçüde iyileşmesini beklenmektedir. Bununla birlikte satış gelirleri ve FAVÖK’te görülmüş olan güçlü artışın da devam edeceğini öngörmekteyiz.

Otokar: Birleşik Arap Emirliklerine gerçekleştirilen ihracat faaliyetlerinin FAVÖK ve satış gelirlerine olan katkısı ile şirketin 3. çeyrekte güçlü gelişimine devam etmesi öngörülmektedir.

Bim Mağazaları: 9 Şirketin çeyreksel bazdaki FAVÖK marjında 50 baz puanlık düşüş beklenmektedir. Ek olarak, satış gelirlerindeki artış trendinin de önceki çeyrekler ile kıyaslandığında yavaşlaması muhtemel.

Migros: Şirketin güçlü marj elde etmeye devam etmesi beklenmektedir.

Mavi Giyim: Güçlü faaliyet performansının bu çeyrekte de devam etmesi öngörülmektedir.

Petkim: Üçüncü çeyrekte zayıflayan Nafta-Etilen makasının şirketin karlılığını olumsuz etkilemesini bekliyoruz. Star Rafinerisinden alınan Nafta’nın bir miktar daha artıyor olması her ne kadar karlılıktaki düşüşün bir kısmını engellese de EBITDA’da yıllık %20 daralma öngörüyoruz.

Tüpraş: 9 Ağır hampetrollerin fiyat avantajının azalması ve stok zararları nedeniyle şirketin karlılığının üçüncü çeyrekte olumsuz etkilenmesini bekliyoruz.

Akiş GYO: AVM sektöründe canlılık olmamasına karşın, düzenli kira gelirleri sayesinde şirketin faaliyet performansında önemli bir gerileme beklenmemekte.

HisseFAVÖKÇeyr. ∆Yıllık ∆KarÇeyr. ∆Yıllık ∆
TOASO587-7.80%-19.70%46112.90%48.30%
EREGL1,287-26.00%-49.90%787-39.80%-41.10%
KRDMD130-22.20%-64.30%46-34.50%41.00%
AKSEN362-8.00%16.40%47-17.70%n.m.
TTKOM2,8898.40%25.80%943116.90%n.m.
INDES395.10%81.70%196.10%16.90%
ENKAI534-14.40%-55.10%548-49.40%102.90%
TKFEN349-22.50%-9.80%264-33.90%-41.00%
ASELS5621.70%47.80%696-1.10%-12.30%
OTKAR2323.70%703.40%2143.70%n.m.
BIMAS81894.80%45.50%315-9.20%-13.40%
MGROS62211.60%60.20%-70-53.50%-89.40%
MAVI219195.90%48.30%2728.90%-37.00%
PETKM319-40.50%-55.70%109-65.90%-73.60%
TUPRS699-50.90%-81.30%-59n.m.n.m.
AKSGY741.20%2.90%55-79.80%-90.60%

 

3Ç19 Bankalar Kar Beklentileri, Şeker Yatırım

3Ç19 bankalar kar beklentileri: Çeyreksel bazda %17,1 kar daralması modelliyoruz… Bankaların 3Ç19 dönemi bilançolarını 25 Ekim – 19 Kasım tarihleri arasında açıklamaları bekleniyor. Takip ettiğimiz bankalar için karlılıkta bir önceki çeyreğe göre %17,1, yıllık bazda ise %26,9 daralma modelliyoruz.

Çeyreğin öne çıkan başlıkları; 1) kredi büyümesinde kamu bankaları kaynaklı büyüme, 2) güçlü TL mevduat büyümesi, 3) swap fonlama maliyetlerinde azalma ancak yüksek seyreden swap fonlama hacimleri, 4) ticari zarar rakamında hafif gerileme (Çeyreksel:-%19,7), 5) azalan fonlama maliyetlerine paralel olarak kredi-mevduat makasında toparlanma, enflasyona endeksli menkul kıymet gelirlerinde zayıflama (Çeyreksel: -%14,4), düzeltilmiş net faiz marjında iyileşme (+35 bp), 6) özellikle kamu mevduat bankalarında olmak üzere net ücret ve komisyon gelirlerinde hafif artış (+%7,1), 7) 46 milyar TL tutarında kredinin bir kısmının TGA’da sınıflandırılması ve yeni takibe intikal eden krediler sebebiyle özel bankaların TGA rasyosunda yüksek artış (+124 bp), kamu bankalarının TGA rasyosunda sınırlı artış (+52 bp), takip ettiğimiz bankaların ortalama TGA rasyosunda artış (+83bp), 8) beklenen zarar karşılıklarında artış (+%14,5) ve 9) özkaynak yöntemi uygulanan ortaklardan sağlanan kardaki hafif azalma (-%3,1) şeklinde sıralanabilir.

Takip ettiğimiz mevduat bankaları arasında çeyreksel bazda en yüksek kar artışını Vakıfbank için, en yüksek kar daralmasını ise Garanti BBVA için modelliyoruz.

Takip ettiğimiz bankalar arasında, çeyreksel bazda en yüksek kar artışını Vakıfbank için bekliyoruz. 3Ç19 için kar beklentimiz 433 milyon TL olup çeyreksel bazda %17,8 artışa işaret etmektedir Bankanın 3Ç19’da swap fonlama işlem hacminin yüksek olması etkisiyle 950 milyon TL ticari zarar modelliyoruz. Net faiz marjında (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) azalan Tüfe endeksli kağıt getirilerine rağmen (-150 milyon TL) 73 baz puan güçlü toparlanma, ücret ve komisyon gelirlerindeki güçlü artış (%26), beklenen zarar karşılıklarında önemli ölçüde artış (+%31,0), TGA rasyosunda ise sınırlı 46 baz puan artış modelliyoruz. Pozitif

Öte yandan, mevduat bankaları arasında çeyreksel bazda en yüksek kar daralmasını ise Garanti BBVA için modelliyoruz. Banka için 3Ç19 net kar beklentimiz 1,238 milyon TL olup çeyreksel bazda %35,2 yıllık bazda ise %26,0 azalmaya işaret etmektedir. Sabit seyreden net faiz geliri, ücret ve komisyon gelirlerinde toparlanma (+%5,0), ticari zarar kalemindeki azalan swap fonlama maliyetlerine paralel (-200bp) azalma (%-14,1), beklenen zarar karşılıklarında önemli ölçüde artış (+%48,8) çeyreğin öne çıkan unsurlarıdır. Ek olarak bankanın net faiz marjında (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) azalan Tüfe endeksli kağıt getirilerine paralel (-%32) sınırlı 7 baz puan daralma modelliyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise TGA rasyosunun yaklaşık 2,4 milyar TL tutarında kredinin TGA portföyünde sınıflandırılması sebebiyle 165 baz puan artarak %7,2 seviyesine ulaşmasını, kümülatif kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 270 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Negatif.

