Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri PGM Metal Gru...

PGM Metal Grubu ve Rasyo Trade, Dr. Dağhan Gökçe

Yeni ürünlerimiz olan palladium (xpd) ve platinum (xpt) sizlere sunulmaya başlamasıyla, bu iki üründe hedge fon’ların kullandığı stratejileri ve temel dinamiklerini sizlerle paylaşmak istedik.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Öncelikle belirtelim; bu iki üründe en çok kullanılan rasyolar tıpkı altın/gümüş olduğu gibi; gümüş/palladium, altın/platinum ve PGM grubu olarak platinum/palladium.

Metal emtia grubunda yukarıda bahsettiğimiz ürünleri de değerlendirdiğimizde orta vadede, potansiyelin büyüklüğüne göre sırasıyla Altın, Gümüşe göre, Gümüş de Palladium’a göre daha iyi bir risk-getiri potansiyeli sunmaktadır.

Gümüş endüstriyel metal olmasına rağmen, trading anlamında Altın’a yakınsarken, Palladium ve Platinum ise temel kullanım alanı olan otomotiv sanayi başta olmak üzere, genel ekonomik büyüme, perakende talebindeki değişiklikler gibi makro sebeplerden etkilenmektedir.

Yani global büyümede yavaşlama, enflasyon rakamlarının aşağı yönlü olması, tüketici güvenindeki ve talebindeki sıkıntılar, resesyon tehlikesi baş gösterdiğinde Altın, Palladium ve Platinum gibi metallere göre daha iyi performans göstermektedir.

Palladium ve Platinum metallerinin özellikle otomotiv sanayinde katalitik konvertör’lerde kullanılması, özellikle ABD ve Avrupa bölgesindeki otomotiv ve perakende satışlarına karşı daha hassas tepkiler vermesine yol açmaktadır.

XPD ve XPT trade ederken bu makro gerçeklere ve rasyo anlamında Altın’a göre hangi durumda nasıl performans göstereceğini sürekli akılda tutmak lazım.

image001Bu çerçevede, 2014 yaz aylarından beri süregelen global yavaşlama ve artçı makro etkileri endüstriyel metallerin performanslarının Altın’a oranla daha geride kalmasına ve Altın’ı geriden takip etmesi yol açmıştır.

Özellikle benzinli araçlarda kullanılan Palladium (XPD), benzin talebinin diesel talebine oranla sezonsal olarak yaz aylarına doğru hareketlenmeye başlamasıyla ve rafinerilerin bakım dönemine girmesiyle Platinum (XPT) oranla daha iyi performans gösterebilecektir. Temel sebep budur XPDUSD grafiğini üstte sizlerle paylaşmamızda.

Teknik olarak da baktığımızda 586-596 aralığında yavaş yavaş konsolide oran XPD için Haziran ayı itibariyle 600-610 bölgesinden alınacak momentum ile 665 seviyesi ilk hedef olacaktır. (Bu trade tavisyemiz için güven oranını 10 üzerinden 6.5 olarak veriyoruz.)

Temmuz ortasına kadar realize olması yüksek ihtimal olan XPDUSD için USD hareketlerine karşı dikkatli olunması ve risk marjin’lerinin buna göre ayarlanmasını önem arz etmektedir.

Gümüş

Daha düşük risk taşıyan rasyo trade’i ise, alttaki grafikte olduğu gibi, Gümüş’ün Palladium’a göre baş tarafta anlatmaya çalıştığımız mantık gereği daha iyi performans göstermesini beklememize yol açmaktadır.

Gümüş’ün orta-vadeli teknik hedefinin minimum $19 olduğu hatırlanırsa, rasyonun 0.033-0.035’lere doğru gitmesi, yani Gümüş’ün ilk yukarı harekete XPD’den önce başlaması ve daha iyi performans göstermesi beklenmeli. (güncel oran 0.029) (Bu trade tavsiyemiz için güven oranını 10 üzerinden 8 olarak veriyoruz.)

image002

 

Dr. K. Dağhan Gökçe
Stratejist

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş