Ana Sayfa Tunç Şatıroğlu Yazılar Altında Tepki...

Altında Tepki Zayıflıyor


Sert düşüşlerin ardından altın fiyatlarında tepki alımları geldi. Ancak bu alımların düşüşün %38,2 Fibonacci geri çekilme seviyesinde dirençle karşılaştığını ve buradan da fiyatların yönünü tekrar aşağıya çevirdiğini görüyoruz. Bu noktada 4 saatlik grafiklerde Stocahstics indikatörünün sat sinyali üretmiş olması ve bearish AB=CD formasyonun oluşmasıyla birlikte tekrar aşağı yönlü hareketin devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Aşağı yönlü hareket 1378 dolar/ons civarında yani %23,6 Fibonacci geri çekilme seviyesinde destek bulabilir. Onun altında ise 1320 dolar/ons civarında destek bulup, ikili dip yaptıktan sonra yükselişine devam edebilir. Ancak burada her ne kadar volatilite son birkaç gündür azalmış ve fiyat hareketleri biraz durulmuş gibi görünse de bu kadar yüksek volatilite öyle kolay kolay durulmaz. Önümüzdeki günlerde tekrar yüksek volatilite ortamına geri dönebiliriz. İşte o zaman hareket aşağı yönlüyken volatilite artacak olursa yukarıda saydığımız destekler tutmayacaktır.

Altın fiyatlarında uzun yıllardan beri devam eden boğa piyasasında %38,2 Fibonacci geri çekilme seviyesi 1280 dolar/ons civarında bulunmaktadır. Yukarıdaki desteklerin tutmaması durumunda düşüşün buraya kadar devam etmesini bekleriz. Ancak fiyatlar burada tutunacak olursa boğa piyasası da bozulmayacak ve en azından yaz boyunca boğa piyasası tekrar kaldığı yerden devam edebilecektir.

Şimdilik ilk etapta 1378 dolar/ons desteğini takip edeceğiz. Burada veya 1320 dolar/ons seviyesinde fiyatlar tutunacak olursa belki de 1280 dolar/ons seviyeleri görülmeden yukarı yönlü hareket devam edecektir.