Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Belgin Maviş&...

Belgin Maviş’in Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

PAYLAŞ

A1 Capital Menkul Değerler araştırma direktörü Belgin Maviş’in günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Belgin Maviş’in 19.02.2018 tarihli Borsa Yorumu

Yeni Haftada Diplomasi Ön Planda. Dolar ve Euro Piyasalara Yön Verecek

Şubat ayının yatırımcıya kaybettiği morali kısmen geri veren bir hafta geride kaldı. Özellikle BİST 100 endeksi Ocak ayında tüm zamanların rekoru sayılan 121.500 seviyesini test etmesi sonrasında Şubat ayı ile birlikte 113.000 puana kadar gerileyerek toplamda 8.500 puana yakın değer kaybı yaşamıştı.

Geçtiğimiz hafta 113.500/116.500 bandında hareket eden endekste ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.90 seviyesine ve altına gerilemesinin yanı sıra küresel borsalarda toparlanma ve zayıflayan dolar ile artan altın ve petrol fiyatlarında yükselişlerinde etkisi vardı.

Ve haftanın son işlem gününde endeks kritik eşik haline gelen 115.250 puanı aşmayı başardı ve hem günü hem de haftayı %0.25 değer artışı ile 116.511 puandan tamamlamayı başardı.

Dolar ve dolar endeksinden ziyade Dow Jones ve S&P 500 endeksini takip eden BİST 100’de bilanço dönemi de halka arzlarda devam ediyor ve halka arzlarda önümüzdeki dönemde de yenileri gelecek. Yatırımcı talebine baktığımız yerli yatırımcının halka arz konusunda kaybettiği güveni yeniden kazandığını ve gelen halka arz ile gelen şirketlerin de bu güveni sağlamak adına çeşitli bonus ve taahhütlerle bu güveni sağlama gayret ettiklerini görüyoruz.

Son dönemde yavaşlayan gayrimenkul sektörü başta olmak üzere tüm sektörleri ilgilendiren banka faizlerinde indirim konusunda gelen açıklamalar ise bu haftadan itibaren gündemimizde yer alabilir. Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Cemil Ertem’in kamu bankaları önderliğinde faiz indirim çağrılarına destek gelebileceği ve bu konuda kararlı oldukları yönünde Cuma günü yaptığı açıklamalar ardından gözler bankalara ve faiz indirimi konusunda nasıl adımlar atabileceklere çevrildi. Bu adımların gelmesi durumunda başta konut sektörüne yönelik kredi faizleri olmak üzere tüm sektör hisselerinde yaşanabilecek değişimler takibimizde olacaktır.

Yeni haftada ajandamıza baktığımızda karşımıza S&P’nin Türkiye Değerlendirmesi geliyor. Yatırım yapılabilir notumuzu kaybetmemiz sonrasında bu değerlendirmelerin etkisi sınırlı olmakla birlikte S&P ile Türkiye arasında anlaşma olmadığını, S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü 2018’de 23 Şubat ve 17 Ağustos’ta değerlendireceğini ve bu planlı olan takvimin kurumun olağanüstü gelişmeler durumunda plan dışında da değerlendirme yapabileceğini belirttiğini hatırlatalım. Not ve görünümde bir değişiklik beklemiyoruz.

S&P, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye düşürmüş, görünümünü de negatif olarak belirlemiş, ardından yıl içinde negatif olan not görünümünü durağan statüye yükseltmişti. Ocak 2017’de ise not görünümünü tekrar negatif statüye indirmiş ve bu kararında TCMB’nin yetersiz para politikalarının etkili olduğunu belirtmişti. S&P, Mayıs kararında yabancı para cinsinden kredi notunu BB, yerli para cinsinden notunu BB+ seviyesinde, not görümünü de negatif olarak teyit etti. Kasım ayındaki kararında da değişikliğe gitmedi.(investing)

BİST 100 endeksinde önemle takip edilen başka gelişme ise Türkiye ABD arasında diplomasi trafiğini artıran Afrin Operasyonu ve  Münbiç konusunda gelen açıklamalar ve ABD’nin PYD/YPG’ye silah desteği konusunda tartışmaların her iki ülkenin Dış İşleri Bakanının bir araya gelerek yaptıkları açıklamalar ve onun öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Dış İşleri Bakanı Tillerson arasında gerçekleşen 3 saat 15 dakika süren uzun toplantı sonrası Türkiye tarafından net ancak ABD tarafından net olmayan ve hatta anlaşılmayan mesajların gelmesiydi. Yeni haftada bu açıklamaların ardından yaşanabilecek gelişmeler yakın takibimizde olacak.

