Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Aylık Stratej...

Aylık Strateji ve Hisse Öneri Portföyü, Şeker Yatırım

PAYLAŞ

  Şeker Yatırım Araştırma Birimi tarafından hazırlanan aylık hisse öneri portföyü ve piyasa beklentisi raporudur. 04.12.2017

  Strateji:

  Aralık ayında yurtdış ında piyasaların ana gündemi Fed faiz kararı olacak. Piyasalar Fed’in faiz artışına gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakarken, piyasaların asıl gündemi Fed’in 2018 yılına ilişkin projeksiyon ve tahminleri olacaktır. Yurtdışıda Aralık ayında bir diğer gündem ise ABD vergi tasarısının kabul edilip edilmeyeceğ ine ilişkin gelişmeler olacak. Fed için en önemli veri seti olan enflasyona ilişkin veriler takip edilmeye devam edilecek. Zayıf verilerin Dolar endeksini zayıflatmaya devam etmesi ve gelişmekte olan piyasalarda Kasım ayında oluşan pozitif ayrışmayı güçlendirmesi beklenmektedir. Aksine ABD enflasyonun hedeflenen %2 hedefine doğru ilerlediğine ilişkin güçlü veriler gelmesi, başta TL varlıklar olmak üzere EM piyasaları üzerinde satış baskısına neden olması beklenir. Aralık ayında genel olarak global risk alma iştahının devam etmesi ve Kasım ayı nda olduğu gibi EM piyasalarının pozitif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir.

  Yurtiçi piyasaların ana gündemi ise ABD’de devam eden davaya ilişkin gelişme ve olası karar süreci olacaktır. BIST ve TL varlıklar gelen açıklamalara göre Aralık ayında da negatif ayrışabilir. Ancak üçüncü çeyreğe ilişkin güçlü büyüme beklentileri, BIST’in EM içinde tekrar yüksek iskonto ile işlem görmesi ve global risk alma iştahının devam etmesi durumunda BIST’te satış baskısı devam etse de momentum kaybetmesi ve ay içinde tepki alımları oluşması beklenmektedir. Aralık ayına ilişkin geçmiş BIST performansları incelendiğinde BIST’in genlikle Aralık ayında satıcılı seyrettiği ve ayı kayıplarla tamamladığını görüyoruz. Mevcut görünüm bu yıl da bu eğilimin devam etme olasılığının güçlü oluğuna işaret ediyor.

  ABD’deki dava sonrası bankalara ilişkin ceza öngören bir karar çıkmaması durumunda son dönemde güçlü ayrışan bankalarda ciddi bir pozitif performans oluşma olasılığı da göz ardı edilmemelidir. Bu tür bir olasılığın BIST’te kısa vadede güçlü tepki yükselişini beraberinde getirmesi beklenmelidir. Aralık ayında yurtiçi piyasalar ın bir diğer gündemi de TL’deki hızlı değer kayıpları sonrası TCMB’nin faizlerde bir artışa gidip gitmeyeceği olacaktır. TCMB’nin son dönemde para politikası aracı olarak kullanmaya başladığı GLP faiz oranlarında piyasayı tatmin edecek bir artış gitmesi durumunda TL’deki negatif ayrışmanın sonlanması ve TL’nin bir miktar güçlenmesi beklenir. Aksi durumda TL’deki ve TL varlıklardaki negatif ayrışmanın devam etmesi beklenmektedir.

  Portföy Önerileri

  Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %55, döviz ağırlığını %15 ve hisse senedi ağırlığını %30 olarak sabit tutuyoruz.

  • Akçansa Çimento için pay başına hedef fiyatımız 13,10 TL olup hisse için AL önerimizi koruyoruz.
  • Kardemir için hedef fiyatımız 2,75 TL olup, AL önerimizi koruyoruz.
  • Migros (MGROS)                                     23,74 TL/ 6,04 Dolar
  • Türk Telekom (TTKOM)                             5,69 TL/ 1,45 Dolar
  • Turkcell (TCELL)                                     15,21 TL/ 3,87 Dolar
  • Tofaş (TOASO)                                        31,2 TL/ 7,93 Dolar
  • Türk Hava Yolları (THYAO)                       12,26 TL/ 3,12 Dolar

PAYLAŞ