Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Belgin Maviş&...

Belgin Maviş’in Günlük Piyasalar ve BIST100 Borsa Yorumu

A1 Capital Menkul Değerler araştırma direktörü Belgin Maviş’in günlük piyasalar ve BIST100 hakkındaki borsa yorumu ve borsa gündemi raporudur.

Belgin Maviş’in 16.08.2018 tarihli Borsa Yorumu

95.000 Atakları Hala Güçlü Değil. Hisse Senetleri Günü Ekside Kapatırken Dolar/TL 6,00’nın Altını Test Etti.

Türkiye piyasalarındaki sert dalgalanma sonrası denge arayışı sürerken, resmi kaynaklara dayanmayan haber akışının da yarattığı tahribat sürüyor. Düne dair, önceki günlerde oluşan beklenti, Brunson’ın tahliyesine ilişkin verilen sürenin dolduğu şeklindeydi. Mahkeme ise Brunson’ın Avukatı’nın talebini reddetmesiyle hisse senedi piyasaları yeni bir satış dalgasıyla karşı karşıya kalırken, 95.000 bölgesi üzerindeki hikaye ise şimdilik yarım kaldı. 90.300 desteğinde tutunmak isteyen BİST100 endeksi dünü 90.263 seviyesinden kapatmış oldu. Peki bundan sonra ne olabilir? Ana senaryolar sıralanabilir fakat hafta sonu ve sonrasında bayram tatilini riskini almak istemeyen yatırımcı için 95.000’ler bir çıkış noktası olarak görüldü. Peki bu resim nasıl değişebilir?

Bugün bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yapacağı tele-konferans gerçekleşecek. Öğleden sonra 16:00’da yapılması beklenen toplantıya 1.000 kişilik katılım beklenirken, 3.000 kişiye yakın bir talep geldiği görülmekte. Son dönemde Türkiye’deki finansal gelişmelere ilişkin yurtdışındaki basın yayın organlarında çok fazla haber / değerlendirme / analiz okuma fırsatımız oldu. Tabii bunların bir kısmı doğru / yanlış / eksik değerlendirmeler olabilir fakat bize göre yarattığı bir sonuç da yatırımcıların dikkatini çeken, yatırımcıyı Türkiye’ye ilişkin daha fazla analiz yapmaya zorlayan bir ortam oluştuğu. Sayın Albayrak’ın konferansının da tam bu zamana denk gelmesi, Türkiye’nin hikayesinin, içinde bulunduğu durumun ve kar fırsatlarının anlatılabilmesi adına bir fırsat. %62’ye yükselen yabancı takası genel resimde zaten yabancı ağırlığını ortaya koyuyor ve yılın diplerinden yükselen takas oranına baktığımızda yabancı ilgisinin de arttığını söylemek mümkün. Kaldı ki bunu son günlerde rekor seviyelerde gerçekleşen hacimler de destekliyor. Dünü burada ayrı tutmak gerekiyor. Haber akışının yarattığı bir endişe ile endeksin düşüş yaşadığı ortada. ABD dış politikasının da öngörülemez bir hal alması, yatırımcıyı ana dirençlerden satışa zorluyor. Hazine ve Maliye Bakanı’nın yapacağı konferans sonrası yabancı algısı ne yönde değişecek onu akşam saatlerinde yurtdışı basından ve raporlardan takip etme imkanımız olacak. Yansıması ise tahminimizce yarın gerçekleşecek.

BİST100
Dün sabah saatlerinde bankalarda tutunma görsek de bankacılık endeksi ve hizmetler endeksinin öncülüğünde satıcılı bir kapanış gerçekleştirdik. 90.400 bölgesindeki kapanışı teknik anlamda ana desteklerin üzerinde gerçekleşmesinden dolayı olumlu sayabiliriz. Büyük resimde ise 95.000 altındaki her kapanış zayıflığa işaret.

