Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Haftalık Hiss...

Haftalık Hisse Önerileri ve Orta Uzun Vadede Takip Edilen Hisseler, İntegral Yatırım


İntegral Menkul araştırma biriminin hazırlamış olduğu haftalık hisse önerileri raporudur. 10.5.2021

HAFTALIK TAKİBİMİZDEKİ HİSSELER

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir.

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Geçen hafta Borsa endeksi 50 günlük ortalaması olan 1444 seviyesinin hemen altında haftayı tamamladı. Böylelikle endeks güçlü ancak kritik bir yere gelmiş oldu. Geçen hafta küresel ortamda risk iştahı korunmaya devam edilirken, Gelişmekte olan ülke borsalarında da yukarı yönlü seyirler izlendi. Bu da bizim güçlü kalmamızı destekleyen etkenlerden biri oldu diyebiliriz. Bu hafta 30 endeksi içinde en çok banka, madencilik, metal ana sanayi, orman kağıt basın, turizm ve ulaştırma sektör endeksleri yükseldi. Dolayısıyla Borsa endeksinin 1444 seviyesi üzerinde tutunmakta zorlanması ve bu seviyeden kar satışları gelmesi halinde bu sektör endekslerinde de kar satışları izlenebilir. Bu açıdan dikkat edilmesinde fayda olabilir. Ancak endeks güçlenme eğilimini sürdürüyor. Borsa İstanbul’un 50 günlük ortalamasının üzerine yükselmesi ve bu seviye üzerine yerleşmesi halinde o zaman durum pozitif yönde değişir. Bu durumda ilave uzun yeni alımlar için daha güçlü bir ortam oluşabilir. Dolar kurunda ise önemli bir değişiklik bulunmuyor. Temel etkenler kurdaki hassasiyetin korunmasını desteklerken, teknik göstergeler yönün yukarıya doğru canlı kaldığına işaret ediyor. 8.20 seviyesi altında kalıcı seyirler oluşmaması halinde 8.48 ve 8.55 seviyesine doğru ataklar devam edecektir. Kur için eğim yukarı olmaya devam ediyor.

Kısa hafta, çok veri

Yurt içinde Bayram nedeniyle 2.5 gün piyasalar açık olacak. Kısa bir hafta yaşayacağız ancak bu süreçte yurt içinden önemli verilerin açıklanması bekleniyor. Pazartesi günü işsizlik oranı açıklanacak. Makroekonomik açıdan önemli bir veri olmasına karşın üç ay geriden gelen bir veri olması nedeniyle işsizlik oranının Türk Lirası ve TL varlıklarında etki etmesini beklemiyoruz. Salı günü mart ayını yansıtacak cari işlemler dengesi gelecek.

Cari denge Şubat ayında beklentilerin üzerinde 2.6 milyar $ açık yönünde gelmişti. Böylelikle yıllıklandırılmış cari açık 37.8 milyar $ oldu. Cari açığın mart ayında 3.8 milyar $ yönünde gelmesi bekleniyor. Kapatmaların halen devam etmesi ve vaka sayılarındaki seyir turizm gelirleri üzerinde olumsuz beklentiler oluşturuyor. Bu ay da beklentilerin üzerinde bir cari açıkla karşılaşabiliriz. Kendimizi finanse etme konusunda başarısız kalmamız halinde TCMB rezervlerine ihtiyaç duymamız gerekebilir. Cari açığın artması ilerleyen sürçte de TL’yi baskılamaya devam edebilir. Ayrıca Salı günü yine mart ayını yansıtacak olan sanayi üretim verisini karşılayacağız. Sanayi üretim, şubat ayında geçen yıl açıklanan %8.2’nin üzerinde ancak ocak 2021 seviyesi olan %11.3’ün altında %8.8 olarak açıklandı. Mart ayında %8.9 yönünde gelmesi bekleniyor. Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretim verisinin yıla fena bir başlangıç yapmadığını söylemek mümkün. Bu seviyelerin korunması halinde 1Ç dönemine ait büyüme rakamı güçlü gelebilir. Son olarak salı günü geçen hafta TCMB’nin gerçekleştirdiği PPK toplantısının özeti açıklanacak. Ancak piyasanın faiz kararına ve karar metnine yönelik tüm açıklamaları fiyata yansıttığını düşünmekteyiz. Kur ya da endeks üzerine bunun yaratacağı yeni bir hareket beklemeyiz.

