Ana Sayfa Tunç Şatıroğlu Yazılar Rapor Yazacak...

Rapor Yazacak ve Yorum Paylaşacak Analist Arkadaşlardan Ricamdır

turk-bayragi

Rapor yazacak ve kendilerine gelmiş olan raporları paylaşacak analist arkadaşlardan ricamdır:

Bugüne dek her görüşe saygılı olduk. Aynı konu hakkında olumlu yazılan raporları da olumsuzları da yayınladık. Bundan sonra da yayınlamaya da devam edeceğiz. Yalnız bu konuda artık hepimizin her zamankinden daha dikkatli olması gereken bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Ekonomimizde elbette uzun yıllardan beri devam eden yüksek enflasyon, işsizlik, fazla katma değerli ürün üretememe gibi sorunlar vardır. Bununla beraber ekonomimiz neticede güçlüdür. Yakın çevremizdeki ülkelerde, iç savaş, darbe, ambargo, finansal krizler ve iflas gibi gelişmeler olmuştur. Bunlara ilaveten 3 milyona yakın mülteci ülkemize sığınmıştır. Ülkemizin uzun yıllardan beri boğuştuğu bölücü terör örgütü birçok ilçemizi harabeye çevirmiştir. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerimizde terör saldırıları da olmuştur. Ancak neticede bunlar ekonomideki büyümeyi eksiye düşürememiştir. Bu nokta çok önemlidir.

Hal böyleyken, yazılacak raporlar ve yapılacak paylaşımlarda ekonomimiz hakkındaki sadece olumsuz yönlere odaklanmak silahla netice alamayan terörün finansal terör olarak netice almasına katkı sağlayacaktır. Buradan olumsuzlukları yazmayalım, bunları yok sayalım demiyorum. Söylemek istediğim sadece olumsuzluklara odaklanmamak ve olumsuzlukları abartılı bir şekilde sunmamaktır. Yoksa eğer bu noktada dolar kurunun daha da çıkmasını bekliyorsak elbette bu konudaki görüşümüzü açıklayacağız. Ancak paniğe yol açabilecek veya bu şekilde anlaşılabilecek paylaşımlarda bulunmamaya dikkat edelim.

Ülkemiz yıkılmamıştır, dimdik ayaktadır, halkımızın morali çok yüksektir. Fakat yabancı yatırımcılar olaylara bu açıdan değil kendi medyalarının gözüyle bakacaklardır. Kendi medyaları da genelde Türkiye hakkında olumsuzdur. Bu nedenle Türkiye’deki varlıklarının bir kısmını satıp gidebilirler. Ancak unutmayalım ki daima gittikleri gibi gelmişlerdir.

***

Rus vatandaşı olan Alexander Parvus, (bizde Parvuz Efendi olarak bilinir) zamanında Avrupa’da finansal konularda bir otorite olarak görülüyordu. 1905’te Çarı devirebilmek için öncelikle Rus ekonomisini çökertmeyi hedefledi. Rus ekonomisinin çok kötü durumda ve çökmek olduğu üzere şeklinde yanıltıcı bir rapor yazdı ve halkı bankalardan paralarını çekmesi için kışkırttı. Neticede Rusya’da ekonomi çökmedi ancak ciddi yara almış oldu.

Ülkemizde darbe yapmaya kalkışmış olan örgütün çok kuvvetli dış bağlantıları olduğu bilinmektedir. Yabancı kaynaklardan Türkiye ekonomisi hakkında çok olumsuz raporlar yazılabilir ve otorite kişiler tarafından felaket senaryoları şeklinde yorumlar yapılabilir. Bunlara karşı hazırlıklı olmalıyız. Bir takım kişiler uzun zamandan beri Türkiye hakkında yalnızca olumsuz görüş bildiren rapor ve yorumları yaymayı görev edinmişlerdir. Bunlara karşı elimizden bir şey gelmez. Ancak bazılar var ki örgütle bir bağlantıları olmadığı halde farkında olmadan bu olumsuz görüşlerin yayılmasına hizmet etmektedir. Sürekli olarak Türkiye hakkında olumsuz görüş pompalayan kişiler ve sosyal medya hesaplarına karşı dikkatli olalım, bu tür paylaşımlarda bulunmadan evvel en azından kaynağını bir kontrol edelim. Darbeden kurtulduk derken finansal terörizm kurbanı olmayalım.

Tunç Şatıroğlu