Dolar/TL
BDDK’nin swap işlemlerine ilişkin özkaynak sınırının %50’den %25’e çekilmesi Dolar/TL’deki geri çekilmede etkili olurken, Londra piyasasında TL talebinin artmasını da beraberinde getirdi. 6,2830 yükselişte direnç olarak takip edilebilir. Yeni bir haber akışı almadığımız takdirde kurda 5,90 – 6,01 tamponuna doğru bir geri çekilme olağan görülebilir.

Manşette Neler Var?

 • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın saat 16:00’da yabancı yatırımcılar ile konferans gerçekleştirmesi bekleniyor.
 • ABD piyasaları ekside kapatırken, Yuan’da değer kaybının artması Asya piyasalarında huzursuzluk yaratıyor. Dışarıdan esen havanın soğuk olduğunu belirtelim.
 • ABD ve Çin arasında ticaret görüşmelerinin yeniden yapılabileceği bildirildi.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 endeksinde 95.000 direncinden satış görülürken geri çekilmede marjın yüksek olduğu ve kapanışın 90.400 desteğine yakın gerçekleştiğini izledik. Kademeli olarak ana desteklere gelirken, bu bölgedeki tutunmayı şimdilik olumlu görebiliriz. Ana ortalamaların altındayız ve 95.000 direnci aşılmadığı sürece yukarı yönlü hareketler sınırlı kalabilir.

 

Belgin Maviş’in 15.08.2018 tarihli Borsa Yorumu

BİST100’de Yeni Denge Oluşurken, Dolar/TL’de Geri Çekilme İsteği Sürecek mi? Bugün Önemli!

Yaşadığımız finansal dalgalanma boyunca, ana desteklerde tutunan ana göstergelerden biri kuşkusuz BİST100 oldu. Marj aralığı yüksek kalsa da ABD ile yaşadığımız bir önceki kriz dönemindeki destekler üzerindeki tutunma devam ediyor. Bu seferki krizin diğer değişkenleri daha sert etkilediği ortada fakat yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançoların yarattığı pozitif etki BİST100 endeksini 88.200 – 89.300 destekleri üzerinde tutmaya devam ediyor. Hal böyleyken, Dolar bazında geldiğimiz seviyeleri de göz önünde bulundurarak endeksin bu tutunmasını belirli bir çerçeve oturtmak mümkün oluyor. Burada volatiliteyi yükselten ise bankacılık sektörü hisseleri olmakta. Endeksi yukarıda tutan ise daha çok sanayi şirketlerinin ön planda olması. Bunu somutlaştırmak için şu istatistiği de paylaşmak yanlış olmaz.

Ağustos ayı başını baz alacak olursak, bankacılık endeksinin ortalamada %15 değer kaybettiği bir ortamda sanayi şirketleri %3,6’ya yakın değer kazandı. Bu da genel resme farklı bir bakış açısı sunulması açısından bize göre oldukça önemli. Diğer bir konu ise yabancı takasındaki artış olmakta. Bu yılın diplerin gördüğümüz geçen ayki değer olan %61,36’dan sonra dün yabancı takas oranında %62’lerin üzerine yeniden yükseliş var ki bu oran aynı zamanda kısa vadeli ortalamaların üzerinde. Tabii sadece bununla yabancı ilgisi artıyor demek doğru olmaz. Perşembe günü menkul kıymet istatistiklerinde yurtdışı yerleşiklerin (kısaca yabancıların) hisse senetlerindeki pozisyonlarını da göreceğiz. Kısacası endeksi 95.000 direncine kadar getiren hikayede resmi destekleyecek ayrıntılar mevcut. Bundan sonrası ne olacak? Şimdilik bu soruya uzun soluklu bir cevap vermek için aslına bakılırsa erken. 98.500 direncine doğru yeni bir atak için 95.000 direncinin öncelikle aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerekiyor. Bugün tam da bu çerçevede önemlidir. Özellikle haber akışına bağlı bir gündem takip edeceğiz.

