Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Belgin Maviş&...

Belgin Maviş’in Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

A1 Capital Menkul Değerler araştırma direktörü Belgin Maviş’in günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Belgin Maviş’in 17.12.2018 tarihli Borsa Yorumu

Ve Son Söz FED’in

Küresel dengelerin değişmesi Ekonomik büyümeye dair kaygıların yerini resesyon korkularına bırakması ve hızla değişen gündem yatırımcının Aralık ayı ralli beklentisini ortadan kaldırıyor. Ticaret Savaşı kaygıları, son eren teşvikler, tahvil alımlarının son ermesi, sonucu kestirilemeyen Brexit İran yaptırımları, iç gündem ve istifalar/ ayrılmalar ile gün geçtikçe güç kaybeden Trump, Fed Aralık Toplantısına dair belirsizlik ve Fırat’ın Doğusuna olası operasyona dair kaygılar pariteler ve tahvil faizleri üzerindeki dalgalanma endekslerde satış baskısını gün geçtikçe artmaya devam ediyor. TCMB ve ECB Faiz Kararı ardından 5,37 seviyesinden 5,33 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL Fırat’ın Doğusuna Operasyon ihtimaliyle yeniden 5,35/5,40 bandındaki harekete yönelirken BİST100 endeksi 91.300 desteğini kırarak 89.338 puan seviyesine kadar geriledi. Dolar/TL’nin 5,33/5,34 bandında gerilemesi ardından toparlanan endeks günü ve haftayı 90.500 puanın biraz üzerinden kapanışla tamamladı.Böylece hafta başından bu yana BİST100 %3,38 düştü ve D.J. endeksi Mayıs, S&P500 Nisan’dan beri en düşükte kapandı. Bu sabah ise Asya Borsaları karışık. Çarşamba günü toplanacak FED öncesi endekste 88.700 / 91.300 bandında hareketlerin yaşanabileceğini notlarımıza ekleyelim.

Önemli bir hatırlatma: FED Aralık Faiz Toplantısında faizleri artırma ihtimalinin fiyatlandığını ancak son iki aylık veriler ve Küresel  Büyüme konusuna ilişkin FED’in 4. Faiz artırımını pas geçerek 2009 yılına erteleme ihtimalinin piyasa tarafından hiç fiyatlanmadığını da notlarımıza ekleyelim.. Beklentimiz ise  pas geçerse bizi şaşırtmayacağı.

Bu haftanın gündeminde;

Dışarıda;

19 Aralık Çarşamba

 • ABD /Fed faiz kararını ve ekonomik projeksiyonlarını açıklayacak. Karar Türkiye Saati (TSİ) ile 22.00’da duyurulacak. 22.30’da da Fed Başkanı Powell, faiz kararı ile ilgili basın toplantısı yapacak. Fed’in yılın son toplantısında dördüncü faiz artırımı olasılığı %74,9 olarak değerlendiriliyor.

21 Aralık Cuma

 • ABD/ Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamları Açıklanacak(Saat 16:30)

İçeride;

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, belirlenen bankalar aracılığıyla bugünden itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleriyle Euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracına başlayacak.17-21 Aralık’ta talep toplama yöntemiyle Euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı gerçekleştirilecek. Senetler, 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Euro cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı % 1,25, yıllık getiri oranı % 2,50 olarak belirlenirken, dolar cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı % 2, yıllık getiri oranı ise % 4 olacak.
 • Hazine, 18 Aralık Salı günü gerçekleştireceği 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihalesi düzenleyerek Ekim ayı borçlanmasını tamamlayacak.
 • 20 Aralık Perşembe Saat 14:00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 13 Aralık tarihli Para Politikası Kurulu toplantı özetini yayınlayacak.
 • Tüketici Güven Endeksi’nin aralık ayı verileri saat 10:00’da duyurulacak. Kasım ayında 59.6 seviyesine çıkan endeks Ekim ayında ise 57.3 ile endeksin hesaplanmaya başladığı tarih olan 2012’den bu yana en düşük seviyesine inmişti.

Manşette Neler Var

 • Fitch Ratings, Türkiye’nin “BB” olan kredi notunu ve “negatif” görünümünü korudu.
 • İtalya’da koalisyon hükümeti bütçe rakamları üzerinde anlaşmaya vardı.
 • Beyaz Saray: (Erdoğan-Trump görüşmesi) İki başkan Suriye’de iki ülkenin güvenlik hedeflerine ulaşmaları için koordinasyonu sürdürme konusunda mutabık kaldı
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün ABD Başkanı Donald Trump ile telefonla görüşmesinin ardından Suriye’nin kuzeyinde hareketlilik başladı. ABD askerleri, Telabyad, Ayn El Arap ve Resulayn’da bulunan 6 gözlem noktasından bir kısmını terk etti.
 • Uluslararası Ödemeler Bankası, merkez bankalarının para politikasının normalleştirilmesinin önümüzdeki aylarda küresel piyasalarda sert satışları tetikleyebileceği uyarısında bulundu.
 • Kamu portföy yönetim şirketleri Ziraat Portföy bünyesinde birleşiyor.
 • Çin ABD’den ithal oto ve parçalarına ek gümrük vergisini 1 Ocak’tan itibaren 3 ay askıya alacak

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 endeksi grafikte de ana eşik olarak gösterdiğimiz 89.300 bölgesinden gelen tepkiyi değerlendirirken, saatlik bazda takip ettiğimiz 23 periyot ortalamanın üzerine atmakta zorlanıyor. Bu nedenle bir trend dönüşünden bahsetmek için henüz erken olabilir. 89.300’den gelen tepki kuvvetliydi fakat satış baskısının da azalması için tek bir test yetmeyebilir. Yükselişte ise 90.600 direncinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerekiyor.

Piyasalarda Korkular mı Fiyatlanıyor? Belgin Maviş

A1 Capital Araştırma Direktörü Belgin Maviş’i ziyaret ettik ve kendisine ekonomi, borsa ve piyasalara dair görüşlerini sorduk. Piyasalar ne bekliyor, borsa neden düşüyor, uluslararası piyasalardaki hangi gelişmeler Türkiye’yi ve borsamızı ne şekilde etkileyebilir…