Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Model Portföy...

Model Portföy, Güncel Hisse Önerileri, Oyak Yatırım

Oyak Yatırım tarafından hazırlanan piyasa görüşü raporu ve hisse önerileri model portföy ve hisse hedef fiyatlarını ve genel tavsiyeleri içeren değerleme tablosu çalışmasıdır. 31.01.2019

Zorlu ekonomik koşulların yönetilebileceğini düşünüyoruz – Baz senaryomuza göre 2019 büyüme beklentimiz %0.5, yılsonu dolar/TL öngörümüz 5.89 ve gösterge faiz tahminimiz %16’dır. Global büyümeye ilişkin endişelerin nispeten azaldığı, gelişmekte olan piyasalara para akışının hızlandığı, FED’in iki kez faiz artırdığı, ABD-Çin ilişkilerinde ilerleme kaydedilen bir ortamda bunların mümkün olduğunu düşünüyoruz. İki çeyrek sürmesini öngördüğümüz ekonomik durgunluktan çıkışın zamanlaması ve şiddeti ekonomik parametreler için belirleyici olacaktır. 2019’un en ciddi sınavlarından birinin 2018’de gerek yüksek enflasyon, gerek artan finansman maliyetleri, gerek TL’deki ciddi oynaklık ve işsizlikle sarsılan tüketici güveninin düzelmesi olacağı açıktır.

BİST gelişmekte olan piyasaları yakalamaya çalışıyor – MSCI Türkiye endeksi 2018’de %43 düşerek, %17 gerileyen MSCI EM endeksine göre ciddi oranda kötü bir performans sergiledi. Türkiye 2019 yılına güçlü bir başlangıç yaptı ve %14.3 ile MSCI EM endeksindeki %6.6 yükselişin üzerinde bir performans gösterdi. 7.6x 2019 F/K ile MSCI Türkiye, MSCI EM ortalaması olan 11.8x’e göre tarihi ortalaması olan %25 iskontonun üzerinde %35 iskontolu işlem görmektedir. Türkiye mali ve bütçe disiplinine dikkat eder ve doğru adımları atarsa risk algısındaki iyileşme ve değerlemelerin artmasıyla yeniden gelişmekte olan ülkelerin yıldızı olmaya aday olacağını düşünüyoruz.

Gerileyen faizler bankaların kredi-mevduat spreadi ve aktif kalitesine ilişkin iyimserliği artırıyor – TL mevduat ve tahvil faizlerinde gerileme son dönemde de devam ederken 2019 yılı için bankaların TL kredi-mevduat spreadlerine ilişkin beklentiler açısından görece olumlu görünüyor. Özellikle de düşmesi beklenen enflasyona bağlı olarak TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerinin de gerileyeceği bir ortamda. Bankaların aktif kaliteleri ve sermaye oranları ile ilgili endişelerin devam etmesiyle beraber bu alanlarda önceki döneme göre nispeten daha iyimser bir hava hakim. 2019 yılına bankacıılık endeksi XBANK, BIST100 endeksinin %3 üzerinde bir performans göstererek başladı.

Operasyonel göstergeleri son dönemde göreceli olarak iyileşme kaydeden ve işlem gördüğü çarpanlar benzerlerine göre hala iskontolu olan YKBNK’yi ve güçlü bilanço yapısıyla GARAN’ı en beğendiğimiz hisseler arasında tutmaya devam ediyoruz.
Endeks için limitli yükseliş potansiyeli beklentimiz sebebiyle hisse bazlı strateji öneriyoruz – Araştırma kapsamında olan hisseler için 2019 yılında %5 oranında net kar büyümesi beklerken BIST100 için 120bin hedef hesaplıyoruz. Özellikle yılın ilk yarısında beklenen yüksek miktardaki belirsizlik ve engel göz önünde bulundurulduğunda piyasa için yön belirlemenin zor olduğunu düşünüyoruz.

En beğendiğimiz hisseler 2018’deki %3’lük endeks üzeri getiriden sonra, yıl başından bu yana %3 daha getirdi. Güçlü faaliyet karlılığı beklediğimiz ve katalizörü olan hisseleri öne çıkarmaya devam ediyoruz. Model portföyümüze TKFEN (güçlü 4. çeyrek sonuçları ve 2019 beklentisi), TRKCM (iyi çeşitlendirilmiş faaliyetler ve uluslararası işlerde büyüme) ve ZOREN’i (güçlü 4. çeyrek sonuçları, TL’deki değerlenmenin olumlu etkisi) eklerken, CCOLA, EREGL ve PETKM’i çıkarıyoruz. Model portfoyümüzdeki hisseler ASELS, GARAN, HEKTS, OTKAR, TKFEN, TRKCM, TTKOM, TUPRS, YKBNK ve ZOREN’dir