Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Haftalık Bors...

Haftalık Borsa ve Piyasalar Bülteni, BMD Araştırma

PAYLAŞ

  Bizim Menkul Değerler Araştırma birimi tarafından hazırlanan haftalık borsa ve piyasalar bültenidir. 08.12.2017

  Bu hafta TL varlıklarda olumlu fiyatlamalara şahit olduk. En önemli veri ise son 14 yılın en yüksek seviyesi olan %12,95 ile TÜFE artışı idi. Kasım ayında rekor artış sonrası piyasa oyuncularının TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini 14 Aralık’taki toplantıda 75-100 baz puan artıracağı beklentisi özellikle kur tarafında gevşemeleri beraberinde getirdi. Haftaya 3,92’li seviyelerden başlayan dolar/TL hafta içinde kademeli düşerek haftayı 3,83’lü seviyelerden tamamladı. ABD’de vergi reformunun senatoda kabul edilmesi ve Almanya’da süren hükumet belirsizliği Euro/dolar paritesini 1,18’in de altına kadar sarkıttı. Euro/TL 4,70’in hemen altında başladığı haftayı 4,50’li seviyelerden tamamladı. Böylece döviz sepeti de 4,30 gibi rekor seviyelerden tekrar 4,17 seviyesine gevşemiş oldu. Gösterge tahvil faizi hafta başında sert düştükten sonra %13,35-%13,-40 bandına hareket ederek haftayı %13,35’ten kapattı.

  BİST100 endeksi 103.000 seviyesinden başladığı haftayı 107.921 seviyesinden tamamladı. ABD’de devam eden Rıza Sarraf davasının yurtiçi gündemdeki etkisinin azaldığını gözlemlemekle beraber davanın henüz sonuçlanmadığını ve çıkacak olumsuz bir kararda tekrar gündemdeki eski yerini alacağını ifade edelim. Altın fiyatları bu hafta sert düştü. Dolardaki yükseliş ve risk iştahındaki artışla beraber ons fiyatı 1.280 dolardan başladığı haftayı 1.280’den tamamladı. Son dönemde hem Ortadoğu hem Kudus hem de Kuzey Kore’deki siyasi gerginliğin arttığı bir dönemde altının ons fiyatındaki bu davranış güvenli liman özelliğine yönelik itibar kaybı olarak değerlendirilebilir.

  Gram altının TL fiyatı ise hem TL’nin değer kazanması hem de ons fiyatının düşmesiyle 161 TL’nin üzerinde başladığı haftayı 154 TL’den tamamladı. Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve ABD büyükelçiliğini oraya taşıyacağını açıklaması başta Türkiye olmak üzere İslam Dünyası’nın sert tepkisiyle karşılanırken Avrupa Ülkeleri’nden de kararın yanlışlığına dair yorumlar geldi. Trump’ın hem vergi reformu hamlesini hem de Kudus açıklamasını iç siyasetteki sıkışıklığına bağlamaktayız. 

  Hafta başında ABD’de vergi reformunun senatoda kabul edilmesiyle Avrupa borsaları ve Dow Jones’da yükselişler gözlemlendi. Gelişmekte olan ülkelere de para girişi ve risk iştahında artış yaşandı. Yurtiçinde son 14 yılın en yüksek enflasyon verisi açıklandı ve yıllık TÜFE %12,95 oldu. ÜFE’deki rakam ise %17 olarak açıklandı. Enflasyondaki artışın en önemli nedenlerinden birisi gıda fiyatlarındaki artış olurken kurdaki yükseliş de bu durumda etkiliydi. Özellikle KGF’nin etkisiyle %6’ya yakın beklenen yıllık GSYH büyümesi de enflasyondaki artışın bir diğer nedeni olabilir.

  Aslında para basılmasının tüm teknik sonuçları yaşandı; ekonomi büyüdü, kur arttı ve enflasyon yükseldi. Bu sürecin son adımı faiz artışıdır. Piyasada bu beklenti de arttı. Bu anlamda KGF para basımı etkisi yapmışa benziyor. Her ne kadar Aralık-Ocak döneminde baz etkisiyle enflasyonun düşeceği beklentisi olsa da Aralık ayında Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentisi piyasada oluştu.   

  Salı günü TCMB 2018 kur ve para politikası metnini açıkladı. Metinde banka enflasyon görünümüne bağlılığın süreceği belirtildi. 2018-2020 arasında %5 hedefine yönelik sıkı duruşun devam edeceği ifade edilirken döviz kurunun bir politika aracı olmadığı belirtildi. Ayrıca bankanın halen temel politika aracı olarak 1 hafta vadeli repo işlemlerini gördüğünün altı çizildi. Hafta ortasında ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesinin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı en önemli gelişmeydi. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın bölgede ortaya çıkaracağı gerilim bölgede geleceğe yönelik belirsizlikleri arttırdı diyebiliriz.  

  Euro Bölgesinde 3.Çeyrek GSYH %0,6 artış gösterirken yıllık büyüme beklentileri (%2,5) aşarak %2,6’ya ulaştı. Hane halkı ve kamu harcamaları beklentilerin altında kalırken sermaye yatırımlarının büyümeye etkisi beklentilerin üzerinde oldu. Almanya’da Ekim ayı sanayi üretimi aylık %1,4 azalırken yıllık artış beklentilerin (%4,3) çok altında kalarak %2,7 olarak gerçekleşti.  

  Haftanın son işlem gününe alıcılı başlayan endeks açılış sonrası pozitif eğilimini gerek bankacılık gerek sınai endeks hisseleri öncülüğünde günü %1,4 artışla 107.921 seviyesinden tamamladı. Avrupa tarafında Brexit müzakerelerinin ilk turunun tamamlandığı ve ikinci aşamaya geçildiği bildirildi. Bu durum hem euro’nun hem de sterlin’in dolar karşısında bir miktar gevşemesine yol açmış gözüküyor. Seans açılışında TÜİK tarafından sanayi üretim verileri açıklandı.

  Ekim ayında sanayi üretimi yıllık beklenti %5,3 iken %7,3 artış gösterirken aylık beklenti %0,3 iken %0,7 arttı. Dayanıklı tüketim malları Ekim ayında aylık %18,9 azalırken dayanıksız tüketim malları %0,9 artış gösterdi. Sanayi üretiminde beklentilerden iyi gelen artışlar 2017 dördüncü çeyrek GSYH büyümesinin beklentileri karşılayabileceği ve hatta üstüne çıkabileceğinin göstergesi niteliğinde.  

  Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

  8,3x olan MSCI Türkiye F/K17 çarpanı 13,6x olan MSCI EM F/K17 çarpanına göre %39 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %18 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2018 ve 2019 yılları için satış, FAVÖK, net kar ve temettü büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerin hafif üzerindedir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz.

  Bloomberg konsensüs verisine göre 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin %10,86 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir. Aynı şekilde Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,65 seviyelerinde seyredeceği, 2017 sonunda ise 3,88 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir.

  borsa hisse önerileri hissenet

   

   

   

PAYLAŞ