Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Kısa Vadeli H...

Kısa Vadeli Hisse Önerileri: Kurumların Teknik Açıdan Dikkat Çektiği Hisseler

Uzman ve kurumların günlük (kısa vadeli) olarak teknik analize göre dikkat çektiği hisseleri ve hisse senedi önerilerini bu sayfada bulabilirsiniz. Aşağıda günlük borsa yorumları ile teknik açıdan AL veren hisseleri ya da farklı gösterge ve ortalamalara göre AL-SAT-İZLE önerilerini farklı başlıklar altında görebilirsiniz. Her kurumun listeye dair ilgili bilgi notu ve açıklamaları, o günkü borsa yorumu ile birlikte listelerin üstünde yer almaktadır. Gerek teknik referans olarak gerekse günlük destek-direnç seviyeleri hakkında fikir vermeleri için yatırımcıların dikkatine sunulmuştur.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri, Tacirler Yatırım – 23.09.2021

BIST-100 endeksi dün öğleden sonra gelen tepki alımları ile 1.400’de bulunan direncini geçerek günü 1.407,46 seviyesinden tamamladı. Bugün endekste yukarı yönlü toparlanma hareketinin devamının gelmesi halinde ilk olarak 1.415 ve hemen akabinde 1.425 puan seviyelerini izleyeceğiz. Gelebilecek satışlarda yine 1.400 desteği öne çıkarken sonrasında haftanın ikinci işlem gününde test edilen 1.385 seviyesinin tekrar gündeme gelebileceğini belirmek gerekiyor.

Kısa Vadeli Teknik Bazlı Hisse Önerileri, Oyak Yatırım – 23.09.2021

Hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz… Endeks, dün gerçekleşen işlemlerde 21.85 puan yükselişle 1,407 puan seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Endeksin 1,392 destek seviyesi üzerinde tepki yükseliş eğiliminin sürmesi beklenebilir. 50 günlük hareketli ortalamasının bulunduğu 1,424 seviyesi direnç olarak izlenebilir. Gün içi ilk direnç noktamız 1,424 seviyesinde bulunuyor. Sonraki direnç noktamız ise 1,440 puan seviyesidir. Gün içi ilk destek noktamız 1,392 seviyesinde bulunuyor. Sonraki destek noktamız ise 1,385 puan seviyesidir.

Teknik Olarak Bugün Hareketli Olmasını Beklediğimiz Hisseler, İntegral Yatırım – 23.09.2021

Piyasa Beklentimiz: Fed beklenildiği gibi faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Varlık alımı konusunda ise alım hızının azaltılmasına başlanabileceğine yönelik sinyaller verdi. Ancak, miktar ve zamanlama konusunda bir açıklama yapılmadı. 2022 yılının ortalarında varlık alımlarının tamamlanmasının beklenildiği ifade edildi. Noktasal grafikte ise 2022’de faiz artışı bekleyen üye sayısının arttığı görülüyor. Haziran ayında yayımlanan noktasal grafikte 7 üye faiz artışı bekliyorken, bu sayı 9’a yükselmiş. Muhtemelen bu yılın sonunda ya da 2022 yılının başlarında daha şahin bir Fed göreceğiz. Diğer taraftan, büyümede aşağı yönlü revizyon yapılırken enflasyon beklentilerinin ise yükseldiği görülüyor. Bu yıl için enflasyon beklentisi %3,4’ten %4,2’ye çıkarken, büyüme ise %7’den %5,9’a düşürüldü. Salgın kaynaklı gelişmelerin büyüme üzerinde etkili odluğunu görüyoruz. 2022 yılı büyüme beklentisi ise %3,3’den %3,8’e yükseltilmiş. Salgın etkisinin azalmasıyla gelcek yıl daha güçlü bir büyüme bekleniyor. Fed kararının ardından küresel borsalarda bozulma görülmedi. Dün ortalama %1 yükselen ABD borsalarının ardından, bu sabah ABD vadeliler hafif artıda seyrediyor. Bugün yurt içinde TCMB toplantısı takip edilecek. Merkez Bankasının faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Enflasyonda odak noktasının çekirdek enflasyona kaydırılmasının ardından gelebilecek bir faiz indirimi piyasa üzerinde baskı yaratabilir. BİST100 endeksinde yükseliş eğilimi için 1412 seviyesi üzerinde seyirlerin sağlanması önemli olacaktır.

BIST 100 Endeksi Güne yükselişle başlayan BİST 100 endeksi, öğleden önce satıcılı seyretti. Kapanışa yakın gelen alımlarla yükselen endeks günü 1407 seviyesinde tamamladı. Endekste güçlü yükselişler ve teknik görünümde düzelme için 1400 üzerinde kalıcı seyirlere ihtiyaç duymaya devam ediyoruz. Yukarıda 50 günlük ortalamaya denk gelen 1420 seviyesi endeks için önemli. Tekrar 1400 altına sarkmalarda ise teknik görünüm bozulabilir. BİST 100 endeksinde yükselişlerde 1420 ve 1430 seviyeleri direnç, aşağıda ise 1400 ve 1380 seviyeleri destek olarak takip ediliyor.

Destekler: 1400 – 1380 – 1360   Dirençler: 1420 – 1430 – 1443

Teknik Olarak Bugün Hareketli Olmasını Beklediğimiz Hisseler BIMAS, OYAKC, PETKM

Teknik Görünümü Güçlü Hisseler, Vakıf Yatırım – 23.09.2021

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi, gün içinde dalgalı bir seyir izlerken, kapanışa doğru gelen alımlarla günü %1.58 primle 1.407 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 11.3 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksinde dahil 81 hisse değer kazandı, 15 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.66 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli piyasalarda hafif pozitif seyir izleniyor.

