Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Belgin Maviş&...

Belgin Maviş’in Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

PAYLAŞ

Belgin Maviş Borsa YorumuA1 Capital Menkul Değerler araştırma direktörü Belgin Maviş’in günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Belgin Maviş’in 18.08.2017 tarihli Borsa Yorumu

Kararsız Fed…Pahalı Euro…Ve Trump’ın Twitleri…

Bir haftayı daha sonlandırırken endeksin aşağı ve yukarı sert hareketlerini ve piyasalarda her şeye rağmen korkulara ya da haberlere sanıldığı kadar tepkisiz olmadığına şahit olduk.

110.300 denemesini yeniden yapan BİST-100 Endeksinde iç gündemdeki gelişmeler kadar dış gündemde yer alan haberler ve veriler ve bunlarla birlikte yapılan açıklamalar etkili oldu. Bu seviyeyi geçemeyen endekste geri çekilme 107.500 seviyesine ve daha sonrasında 105.000 hareketini beraberinde getirdi. Almanya Türkiye arasında yaşanan Nota gerilimi ve Merkel’in açıklamaları da bu satışları tetikledi.

Öte yandan faiz artırımı için neredeyse yılbaşından bu yana adeta birer Şahin olan FED başkanlarının son açıklanan Temmuz tutanaklarında kararsızlıklarına şahit olurken, dün açıklanan Avrupa Merkez Bankası tutanaklarında da Euro’nun aşırı değerli olduğu vurgusu hem dolarda hem de Euro’da değer kayıplarına neden oldu.

2017 başında bu yılı değişim yılı olarak nitelemiştik.

Gelinen son noktaya baktığımızda bu öngörümüzde oldukça isabetli olduğumuzu söylemek mümkün.

Parasal genişleme ve beraberindeki teşvik uygulamalarında yavaş yavaş sona yaklaşılırken, Eylül ayının kritik öneme sahip olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

7 Eylül’de Avrupa Merkez Bankası toplantısının ve Ağustos ayının sonunda gerçekleşecek olan Jackson Hall Sempozyumunun da aynı şekilde piyasalara yeni yol haritası sunacağı düşüncemizi korumaktayız.

FED’in de Eylül ayı toplantısında bilanço küçültme konusunda adım atabileceğini düşünmekle birlikte son dönem FED başkanlarının açıklamalarını da dikkate alarak faiz artırımı konusunda aceleci olmayacağını düşünüyoruz.

ABD tarafında açıklanan enflasyon başta olmak üzere sanayi üretimi ve imalat sanayi verilerinin beklentileri karşılayamaması da bu öngörümüzü destekler nitelikte.

Doların satıcılı seyrinin de faiz artırımı konusunda FED’in acele etmeyeceği düşüncesinin etkisi olduğu düşünüyoruz. 3,50-3.,4 bandında hareket eden Dolar/TL’de 3,50 seviyesinin altına çekilme yaşansa dahi kalıcı olmayacağı  öngörümüz devam ediyor. 3,5470 bu anlamada kritik öneme sahip.

Altında ise siyasi gerilimler ve jeopolitik riskler gündemde oldukça 1.250-1.310 hareketi devam edecektir. Gram altında ise 143-148 bant hareketi Eylül sonuna kadar takibimizde olacak.

Trump ve attığı twitlerin piyasalar üzerindeki etkilerini de unutmamak gerek. En son örnek ise Amerika saatiyle 06:12’de bir tweet atan ve Amazon’u hedef alan Trump, şirketin vergi mükellefi işletmelere büyük zarar verdiğini söyledi. Trump, Amazon nedeniyle çok fazla istihdam kaybı yaşandığını kaydetti.

Trump’ın bu mesajı Amazon hisselerinde sert bir düşüşe neden oldu. Amazon’un piyasa değeri birkaç dakika içerisinde 6 milyar dolar birden düştü.(BloombergHT)

BİST-100 Endeksinde ise 107.500 seviyesinde tutunamaması durumunda geri çekilme 102.000-103.500 seviyesine kadar devam edebilir. Hedef her ne kadar 110.000 seviyesi olsa da yaşanan bu dalgalı gündemde endeksin güç toplaması zaman alacaktır. Kredide olmamak ve VİOP 30 kontratları ile portföylerini hedge etmek risklerinizi azaltacaktır.

VİOP 30’da 136.650 seviyesini zirve olarak kabul edersek 131.000-135.500 bant hareketi gelişmelere bağlı olarak devam edecektir.

BİST’te bilanço döneminin sona ermesi ile birlikte yine bankacılık sektörü ve karlılık rasyolarının yatırımcıların beklentilerini karşıladığını görmekteyiz. Endeksi de taşıyan bankaların 3. çeyrek performansları bu açıdan çok daha önemli olacaktır.

Önemsiyoruz

17:15’te Dallas FED Başkanı Kaplan’ın Konuşması

Rehberlerimiz

Dolar…Euro Dolar Paritesi ve ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri

 

Diğer Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

 

PAYLAŞ