Ana Sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Döviz Yerine ...

Döviz Yerine TL Cinsinden Ödemeler Hangi Hisselere Yarayacak?

DENİZ YATIRIM YORUMU – 24.01.2017

Kararnameye göre özel sektörün kamuya olan döviz bazlı borçları, eğer borçlu talep ederse 2 Ocak 2017 Merkez Bankası alış kuru olan 3.53’e (Dolar/TL) ve 3.71(Eur/TL)’ye sabitlenecek ve Lira cinsinden ödenebilecek. Bu sayede özellikle kamu ve özelleştirme idaresi, TMSF gibi kurumlara borcu olan şirket ve grupların rahatlatılması amaçlanıyor.

Halka açık şirketlerden olumlu etkilenecekler, 4.5G ihalesinden kalan borçları olan Turkcell (340 mln euro) ve Türk Telekom ( 235 mln euro) ve DHMI’ye havalimanı işletmesi için kira ödeyen TAV olarak görüyoruz. TAV, İstanbul Atatürk Havalimanı için DHMİ’ye senede 165 mln dolar (6 Ocak’ta ödenmiş), İzmir ve Bodrum Havalimanı için 29’ar milyon Euro kira ödüyor.

AK YATIRIM YORUMU – 24.01.2017

Yayınlanan kanun hükmünde kararname ile tüm kamu idareleri niteliğine bakılmaksızın yabancı para cinsinden yurtiçi ödeme yükümlülüğü olan alacaklarını, borçlunun talebi üzerine 2 Ocak 2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz alış kurundan, 31 Aralık 2017 tarihine kadar Türk Lirası olarak tahsil edebilirler.

Bu madde kapsamından Turkcell ve Türk Telekom 4,5G lisans bedellerinin 4.ncü taksitlerini ödeme için faydalanabilir. Bu taksitlerin ödemesi Mayıs ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayrıca, Aselsan’ın Savunma Sanayi Müsteşarlığa olan 87 milyon dolarlık kredisi bu kapsamı alınabilir, ancak Aselsan yönetimi konu ile ilgili henüz bir karar almadı.

Diğer yandan, TAV Havalimanları’nın DHMİ’ye yaptığı yabancı para bazındaki yıllık ödemelerin de (İstanbul Atatürk-140mn Dolar+KDV, İzmir-29mn Euro+KDV ve Bodrum havalimanları-29 milyon Euro+KDV) sözkonusu madde kapsamına girmesi sözkonusu olabilir. Ancak TAV, İstanbul Atatürk için yıllık ödemesini (140mn Dolar+KDV) zaten yılın ilk haftasında yaptığından, buradan kaynaklanacak fayda sınırlı kalabilir.

Bu şirketler haricinde enerji ve altyapı sektöründeki şirketlerden de 2015 yılına kadar ihaleler döviz bazında yapıldığı için uygulamadan etkilenecek olanlar olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak araştırma kapsamamızdaki borsada işlem gören şirketler arasında bu kapsamda değerlendirilen bir şirket olmadığını tespit ettik.

 

ZİRAAT YATIRIM YORUMU

Döviz kurunda son haftalarda yaşanan olağanüstü hareketlilik üzerine alınan önlemlere bir yenisi de OHAL kapsamında çıkarılan 683 sayılı KHK ile eklendi. Yapılan düzenlemeyle, bazı kamu kurumlarının yabancı para cinsinden yurtiçi ödeme yükümlülüğü olan alacaklarını, borçlunun talebine halinde, 2 Ocak 2017 tarihli Merkez Bankası alış kuru üzerinden TL olarak tahsil etmelerine imkan sağlandı. Merkez Bankası 2 Ocak 2017’de dolar kurunu 3.53, Euro kurunu ise 3.70 lira olarak açıklamıştı.