Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Haftalık Piya...

Haftalık Piyasa Beklentileri ve Hisse Önerileri, Gedik Yatırım

Gedik Yatırım tarafından her hafta hazırlanan borsa, dolar kuru ve diğer gelişmeler çerçevesinde piyasa dinamiklerine ilişkin beklentilerin yer aldığı bülten ve hisse takip listesi çalışmasıdır. 25.02.2019

 

ABD-Çin Müzakereleri Önemini Koruyor

Küresel ölçüde piyasaların daha iyimser bir fiyatlamaya girdiği bir dönemden geçiyoruz. Bu paralelde risk göstergelerinde ve piyasalardaki volatilitede oldukça sert düşüşler söz konusu. ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin büyük bir çoğunda hisse senedi piyasalarındaki yukarı yönlü trend ivmede düşüş söz konusu olsa da devam ediyor. Bu görünümü destekleyen en önemli gelişme ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin olumlu seyri iken, görünümü terse çevirecek gelişme de bu görüşmelerin aksamaya uğraması ya da ticaret savaşlarının örneğin ABD ile Avrupa arasına sıçraması gibi farklı boyutlara taşınması olacaktır. Bu nedenle küresel büyüme için kilit konu konumunda olan ticaret müzakereleri piyasalar için de en önemli girdi konumunda olmaya devam ediyor. Bu hafta da bu konudaki gelişmelerin ön planda olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Haftasonu ABD Başkanı Trump’ın Çin ürünlerine uygulanması planlanan ek gümrük vergileri için belirtilen tarih olan 1 Mart’ı “kat edilen önemli mesafeyi” gerekçe göstererek ertelemiş olması da piyasaların haftaya başlangıcındaki ana etken oldu.

BIST 100 düşüş trendini kırabilecek mi?

Haftaya satıcılı bir başlangıç yapan endekste, haftanın geri kalanında sınırlı da olsa yükselişler dikkat çekti. Ocak ayı sonunda 106 bin civarında zirve yapan endekste, şubat ayının ortalarında 105 bin civarında ikinci bir zirve oluştu. Bu iki zirveden geçen trend bu hafta izleyeceğimiz en önemli direnç olacak. Hafta başında 103.900 civarında bulunan bu trend haftanın sonunda 103.500 civarına gerilemiş olacak. Endekste son haftalarda görülen zirvelerin ve diplerin önceki zirve ve dip seviyelerin altında kalıyor olması teknik görünümü zayıflatan bir unsur olmaya devam ediyor. Bununla birlikte düşüşlerde de hacimlerin artıyor olması, yükselişlerin görece daha düşük hacimlerle gerçekleşmesi satış baskısının devam edebileceğini işaret ediyor.

Bu nedenle geçtiğimiz hafta da bahsettiğimiz gibi zaman zaman kar realizasyonlarına bağlı satışların görülebileceği göz önünde bulundurulmalı. Yukarı yönlü hareketlerde ilk direnç bahsettiğimiz trend iken, bu trend geçilmeden sağlıklı bir yükselişten bahsetmek zor olacaktır. Hafta içinde burası üzerinde kapanışlar teyit edilebilecek olursa haftanın geri kalanı için daha pozitif bir görünüm oluşabilir. Bu durumda 105 ve 106 bin aralığı ilk hedeflenecek bölge olacaktır. Haftalık bazda görünümün pozitife dönebilmesi için bahsettiğimiz son oluşan düşüş trendinin üzerine çıkmak ve haftayı burada kapatmak gerekiyor. Aksi takdirde yükselişlere temkinli yaklaşmaya devam ediyor olacağız.

Dolar/TL’de destekler güçleniyor

Önceki hafta TCMB Başkanı Çetinkaya gerçekleştirdiği bir konuşmada finansal dengeyi sağlamak adına likidite koşullarında adımların atılabileceğinin sinyalini vermiş ve 16 Şubat Cumartesi günü TCMB’den zorunlu karşılıklarda indirim hamlesi gelmişti. TCMB’nin likidite hamlesi sonrasında Türk Lirası üzerinde geçen hafta başında satış baskısının bir miktar artış kaydettiği izlendi. Geçen haftanın ilk yarısında TL varlıklar genelinde satış baskısı artış kaydederken haftanın ikinci yarısında değer kayıpları belirli ölçüde geri alındı. Pazartesi günü 5,30 TL seviyesinin üzerini test eden kur hafta boyunca 5,27 – 5,34 seviyeleri arasında dalgalandı. Bu süreçte dolar endeksi geçen haftanın ilk yarısında değer kaybederken TL’nin bir miktar negatif ayrışan tarafta kaldığı görüldü. Özellikle ticaret görüşmelerine ilişkin iyimserliğin risk iştahını desteklemesi doların küresel piyasalarda değer kaybetmesine neden oldu.

Bununla birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde içsel haber akışlarının da etkisiyle volatil hareketlerin yaşandığı ve bu hareketlerin Türk Lirası’nın seyri üzerinde de etkili olduğu görüldü. Çarşamba günü açıklanan FOMC toplantı tutanaklarında genel olarak güvercin ton korunurken bilanço küçültme operasyonlarına yönelik tartışmaların yer aldığı görüldü. Yılsonunda bilanço küçültme sürecine ara verilebileceğine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı FOMC tutanaklarında ekonomik verilerin izlenmeye devam edileceği ve yılın ikinci yarısında bir faiz artırımının uygun olabileceğine ilişkin söylemler yer aldı. Piyasalar Fed’in 2019 yılında faiz artırımına gitmeyeceğine yönelik bir beklenti içerisindeyken tutanakların ilerleyen süreçte verilere bağlı olmak şartıyla faiz artırımına gidilebileceğine işaret etmesi doları destekledi.

5,30 seviyesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanmasına bağlı olarak Dolar/TL kurunda yeni bant aralığı olarak 5,30 – 5,36 bölgesi takip edilebilir. Geçen hafta 5,34’lü seviyeleri test eden kurda 5,30 TL üzerindeki seyrin korunması durumunda yukarı yönlü eğilimin devam edebileceğini ve 100 günlük üssel hareketli ortalamaya denk gelen 5,36 seviyesinin aşılması durumunda yukarı yönlü hareketlerin hız kazanabileceğini düşünüyoruz. Bu durumda 5,45 seviyesi direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 5,30 TL seviyesi güçlü destek konumunda olup, 5,30 altındaki kapanışlarda 5,30 – 5,25 aralığı tekrar takip edilebilir.

 

Yeni Haftada Ne Konuşacağız?

25 Şubat – 1 Mart haftasında önemli ekonomik gelişmeleri takip edecek, siyasi gelişmelerle beraber yoğun bir hafta geçireceğiz. Haftanın ilk işlem günü sakin olacak fakat diğer yanda Brexit oylaması ve ABD – Çin ve Kuzey Kore görüşmelerini yüksek önem düzeyinde takip edeceğiz. İlk olarak 27-28 Şubat’ta gerçekleşecek olan ABD Lideri ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un görüşmesinde K.Kore’nin nükleer füze programı hakkında açıklamalar bekliyoruz.

Geçen hafta Trump yapmış olduğu bir açıklamada acelesinin olmadığını belirtmişti. Daha öncesinde finansal piyasalarda çokça fiyatlamasını gördüğümüz Kuzey Kore konusu jeopolitik risklerin başında geliyordu. Diğer bir görüşme ise henüz tarihi belli olmasa da Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında gerçekleşecek. 1 Mart tarihine kadar ticaret savaşları kapsamında ateşkes ilan eden iki ülke yoğun bir şekilde son iki haftadır müzakere ediyor. 6 başlık konusunda mutabakata varıldığı gelen haberler arasında olurken, Çin’in ABD’den 30 milyar dolarlık daha tarım ürünü alacağı konusunda anlaşıldığı ileri sürüldü. 1 Mart tarihine kadar her iki ülkenin anlaşamaması durumunda finansal piyasalarda oldukça olumsuz fiyatlamalar okuyabiliriz. Ayrıca anlaşma olmaması durumunda da Çin’e yönelik olarak 200 milyar dolarlık ek vergi getirilmesi gündemde. İç tarafta ise devam eden bilanço döneminde 1 mart Cuma günü konsolide olmayan bilançolar için son açıklanma tarihi. Haftanın en önemli berisi olan İngiltere Parlamentosundaki Brexit oylamasıhem önceisnde hem de sonrasında tüm piyasaları etkileyebilecek nitelikte.

