Ana Sayfa Tunç Şatıroğlu Yazılar Altın fiyatla...

Altın fiyatları kısa bir geri çekilme ardından yükselişe hazırlanıyor


 

Altın fiyatlarında geçen ay yaşanan sert düşüşlerin ardından tepki alımlarının geldiğini gördük. Bu alımların tepki olarak kalmaması ve yükselişin kalıcı olduğuna inanabilmemiz için fiyatların düşüşün %50 Fibonacci geri çekilme seviyesi olan 1443 dolar/ons’un üstünde tutunması  ve aynı şekilde 200 haftalık hareketli ortalamanın da tekrar üstüne çıkması gerektiğini savunmuştuk. Bu noktada fiyatların 1443 dolar/ons üstünde tutunduğunu ve hatta %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesini de test ettikten sonra tekrar gerilediğini görüyoruz.

Günlük grafikte Bollinger analizine baktığımızda fiyatların sert bir şekilde düşüp Bollinger’ın alt bandından destekle yukarı yönlü hareketine başladığını ancak 20 günlük basit hareketli ortalaması olan orta çizgisinde dirençle karşılaştığını görüyoruz. Bu kadar sert düşüş ve yüksek volatilite nedeniyle hareketin de burada bir dirençle karşılaşması normaldir. Ancak Stochastics göstergesi burada yukarı yönlü hareketin güçlü olduğunu gösteriyor. Zira fiyatlarda zafiyet varken indikatör en çok 51 seviyesine kadar yükselebilirken bu kez bu oranın aşıldığını ve fiyatlardaki yukarı yönlü hareketin güç bulduğunu gözlemliyoruz. Benzer şekilde 4 saatlik grafiklerde fiyatlarda zafiyet varken Stochastics 5 civarına kadar düşmüşken şimdi 27’de destek bulup tekrar yükselmeye başlamış görünüyor.

4 saatlik grafikteki Ichimoku analizi bu noktada biraz daha aydınlatıcı oluyor. Fiyatların bulutun üstüne çıktığını ancak bulutun üstünün düz olması ve Senkou B çizgisinin A’nın üstünde olması nedeniyle yükselmek isteyen fiyatları aşağıya doğru bir mıknatıs gibi çektiğini görüyoruz. Fakat artık bulutlardaki çizgi yer değişimi ile birlikte Senkou B çizgisi aşağıya gelirken A çizgisi yukarı çıkmış oldu. Yani yükseliş için olumlu bir sinyal oluşturdu. Bu aşamada artık bulutun üstü bir destek olarak çalışacaktır.

Volatilitenin artmasıyla birlikte fiyatlar tekrar aşağıya doğru yönelecek olsa da burada önemli olan fiyatların 1443 dolar/ons seviyesinde tutunmasıdır. 4 saatlik grafikteki Ichimoku bulutu burada destek olarak çalışacağı ve şu anda 1450 dolar/ons civarında bulunmakta olan bulut çizgisinin gelecek günlerde daha da yükseleceği için fiyatların 1443 dolar/ons üzerinde tutunabileceğini söyleyebiliriz. Fiyatlar burada bir miktar oyalandıktan sonra az bir ivme ile %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesi olan 1471 dolar/ons’u aşabilir. Ondan sonra ise yukarı yönlü hareket sadece bir tepki olarak kalmamış ve belirginleşmiş bir hale gelecektir.