Küresel piyasalar adına dünün en önemli gündemi FED toplantısıydı. FED, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini sabit tuttu. Karar metninde, istihdam ve enflasyon konusunda hedeflere doğru ilerleme beklendiği şekilde devam ederse, yakın zamanda varlık alımlarının hızında bir yavaşlatmaya gidilebileceği belirtildi. Noktasal grafikte ise, 2022 yılında faiz artışı öngören üye sayısının arttığı gözlemlendi. Ekonomik beklentiler tarafında, enflasyon beklentileri yukarı, büyüme beklentileri aşağı revize edildi. Karar sonrası basın toplantısı yapan FED Başkanı Powell, varlık alımlarının azaltılması sürecinin, 2022 ortasında son bulmasının uygun olabileceğini belirtti. Özetle beklentiler, FED’in Kasım veya Aralık ayında tapering sürecini başlatması ve 2022 yılının ortasında bitirmesi yönünde şekillenmiş durumda. FED’in varlık alımlarının azaltılması süreciyle ilgili açıklamaları piyasadaki beklentiler göz önüne alındığında güvercin bir yaklaşımken, nokta grafiklerdeki değişim ve ekonomik beklentilerdeki revizyon bir miktar daha şahin algılandı. Toplantının ardından ABD hisse endekslerinde dalgalanma görülse de, endeksler günü pozitif seyirle tamamladı. FED toplantısının ardından yurt içi piyasalarda bugün gözler TCMB PPK toplantısında olacak. Ekonomistlerin medyan beklentisi, politika faizinin %19 düzeyinde sabit bırakılacağı yönünde ancak faiz indirimi bekleyen ekonomistlerin de olduğu görülüyor. Son dönemde çekirdek enflasyona vurgu yapan TCMB’nin, bugün faiz konusunda vereceği kararın yanı sıra, karar metninin içeriği de piyasalar açısından önemli olacak.

BIST-100 endeksinin dünkü güçlü kapanışın ardından, yurt dışı piyasalardaki seyrin de etkisiyle güne hafif pozitif başlamasını bekliyoruz. Endeksin 1.410 direncinin aşılması halinde güç kazanacağını düşünüyoruz. Yukarıda 1.425 ve 1.445 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1.400-1.395 ve 1.385 ise destek seviyeleridir. Yatırımcılara kısa vadede 1.410 direncini eşik olarak izlemelerini, orta vadeli perspektifte ise 1.400 altındaki fiyatlamaları alım fırsatı olarak değerlendirmelerini öneriyoruz. Saat 14.00’te açıklanacak olan TCMB PPK kararları hisse senetleri ve döviz kurlarında oynaklığı artırabilir.

Günlük Teknik Hisse Önerileri

Gün sonu kapanış fiyatları baz alınarak, çok kısa vadeli (1-3 gün) teknik göstergelere göre düzenlenmiştir. Temel göstergelerle ve daha uzun vadeye göre farklılaşabilir. BIST-30 endeksinin ortalama standart sapması 2.80 seviyesindedir.

Teknik Görünümü Güçlü Hisseler: KRDMD, TUPRS, SISE, SAHOL, YKBNK, ENKAI

Teknik Verilere Göre Hisse Önerileri, Şeker Yatırım – 23.09.2021

Güne yükselişle başlayan BIST-100 endeksi bankacılık endeksindeki %2,26 yükseliş öncülüğünde tepki yükselişini devam ettirerek günü %1,58 yükselişle 1.407,46’dan kapattı. Endeks 200 GHO’nın (1.393- üssel) üzerine dönerken gün içinde 1.405 üzerinde tutundukça 1.412’deki fiyat boşluğu üzerinde tepki yükselişini 22-50 GHO’nın geçtiği 1.427-1.430 aralığına doğru güçlendirmesi beklenmektedir. Bu aralık üzerinde düşüş trendi direnci olan 1.440-1.442 aralığının hedef olması beklenir. Endeks bu aralık altında kaldıkça yükselişlerin tepki olarak kalması ve satış fırsatı olarak kullanılması beklenir. Endeksin 1.405 altına gelmesi durumunda 1.393’lere doğru geri çekilmenin devamı beklenirken, bu seviye altında satış baskısının uzun vadeli yükseliş trendinin geçtiği 1.367-1.370 aralığındaki fiyat boşluğuna doğru devamı beklenir. Gün içinde 1.427 ve üzerine yükseliş trade amaçlı satış fırsatı, 1.394 ve altına gerile alım fırsatı olarak takip edilebilir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satımdan dönmesi ve momentumdaki güçlenme isteği geri çekilmeler yaşansa da endekste tepki yükselişinin devam edeceğine işaret ediyor. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, geri çekilmeler yaşansa da tepki yükselişi eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Bilgi: Alım Aralığı maksimum fayda sağlanabilecek aralığı ifade eder. Ancak piyasa koşullarına göre hisse bu aralığa gelmeden hedef bölgeye yükselişini devam ettirebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

  • KV= Kısa vade olarak 1-5 günlük süreç kastedilmektedir.
  • KVU= Teknik Önerinin Kısa Vadeli hedefine ulaştığını ifade eder.
  • İZLE: Alım için hissenin takibe alınmasını gerektiğini ifade etmektedir.
  • STOP: Teknik önerinin Zarar-Kes seviyesine ulaştığını göstermektedir.
  • GHO: Günlük Hareketli Ortalama (Üssel)

Uyarı: Stop loss seviyesinin altına inilmesi ya da yatırımda vade tercihine göre (kısa vade / orta vade) belirtilen hedeflere ulaşılması halinde alınan pozisyonlar kapatılmalıdır.