Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Belgin Maviş&...

Belgin Maviş’in Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

PAYLAŞ

A1 Capital Menkul Değerler araştırma direktörü Belgin Maviş’in günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Belgin Maviş’in 22.11.2017 tarihli Borsa Yorumu

Endeks 105.000 Üzerinde Olsa da Günün Yükseleni Dolar ve Faiz Oldu..!

Bist 100;

Haftanın ikinci işlem gününe satıcılı başlayan endekste doların 3.90 üzerine geçmesi sonrasında yukarı yönlü hareketlenmeleri satış baskısını artırdı.

TCMB Gecelik Borçlanma Faizini sıfıra çekmesi sonrası GLP üzerinden piyasayı daha fazla fonlamaya geçmesi yaklaşık 25 baz puanlık örtülü faiz artışı şeklinde yorumlandı.

TCMB bu hamlesi sonrası hafif duraksayan dolar gün sonunda 3.96 seviyesine yükselirken endekste 103000 seviyesinden gelen tepki alımlarıyla gün sonunda %1.3 oranında değer artışıyla 105.268 puandan kapanış gerçekleşti..

Gün boyunca özellikle TR 2 Yıllık tahvil faizindeki sert yükselişler Hazinenin düzenledi ihalelerde yüksek maliyetli borçlanmasına neden olurken borçlanma miktarındaki azalış dikkat çekti..

Endekste artan satış  baskısını ve  doların  3.96 seviyesine yükselmesine neden olan gerekçelere baktığımızda;

 • Türkiye’deki politik risk algısı /Halk bankası eski Genel Md yargılanama sürecinin başlaması
 • Türkiye-ABD ilişkilerinin net olmaması
 • Zarraf Davasının Aralık ayına ertelenmesi ve bu konuda yaşanan farklı haber akışı
 • ABD/Türkiye arasında bu konuda yaşanan Notalar ve belirsizliğin devam etmesi
 • Tüm bu süreç piyasalar üzerinde daha belirgin kendini hissettirirken yaklaşan Fed toplantısı ve bugün açıklanacak olan Fed Tutanakları da diğer önemli baskı unsurları oldu..

Bununla birlikte TCMB dan daha Şahin adımlar bekleyen piyasalar dün gerçekleşen adımın yeterli olmadığı görüşünde. Ve doların 3.96 seviyesine çıkması aynı zamanda bu seviyelerde kalmayacağı beklentisi de bir diğer olumsuz beklenti aslında.

Her ne kadar Bist 100 endeksi yeniden 105.000 üzerinde kapanış gerçekleştirmiş olsa da teknik olarak satış baskısının devam ettiğini hatırlatalım..

Endekste 103.000/105500 bant hareketinin de haber akışına duyarlılık artarken tahvil faizlerinde sınırlı geri çekilme ve yükse seyrin devamı  yeniden 103.000 seviyesine geri çekilme ihtimalini desteklerken yukarı yönlü hareketlenmelerde 105.500 geçildiği takdirde 106.600 hedef değer olarak karşımıza gelecektir.

Altın;

Dolar ons cinsi fiyatlamalarda 1279 seviyesin gerileme yaşanan altında TL cinsi fiyatlamalarda gram altında rekorlar ard arda geliyor.

Gram altında 163.8 TL ile tüm zamanların en yüksek  fiyatlaması gerçekleşirken doların yüksek seyri TL cinsi fiyatlamalar ve risklerdeki artış ile içeride  altını desteklemeye devam ediyor..

Bu akşam açıklanacak olan Fed Tutanakları dolar ons cinsi altın fiyatlamaları üzerinde olası etkilerine karşı dikkat..

TL cinsi fiyatlamalarda ise dün yaşanan sert yükselişin düzeltme hareketi durumunda 159.50/165 bandında görülebilecek fiyatlamalar takibimizde olacaktır..

Petrol;

30 Kasım Opec toplantısına sayılı günler kala petrol fiyatları özellikle Brent petrol de 63 dolar seviyesinde seyrini korurken Petrol Üretiminde Kısıtlamaya devam edileceğine dair iyimserliğin petrol fiyatlarında yükselişi desteklediği görülüyor

Arz yönlü hareketlenme de 30 Kasım önemli bir tarih olacak..

Manşette Neler Var;

 • Fed Başkanı Janet Yellen,

Faizlerin çok hızlı artırılmasının enflasyonun merkez bankasının yüzde 2 olan hedefinin altında kalma riskini getireceği uyarısında bulundu ve gelecekteki fiyat artışlarına ilişkin beklentilerin aşağı yönde olabileceğine ilişkin bazı işaretler olduğunu belirtti.

 • ABD de Endeksler teknoloji hisseleri önderliğinde rekorlarla kapandı. B
 • Beşiktaş UEFA Liginde Bir Üst tura Çıkmayı garantiledi.
 • Hazinenin 5 Yıllık tahvil ihalesinde bileşik faiz %13.82 oldu.
 • Hazinenin AOFM %12.25 oldu. Ve tüm fonlamalar GLP gerçekleşecek
 • Dolar/TL de en iyi tahminci olarak geçen Mizuho Bank’ın Bangkok’ta bulunan Genel Müdür Yardımcısı Shigehisa Shiroki, yıl sonun da dolar/TL’de 4,20 seviyesinin çoktan hedefler içinde yer aldığını belirtti.
 • İçeride saat 10:00/Tüketici Güven Endeksi/Kasım/Önceki: 67.30 açıklanıyor..
 • Dışarıda saat 15:30/ABD/İşsizlik Başvuruları/18 Kasım/Beklenti: 240,000/Önceki: 249,000
 • 15:30/ABD/Süregelen İşsizlik Başvuruları/11 Kasım/Beklent,: 1,880,000/Önceki: 1,860,000
 • 16:30/ABD/Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri/Ekim/Beklenti: + % 0.4/Önceki: + % 2.0
 • Akşam Saatlerinde Fed Tutanakları Açıklanacak..
 • Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan..Putin ve İran Başbakanı Ruhani Görüşmeleri takip edilecek.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet

PAYLAŞ