Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri 2019’da...

2019’da Altın Fiyatları Ne Olur? Dr. Dağhan Gökçe

ABD Doları cinsi Altın fiyatları ile ilgili 2019 senesine dair riskler ve belirsizlikler hakim. Bu durum uluslararası piyasadaki yıllık Altın tahminlerine de çarpıcı biçimde yansıyor. Yurtdışı piyasalardaki yıllık tahmin aralıklarına baktığımızda $1250 seviyelerinden $1500lere kadar geniş bir yelpazede yer alan fiyatlar olduğu göze çarpıyor. Peki bu yelpaze neden bu kadar geniş? Kimse birşey bilmiyor mu? Riskler ve fırsatlar bu denli büyük mü?

Türkiye’deki Altın potansiyelini sık sık vurgulamamızdan dolayı hem temel, hem teknik hem de vadeli piyasa pozisyonlarından yola çıkarak Altın ons fiyatları ile ilgili riskleri, belirsizlikleri ve bu kapsamdaki beklentilerimizi sizlere aktarmaya çalışacağım. 

Altın Fiyatlarını Temel Açıdan Etkileyen Unsurlar

Temel açıdan bakıldığında başta FED faizleri ve patikası olmak üzere ABD Dolar endeksi, ABD reel faizleri ile ABD Başkanının ve ABD hazinesinin ABD Dolarına dair yaklaşımları önemli bir yer tutuyor. Yanı sıra ABD-Çin ticaret gelişmelerinde Çin Yuanının rolü ve değeri, piyasa fiyatlaması olarak da Japon Yeni, İsviçre Frank’ı, İngiliz Sterlini gibi unsurlar da Altın Ons fiyatlarında rol oynuyor.

Özellikle ABD Başkanının hem FED hem de ABD Doları üzerine kurulu emtia piyasaları üzerindeki etkisi düşünüldüğünde ABD Başkanının temel noktalarını ABD dış politikasına paralel şekilde anlayabilmek Altın ons fiyatlarına dair kritik noktalardan. Bu bağlamda ABD Başkanının petrol fiyatlarına hassasiyeti hem ABD enflasyon-faiz dinamikleri hem de İran ve Ortadoğu politikası açılarından dolayı oldukça önemli. Petrol fiyatlarındaki bu hassasiyet ise emtia özelliği de taşıyan Altın açısından yukarı yönlü baskılayıcı bir unsur.

Çin Yuanı tarafında ise ABD’nin getireceği ek gümrük vergilerinin %10dan %25e yükseltilip yükseltilemeyeceği bir diğer kritik konu. Oysa ki gümrük vergilerinin etkileri vergi oranınca Yuan/Dolar kurunda değer kaybı bulduğunda söz konusu etkilerin nötrlenmesi gibi bir olasılık var. Bu olasılık ise hem Çin Yuanının ABD Dolarına karşı 7.0 seviyesini geçmesine hem de Altın ons fiyatlarının aşağı yönlü baskılanması sebep olabilir.

Altın Ons fiyat etki sıralamasında kısmen de olsa belirleyici olan Japonya ve İsviçre ekonomilerinin makro durumu sebebi ise bu ülke kurlarının piyasada Altına alternatif olarak değerlendirilmesi ve pozitif korelasyona sahip olması. Temel taraftaki yön durumunu toparlamak gerekirse ABD Başkanının ABD Dolar endeksine ve petrol fiyatlarına dair hassasiyeti Altın, petrol ve ABD Dolar endeksi fiyatlarında belirli bir bant aralığına işaret ederken, Çin ile antlaşamama durumu Altın fiyatlarında aşağı yönlü hareket olasılığının artmasına sebep olabilir.

Brexit’in anlaşmasız oluşması ve/veya Japon Yeni, İsviçre Frank’ındaki makro bozukluklar ise Altın fiyatlarında yukarı yönlü olasılığın ağırlığını işaret ediyor.

Bu Kadar Belirsizlik Arasında Fiyat İçin Ağırlık Nerede?

2019 yılında küresel piyasalardaki ana konuların belirsizliği Altın ons fiyatlarının da temel yaklaşımda geniş bant aralığında dalgalanmasının en önemli sebebi… Ancak piyasa fiyatlamalarına baktığımızda ABD Başkanının ve ABD hazinesinin yaklaşımları Altın fiyatlarının yönü konusunda ağırlığa sahip.

ABD Petrol Fiyatları İçin Ne İstiyor?

Bu bakış açısı altında wti petrol fiyatlarının ABD tarafından ortalama $50 civarında oluşturulmaya çalışıldığını, ABD stratejik rezervlerinin ortalama maliyetinin ise $30 altında olduğunu düşündüğümüzde 1970 sonrası tarihsel perspektifte Altın/petrol rasyosunun oturduğu patikada Altın ons fiyatlarının $1365-$1375 bandını 2016 yılından bu yana 3.kez deneyip geçmesi, en azından 2019un ilk yarısında oldukça zor görünüyor.

Bunların yanı sıra ABD Başkanının Çin ile ticaret müzakerelerinin yanında AB ve özellikle Almanya üzerinden yeni bir cephe açma olasılığını da düşündüğümüzde ABD Dolar endeksinin belirli bir bantta dalgalanmasını beklememiz lazım. (geniş bant DXY 94-98) Bu bant varsayımı altında ise Altın fiyatlarının 2019 yılı teknik görüntüsünde ortalama ($1300) ve medyan noktalarına ($1280-$1287) kadar çekilme olasılığı mevcut. Vadeli piyasa pozisyonlarında ise durum verdiğimiz teknik görüntüyü teyit ediyor.

2019 yılının ikinci yarısında yeniden değerlendirme yapma imkânı bulacağız, ilk yarısı içinse siyasi ve jeopolitik belirsizlikler altında ağırlıklı görünen durum $1290-$1300 ortalama seviyelerinde dalgalanma olacağı yönünde. Mart-Nisan ayları içerisinde $1365-$1375 bandının test edilmesi oldukça olası görünürken, aşağı yönlü düzeltmelerde ve satışlarda $1270-$1280 bölgesi kuvvetli destek seviyeleri durumunda.

Altın Fiyatlarında 2019 Hedefleri

 

Mart, 2019