Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları 3Ç18 Dönemi D...

3Ç18 Dönemi Değerlendirmeleri: Beklentiler, Gerçekleşenler, Genel Görünüm

Kurumların 3Ç18 dönemi finansallarına dair genel ve sektörel değerlendirmelerini bu sayfada okuyabilirsiniz.

3Ç18 Bilanço Dönemi Değerlendirmesi, Vakıf Yatırım

16.11.2018

Bankalar beklentimize paralel sonuçlar açıklarken, finans dışı şirketlerde kur etkisi görüldü…

3Ç18 döneminde takip listemizde yer alan bankaların net kârı çeyreklik bazda beklentimize paralel %20 geriledi. Takip listemizdeki finans dışı şirketlerde ise FAVÖK artışı beklentimize paralel yıllık %61 seviyesinde gerçekleşirken, operasyonel performanstaki olumlu tablo özellikle kur farkı giderlerine bağlı olarak aynı oranda net karlılığa yansımadı.

2018 yılı üçüncü çeyrekte net ticari kar tarafında gözlenen geçici artışın ve tahminlerden daha düşük gerçekleşen karşılık giderlerinin etkisiyle net karı beklentimizden en olumlu ayrışan banka Albaraka Türk (TUT, Hedef: 1,49 TL/Hisse) olurken, mevduat bankaları arasında, toplam kredi-mevduat makasının sektördeki genel trendin aksine yatay seyrini koruması ve artan TÜFEX gelirlerinin net faiz marjını desteklemesi sonucu bir önceki çeyreğe göre net karı en az gerileyen banka Yapı Kredi Bankası (AL, Hedef: 2,51 TL/Hisse) oldu. Halk Bankası (AL, Hedef: 9,40 TL/Hisse) ise 3Ç’de beklentimizin oldukça altında 303 mn TL net kar açıkladı. Bankanın 3Ç’de çekirdek gelirlerindeki düşüşün yanı sıra iştiraklerden elde ettiği gelirin azalması (-%64) ve karşılık giderlerinin önceki çeyreğe göre %71 artması net karı olumsuz etkiledi.

FAVÖK tarafında; beklentimizden daha iyi gerçekleşen brüt kârlılığın etkisiyle Doğuş Otomotiv (Revize ediliyor) ve Otokar (AL, Hedef: 96,80 TL/Hisse), beklentimize göre daha düşük yakıt dışı birim giderlerin etkisiyle Pegasus (AL, Hedef: 41,10 TL/Hisse) pozitif yönlü olarak beklentilerimizi aşan sonuçlar açıkladı. Azalan proje teslimatları nedeniyle operasyonel karlılıklarında gerileme gördüğümüz Emlak Konut GYO (AL, Hedef: 3,34 TL/Hisse) ve Torunlar GYO (AL, Hedef: 2,35 TL/Hisse) ile artan enerji maliyetleri nedeniyle Bolu Çimento (AL, Hedef: 5,78 TL/Hisse) ise beklentimizin altında operasyonel sonuçlar açıkladı.

Net kâr tarafında; operasyonel performansın yanı sıra operasyonel olmayan gelirlerin de etkisiyle Doğuş Otomotiv, Kardemir (Revize Ediliyor), Arçelik (Revize Ediliyor) ve Tofaş (Revize Ediliyor) beklentimize göre olumlu ayrıştılar. Operasyonel olmayan giderlerin etkisiyle Vestel (Revize Ediliyor), Erdemir (Revize Ediliyor), Emlak Konut GYO, İş GYO (TUT, Hedef: 1,06 TL/Hisse ) ve Bolu Çimento beklentimize göre negatif ayrışan şirketler arasında öne çıktı.

3Ç18 Sektörel Bilanço Analizi, Ziraat Yatırım

14.11.2018

BİST-Tüm’de 2018 yılının üçüncü çeyreğinde sektörel bazda Havayolu ve Demir Çelik sektörlerindeki güçlü kar artışını Savunma Sanayi ve Madencilik sektörleri takip etmiştir. Şirket bazında ise Türk Hava Yolları ve Doğan Holding en yüksek miktarsal kar artışı kaydeden şirketler olurken, Türk Telekom ve Torunlar GYO 3Ç2018’de 3Ç2017’ye göre miktarsal olarak BİST-Tüm toplam karındaki değişikliğe en olumsuz etki eden şirketler olarak ön plana çıkmıştır.

