Ana Sayfa Tunç Şatıroğlu Altın ve Gümü...

Altın ve Gümüşte Yükseliş Geliyor… Tunç Şatıroğlu

Tunç Şatıroğlu, dünkü gerçekleşen Fed Başkanı Powell’in konuşmalarını değerlendirdi ve Altın ve Gümüş başta olmak üzere piyasa beklentilerini paylaştı:

“Powell faiz artışını bitirdi ancak piyasanın faiz indirimi beklentilerinin önünü kesmek için verilere bakacağız, gerekirse faiz arttıracağız gibi şeyler söyledi. Piyasanın istediğini değil ama kendisinden bekleneni söyledi. Normal. Dün piyasalarda sert hareketler oldu bugün de devam edebilir ama yarın veya gelecek hafta piyasalara tekrar rayına girer diye düşünüyorum. Altın ve gümüşün yarından itibaren yeniden yükselişe geçmesini bekliyorum” dedi.

Amerikan Borsa Endeksleri, Dow Jones vs S&P 500’de belki bir süre daha banka gerginliği yaşanabilir ancak Nasdaq pozitif ayrışır diye düşünüyorum. Bu durumda Kripto özelinde bir negatif gelişme olmazsa Bitcoin de yükselişine kaldığı yerden devam eder.

Piyasa 14 Haziran toplantısında faiz artışına yüzde sıfır ihtimal veriyor artık. Faiz indirimi ihtimali yüzde 3. Haziran’da faizin sabit kalması bekleniyor. Bu durumda 26 Temmuz toplantısına kadar enflasyonun gidişatı faiz indirimi beklentilerini şekillendirecek. aşağıda Tunç Şatıroğlu’nun altın ve gümüş başta olmak üzere piyasa değerlendirmesi ve beklentilerine dair analiz videosunu da bulabilirsiniz.

XAUUSD Ons Altın’da dün ve bugün abartılı hareketler gördük. Fed faiz kararı sırasında ilk 48 saatte bunların görülmesi normal. Bundan sonra düşüşler alım fırsatı olur. Yarından itibaren yükselişin devamını bekliyorum. Şimdi bozma zamanı değildir. Hele Türkiye’de hiç değildir. Sonra alamamak da var.

Dolar Endeksi DXY ise düşüş trendinde. Tepki yükselişini tamamladı. Bundan sonraki hedefi 99 olacak. Sonra belki bir süre yatay devam edebilir. Bu ortamda Euro’yu, Sterlin ve Dolara göre biraz daha avantajlı buluyorum.

Altın İçin Alım Fırsatı Geliyor mu?

19 Nisan Yorumu

Altın fiyatlarına bakış. Altında düşüş alım fırsatı mı? Türkiye’de dolar kuruna da bağlı olan altın için bu düşüş alım fırsatı mı, yoksa dolar endeksindeki durumdan dolayı artık düşüş başladı mı? Detaylar Tunç Şatıroğlu’nun günlük piyasalar yorumunda… 19 Nisan 2023 Yorumu