Ana Sayfa Özel Dosyalar İktisat Tarihinden Notlar Ünlü İktisatç...

Ünlü İktisatçı Prof. James Galbraith, Kemerburgaz Üniveristesi’nde Konuşma Yaptı


Ünlü iktisatçı Prof. James Galbraith, Kemerburgaz Üniversitesi’nde 13 Mart 2014’te “Ekonomik Krizin Yedinci Yılında Amerika, Avrupa ve Türkiye’deki Olası Yansımaları” başlıklı bir konuşma yaptı. James Galbraith konuşmasının büyük kısmını 2008’de ABD’de patlak veren küresel krizi hazırlayan nedenlere ayırdı. ABD Merkez Bankası Fed’in geleceği doğru tahmin edebilse bile ekonomiyi derinden sarsacak şoklar yaşanmadığı sürece rotasını kolay kolay değiştiremeyeceğini anlatan Galbraith, Fed’in mevcut politikasını değiştirmek yerine sadece bir politika değişikliği hakkında tartışma başlatmasının dahi ABD’de uzun vadeli faizlerde artışa neden olduğun ve bundan dolayı da gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışını tetiklediğinin altını çizdi.

Prof. Dr. James Galbraith kimdir?

Tam adı ile Kenneth James Galbraith, 1952 Amerika doğumlu, ekonomik krizler, eşitsizlik ve barış ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan dünyaca ünlü bir iktisatçıdır. Şu anda Texas-Austin Üniversitesi, Lyndon Johnson Kamu Yönetimi Okulu’nda Hükümet-İş Dünyası İlişkileri Kürsüsü Başkanıdır. Son kitabı “Inequality and Instability” Mart 2012’de Oxford Üniversitesi Yayınevi tarafından basılmıştır. Bir sonraki çalışması “ The End of Normal” başlığı ile 2014 yılı içerisinde Free Press tarafından yayımlanacaktır.

Galbraith, lisans eğitimini 1974 yılında Harvard Üniversitesi’nde, ekonomi alanındaki doktora eğitimini de 1981 yılında Yale Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Cambridge Üniversitesi King’s College’da çalışmak üzere Marshall bursu almaya hak kazanmış, daha sonra Amerikan Kongresi’nde, Ortak Ekonomik Konsey’de yöneticilik de dâhil olmak üzere çeşitli kademelerde görev almıştır. Aynı zamanda Levy Ekonomi Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı, Barış ve Güvenlik İktisatçıları Ağı’nında başkanıdır.

Galbraith, 2010 yılındaAcademia Nazionale dei Lincei üyeliğine, 2012’de de Erimsel İktisat Derneği başkanlığına seçilmiştir. 2014 yılında iktisadi düşüncenin sınırlarını genişleten çalışmalarından dolayı Leontief ödülüne layık görülmüştür.