Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları 2Ç18 Dönemi D...

2Ç18 Dönemi Değerlendirmeleri: Beklentiler, Gerçekleşenler, Genel Görünüm

Kurumların 2Ç18 dönemi finansallarına dair genel ve sektörel değerlendirmelerini bu sayfada okuyabilirsiniz.

 

2Ç18 Bilançoları Genel Değerlendirmesi, Vakıf Yatırım 03.09.2018

2Ç18 döneminde şirketler piyasa ortalama beklentilerine paralel karlar açıkladı…

2Ç18 dönemine ilişkin olarak finansalların sonrasında BIST şirketlerinin açıkladığı gerçekleşmeler ile Research Turkey Beklenti Anketi kapsamında dikkate alınan 8 banka ve 51 banka dışı şirketin finansal performanslarını değerlendirdik. Söz konusu banka ve şirketlerin genel olarak piyasa beklentilerine paralel net karlar açıkladığı görülmüştür.

2018 yılı ikinci çeyrekte net ticari kar tarafında gözlenen artışın etkisiyle piyasa net kar beklentilerinden en olumlu ayrışan banka Albaraka Türk ALBRK (TUT, Hedef: 1,49 TL/Hisse) olurken, beklentimizin üzerinde gerçekleşen net faiz ve diğer faaliyet gelirlerinin yanı sıra öngörümüzden daha düşük gerçekleşen operasyonel giderler ile yıllık bazda net karını en çok yükselten banka Yapı Kredi Bankası (YKBNK AL, Hedef: 2,51 TL/Hisse) olmuştur.

FAVÖK değerlendirmesi: Research Turkey anketinde yer alan 51 banka dışı şirketin 2Ç18 döneminde toplam olarak beklentinin %32 üzerinde toplam 28,6 mlr TL’lik FAVÖK elde ettiğini görüyoruz. Yıllık bazda ise 2Ç18’de %37 artış görülmektedir

FAVÖK tarafında, karlılığı korumaya yönelik sürdürülen politikalar ve stokların etkisiyle Aygaz, 71 mn TL’lik piyasa beklentilerine rağmen 113 mn TL FAVÖK açıklayarak beklentilerden en fazla olumlu ayrışan şirket olmuştur. Yine operasyonel taraftaki pozitif gelişmelerin etkisiyle Gübre Fabrikaları GUBRF ve Petkim’in PETKM de piyasa ortalama beklentilerine göre olumlu ayrışan şirketler olduğunu görmekteyiz.

Net kar değerlendirmesi: Research Turkey beklentisi bulunan 51 banka dışı şirket 2Ç18’de piyasa beklentisinin %5 üzerinde toplam 10,6 mlr TL net kar açıkladı. Yıllık bazda ise bu şirketlerin net kar toplamı 2Ç18’de %5 gerileme göstermiştir.

Net kar tarafında, Coca Cola İçecek CCOLA, hem operasyonel taraftaki gerçekleşmeler hem de net kardaki dalgalanmayı azaltmak için uygulamaya başladığı koruma yöntemlerine bağlı olarak, 2Ç18’de 36 mn TL olan piyasa ortalama beklentisinin üzerinde 186 mn TL net kar açıklayarak, beklentilerden en fazla olumlu ayrışan şirket oldu. Ayrıca, Anadolu Efes AEFES ve Petkim’in PETKM de net kar tarafında beklentilerden pozitif ayrıştığını izledik.

2Ç18’de Türk Hava Yolları THYAO, Research Turkey ortalama beklentisi olan 1,4 mlr TL’ye karşılık 441 mn TL net kar açıkladı. Beklentilerin hafif üzerinde gelen operasyonel karlılığa rağmen operasyonel olmayan gider kalemlerinde gözlenen yükseliş nedeniyle, şirketin net karı ortalama piyasa beklentilerine göre oldukça düşük gerçekleşmiştir.

 

Açıklanan 2Ç18 Şirket Bilançoları Tüm Liste