Bist 100 Beklenti

ABD piyasalarının karışık kapanışının ardından Euro’nun yükselişine devam ettiğini ve Euro/Dolar paritesinin 1.25 seviyesini geçtiğini ancak hafta sonu yeniden 1.24 seviyesine gerilediğini görmekteyiz.

Şubat ayında FED ve TCMB PPK toplantılarının olmamasına rağmen Mart ayında FED’in faiz adımını atacağına ilişkin piyasaların net olması ile birlikte dolar, dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklar yine gündemimizde gelen makro verilerle birlikte etkisini gösterecektir.

BİST 100 endeksinde;

Cuma kapanışının iyimserliğiyle alıcılı başlangıç yapmamız durumunda;

  • Endekste 117.500 ve 118.300 kısa vadeli hedef değerler olarak öne çıkarken,

ABD borsalarının karışık kapanışını baz aldığımız olumsuz açılışta;

  • 250 önemli destek olarak karşımıza çıkacaktır.

Dolar ve Altın;

3.72 – 3.82 bandında hareket eden Dolar/TL’de, 3.74 desteğinde tutunamaması durumunda 3.7220 önem verdiğimiz destek olurken, yukarı yönlü hareketlenmelerde 3.77-3.80 ve 3.82 kısa vadeli hedefler olacaktır. Dolar endeksinde yaşanan 90 seviyesinin altında 88 bandındaki seyir ve Euro’nun değer kazanımının devam etmesiyle zayıflayan dolar emtiaya gelen alımlarla zayıflamaya devam ediyor. Dolar altın korelasyonunun işlemediği bu süreçte ABD enflasyonun yükseliş eğiliminde olması PMI verilerindeki yükselişlerin devamı ve petrol fiyatlarının artmaya devam etmesi bu kez altını güvenli liman olarak değil küresel büyümeye bağlı emtiaya yöneliş olarak değer kazandırmaya devam ediyor. Altında 1350-1400 dolar beklentimiz devam ediyor.

Haftanın Enleri;

  • ABD ve Avrupa PMI Verileri
  • TR Kapasite Kullanım Oranı(Şubat)
  • ZEW Endeksi
  • FED Ocak Toplantı Tutanakları
  • AB Enflasyon
  • S&P Türkiye Değerlendirmesi
  • Almanya ve İngiltere Büyüme

 Veri Ajandası

Pazartesi

Tüm Gün Tatil Kanada – Aile Günü

Tüm Gün Tatil Hong Kong – Ay Takvimine Göre Yılbaşı

Tüm Gün Tatil ABD – Washington`ın Doğum Günü

Tüm Gün Tatil Çin – Ay Takvimine Göre Yılbaşı

12:00/Euro Bölgesi/Cari İşlemler Dengesi/Aralık/Önceki: + 32.5 milyar euro

12:00/Euro Bölgesi/Cari İşlemler Dengesi-Düzeltilmemiş/Aralık/Önceki: + 37.8 milyar euro

Manşette Neler Var

– 2017’de, borsada işlem gören 10 banka toplam karını % 27 artırarak 32,9 milyar TL’ye taşıdı. Son bir haftada %3.5 artan Banka Endeksi Borsa Endeksi’ni de 116.500’e taşıdı.

– Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özener, “7 üstü İstanbul depremi her an olabilir” dedi. Deprem sonrası için tsunami uyarısında bulunuldu.

– Suudi Arabistan Merkez Bankası, ödemelerin daha hızlı, daha şeffaf ve ucuz olması için Ripple ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

– Başbakan Yıldırım, “(ABD ile) Mekanizma üçlü olacak. Savunma bakanları, dışişleri bakanları kendi aralarında, istihbarat teşkilatının başkanları da kendi aralarında yakın çalışacaklar” dedi.

– TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin görüşmesine ilişkin, “Tam bir mutabakatla, bütün hususlar netliğe kavuşturuldu” dedi.

– Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,”Türkiye 2017 sonu itibariyle %7.1 büyüyecek” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet

PAYLAŞ