Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Konut Sektörü...

Konut Sektöründe Kampanyalar ve Öne Çıkan Hisseler

Konut teslimlerinde 31 Ekim’e kadar %18 olan KDV oranının %8’e indirilmesi ve tapu harcı oranının %4’ten %3’e indirilmesinin ardından, hükümet konut kredi faizlerini indirmek için çalışma başlattı. Başbakan Binali Yıldırım Ziraat Bankası’nın konut sektöründe stokları azaltmaya yönelik bir kampanya başlatacağını duyurdu. Söz konusu proje kapsamında şu anda sektörde ortalama %1,25 seviyelerinde olan, hatta bazı bankalarda %1,35 seviyelerine kadar çıkan konut kredisi faiz oranlarının %1 civarına çekilmesi bekleniyor.

Konut sektörü ve sektördeki hisseleri doğrudan ilgilendiren bu haber ile ilgili kurumlar analizlerini paylaştı:

İş Yatırım Konut Sektörü Haber Analizi

KDV indiriminden sonra konutta kampanya boyutu finansman ayağını kapsayacak şekilde genişliyor. buna göre kamu bankları, kamu katılım bankaları ve özel sektörden bazı bankalar konut kredi faizlerini geçici olarak %0.99 seviyesine çekiyor.

Kampanya Ne Kadar Sürecek?

Altı ay sürecek kampanya ile sektörde konut talebinin artırılması ve stokların eritilmesi hedefleniyor. Finansman maliyetlerinin ucuzlaması sonucu bu fırsattan yararlanmak isteyen ertelenmiş bir talebin olduğunu düşünüyoruz.

Öne Çıkan Hisseler: Emlak GYO EKGYO, Torunlar GYO TRGYO ve İş GYO ISGYO gibi sektörün önde gelen oyuncularını ve genelde tüm sektörü olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

 

Halk Yatırım Konut Sektörü Haber Analizi

Konut teslimlerinde 31 Ekim’e kadar %18 olan KDV oranının %8’e indirilmesi ve tapu harcı oranının %4’ten %3’e indirilmesinin ardından, hükümet konut kredi faizlerini indirmek için çalışma başlattı. Basında yayımlanan habere göre; ilk olarak Ziraat, Halk ve Vakıfbank’tan oluşan üç kamu bankasının yanı sıra aralarında Ziraat ve Vakıf Katılım’ın yer aldığı iki kamu katılım bankasının en az 3 aylık süreyle kampanyayı başlatacağı yer alıyor. Önderliğini en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın yapacağı kampanya ile bu 5 banka aylık %1,25 ile %1,35 aralığında olan faiz oranları %1’in altına indirecek.

Böylece konut faizlerinin 36 puan inmesiyle %0,99’dan kredi bulma imkanı sağlanmış olacak. Bakanlar kurulu kararıyla dün konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimlerin ardından faiz oranlarını %1’in altına indirmeye yönelik atılan adımların, konut sektöründe iç talebi canlandıracağını ve atılan bu adımların satışlara bir miktar ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda, bu haberin GYO sektörü hisselerine pozitif yansımasını bekliyoruz.