Albaraka Türk için çeyreksel ve yıllık bazda %81,3 ve %97,6 kar daralması modelliyoruz. 3Ç19 kar beklentimiz 4 milyon TL’dir. Kredi büyümesinde zayıflama, güçlü TL mevduat büyümesi, net faiz marjında 4 baz puan daralma, 90 milyon TL ticari kar, kredi karşılıklarındaki artış (+%29,3) çeyreğin öne çıkan unsurlarıdır. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun 41 baz puan artarak %7,7 seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. Negatif.

Akbank için 3Ç19 kar beklentimiz 1,224 milyon TL olup çeyreksel bazda %4,3 azalmaya işaret etmektedir. Güçlü seyreden menkul kıymet getirileri ve azalan fonlama maliyetlerinin de yardımıyla net faiz marjının (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) 15 baz puan iyileşmesini öngörüyoruz. Tüfe endeksli kağıt getirilerinde ise bankanın enflasyon beklentisini %12’den %10’a revize etmesi sebebiyle yaklaşık 300 milyon TL azalma öngörüyoruz. 400 milyon ticari zarar, TL mevduatlardaki kuvvetli artış (+%8,0), sabit seyreden diğer faaliyet giderleri ve beklenen kredi zarar karşılıklarındaki artış (+%25,3) çeyreğin önemli detayları olarak öne çıkmaktadır. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun 91 baz puan artarak %6,0 seviyesine ulaşmasını, kümülatif kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 282 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Hafif pozitif.

Halkbank için, kuvvetli çekirdek bankacılık gelirleri ve aktif kalitesinde sınırlı bozulmaya paralel olarak hem çeyreksel bazda %1,0 hem de yıllık bazda %3,5 kar artışı modelliyoruz. 3Ç19 için kar beklentimiz 313 milyon TL’dir. Çekirdek bankacılık gelirlerindeki güçlü artış önemli bir pozitif faktör olup karlılığı olumlu etkileyecektir. Net faiz gelirlerinde kuvvetli artış (+%23,0), ücret ve komisyon gelirlerinde %7 artış, ticari zarar kalemindeki önemli ölçüde azalma (-%37,8), karşılık oranlarında azalma, diğer faaliyet gelirlerinde önemli ölçüde azalma ve vergi karşılıklarında artış öngörüyoruz. Diğer bankalardan farklı olarak Halkbank’ın enflasyona endeksli menkul kıymet gelirlerinde hafif artış (Çeyreksel: +%7,0) sayesinde net faiz marjının (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) çeyreksel bazda güçlü bir şekilde 55 baz puan artmasını modelliyoruz. Aktif kalitesi tarafında, TGA rasyosunun sınırlı 59 baz puan artarak %4,6 seviyesine ulaşmasını, kümülatif kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 130 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Hafif pozitif.

İş Bankası için, kuvvetli marj gelişimine rağmen, kredi karşılıklarındaki artışa ve yüksek seyreden ticari zarara paralel olarak çeyreksel bazda %15,9 (Yıllık: -%35,4) kar daralması modelliyoruz. 3Ç19 için kar beklentimiz 801 milyon TL’dir. 2 milyar ticari zarar, diğer bankacılık gelirlerindeki normalleşme ve beklenen kredi zarar karşılıklarındaki artış (+%19,5) çeyreğin önemli detayları olarak öne çıkmaktadır. Olumlu tarafta ise bankanın net faiz marjının (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) çeyreksel bazda kuvvetli bir şekilde 77 baz puan iyileşmesini, özkaynak yöntemi uygulanan ortaklardan sağlanan güçlü karın (700 milyon TL) karlılığı olumlu etkilemesini öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise TGA rasyosunun takip ettiğimiz bankalar ortalamasının üzerinde 121 baz puan artarak %7,0 seviyesine ulaşmasını, kümülatif kredi riski maliyetinin ise baskı altında olmasını ve yaklaşık 270 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Hafif negatif.

Yapı Kredi Bankası için yüksek seyreden ticari zarar kaleminin de etkisiyle çeyreksel bazda %16,1 (Yıllık: -%15,8) kar daralması modelliyoruz. 3Ç19 için kar beklentimiz 939 milyon TL’dir. Kredi büyümesinde yavaşlama, ücret ve komisyon gelirlerinde toparlanma (+%7,0), 780 milyon TL ticari zarar, kredi mevduat makasında 80-90 baz puan iyileşme, sabit seyreden Tüfe endeksli kağıt getirileri ve sabit seyreden net faiz marjı (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun hızlı bir şekilde 119 baz puan artarak %7,1 seviyesine ulaşmasını, kümülatif kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 305 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Hafif negatif.

TSKB için 3Ç19 için kar beklentimiz 154 milyon TL olup çeyreksel bazda %21,0 azalmaya işaret etmektedir. YP kredi büyümesinde hafif toparlanma, marjlardaki (swap maliyetlerine göre düzeltilmiş) daralma (-23 baz puan), 165 milyon TL ticari zarar ve beklenen kredi zarar karşılıklarındaki yüksek artış (+%47,4) çeyreğin öne çıkan unsurlarıdır. Aktif kalitesi tarafında ise, TGA rasyosunun kredi yeniden sınıflandırmasına paralel olarak 65 baz puan artarak %2,9 seviyesine ulaşmasını, kümülatif kredi riski maliyetinin ise yaklaşık 120 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Negatif.

 

3. Çeyrek Kar Tahminleri, Ziraat Yatırım

Tahminlerimizde Etkili Olan Faktörler

Bankacılık sektörü karı 2019 yılının Temmuz-Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş kaydederken, bir önceki çeyreğin ilk iki ayına göre ise artış kaydetmiş ve 7,94 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Merkez Bankası’nın temmuz ayının ardından eylül ayında yapmış olduğu yüksek faiz indiriminin mevduat maliyetleri üzerinde etkisinin eylül ayından itibaren daha belirgin bir şekilde hissedileceği ve sektör karlılığına olumlu katkısının artarak devam etmesi beklenmektedir. Buna ilaveten, swap maliyetlerindeki düşüşe bağlı olarak ticari zararda azalmanın bankacılık sektörü karlılığını olumlu etkilemesi öngörülmektedir. Diğer taraftan, BDDK’nın bankalardan önemli bir kısmı inşaat ve enerji sektörüne ait olan sorunlu kredilerin takibe atılmasını istemesi ile bu kredilerin bir kısmının takibe atılması sonucu Eylül ayında karşılık giderlerinin banka karlılıklarında baskı yapması beklenmektedir.

