Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Belgin Maviş&...

Belgin Maviş’in Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

A1 Capital Menkul Değerler araştırma direktörü Belgin Maviş’in günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Belgin Maviş’in 16.10.2018 tarihli Borsa Yorumu

Küresel piyasalar kayıplarını koruyor. TL kendi gündeminde.

Küresel piyasalarda risk iştahı hala düşük seviyelerde ve dün Avrupa borsalarını artıda kapatan piyasalar ABD borsalarında ise düşüşü fiyatlıyor. Aslında geçen haftaki türbülans etkisini azalttı ve heni haber akışı olmaması piyasaları destekleyebilecek bir resim çiziyor. Bu çerçevede

1) altın ve gümüşe olan talep risk iştahındaki azalmanın net göstergesi. Buradaki talep azalmadığı sürece piyasalar kayıplarını telafi etmekte zorlanabilir.

2) ABD faizleri son rekorlardan sonra düşüşte. Bunu oyi algılamak gerekiyor fakat piyasanın tahvil talebini artırmış olması da benzer şekilde güvenli liman talebinden kaynaklanıyor.

3) Dolar/Yen’deki geri çekilmede Yen etkisi oldukça yüksek. Asya piyasaları risk algıladığında otomatik olarak Yen’e yöneliyor. Bu taraftan bakacak olursak üç başlılık bir süre takibimizde olacak.

BİST100

BİST100 endeksinde dün 98.300 direncinin de üzerine geçtik ve 100.000 sınırına yeniden yaklaştık. Dün Trump’ın ABD – Türkiye ilişkilerine dair açıklaması kısmi satış getirse de teknik anlamda da düzeltme bahanesi oluştu denilebilir. Şimdilik 93.300 üzerindeki tutunmayı teknik olarak takip edelim. 100.000 hedefinin önündeki bir engel küresel olumsuz hava. Dışarısı da toparlarsa BİST100 için resim pozitif olmaya devam edebilir.

Dolar/TL

Konu aslında sadece kurun hareketi değil. 5,78 hedefi görülse de kurla birlikte faiz ve CDS’lerdeki düşüş de Türkiye piyasalarındaki normalleşme isteğinin göstergesi. Faizledeki düşüş sadece kur için değil, BİST100 için de olumlu. Bir süre 5,78’i destek olarak takip edebiliriz.

Manşette Neler Var

  • ABD’de perakende satışlar beklentilerin altında, bugün sanayi üretimini takip edeceğiz.
  • Dün Avrupa piyasaları artıda kapatırken New York’ta ise satıcılı görünüm hakim. Asya piyasası ise karmaşık. Dışarıdan hala soğuk bir hava esiyor BİST100 için.
  • Fed toplantı tutanakları yakın dönemde yurtdışı piyasalara yön vermeye devam edebilir.
  • Küresel ticaret savaşlarına ilişkin endişeler azalsa da Avupa piyasalarında İtalya ve Brexit endişesi sürüyor.

Türkiye’de risk göstergeleri yönünü aşağı çevirirken, CDS ve faizlerdeki düşüşün daha önemli olduğunu belirtebiliriz.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 endeksinde kapanışı bir önceki zirve bölgesine yakın gerçekleştirirken 97.350 direncine de yakın gidiyoruz. 50 günlük ortalamanın yeniden üzrindeyiz ve bu da teknik anlamda yukarı hareketi destekleyecek bir ortam yaratabilir. 97.350 ise zor bir direnç bu nedenle ilk seferde kısa vadeli kar satışları görebiliriz. Ana direncimiz ise 200 günlük ortalamanın geçtiği 100.000 bölgesi olmakta.

Dolar ve Borsada Ne Yapmalı? Belgin Maviş

A1 Capital araştrıma direktörü Belgin Maviş ile en son 10 Ekim’de görüştük, değerli görüşlerini sorduk. Kendisi yatırımcılar için dolar kuru ve borsa beklentilerini açıkladı… Dolar ne olur? Dolar neden yükseliyor, dolar nasıl düşer? Belgin Maviş Borsa İstanbul yorumlarını da izleyicilerle paylaştı.
Belgin Hanım’a altını da sorduk yatırımcılardan gelen sorular nezdinde borsada nasıl kazanılır, ne yapılmalıdır, sorularını da sorduk. Bizlere anlattı… Bu kapsamda da önemli bir konuya dikkat çekti… Tüm dünyada merkez bankaları altın topluyor ve bu önümüzdeki dönem için önemli…
https://youtu.be/Pos53-gGKoc
Belgin Maviş’in borsa ve hisse özelindeki yorumları Youtube sayfamızda yer almaktadır. Bir dahaki görüşmemizin de güncel Dolar yorumunu yine bu sayfada olarak bulabileceksiniz.