Ana Sayfa Kanal Finans'ta Öne Çıkanlar Savunma Sanay...

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan Türkiye’nin Uzun Menzilli Seyir Füzesi SOM-J Brifingi

SOM-01

SSM’den tanıtım atağı 

Yabancı Askeri Temsilcilere SOM-J Brifingi 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Türk savunma sanayinin tanıtımı konusunda bir ilke imzasını attı. Müttefik ülkelerin askeri temsilcileri SSM’ye davet edilerek Seyir Füzesi SOM-J konusunda detaylı bir brifing verildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, geçtiğimiz günlerde kritik bir bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı. Müşterek Taarruz Uçağı F-35’te kullanılmak üzere Türkiye’de geliştirilen Seyir Füzesi SOM-J, müttefik ülkelerin askeri temsilcilerine tanıtıldı. Yabancı askeri temsilcilere yönelik yurtdışında yapılan bilgilendirme toplantıları dışında SSM’de ilk kez gerçekleştirilen brifinge askeri ataşeler yoğun ilgi gösterdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sanayi Hizmetlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, brifing öncesi yabancı temsilcilere yaptığı konuşmada, Türkiye’nin savunma sanayi alanında son yıllarda yaptığı atılımlara dikkat çekerek, “Savunma sanayimiz sadece Türk güvenlik güçlerinin değil, aynı zamanda müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir” dedi.

SOM-03

SOM-J dikkat çekici yeteneklere sahip

Müsteşar Yardımcısı Tüfekçi, Yüksek Hassasiyetli Seyir Füzesi Tasarım-Geliştirme ve Prototip Üretim Projesi olan SOM-J’nin Türk Hava Kuvvetleri’nin Müşterek Taarruz Uçağı F-35 için ihtiyaç duyacağı seyir füzesi gereksinimleri karşılayacağını söyledi. SOM-J Projesi ile, mevcut SOM füzelerinin, F-35’in uçağının gövdesi içinde kalacak şekilde uyarlanacağını belirten Tüfekçi, “SOM-J konusundaki geliştirme faaliyetlerine 2014’ün başında SSM ve ROKETSAN arasında imzalanan ve TÜBİTAK SAGE’nin altyüklenici olduğu bir kontrat ile başlandı. SOM-J’nin uçuş testlerinin 2017’nin ikinci çeyreğinde yapılması planlanıyor. ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE, Lockheed Martin firması ile birlikte bu füze projesinin arkasında önemli bir rol oynuyor. SOM-J, dikkat çekici yetenekleriyle F-35 Block 4 uçaklarını donatacak. Bu vesileyle başta SOM-J programı olmak üzere savunma sanayi alanındaki işbirliği dileklerimizin altını çizmek isterim” diye konuştu.

SOM-02

SOM-J Seyir Füzesi hakkında:

Havadan atılarak yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılacak olan SOM-J füzeleri aynı zamanda operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma da sahip olacak. SOM-J, taşıdığı yüksek çözünürlükteki görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık sayesinde hassas hedefleme sağlayarak aynı zamanda atışın ardından hedef değişikliği de yapabilecek. Aynı şekilde uçuş sırasında hedefe vuruş açısı ve yaklaşma irtifası gibi değişiklikler de yapılabilecek. Elektronik karıştırma tedbirlerine dayanıklı olarak geliştirilen SOM-J füzelerinin, Türkiye’nin de proje ortağı olduğu, bir çok müttefik ülke tarafından da kullanılacak olan F-35 savaş uçaklarında eksik olan ASUW kabiliyetini kazandıracak önemli bir mühimmat olması hedefleniyor.