Sektörde üçüncü çeyrekte (28 Haziran 2019 – 27 Eylül 2019 tarihli haftalık veriler) bir önceki çeyreğe göre, TL cinsi kredilerde ikinci çeyreğin aksine %3,1’lik artış, YP kredilerde ise %5 oranında gerileme kaydedilmiştir. Böylece toplam krediler %0,19’luk gerileme ile yaklaşık yatay kalmıştır. Mevduatlarda ise TL mevduatlarda %9,9, YP mevduatlarda da 0,34 oranında artış kaydedilmiş ve toplam mevduatlar %4,7 yükselmiştir. Kamu mevduat bankalarında çeyreksel kredi artışı %4’e yakınken, özel ve yabancı mevduat bankalarında ise toplam kredilerde düşüş kaydedilmiştir.

TÜFE endekslilerin hesaplamalarında kullanılan enflasyon tahminlerinde çeyreksel olarak aşağı yönlü revizyonlar (Akbank, Garanti BBVA, Vakıfbank hesaplamada kullanılan tahmini enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize ederken, Yapı Kredi Bankası ve Halkbank aynen korumuştur) etirilerde sınırlı da olsa gerilemeye neden olmuştur.

Net faiz gelirlerinde genel olarak artış kaydedilmiştir. Bu artış, kredi mevduat makasındaki açılmanın olumlu katkısı ile TÜFE endekslilerin genel olarak negatif etkisine karşın, yüksek swap kullanımından kaynaklanmıştır.

Ticari kar-zarar kaleminde, genel olarak swap maliyetlerindeki düşüşün olumlu katkısıyla çeyreksel bazda zarar kaleminde düşüş beklenmektedir.

Ücret ve komisyon gelirlerinde genel olarak hafif bir artış kaydedilmesi beklenirken, Vakıfbank’ta artışın güçlü olacağı öngörülmüştür.
 
Karşılık giderlerinde, BDDK’nin takibe atılmasını istediği kredilerin etkisiyle Halkbank hariç genel olarak çeyreksel bazda artış kaydedileceği beklenmektedir. Ayrıca serbest karşılık iptali veya ayrılması hesaplamalara dahil edilmemiştir.(Bir önceki çeyrekte İş Bankası 505mn TL serbest karşılık iptali yapmıştı (Kalan 825mn TL)

Operasyonel giderlerde bir önceki çeyreğe göre yataya yakın bir görüntü beklenmektedir.

Bu çeyrekte takibimizdeki kamu bankalarında temettü gelirleri bulunmamaktadır. Takibimizdeki özel büyük bankaların tamamı iştiraklerini özkaynak yöntemine göre değerlendirmekte ve çeyreksel olarak iştirak gelirlerinde önemli bir değişim beklenmemektedir.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak, tahminlerimize göre, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde takibimizdeki bankaların toplam karlarının bir önceki çeyreğe göre %16,6 oranında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %24,8 oranında gerileme kaydedeceğini beklemekteyiz.

Takip edilen bankaların Halkbank hariç tümünde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre karlarda düşüş kaydedilmesi beklenirken, bir önceki çeyreğe göre de Akbank ve Vakıflar Bankası hariç düşüş öngörülmüştür. Garanti Bankası’nda çeyreksel olarak kardaki gerilemenin karşılık giderlerindeki yüksek artış ve TÜFE endekslilerin hesaplamasında kullanılan enflasyonun düşürülmesi kaynaklı yüksek olacağı beklenmektedir. Vakıfbank’ın karında ise bir önceki çeyrek kaydedilen düşük kara bağlı baz etkisiyle %30 oranında artış kaydedileceği öngörülmüştür. Diğer taraftan bir önceki yılın aynı dönemine göre ise bu rakam %51,9’luk düşüşe denk gelmektedir.

Kamu bankalarının karının üçüncü çeyrekte de Vakıfbank karındaki çeyreksel artışa karşın düşük seyredeceği varsayılmıştır. Kredi mevduat makasındaki iyileşme ve swap maliyetlerindeki düşüşe karşın karşılık giderlerinin yüksek seviyelerde seyredeceği varsayımı bunda ana etkendir.

BANKACILIK DIŞI SEKTÖRLER

Tahminlerimizde Etkili Olan Faktörler

Yılın üçüncü çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %1,7, %5,6 ve %1,9 oranlarında değer kaybetmiştir. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketlerin bu durumdan sınırlı da olsa olumlu etkilenmesi beklenmektedir. Euro’daki görece yüksek düşüşten dolayı Euro açık pozisyonları yüksek olanlar, Dolar ve Japon Yeni açık pozisyonu olanlara göre daha olumlu etkilenmesi beklenmektedir.

2019 yılının ikinci çeyreğinde, TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %2,3, %3,7 ve %5,2 oranlarında değer kazanmıştı. Dolayısıyla bu çeyrekte kurlardaki düşüş, ikinci çeyreğe göre kur etkisinin gelir tablosuna olumlu katkı yapması beklenmektedir.

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2018 yılının 3. çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro, Japon Yeni sırasıyla %31,3, %30,9 ve %28,1 oranlarında değer kazanmıştı. Bu kapsamda, bir önceki yılın aynı dönemine göre kurların olumsuz etkisinin bu çeyrekte yerini kısmi pozitif bir görüntüye bırakması beklenmektedir.

Türk Telekom (TTKOM) 122mn TL ve Torunlar GYO (TRGYO) 109mn TL kur farkı geliri yazarak döviz kurlarındaki gerilemeden olumlu etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır. THY en yüksek açık pozisyona sahip şirketken, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun Japon Yeni ve TL cinsinden olması nedeniyle kur farkı gelirinin 56mn TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Ford Otosan’ın (FROTO) EUR açığı olmasın karşın şirketin yükümlülüklerinin neredeyse tamamı Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşmaları ile riskten korunmaktadır. TOFAŞ’ın (TOASO) döviz pozisyonu Grup’un Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Fiat ve PSA tarafından üstlenilmiştir. Dolayısıyla, her 2 şirket içinde yüksek döviz açık pozisyonlarına rağmen kurların geri çekilmesinin önemli bir etkisi olmayacağı hesaplanmaktadır.

