Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Belgin Maviş ...

Belgin Maviş Yazdı: 120 Saatlik Süre Doldu, Sırada Rusya İle 150 Saatlik Süre Var

A1 Capital Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Belgin Maviş’in günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Belgin Maviş’in 23.10.2019 Tarihli Borsa Yorumu

120 saatlik süre doldu, Sırada Rusya ile 150 saatlik süre var…

ABD ile yapılan ateşkes neticesinde 120 saatlik süre dün akşam 22:00 itibariyle doldu. Sürenin dolması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar geldi. Erdoğan, mutabakata ilişkin olarak verilen sözlerin tam manasıyla yerine gelmediğini ve atmamız gereken adımlar var şeklinde değerlendirmede bulundu. Konuya ilişkin olası yapılacak resmi bir açıklama gün içerisinde yakından takip edilecek. Bunun yanı sıra dün Soçi Zirvesi sonrasında Türkiye ile Rusya arasında mutabakat muhtırası imzalandı. Bu mutabakat neticesinde 150 saatlik süre Rusya’ya tanınırken, MSB konuya ilişkin bu sabah bir açıklama yaparak, imzalanan mutabakat neticesinde Barış Pınarı Harekat alanı dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığını bildirdi. Dolayısıyla içeride gündem başlıklarında sınırdaki gelişmeler hala sıcaklığını koruyorken yakından TL varlıklar nezdinde yakından takip edilmesinde fayda var. Bunun yanı sıra bugün veri bazında ise piyasaların açılışı ile tüketici güven endeksi verisi izlenecek.

Yurt dışı gündeminde ise Brexit belirsizliği devam ediyor. Hükümetin, Avam Kamarasından geçirmeye çalıştığı Brexit anlaşması reddedildi. AB Konsey Başkanı Tusk, anlaşmasız Brexit’i engellemek için uzatma talebini kabul etmelerini isteyeceğim şeklinde açıklamada bulundu. GBPUSD paritesi tüm bu gelişmelerle birlikte sınırlı kayıp gösterdi ve seyrini bu sabah itibariyle 1.2850 üzerinde koruduğu gözleniyor. Henüz bir erteleme talebi onay almış değil ve görüşmeler devam edecek olup, konuya ilişkin her türlü haber akışlarının Sterlin üzerindeki volatiliteyi artırabileceğini dikkat etmek gerekebilir.

ABD cephesinde ise Fed’e bir hafta kala önemli veri akışları izlenmemekle birlikte hafta içerisinde 3.Çeyrek dönemine ait finansallar takip ediliyor. Bu sabah ABD vadelilerinde negatif bir görünüm söz konusu, Asya borsalarında ise an itibariyle satıcılı bir tablonun hâkim olduğunu görmekteyiz. Bu durum bu sabah yurt içi piyasaların açılışı üzerinde baskı oluşturması söz konusu olabilir.

Emtialar’da ise Ons altın özellikle ABD-Çin arasındaki gelişmelerin iyimserliği ile kazançlarını geri verirken diğer yandan Brexit gündeminin yeniden belirsiz bir hal alması ile 1490 Dolar üzerinde seyrini korumasına yardımcı oluyor. Yukarıda 1500 Dolar üzerinde kalıcı kapanışlar kıymetli metalin yeniden yukarı yöndeki hareketini destekleyebileceği gibi aşağıda 1482 Dolar seviyesine karşı temkinli olmakta fayda var. Petrol fiyatlarında ise dün OPEC’in aralık ayında yapılacak toplantıda daha fazla arz kesintisi olabileceği mesajı ile pozitif bir fiyatlama izlenirken, bu sabah kazançlarını geri vererek negatif bir görünüm izlediği görülüyor. Brent petrol 60 Dolar sınırında hareket ederken, Ham petrol 54 Dolar üzerinde işlem görüyor.

Manşetteki haberler

  • Türkiye-ABD ateşkes sürecine dair verilen 120 saatlik süre doldu
  • Türkiye Rusya’ya 150 saat süre verdi.
  • İngiliz hükümetinin Brexit anlaşmasını 3 gün içinde Avam Kamarası’ndan geçirmeyi amaçlayan önergesi reddedildi.
  • MSB: Yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır.
  • Borsa İstanbul’da yatay pozitif açılış bekleniyor.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

  • BIST100 Endeksi günü +0.58% değer kazanarak 97.900 seviyesinde kapattı. Gün içerisinde 1,000 puanlık marj içerisinde hareket etti. İşlem hacmi düşük düzeyde gerçekleşti. RSI 50 seviyesine yükseldi.
  • Grafikte 100g + 200g ortalamalar 97,800 aşağısında hafif satıcılı kapanış gerçekleşti.  Bu seviyeyi pivot bölge olarak Kabul ediyoruz ve kırılımında aktivitede hızlanma bekliyoruz aşağıda destekleri ana destek 93,200 – 94,400 bandı ve yukarıda ana hedef direnci 100,000 olarak belirliyoruz.
  • Xbank +0.76% ile karışık performans gösterdi. Performans endeks yan hisselerde yoğunlaştı.
  • USDTRY 5,78 – 5,84 aralığında işlem gördü ve seans sonunda 5,79 seviyesinde kapattı. Bu sabah ise 5,80 işlem görüyor. Destekleri 5,6250 – 5,74 , dirençlerini ise  5,93 – 6,12 olarak görmeye devam ediyoruz. 5,85 üzerinde alım aktivitesinde artış görülebileceğini düşünüyoruz.
  • Bu sabah pozitif açılış sonrasında 96,200 – 99,400 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz. Takip edilecek destek seviyeleri 95,600 – 96,200  ; dirençleri ise 98,200 – 99,400 olarak görüyoruz.