BİST-Tüm’de 2018 üçüncü çeyrek finansallarını açıklamış 306 şirket bulunmaktadır. Buna göre 3Ç2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 3Ç2017’ye göre %17,7 azalarak 19.017mn TL olmuştur.

Havayolu grup olarak toplam karını 3Ç2017’deki 3.452mn TL’den 3Ç2018’de 5.463mn TL’ye artırmış ve 3. çeyrekte en iyi performans sergileyen sektör olmuştur. Turizmdeki olumlu görüntü ve kurlardaki artışın olumlu katkısı sektördeki kar artışında önemli etken olmuştur.

3Ç2018’de Demir Çelik de bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam dönem karına olumlu katkı sağlamışlardır. Demir Çeliğin karı 3Ç2017’ye göre %40,2 yükselmiştir. Bu artışta Ereğli Demir Çelik’in ve Ereğli Demir Çelik’in bağlı ortaklığı İskenderun Demir Çelik’in karlarını artırması etkili olmuştur. Diğer taraftan İzmir Demir Çelik bu çeyrekte özellikle kur kaynaklı yüksek zarar açıklayarak sektörün toplam karını olumsuz yönde etkilemiştir.

Savunma sektöründe ise 3Ç2017’ye göre %241,4 artış kaydedilmiş ve sektör BİST-Tüm toplam dönem karına en çok katkı sağlayan 3. sektör olmuştur. Bu artışta özellikle Aselsan’ın karını %282,2 artırması etkili olmuştur.

2018 yılı üçüncü çeyrekte geçen sene üçüncü çeyreğe göre karını arttıran ve toplam kara en çok katkıyı yapan 4. sektör madencilik sektörü olmuştur. Özellikle Koza Grubunun karını arttırması toplam kara olumlu katkı yapmıştır.

Kimyasal maddeler sektörü de toplam kara olumlu etki yapan 5. sektör olmuştur. Soda Sanayii’nin ana ortaklık net dönem karını 3Ç2017’deki 139,1mn TL’den, 3Ç2018’de 818mn TL’ye yükseltmesi ve aynı şekkilde Sasa Polyester’in 3Ç2017’deki 40mn TL net dönem karını 3Ç2018’de 143,9mn TL net dönem karına yükseltmesi sektöre olumlu katkı yapmıştır. Öte yandan, Aksa Akrilik ve Bagfaş’ın 3Ç2018’de zarar açıklaması kimyasal maddeler sektörü karının daha yüksek çıkmasını engellemiştir.

Buna ek olarak, Holdingler de genel olarak 3. çeyrekte iyi performans sergilemişlerdir. Doğan Holding, Şişe Cam, Tekfen Holding ve Sabancı Holding 3Ç2018’de karını en çok artıran şirketler arasında yer almaktadırlar. Diğer taraftan, Anadolu Grubu Holding ve Alarko Holding bu sektörde yer alan ve yüksek zarar açıklamış Holdingler olarak öne çıkmaktadırlar.

Sektörel olarak kötü performans sergileyen gruplara baktığımızda, Perakende sektörü 368,5mn TL’lik zarar ile 3. çeyreği tamamlamıştır. Bu sektörde yer alan Migros’un 3Ç2018’de 666,6mn TL zarar açıklaması sektörünün toplam finansallarını negatif etkilemiştir.

Petrol & Petro-Kimya & Gaz sektörü net dönem karı 3. çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %42,6”lık düşüş göstermiştir. Tüpraş ve Turcas’ın karlarındaki geri çekilmeler bu sektörden gelen toplam kar rakamının 3Ç2017’ye göre gerilemesine neden olmuştur.

Enerji sektörü üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre genel olarak kur farkı giderlerinin etkisiyle görece zayıf finansal sonuçlar açıklamıştır. Özellikle Ak Enerji’nin 3Ç2018’de zararının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 925,2mn TL artması sektör genelini negatif etkilemiştir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları sektörü ise toplam kara %7,9 oranında olumsuz etki yapmıştır. 3Ç2017’de 540,6mn TL kar açıklayan sektör bu yılın aynı döneminde 1.275mn TL zarar açıklamıştır. Diğer taraftan yine GYO sektöründe yer alan Akiş GYO karını 3Ç2017’ye göre 569mn TL artırmış olup bu sektörün zararının daha yüksek olmasını önlemiştir.