Sabancı Holding yüksek döviz fazlası bulunmakla birlikte, holding payına düşen kısmın oldukça sınırlı kalacağı hesaplanmıştır. Döviz pozisyon fazlası yüksek olan Soda Sanayii (SODA) ve Aselsan’ın (ASELS) sırasıyla 62mn TL ve 41mn TL kur farkı gideri kaydetmesi beklenmektedir. İskenderun Demir Çelik’in (ISDMR) 1.945mn TL’lik toplam döviz fazla pozisyonu olması ve finansallarını dolar cinsinden tutması sonucu 137mn TL’lik bir kur farkı gideri kaydedebilir. Enka İnşaat (ENKAI) döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki hareketlerden sınırlı etkilenmektedir. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir.) (Kur Etkisi_3Ç2019)

Brent petrol fiyatları Haziran ayı sonundaki 64,94$/varilden Eylül ayı sonunda 60,04$/varile gerilemiştir. Aynı şekilde ortalama brent de ikinci çeyrekte 68,58$/varil iken üçüncü çeyrekte ortalama 62,14$/varile gerilemiştir. Bu nedenle Tüpraş’ın stoklardan olumluz etkilenmesi ve stok zararı kaydetmesi beklenirken, bu durumun rafineri marjlarını negatif etkilemesi öngörülmüştür. Ayrıca finansman giderlerinin yüksek seyretmesi ve 2.çeyrek kaydedilen yüksek vergi gelirinin bu çeyrek olmaması nedeniyle dönem zararı oluşabilir. Aygaz’ın ise bu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre, operasyonel karlılıktaki olumlu görüntüye karşın, Tüpraş’ın zayıf finansallarının negatif etkisiyle (Aygaz Tüpraş’ta %10,2 dolaylı paya sahip), bir önceki çeyreğe göre daha zayıf bir net dönem karı açıklayacağı öngörülmüştür. Petkim tarafında petrokimya fiyatlarındaki düşüş ve etilen nafta marjındaki gerilemenin etkisiyle bir önceki çeyreğe göre daha düşük bir dönem karı elde edileceği beklenmektedir.

2019 yılı Temmuz-Eylül döneminde otomotiv ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre %1,9 azalmış ve 278.999 adet olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu ihracat adeti son 8 çeyreğin en düşük rakamına işaret etmektedir. 2018 yılı 3. çeyrekte ihracat %5,3 artış kaydetmişti. Yurtiçi satışlar ise %22,1 azalmış ve 88.274 adete gerilemiştir. 2019 3. çeyrekte, üretim %0,4 gerilemeyle 322.412 adet olmuştur. Diğer yandan, yurt içi satışlar 2018 yılı 2. çeyrekten itibaren kesintisiz düşüşüne devam etmektedir.

Otomotiv ihracatındaki %1,9’luk düşüşün aksine, Ford Otosan’ın ihracatı adet bazında %9,1 artmıştır. TOFAŞ’ın yurtdışı satışları ise %9,9 gerilemiştir. Diğer taraftan, TOFAŞ’ın özellikle yerli otomobil satışlarındaki artış sebebiyle toplam hafif araç satışları %8,8 artarken, Ford Otosan hem yerli hem ithal hafif araç satışlarındaki düşüşler sebebiyle yurtiçi toplam hafif araç satışlarında %45,4 gerileme kaydetmiş durumdadır. Öte yandan, yüksek ihracat geliri kaydeden TOFAŞ ve Ford Otosan için özellikle euro’nun ortalamada TL karşısında değer kaybetmesi satış gelirlerine olumsuz yansımaktadır.

Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi, Ocak-Ağustos döneminde %10,5 oranında düşüşle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 25,2mn tondan 22,6mn tona gerilemiştir. Söz konusu dönemde, elektrik ark ocaklı tesisler %12,5 oranında azalışla 15,2mn ton; entegre tesisler ise, %5,9 oranında düşüşle 7,3mn ton ham çelik üretimi yapmıştır.

Şirket bazında baktığımızda ise üçüncü çeyrekte Kardemir’in satış miktarının 2Ç19’a göre %13,6 oranında azalacağını, satış fiyatlarının da benzer şekilde geçtiğimiz çeyreğin altında kalacağını tahmin etmekteyiz. Buna bağlı olarak satış gelirinin ve karın geçtiğimiz çeyreğin altında kalacağını öngörmekteyiz.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nın satış miktarının 3Ç2019’da bir önceki çeyreğe göre %4,8 oranında düşüş kaydedeceğini, satış fiyatlarının da geçen çeyreğin altında kalacağını tahmin etmekteyiz. Şirketin en önemli hammadde giderlerinden olan demir cevheri fiyatlarında geçtiğimiz aylara nazaran düşüş kaydedilmesine rağmen satış fiyatları ve miktarındaki düşüş, şirket karlılığında geçtiğimiz çeyreklerin altında kalınmasına yol açacaktır. Şirketin 3Ç2019 karının geçen çeyreğin yaklaşık %45 altında gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz.

İskenderun Demir Çelik’in de benzer şekilde satış miktarı ve satış fiyatlarındaki düşüşe ek olarak finansman tarafında da gider beklentisine bağlı olarak şirket karında 2Ç2019’a göre düşüş beklemekteyiz.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan havayolu yolcu ve uçak istatistiklerine göre Türkiye geneli havalimanlarından, Temmuz-Eylül döneminde, hizmet alan yolcu sayısı %0,1 artışla 66,7mn olmuştur. Türk Hava Yolları’nın ise 3. çeyrekte yolcu sayısı %2,5 düşüş ile 21,3mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise geçen sene aynı döneme göre 1,2 puan düşüşle %83,6’ya gerilemiştir. TAV’ın hizmet verdiği havalimanlarındaki yolcu sayısı da üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasıyla, %35,7 oranında gerilerken, Atatürk Havalimanı hariç tutulduğunda ise hizmet verilen yolcu sayısında %3,2 oranında artış kaydedilmiştir. TAV, Atatürk Havalimanı kapanması nedeniyle Atatürk Havalimanı’nı satış gelirlerinden çıkararak sadece buradan elde edilen kar durdurulan faaliyetlerden gelirlerde gösterilmeye başlanmıştır. Bu nedenle geçmiş dönem satış gelirlerinde de revizyon olacaktır.