Bir diğer başlık, Türkiye’deki finansal hareketliliğin net bir şekilde dünya piyasalarına etki etmesi. Bu da yabancı yatırımcının dikkatini Türkiye piyasalarına çekerken, geçtiğimiz Cuma günü ABD borsalarındaki düşüşte Türkiye endişesinin konuşulduğunu yazmıştık. Şu sıralar ise Arjantin Pesosu ile birlikte gelişen ve gelişmiş ülke borsalarında TL’deki hareketlilik konuşuluyor.

BİST100
Yukarıdaki yazılanlara ekstra olarak dün bankaların kayıplarını telafi etme isteğini gördük fakat bankacılık hisseleri hala kısa vadeli ortalamaların altında. Bu teknik yorumdan yola çıkarak, yükselişleri tepki alımı olarak değerlendirmek daha doğru.

Dolar/TL
Genel algı BDDK ve TCMB’den gelen adımların güven ortamı tesisinde etkili olduğu ve bankaların gerek TL gerekse döviz tarafındaki risklerini aşağı çektiği yönünde. Bunun piyasayı yatıştırdığı bir gerçek. Dün sabah saatlerindeki düşüşle birlikte altını çizdiğimiz 6,4935 desteği hala geçerli.

Manşette Neler Var?

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: “ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız”
 • Brunson davasına ilişkin resmi olmayan kaynaklardan gelen haberler piyasalarda sallantı yaratmaya devam ediyor.
 • Döviz depo ihalelerinde Pazartesinden sonra Dün de vade iki hafta olarak gerçekleşti.
 • ABD menşeili ürünlere ek mali yükümlülük getirilirken, oranların %100’e yakın artırılmasına dair resmi gazetede karar yayımlandı.
 • Edirne’de yasak bölgede yakalanan iki Yunan askeri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 endeksinde 95.000 ana direnci test edilirken, bu bölgeyi piyasa kısa vadeli satışlarda değerlendirmeye devam ediyor. Şimdilik temelde bu direncin üzerine ataklarda yorulmayı gerektirecek başlıklar mevcut. Bu nedenle ana direnç olarak izlediğimiz bu bölgedeki satışları olağan karşılamaktayız. Geri çekilmede ise 88.200 – 89.300 destek bölgesini ikinci kez test ettik ve güçlü bir destek olduğunu teyit etmekteyiz. Gündem zaman zaman teknik seviyelerin aşılmasına neden olabilir.

 

Belgin Maviş’in 14.08.2018 tarihli Borsa Yorumu

BİST100 89.000’den Destek Alırken, Kurda Volatilite Yüksek Kalmaya Devam Ediyor.

Dün hem BDDK’nın hem de TCMB’nin attığı adımlar sonrası kurda yatay hareket isteği oluşsa da volatilite nispeten hala yüksek. Özellikle twitter üzerinden Rahip Brunson’un serbest bırakılacağı söylentisi dün BİST100 endeksi ve Dolar/TL’de kısa süreli de olsa havayı değiştirdi fakat Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada Brunson ile ilgili bir gelişme olmadığı kaydedildi.

Trump’ın çelik ve alüminyuma ilişkin Türkiye aleyhine verdiği vergi artış kararı uygulamaya konuldu ve içeride demir çelik sektörü hisselerine baktığımızda açılışta aşağı hareketi net olarak izledik. Dünkü hareketin ana kaynağında ise hala bankalar mevcut. TCMB, bir haftalık repo ihalesi açmadı. Bunun nedeni önümüzdeki haftanın bayrama denk geliyor olması olabilir. Dünkü BDDK ve TCMB kararlarına baktığımızda, atılan adımları TL tarafında bir sıkılaştırma olarak görmemekle birlikte aslında nette genişleyici etki yarattığını belirtmek daha doğru olacaktır. Fakat piyasanın kırılgan olduğu, bankaların kısa vadeli ihtiyaçlarının arttığı bir ortamda TCMB’den gelen TL zorunlu karşılıklardaki adımı ve diğer açıklamaları sistemin likidite sıkışıklığını gidermek için kullanılması olağan. Döviz tarafına gelince, hem döviz depo işlemlerinde farklı vadelerin kullanılabilecek olması ki dünkü döviz depo ihalesinde iki haftalık vade takip ettik, yine piyasanın ve özellikle bankaların döviz talebini karşılayabilecek bir adım. Tekrarlayacak olursak, döviz zorunlu karşılıklardaki adımla birlikte piyasaya 6 milyar Dolar tutarında likidite sağlanması gerçekleşti.

