Ana Sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri JP Morgan: &#...

JP Morgan: “Referandum Sonrası Güçlü Sermaye Girişleri Olabilir”

JP Morgan 2017 Büyüme Tahmini Yükseltti

TÜİK tarafından bugün açıklanan 2016 yılı 4.çeyrek GSYH verisinin ardından JP Morgan bir değerlendirme yaptı. Değerlendirmesinde GSYH verilerinin Türkiye’nin ekonomik aktivitesinin sağlamlığı konusunda ikna edici kanıt sağladığını belirten banka, devam eden siyasi belirsizlik ve jeopolitik risklere rağmen Türkiye için yaptığı 2017 GSYH büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti.

Tüketici Güveni de Cesaretlendirdi

2016 4. çeyrekte yaşanan sürpriz yükseliş ve önceki verilerin yukarı yönlü revize edilmesinin yarı sıra tüketici güveni ile kredi büyümesinde toparlanmanın kendilerini tahminlerini revize etmeye cesaretlendirdiğini belirten JP Morgan, 2017 için GSYH büyüme tahminini yüzde 1,8’den 2,6’ya çıkardı.

Kurum değerlendirmesinde “16 Nisan referandumunun siyasi belirsizliği sona erdirmesi halinde ekonomik performans daha güçlü olabilir ve ülkede güçlü sermaye girişleri meydana gelebilir” dedi ve referandum sonrasında siyasi belirsizliğin derinleşmesi halinde ise tüketici ve yatırımcı güvenini zarar görebileceğini ve bunun düşük büyümeye neden olabileceğini vurguladı.

Değerlendirmenin devamında JP Morgan, para politikası da değindi ve açıklanan GSYH verisinin TCMB para politikası görünümünde anlamlı bir etki yapmasını beklemediğini belirtti. Bunun yanında verilerden kaynaklanan pozitif sürprize rağmen Türkiye ekonomisinin potansiyelinin üzerinde büyümediğini de ekledi.