Konut tarafında, yılın üçüncü çeyreğinde kamu bankalarının aylık konut kredi faizlerini %0,99 oranına (vadeler de 180 aya çıkarıldı.) düşürmesi, yılın ilk yarısındaki durgun seyreden konut sektörüne hareketlilik getirmiştir. Faiz indirimiyle birlikte, ağustos ayında konut satışları uzun bir aradan sonra yıllık büyüme gösterirken, eylül ayında konut satışlarındaki artış belirginleşmiştir. Eylül ayında konut satışları 147bin gerçekleşerek yıllık %15,4 oranında artış kaydetmiştir. Ocak – Ağustos döneminde konut satış ortalaması 90bin adet idi. Böylece yılın üçüncü çeyreğindeki toplam konut satışları 360bin adet gerçekleşerek yıllık %1 oranında artış göstermiştir. Düşük tek haneli rakamlara kadar gerileyen ipotekli satışlar ise ağustos ayında %39’a kadar yükseliş kaydetmişti. Yılın önemli kısmında yatay bir görüntü sergileyen konut kredileri eylül ayında %3 oranında artarak 186,6 milyar TL’ye yükselirken, ekim ayının ilk haftasında da artış eğilimi devam etmiştir. Üçüncü çeyreği ilk iki ayında konut fiyatlarındaki yıllık kısmi artış ve söz konusu çeyreğin ilk ayında inşaat maliyetlerindeki yükseliş hızının azalması konut sektöründe toparlanmanın bir miktar da olsa işaretlerini vermiştir.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde kurlarda yaşanan sert yükseliş Soda Sanayii’nin karlılığını olumlu etkilemiş ve Şirket yüksek kar açıklamıştı. Baz etksiyle birlikte -bu çeyrekte kurlarda kısmi düşüş yaşandı – Soda’daki karlılık geçen yılın üçüncü çeyreğinin oldukça altında kalması beklenmektedir. Yine kurların etkisi ve üçüncü çeyrekte küresel otomotiv sektöründeki yavaşlamayla birlikte Kordsa’nın karının bir önceki çeyrek ile bir önceki yılın üçüncü çeyreğinin altında olması ve marjlarda daralma kaydedilmesi öngörülmüştür.

Aselsan’ın satış gelirlerinde, üçüncü çeyrekte kurlardaki artışın da olumlu katkısıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış kaydetmesi beklenmektedir. Buna bağlı olarak operasyonel karlılıkta da yüksek artış öngörülmüştür. Ancak, geçen yılın aynı döneminde kurlardaki sert yükseliş kaynaklı kaydedilen yüksek kur farkı gelirleri ile ikincil halka arz geliri kaynaklı finansman gelirinin oluşturduğu bazın ortadan kalkması ile net dönem karında ise düşüş beklenmektedir. Ek olarak, yabancı para fazla pozisyonunun üçüncü çeyrekte karlılığa olumsuz katkı yapacağı öngörülmüştür. Otokar’ın ise yurtdışı savunma ihraçlarının katkısıyla olumlu finansallar açıklayacağı öngörülmek birlikte bir önceki çeyreğe göre ise dönem karında düşüş beklenmektedir. İkinci çeyrek ilk çeyrekten ikinci çeyreğe sarkan zırhlı araç satışlarının etkisiyle çok yüksek net dönem karı kaydedilmişti.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak yaptığımız tahminlere göre takibimizdeki banka dışı şirketlerde, toplam karın 2019 yılının 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,3 oranında, bir önceki çeyreğe göre ise %13,5 oranında artacağını tahmin ediyoruz.

Yıldan yıla artışta Türk Telekom’un ve Torunlar GYO’nun 3Ç2018’deki zarardan 3Ç2019’da kara dönmeleri etkili olmuştur. Soda Sanayii ve İskenderun Demir Çelik’in yıllık olarak karlarındaki geri çekilmeler ise kar artışını olumsuz etkilemiştir. Çeyreklik olarak bakıldığında, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve Turkcell’in 2Ç2019’daki düşük kardan 3Ç2019’da görece yüksek kara dönmeleri etkili olmuştur. Diğer taraftan, Tüpraş’ın 2Ç2019’daki kardan 3Ç2019’da zarara dönmesi ile Ereğli Demir Çelik’in karındaki geri çekilme toplam kar artışını sınırlandırmıştır.

3Ç19 Bilanço Beklentileri, Vakıf Yatırım

BIST şirketleri için 3Ç19 bilanço sezonu önümüzdeki hafta başlıyor

 • Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçları 22 Ekim’de Bizim Toptan’ın finansallarını açıklaması ile birlikte gelmeye başlayacak. Araştırma kapsamımızda yer alan bankalardan 3Ç finansallarını ilk açıklayacak banka ise 25 Ekim tarihinde finansallarını açıklaması beklenen Akbank olacak. Bankalar için konsolide olmayan sonuçların son açıklanma tarihi 11 Kasım olup, konsolide sonuçlar için son tarih 19 Kasım’dır. Banka dışı şirketlerin konsolide olmayan finansal sonuçları için son tarih 30 Ekim olup, konsolide sonuçlar için son tarih 11 Kasım.

3Ç19’da bankaların net karında çeyreksel  %20,2 düşüş bekliyoruz

 • 3Ç19’da net faiz gelirlerinde bir önceki çeyreğe göre güçlü toparlanma öngördüğümüz Halk Bankası’nın (Hedef Fiyat: 8,50 TL, KVÖ: Endekse Paralel Getiri, UVÖ: AL) çeyreksel %4,9 yükseliş ile net karını arttırabilen tek banka olmasını bekliyoruz. Aynı dönemde bir önceki çeyreğe göre karşılık ve faaliyet giderlerinin daha yüksek gerçekleşmesini öngörmemiz nedeniyle Albaraka Türk Katılım Bankası’nın (Hedef Fiyat:1,38 TL, KVÖ: Endekse Paralel Getiri, UVÖ: TUT) %64,6 ile net karı en çok azalan banka olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca mevduat bankaları arasında çeyreksel bazda karşılık giderleri en çok artış gösteren bankanın %37,5 yükseliş ile Garanti Bankası (Hedef Fiyat: 11,45 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) olmasını bekliyoruz. Ancak Garanti Bankası’nın, BDDK’nın takibe almasını tavsiye ettiği kredilere ilişkin gerekli adımları sadece 3Ç19 döneminde atacağını değerlendirdiğimiz için karşılık giderlerinde artış öngörüyoruz.

Pegasus ve Otokar, hem operasyonel hem de net kar performansıyla olumlu ayrışıyor

 • Araştırma kapsamımızda yer alan banka dışı şirketlerin 3Ç19’da toplam cirosunda yıllık bazda %9 büyüme, FAVÖK ve net kârda ise sırasıyla %9 ve  %5 gerileme bekliyoruz. 3Ç19’da geçen yılın aynı dönemine göre gerek operasyonel gerekse de net kâr tarafında güçlü sonuçlar açıklamasını beklediğimiz şirketler Pegasus (Hedef Fiyat: 52,70 TL, KVÖ: Endekse Paralel Getiri, UVÖ: TUT) ve Otokar (Hedef Fiyat: 160 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) olup, Soda Sanayi (Hedef Fiyat: 9,08 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) ve çimento şirketlerinin zayıf sonuçlar açıklamasını bekliyoruz. Ayrıca, kur farkı gelirlerinin ağırlıklı etkisiyle Migros (Hedef Fiyat: 26,40 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) ve Torunlar GYO’nun (Hedef Fiyat: 2,35 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ. AL) geçen yılın aksine net kâr açıklayacaklarını tahmin ediyoruz. 