Türkiye

Yeni haftanın ekonomi ajandası Türkiye adına oldukça sakin. 27 Şubat Çarşamba günü ekonomik güven endeksi açıklanacak. Verinin şubat ayında 78,5’ten 77,0’a gerilemesi bekleniyor. Geçen hafta açıklanan reel kesim güven endeksi 93,0 seviyesinden 97,2’ye yükselmişti. Kurun stabilleştiği ve yurtdışı havanın da sakin gittiği ocak sonu ve şubat genelinde hane halkının ekonomiye duyduğu güven konusu önemli olacak. Yurtiçi döviz talebinde önemli bir yer tutan hane halkının ekonomiye bakış açısı döviz tevdiat hesaplarını doğrudan etkiliyor. 28 Şubat Perşembe günü ocak ayına ilişkin dış ticaret dengesi açıklanacak. Son olarak aralık ayında 2,67 milyar dolar açık veren dış ticaret verisinin Gedik Yatırım Araştırma biriminin tahminlerine göre ocak ayında da 2,5 milyar dolar açık vereceği tahmin ediliyor. Haftanın en önemli Türkiye verisi ise cuma günü açıklanacak olan imalat PMI verisi olacak. Son olarak kapasite kullanım oranı %77,4’ten %77,0’a gerilemişti. Ocak ayında 44,2’ye gerileyen imalat PMI, imalat sanayiinde daralmaya işaret etmişti. Her iki veri de imalat sektörüne yönelik olumlu sinyaller vermiyor.

Avrupa 

Euro Bölgesinin veri akışı hafta başında sakin olacak. 27 Şubat Salı günü tüketici ve sanayi güvenin açıklanacağı bölge ekonomisinde cuma gününe kadar önemli bir veri akışı bulunmuyor. 27 Şubat Çarşamba günü İngiltere Parlamentosunda yeniden Brexit oylaması yapılacak. Tüm haftanın seyrini belirleyecek olan bu gelişmenin sonucu da sonraki fiyat akışlarına yön verebilir. Zira önerge Parlamentoda onaylanmazsa anlaşmasız Brexit ihtimalleri artacak ve bu durum reel piyasa ve finansal piyasaları derinden etkileyecek. Bu nedenle haftanın en önemli verisi olarak yüksek önem düzeyinde takip edeceğiz. 1 Mart Cuma günü ise Euro Bölgesinin şubat ayına yönelik olarak TÜFE tahminleri açıklanacak. Son olarak %1,6 olarak derlenen tahminlerin %1,5’e gerilemesi bekleniyor. Aynı gün bölgenin işsizlik oranı verisini de alacağız. İşsizlikte değişim beklenmeyip, %7,9’da kalması bekleniyor.

ABD

Haftanın ilk işlem gününde Dallas Fed imalat endeksini öğreneceğiz. Günün tek verisi olmasına karşın ekstrem bir sonuç çıkmaması haricinde ABD varlıklarında fiyatlama etkisi yapmasını tahmin etmiyoruz. 26 Şubat Salı günü inşaat izinleri, konut başlangıçları verileri takvimde karşımıza çıkıyor. Salı ve Çarşamba günü ise bir panelde konuşacak olan Powell saat 18:00’da kürsüye çıkacak. Powell’ın ekonomi konusuna da değinmeyebilir. Bu yüzden piyasalara etki etmeme olasılığı da söz konusu. Fabrika siparişlerinin aralık ayında -%0,6’dan %0,9’ yükselmesi bekleniyor. 28 Şubat Perşembe günü ABD’nin 4.çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Aynı gün eyalet fed başkanlarından Bostic ve Harker konuşma gerçekleştirecek. Her ikisinin de oy hakkı bulunmuyor. Perşembeyi cumaya bağlayan gece ise Fed Başkanı Powell konuşma gerçekleştirecek. Asya seansı hareketli geçebilir ve cuma gününe hızlı başlayabiliriz. 1 Mart Cuma günü oldukça önemli bir veri olan çekirdek kişisel tüketim malları fiyat endeksi açıklanacak. Verinin %1,9 oranında sabit kalması bekleniyor. Daha sonrasında da ISM imalat PMI verisi ile Michigan tüketici güven endeksinin açıklanması bekleniyor.

Teknik Takibimizde Olan Hisseler

Bu hafta teknik takibimizdeki hisseler: CLEBI, FROTO, GOODY, MGROS, TATGD