Yurt dışında ise haftanın ilk iki günü majör bir veri bulunmuyor. Yoğun veri akışı Çarşamba günü yaşanacak. İngiltere’de sanayi ve imalat üetimi verileri ön plana çıkarken Euro Bölgesinde sanayi üretim verisine odaklanılacak. Öğleden sonra ise ABD’de TÜFE verileri günün önemli gündem maddesini oluşturuyor. ABD’den gelen her verinin önemli olduğu bir ortamdayız. Dolayısıyla ABD TÜFE verilerini izlemekte fayda olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca Çarşamba günü Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın açıklamaları izlenecek. Clarida geçen hafta konuşma yapmıştı. Sözel yönlendirmesinin değişmesini beklemeyiz ancak takip edilmesinde fayda olabilir. Perşembe ve Cuma günü ise ağırlıklı olarak ABD verileri ön planda olacak.

Borsa

Borsa endeksi için karar vermekte zor noktalardayız. 50 günlük ortalaması olan 1444 seviyesi üzerinde bu hafta kapanış gerçekleşmesi ve gelecek hafta da bu seviye üzerindeki seyirlerin korunması endekste daha güçlü bir ortamı destekleyecektir. Böyle bir durumda mevcut pozisyonlar korunarak ilave pozisyon eklenebilir. Pozisyonsuz beklenmesi durumunda 50 günlük ortalama stop loss alınması şartıyla pozisyon ağırlığı artırılarak girilebilir. Ancak durumun aksi oluşması halinde temkinli olunması gereken en kritik noktalardayız. 50 günlük ortalamanın üzerine yerleşmekte zorlanan bir endekste kar satışları hız kazanabilir ve ilk etapta 1395 seviyesine doğru satışlar artabilir. 1395 üzeri seyirler korundukça mevcut pozisyon da korunabilir. Ancak 1395’in altındaki eğilimde 1300 seviyesindeki ana destek alanına doğru bir kanal açılabilir. Şimdilik 1395-1444 arasındaki sıkışma eğilimin korunabileceğini düşünmekle birlikte 1444 üzeri seyirlerde taktiksel olarak pozisyon ağırlığının artırılabileceğini düşünmekteyiz.

Dolar

Mart ortasından bu yana Gelişmekte Olan Ülke Para Birimleri arasında dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi olmaya devam ediyoruz. Çok basit bir ifadeyle alttaki grafikte kırmızı yatay çizginin üzeri dolar karşısında değer kaybını, kırmızı çizginin altı ise değer kazancını ifade ediyor. Grafiğin başlangıç tarihi ise 2 Ocak 2021. Grafikteki siyah çizgi DolarTL’yi ifade ediyor. 19 Mart tarihinden sonra belirgin bir şekilde negatif ayrışmış ve ayrışmaya devam etmişiz. Hatta diğer GOP’larda neredeyse kırmızı çizginin altına doğru bir eğilim söz konusu. Bu grafiğin bizim lehimize dönmesi için yeni bir habere ya da daha olumlu bir hikayeye ihtiyaç duyabiliriz. Diğer tarafta hem iç hem de dış tarafta yaşanan gelişmeler Dolar kurundaki hassasiyeti artırıyor. Şimdilik ortam aleyhimize denilebilir. Strateji olarak 8.20 seviyesi üzerindeki seyirler korunmaya devam ettiği sürece kurda yukarı yönlü ataklara açık bir kapı var. İlk direnç 8.48 ve 8.55 seviyeleri olarak izlenebilir. Buna karşın 8.20 seviyesinin altında kalıcı bir eğilim oluşması halinde 8’e doğru güç kaybı olabilir. Ancak mevcut durumda yeni bir gelişme yaşanmadıkça teknik göstergeler yukarı yönlü eğime işaret ediyor.