2018 3. çeyrekte en yüksek dönem zararı kaydeden Telekom sektörü, BİST-Tüm’ün toplam karına en olumsuz etkiyi yapmıştır. Türk Telekom’un kur kaynaklı çok yüksek zarar açıklaması sektörün karındakki azalmada ana etken olmuştur. Ayrıca bu sektörde yer alan Turkcell’in de ana ortaklık net dönem karı 3Ç2017’ye göre 359,2mn TL azalmış ve BİST-Tüm karlılığını olumsuz etkilemiştir.

 

 

 

 

 

2Ç18 Değerlendirmeleri

2Ç18 Bilançoları Genel Değerlendirmesi, Vakıf Yatırım 03.09.2018

2Ç18 döneminde şirketler piyasa ortalama beklentilerine paralel karlar açıkladı…

2Ç18 dönemine ilişkin olarak finansalların sonrasında BIST şirketlerinin açıkladığı gerçekleşmeler ile Research Turkey Beklenti Anketi kapsamında dikkate alınan 8 banka ve 51 banka dışı şirketin finansal performanslarını değerlendirdik. Söz konusu banka ve şirketlerin genel olarak piyasa beklentilerine paralel net karlar açıkladığı görülmüştür.

2018 yılı ikinci çeyrekte net ticari kar tarafında gözlenen artışın etkisiyle piyasa net kar beklentilerinden en olumlu ayrışan banka Albaraka Türk ALBRK (TUT, Hedef: 1,49 TL/Hisse) olurken, beklentimizin üzerinde gerçekleşen net faiz ve diğer faaliyet gelirlerinin yanı sıra öngörümüzden daha düşük gerçekleşen operasyonel giderler ile yıllık bazda net karını en çok yükselten banka Yapı Kredi Bankası (YKBNK AL, Hedef: 2,51 TL/Hisse) olmuştur.

FAVÖK değerlendirmesi: Research Turkey anketinde yer alan 51 banka dışı şirketin 2Ç18 döneminde toplam olarak beklentinin %32 üzerinde toplam 28,6 mlr TL’lik FAVÖK elde ettiğini görüyoruz. Yıllık bazda ise 2Ç18’de %37 artış görülmektedir

FAVÖK tarafında, karlılığı korumaya yönelik sürdürülen politikalar ve stokların etkisiyle Aygaz, 71 mn TL’lik piyasa beklentilerine rağmen 113 mn TL FAVÖK açıklayarak beklentilerden en fazla olumlu ayrışan şirket olmuştur. Yine operasyonel taraftaki pozitif gelişmelerin etkisiyle Gübre Fabrikaları GUBRF ve Petkim’in PETKM de piyasa ortalama beklentilerine göre olumlu ayrışan şirketler olduğunu görmekteyiz.

Net kar değerlendirmesi: Research Turkey beklentisi bulunan 51 banka dışı şirket 2Ç18’de piyasa beklentisinin %5 üzerinde toplam 10,6 mlr TL net kar açıkladı. Yıllık bazda ise bu şirketlerin net kar toplamı 2Ç18’de %5 gerileme göstermiştir.

Net kar tarafında, Coca Cola İçecek CCOLA, hem operasyonel taraftaki gerçekleşmeler hem de net kardaki dalgalanmayı azaltmak için uygulamaya başladığı koruma yöntemlerine bağlı olarak, 2Ç18’de 36 mn TL olan piyasa ortalama beklentisinin üzerinde 186 mn TL net kar açıklayarak, beklentilerden en fazla olumlu ayrışan şirket oldu. Ayrıca, Anadolu Efes AEFES ve Petkim’in PETKM de net kar tarafında beklentilerden pozitif ayrıştığını izledik.

2Ç18’de Türk Hava Yolları THYAO, Research Turkey ortalama beklentisi olan 1,4 mlr TL’ye karşılık 441 mn TL net kar açıkladı. Beklentilerin hafif üzerinde gelen operasyonel karlılığa rağmen operasyonel olmayan gider kalemlerinde gözlenen yükseliş nedeniyle, şirketin net karı ortalama piyasa beklentilerine göre oldukça düşük gerçekleşmiştir.

 

Açıklanan 2Ç18 Şirket Bilançoları Tüm Liste