Bankalar İçin 3Ç19 Tahminleri

AKBNK : Akbank’ın 3Ç19’da TL kredilerinde çeyreksel sınırlı büyüme bekliyoruz. Bankanın 3Ç’de TÜFEX değerlemesinde kullandığı enflasyon tahminini aşağı yönlü revize etmesinin net faiz marjını 35 b p olumsuz etkileyeceğini ancak TL kredi-mevduat makasındaki iyileşmenin bu olumsuz etkiyi telafi edeceğini öngörüyoruz. Akbank’ın 3Ç’de TKO’sunun %6,0 düzeyine ulaşmasını bekliyoruz.

ALBRK : Banka’nın 3Ç’de net karı payı gelirlerinin bir önceki çeyreğe göre yatay seyretmesini beklerken, aynı dönemde faaliyet ve karşılık giderlerinin artış göstermesinin karlılık üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacağını tahmin ediyoruz.

GARAN : Bankanın 3Ç’de çekirdek kredi-mevduat makasındaki iyileşmeye karşın TÜFEX değerlemesinde kullandığı enflasyon tahmini aşağı yönlü revize etmesi nedeniyle net faiz marjının yatay seyretmesini bekliyoruz. BDDK tarafından takibe alınması tavsiye edilen kredi büyüklüğü banka için 2,4 mlr TL olup, bankanın 3Ç’de b u krediler için 1 mlr TL karşılık ayıracağını değerlendiriyoruz. Bankanın 3Ç’de TKO’sunun %6,9’a ulaşacağını ve özkaynak karlılığının ise %10,3 düzeyine gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

HALKB : Bankanın 3Ç’de TL tarafta hem kredilerde hem d e mevduatta güçlü büyüme kaydetmesini öngörmekle birlikte, kredimevduat oranının iyileşeceğini değerlendiriyoruz. Bankanın 3Ç’de net faiz gelirlerindeki çeyreksel (+%27,5) güçlü artış beklentimize karşın, yüksek seyredeceğini öngördüğümüz net ticari zararın ve faaliyet giderlerinin net karı baskılamaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

ISCTR : İş Bankası’nın 3Ç’de TL taraftaki güçlü büyümenin katkısı ile toplam mevduat hacminin çeyreksel %2,7 artacağını bekliyoruz. Bankanın 3Ç’de swap giderlerindeki düşüşün etkisi ile çekirdek gelirlerinde çeyreksel %18,2 artış öngörüyoruz. 2Ç’de iptal edilen serbest karşılığın etkisi ile 1 mlr TL’ye ulaşan diğer faaliyet gelirlerinin 3Ç’de 414 mn TL’ye gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

TSKB : TSKB’nin 3Ç’de swap maliyetleri dahil net faiz gelirlerinde çeyreksel %6,1’lük düşüş öngörüyoruz. Ayrıca aynı dönemde bankanın TKO’sunun %3,5 düzeyine çıkacağını ve çeyreksel %43,2 artış beklediğimiz karşılık giderlerinin net karı olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz.

YKBNK : 3Ç19’da bankanın net faiz gelirlerinde çeyreksel %2,9’luk daralma öngörmekle birlikte, net ücret & komisyon gelirlerindeki artışın çekirdek gelirleri destekleyeceğini düşünüyoruz. 3Ç’de bankanın risk maliyetinin %2,8’e, TKO’nun %7,0’ye ulaşmasını bekliyoruz.

Banka Dışı Şirketler İçin 3Ç19 Tahminleri

AKCNS: İhracata yönlendirilen satışlar ciro büyümesini destekle de, artan maliyetlerin ürün fiyatlarına yansıtılamaması kar marjlarında gerilemenin devamına işaret ediyor.

ANACM: Fiyat artışları ve ürün miksine bağlı ciroda yükseliş beklemekle birlikte, artan maliyetler ve operasyonel giderler nedeniyle yıllık bazda kar marjlarında gerileme öngörüyoruz.

ARCLK: Bangladeş operasyonunun olumlu etkisine karşın kurun ihracat gelirlerine olan katkısının azalmasının etkisiyle ciro büyümesinde yavaşlama öngörüyoruz. Yurt içinde etkili olan fiyat artışlarının operasyonel kârlılığı desteklemesini, ancak yüksek faiz giderlerinin net kâr üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz.

ASELS: Kârlı teslimatların devamıyla güçlü operasyonel performans kaydedeceğini, ancak bu iyileşmenin kur farkı giderlerinin de etkisiyle tam olarak net kâra yansımayacağını öngörüyoruz. 2Ç19 sonu itibariyle 155 mn TL net nakit pozisyonu olan Şirketin, 3Ç19 sonu itibariyle 425 mn TL net borç pozisyonu olacağını tahmin ediyoruz.

BIMAS: Yeni mağaza açılışlarının olumlu katkısına rağmen enflasyondaki düşüşün etkisiyle yıllık bazda ciro büyümesinde yavaşlama öngörüyor; yüksek baz etkisiyle TFRS16 hariç FAVÖK marjının yıllık bazda 0,6 puan düşüşle %6,0’a gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

BIZIM: Müşteri kazanımı ve ana kategori satışlarının operasyonel performansı destekleyeceğini ve yüksek baz etkisine rağmen geçen yılın aynı dönemine paralel net kâr açıklamasını bekliyoruz. TFRS16 hariç FAVÖK marjı tahminimiz %4,3.

BOLUC: Zayıf talep ve zayıf seyreden ürün fiyatlarına ek olarak artan maliyetler nedeniyle kar marjlarındaki daralmanın sürmesini bekliyoruz.

CIMSA: İhracatın desteği ciroda daralmayı sınırlasa da, zayıf iç talep, artan üretim maliyetleri ve fiyat baskısına bağlı olarak karlılıktaki gerilemenin devamını öngörüyoruz.

DOAS: Net finansal giderlerdeki yüksek seyrin, net karı baskılayacağını tahmin ediyoruz.

EKGYO: Şirket’in 2Ç’de 1,9 mlr TL olan net satış gelirlerinin 3Ç’de daha düşük seviyede gerçekleşen geçici kabuller nedeniyle 402,6 mn TL düzeyine gerilemesini bekliyor, bbu nedenle operasyonel karlılığında düşüş öngörüyoruz.

