Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Haftalık Hiss...

Haftalık Hisse Önerileri ve Orta Uzun Vadede Takip Edilen Hisseler, İntegral Yatırım

Haftalık Hisse Önerileri ve Orta Uzun Vadede Takip Edilen Hisseler, İntegral Yatırım
İntegral Menkul araştırma biriminin hazırlamış olduğu haftalık hisse önerileri raporudur. 14.09.2020

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.5 değer kazanırken 1100 seviyesinin üzerinde kapanış yapmayı başardı. Bilindiği gibi son birkaç haftadır BIST100 endeksi 1100 direnci üzerinde haftalık kapanış gerçekleştirmekte zorlanıyordu. Dolar kuru %0.50 yükselirken, EuroTL kurunda %0.39 yükseliş görüldü. Başka deyişle TL’deki değer kaybı çok düşük oynaklıkta olmak kaydıyla yine devam etti. Hafta içerinde JP Morgan’dan gelen TL al ZAR sat önerisi dolar kurunu 7.40 seviyesine kadar düşürmesine rağmen Dolar kuru tekrar yüksek seviyelerine geri döndü.

Oruç Reis Antalya’ya Döndü

Yurtiçinde Doğu Akdeniz gelişmeleri yine gündemde kalmaya devam ederken, Oruç Reis sismik araştırma Gemisi Antalya’ya geri döndü. Milli Savunma Bakanı Akar bunun planlı bir faaliyet olduğunu, zaman zaman ileri geri adımlar atılabileceğini bildirirken, bunun haklarımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmediğini ifade etti. Bununla birlikte NATO çatısı altında teknik görüşmelerin devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki günlerde Türk-Yunan gerginliği ne şekle everileceği piyasaların izlemesinde kalacak. Geçen hafta bu konu piyasalar üzerinde ciddi bir baskı yaratmadı.

JP Morgan TL Al Önerisi verdi

Bir diğer gelişme ise JP Morgan’ın TL al önerisi oldu. Öneri sonrasında TL dolar karşısında 7.40 seviyesine gelirken, bu çok uzun sürmedi ve kur tekrar 7.47 seviyelerine geldi. CDS oranlarımız ise 512 seviyelerine geriledi. 10 Ağustos tarihinde gördüğü 595 seviyesinden itibaren bu zaman kadar bir gerileme söz konusu.

Moody’s Kredi Notunu Düşürdü

Cuma günü ise Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2 seviyesine düşürdü ve görünümü negatif olarak belirledi. Moody’s açıklamasında dış kırılganlıkların Türkiye’nin ödemeler krizine yol açabileceğini ve mali tamponların giderek aşındığını ifade etti. Olumsuz olmakla birlikte zaten yatırım yapılabilir seviyenin oldukça altında olmamızdan dolayı piyasa üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz.

ABD Borsaları Tehlikeli Seviyelerde

Bir süredir satış baskısı altında olan ABD piyasalarında ise teknoloji şirketlerindeki satışlar henüz durulmuş değil. Öyle ki Nasdaq endeksi Cuma gününü 50-günlük ortalama seviyesi olan 10936 seviyesinin altında kapadı. S&P endeksi ise 3321 seviyesindeki ortalamasının üzerinde ancak baskılı görünüm var. Önümüzdeki hafta ABD Borsalarındaki seyirler gündemi meşgul edecek görünüyor. Stresli seviyelerdeki seyirler heyecan yaratabilir. Endekslerin toparlanamaması durumunda oluşabilecek sert satışlar küresel piyasalarda kırılganlık yaratabilir. Bir süredir ABD piyasalarından ayrışan BIST endeksi böyle bir gelişmede yine ayrışma gösterecek mi göreceğiz. Yabancı yatırımcıların azalması yerli yatırımcıların artması ayrışma gösterme ihtimalini güçlendiriyor.

Borsa

Borsa endeksi birkaç haftadır üzerinde kapatamadığı 1100 seviyesinin üzerinde kapandı. Bunu kısa vade için olumlu karşılamakla birlikte, bu seviyenin üzerine yerleşmesi ve inatçı kapanışlar gerçekleştirmesi gerekiyor. Endeksin 1102 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 1106, 1113 ve 1120 dirençleri izlenebilir. Borsa endeksinin 50-günlük ortalaması 1126 seviyesinde bulunuyor. Bu güçlü bir direnç olarak izlenebilir.

Destek olarak 1100 destek konumuna geçerken, bu seviyenin altında ise 1095 desteği etkili olmaya devam edebilir.

Strateji

Endeks 1100 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar taktik olarak korunabilir. Kısa vadede 1106 veya 1113 dirençlerine doğru oluşabilecek yukarı hareketten faydalanmak mümkün. Ancak endeks halen 50-günlük ortalamasının altında olması nedeni ile stratejik olarak %100 hissede bulunmak sakıncalı olmaya devam ediyor.

DOLAR

DolarTL kurunda ise 7.50 kritik direnç konumunda bulunuyor. Bu seviyenin geçilmesi durumunda yukarı hareket 7.55 seviyesine doğru sürebilir. Destek olarak 7.45 ve 7.40 seviyeleri ön plana çıkıyor. Dolar endeksinin 94 direncini geçmesi önemli olabilir. Dolarda küresel piyasalarda değer kazanma süreci başlaması durumunda içeride DolarTL kurunda yukarı doğru bir baskı oluşabilir.

 

 

 

Piyasa Değeri

 

 

 

Pozisyon

Kapanış

mn TL

F/K x

PD/DD x

 

Girişi

TL

 

 

 

ASELS

Açılış Fiyatı

16,63

37.916

9,9

2,5

TRKCM

Açılış Fiyatı

4,10

5.125

11,8

0,8

BRSAN

Açılış Fiyatı

12,69

1.799

0,0

0,5

CCOLA

Açılış Fiyatı

45,50

11.574

10,6

1,6

ODAS

Açılış Fiyatı

2,64

1.584

0,0

1,8

EREGL

Açılış Fiyatı

9,15

32.025

17,0

0,9

BIST 100

 

1103

 

 

 

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir

* Takibimizdeki hisseler tamamen teknik analize göre belirlenmektedir. İşlem hacmi ve likiditesi yüksek 100 Endeks hisselerinden olmasına öncelik verilmektedir. Pozisyona giiriş fiyatları Pazartesi günü açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılmaktadır. Hedefine ulaşmayan pozisyonlar stop loss seviyesinin altına inmediyse, Cuma günü ağırlık ortalama fiyatından kapatılmaktadır. Bir pozisyonun stoplandığını söylemek için stop seviyesinin altında ağırlıklı olarak işlem görmesi gereklidir.

Ayrıca yine bir uzun vade yatırım stratejisi olan temettüye yatırım konusunda da Tuncay Turşucu’nun linkteki videosundan faydalanabilirsiniz.