Gelelim piyasadaki diğer dinamiklere;

BİST100’de bankacılık sektörü öncülüğündeki düşüş sürerken, bankalardaki kayıp sektörel bazda %10’ları gördü. Öğleden sonraki saatlerde gelen tepki alımı sonrası ise XBANK’ta toparlanma görülse de ekside kapanış takip ettik. Endeksi en çok aşağı çeken hisselere de bakarsak, ilk 5 şirketin üçünde yine bankalar ön planda. Yandaki tabloda detaylı izlemek mümkün. Sanayi şirketlerinde ise TUPRS, SISE ve SODA öncülüğünde endeksteki aşağı hareketi törpülemeye çalışan sanayi şirketlerini izliyoruz. ABD – Türkiye gerginliği hafta sonu itibariyle Brunson başlığından daha geniş bir çerçeveye yayılmış durumda. Eklenmesi gereken bir diğer madde de daha önce getirilen açığa satışta yukarı adım kuralı. Borsa tarafından alınan kurala istinaden BİST100 endeksindeki hisse senetlerinde açığa satışta yukarı adım kuralı yeniden getirildi. Yani açığa satış, satışa konu olan hisse senetlerinin işlem fiyatının üzerinde gerçekleşebilecek.

Dolar/TL’ye bakarsak, TCMB ve BDDK kararlarının kısa süreli yansımasını gördük. Tekrarlamak gerekirse, bu adımları döviz piyasasına direkt müdahale olarak görmemek gerekiyor. Bu adımları daha çok piyasadaki riskleri aşağı çekebilecek, bankaların TL ve Döviz likiditesini artıracak önlemler olarak yorumlarken, şimdilik TCMB tarafında ince ayar diyebileceğimiz bir hamle olarak görmekteyiz. Kurda şimdilik 7,0165 bölgesini direnç olarak takip ediyoruz. Aslında yavaş yavaş teknik konuşmak da mümkün. Geri çekilmede ise 6,58 ve 6,2830 ana destekler olarak izlenebilir. Kısa vadede ise 6,75’in altına geçilmesini teknik bir şart olarak takip ediyoruz.

Manşette Neler Var?

 • Avrupa Borsalarında satıcılı seyir sürerken, Almanya’dan Türkiye’ye destek niteliğinde açıklama geldi. “Türk ekonomisinin istikrarlı olması bizim de çıkarımıza…”
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Serbest piyasa ekonomisi kurallarından asla taviz vermeyeceğiz”
 • ABD Başkanı Trump, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatını askıya alan yasayı imzaladı.
 • Arjantin Merkez Bankası gösterge faizini %40’tan 500 baz puan artırarak %45’e yükseltti.
 • ABD piyasaları ekside kapatırken, Asya piyasalarında karmaşık seyir söz konusu.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 endeksinde 89.300 destek bölgesinden gelen tepki alımlarının yeniden işe yaradığını takip ediyoruz. Bu bölgeyi endeks daha önce de tepki alımlarında değerlendirmişti hemen hatırlatalım. Teknik tarafta BİST100 için artık yeni bant konuşacak olursak, yukarıda 93.400 – 95.000 direnç olmak üzere geri çekilmede ise 89.300 – 88.200 bölgesini bir süre destek olarak takip edebiliriz  ve endeksin dalga aralığını buraya oturtabiliriz. Tabii ki haber akışının ön planda olduğu, kur ve faizdeki baskının devam ettiği bir dönemdeyiz. Bu da büyük resimde endeksin yönünün yukarı dönmesini şimdilik engelliyor.