EREGL: Gerileyen çelik fiyatları ve maliyet artışları nedeniyle operasyonel karlılıkta gerilemenin devamı ile ton başı FAVÖK’ün yıllık %49 düşüşle 112 $/ton olmasını bekliyoruz.

FROTO: Geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracat tarafındaki güçlü performansın ciro, FAVÖK ve net karı olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyoruz.

ISGYO: Bir önceki çeyreğe göre daha düşük seviyede gerçekleşmesini beklediğimiz proje teslimatları sonucunda satış gelirlerinde %21,5 düşüş bekliyor, yüksek finansman giderlerinin net karı olumsuz etkileyeceğini değerlendiriyoruz.

KRDMD: Maliyetlerdeki artışın ürün fiyatlarına yansıtılamaması nedeniyle kar marjlarındaki gerilemenin devamını öngörüyoruz. Operasyonel olmayan gelirlerin ise net karı desteklemesini bekliyoruz.

KCHOL: Enerji segmentinde Tüpraş’ın 3Ç’de gerileyen rafineri marjı ve oluşan stok zararı nedeniyle net zarar açıklayacağını ve bunun d a Holding’in konsolide net karını olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz.

MGROS: Enflasyondaki düşüşün etkisiyle ilk yarıya göre yavaşlayan ciro büyümesi ve TFRS16 etkisi hariç operasyonel kâr marjlarında geçen yıla paralel sonuçlar bekliyor; kredi ve kiralama yükümlülükleri kaynaklı faiz giderlerine rağmen kur farkı gelirlerinin desteğiyle net kâra geçeceğini tahmin ediyoruz.

OTKAR: Yurt içindeki daralmaya karşın, zırhlı araç ihracatının desteğiyle ciro ve operasyonel kârlılıkta güçlü büyüme bekliyoruz.

PGSUS: Yurt içi ve yurt dışı yolcu birim gelirlerindeki artışın ve yan gelirlerin katkısıyla güçlü operasyonel ve net kâr büyümesi bekliyoruz.

SAHOL: Finans segmentinde net karın %9,9 gerilemesinin d e etkisi ile Holding’in konsolide net dönem karında düşüş öngörüyoruz.

SISE: Halka açık iştiraklerinin performansına paralel yıllık bazda ciro büyümesi görmeyi beklesek de, operasyonel kar marjlarında düşüş öngörüyoruz.

SODA: Soda ve krom tarafında güçlü olmayan satış hacimlerinin yanı sıra, artan üretim ve operasyonel giderlerin etkisiyle net karlılıkta daralma öngörüyoruz.

TAVHL: Daha kârlı dış hat yolcu trafiğindeki artışın operasyonel performansı desteklemesini, ancak geçen yılın aksine Atatürk Havalimanı’nın portföyde yer almaması nedeniyle yıllık bazda ciro ve FAVÖK’te daralma bekliyoruz. (TFRS-16 etkisi dahil. TAV Havalimanları Holding için Avro bazlı veriler kullanılmıştır.)

THYAO: Birim giderlerdeki artışın (y/y +%8,6) ve yolcu birim gelirlerindeki zayıf seyrin (y/y -%0,3) etkisiyle operasyonel kârlılıkta düşüş bekliyoruz. Ancak, kur farkı gelirlerinin ağırlıklı etkisiyle net finansman gelirlerinin net kâra olumlu katkıda bulunacağını öngörüyoruz.

TOASO: İhracatta devam eden zayıf seyir ve yıllık bazda artan üretim maliyetlerinin operasyonel kar marjlarında yaratmasını beklediğimiz baskıya e k olarak, yüksek gerçekleşmesini beklediğimiz net finansal giderlerin net karı olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz.

TRGYO: Levent ve Torun Center projelerinde gerçekleştirdiği teslimatların d a katkısı ile gelirlerinin çeyreksel %15 yükseleceğini tahmin ediyoruz. 3Ç’de TL’nin değer kazanması sonucunda kur farkı geliri kaydetmesinin net karı olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

TRKCM: Ürün fiyatlarındaki artışlar ve ihracatın katkısına karşılık, artan operasyonel giderlerin kar marjlarına negatif etki yapmasını bekliyoruz.

VESTL: Kurun ihracat gelirlerine azalan katkısı sonucunda operasyonel kârlılıkta daralma beklerken, kur farkı gelirlerinin desteğiyle geçen yılın aksine bu çeyrekte net kâr bekliyoruz.

 

Bankacılık Sektörü 3Ç19 Beklentileri, Gedik Yatırım

Bankacılık sektörü için 3. çeyrek finansal sonuçların açıklanma tarihleri çerçevesinde; Akbank 25 Ekim’de, Garanti 30 Ekim’de, Yapı Kredi 4 Kasım’da mali tablolarını açıklayacağını duyurmuş olmakla birlikte, İş Bankası’nın kasım ayının ilk haftası, Vakıfbank ve Halkbank’ın ise kasım ayının ikinci haftası finansal sonuçlarını açıklamaları beklenmektedir. Ancak Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası’nın açıklanma tarihleri ilgili bankalar tarafından teyit edilmemiştir.

3Ç19 finansal sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte (1) kamu bankalarının çeyreksel bazda çift haneli büyüme eğilimi gösteren TL kredileri haricinde, genel anlamda kredi büyümesinde seyreden durağanlık (2) finansal koşulların elverişli hale gelmesiyle birlikte, bankaların daha güçlü seviyelerde mevduat toplayabilir hale gelmesi (3) düşen enflasyona bağlı olarak daha düşük katkı sağlayan TÜFE’ye endeksli devlet tahvilleri ve artan swap maliyetlerine rağmen, azalan TL fonlama maliyetleri doğrultusunda daha iyi görünüm sergileyen net faiz marjları (4) takipteki alacaklar ve risk maliyetleri bu çeyrekte üzerinde durulacak bazı önemli konu başlıkları olacaktır. Hatırlanacağı üzere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalardan 46 milyar TL (8,1 milyar dolar) tutarındaki kredileri, takipteki krediler olarak sınıflandırmalarını istemişti. Bu bağlamda; bankaların takipteki kredilerini muhasebeleştirmesi, izleyecekleri karşılık ayırma stratejileri doğrultusunda son iki çeyrek finansal dönem için farklılık gösterecektir.

Özel bankalar için 125-160 baz puan ve kamu bankaları için 50-100 baz puan aralığında artması muhtemel takipteki krediler oranıyla birlikte çeyreksel bazda risk maliyetinin 338 baz puan kadar yükseliş göstermesini beklemekteyiz. Bankaların karşılık giderlerini muhasebeleştirme stratejileri doğrultusunda, karşılık oranları arasında büyük farklılıklar ortaya çıkması söz konusudur. Bu çeyrekteki bir diğer önemli konu başlığı ise (5) sektörün stratejik olarak komisyon gelirlerine odaklanması nedeniyle bu kalemin güçlü kalmaya devam edecek olması, öte yandan bazı bankaların işletme giderlerinde çeyreksel bazda mevsimselliğin görülecek olmasıdır. Son olarak; (6) kamu bankalarının orta tek haneli, özel bankaların ise yüksek tek haneli seviyelerde özsermaye getirisi açıklamasını beklemekteyiz.

Akbank’ın ve sonrasında Garanti Bankası’nın operasyonel anlamda en iyi finansal sonuçları açıklamasını beklemekteyiz. Swap maliyetlerindeki artışa ve TÜFE’ye endeksli devlet tahvillerindeki düşen getirilere rağmen, Akbank’ın net faiz marjını çeyreksel bazda 40-50 baz puan kadar genişleteceğini tahmin etmekteyiz. Karşılık giderlerindeki bir miktar azalma dolayısıyla bankanın çeyreksel net karında sadece %3’lük düşüş gerçekleşmesini öngörmekteyiz. Öte yandan, Akbank’ın takipteki kredi sınıflandırmasının çoğunu 3. çeyrekte muhasebeleştirmesini ve buna göre, bankanın takipteki krediler oranında 120bp’lık bir genişleme oluşacağını öngörmekle birlikte, bu stratejinin aynı zamanda bankanın 4. çeyrek karlılık görünümünü arttıracağını düşünmekteyiz.

Garanti Bankası da benzer şekilde, BDDK’nın talep ettiği takipteki krediler tutarının büyük bir kısmını 3. çeyrekte finansal tablolarına yansıtacağı için, 4. çeyrekte bankanın daha olumlu bir karlılık görünümü edineceğini söyleyebiliriz. Buna göre Garanti Bankası’nın takipteki krediler oranında 157bp’lık bir sıçrama beklemekteyiz. Bununla birlikte, TÜFE’ye endeksli devlet tahvillerinin azalan getirisi ve yatay seyreden kredi büyümesine rağmen, bankanın karşılık öncesi faaliyet karını çeyreksel bazda yatay seviyelerde kalacağını öngörmekteyiz. Öte yandan artan karşılık giderleri dolayısıyla çeyreksel net karda %34’lük düşüş beklemekle birlikte, bankanın çeyreksel net kar seviyesinin normal seviyelere geleceğini ve bankanın yıl sonunda düşük çift haneli özsermaye karlılığı hedefine ulaşacağını öngörüyoruz.

 

 

Bankacılık Sektörü 3Ç19 Beklentileri, Tacirler Yatırım

15.10.2019 – Bankacılık sektörünün 3Ç19 mali tablolarını açıklama dönemi 25 Ekim’de Akbank’ın sonuçlarını açıklaması ile başlıyor. Bankaların 3Ç19 sonuçlarında net kar rakamının, çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla, %17 ve %25 gerilemesini tahmin ediyoruz. 3Ç19 sonuçlarına baktığımızda iki ana unsurun ön plana çıkmasını bekliyoruz. Bunlarında birincisi, swap maliyetlerine göre düzeltilmiş ana bankacılık gelirlerinde, çeyreksel bazda, %12 büyüme olmasını bekliyoruz.

Çeyreksel net kar tahminleri (milyon TL)

 

3Ç18

2Ç19

3Ç19T

Çeyreksel değişim

Yıllık değişim

Akbank

1,326

1,278

1,284

%0

-%3

Garanti Bankası

1,673

1,911

1,300

-%32

-%22

Halkbank

303

310

326

%5

%8

İş Bankası

1,238

951

654

-%31

-%47

Vakıfbank

985

368

428

%16

-%57

Yapı Kredi Bankası

1,115

1,120

928

-%17

-%17

TSKB

167

195

154

-%21

-%7

Toplam

6,806

6,133

5,074

-%17

-%25

Bu artışın altında yatan ana sebepler ise TL fonlama maliyetlerindeki gerileme ve komisyon gelirlerindeki büyümenin devam etmesidir. İkinci olarak, karşılık giderlerinde, çeyreksel bazda, %17 artış olmasını bekliyoruz. Net kredi maliyetlerinde, çeyreksel bazda 83 baz puan artış kaydedilmesini ve 261 baz puan olarak gerçekleşmesini tahmin ediyoruz. Borsa İstanbul’da işlem gören yedi büyük bankanın ortalama öz sermaye karlılığının çeyreksel bazda 188 baz puan gerileyerek 3Ç19’da %8 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

 

Borsa Şirketleri 2019 Bilanço Açıklama Dönemleri

Şirket TipiDönem BilgisiKonsolide OlmayanKonsolide
Borsa Şirketleri2019- 3 Aylık30 Nisan 2019 Salı10 Mayıs 2019 Cuma
Borsa’da İşlem Gören Bankalar ve Katılım Bankaları10 Mayıs 2019 Cuma20 Mayıs 2019 Pazartesi
Borsa’da İşlem Gören Sigorta Şirketleri30 Nisan 2019 Salı10 Mayıs 2019 Cuma
    
Borsa Şirketleri2019- 6 Aylık09 Ağustos 2019 Cuma19 Ağustos 2019 Pazartesi
Borsa’da İşlem Gören Bankalar ve Katılım Bankaları09 Ağustos 2019 Cuma19 Ağustos 2019 Pazartesi
Borsa’da İşlem Gören Sigorta Şirketleri09 Ağustos 2019 Cuma19 Ağustos 2019 Pazartesi
    
Borsa Şirketleri2019- 9 Aylık30 Ekim 2019 Çarşamba11 Kasım 2019 Pazartesi
Borsa’da İşlem Gören Bankalar ve Katılım Bankaları11 Kasım 2019 Pazartesi19 Kasım 2019 Salı
Borsa’da İşlem Gören Sigorta Şirketleri30 Ekim 2019 Çarşamba11 Kasım 2019 Pazartesi
    
Borsa Şirketleri2019- 12 Aylık02 Mart 2020 Pazartesi10 Mart 2020 Salı
Borsa’da İşlem Gören Bankalar ve Katılım Bankaları02 Mart 2020 Pazartesi10 Mart 2020 Salı
Borsa’da İşlem Gören Sigorta Şirketleri02 Mart 2020 Pazartesi10 Mart 2020 Salı

Kaynak: KAP

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet