Ana sayfa sorular Uzun Pozisyon...

Uzun Pozisyon, Kısa Pozisyon Ne Demektir?

Uzun Pozisyon Nedir?

Bir menkul kıymetin gelecekte değerinin artacağını düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti satın aldığında uzun pozisyon yani long position açmış olur. Kısaca bir menkul kıymette “long” olmuştur. Örneğin dolar kurunun yükseleceğini düşünen bir yatırımcının dolar alması, kısaca dolarda long olması olarak ifade edilir. Doğrusu bu yatırımcı Dolar/TL paritesinde uzun pozisyondadır demektir. (Bazı kişiler buna longdayım da demektedir.)

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Kısa Pozisyon Nedir?

Benzer şekilde bir menkul kıymetinin gelecekte değerinin düşeceğini düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti ödünç olarak alıp sonra piyasada satar. Bu yatırımcı short position yani kısa pozisyon açmış olmaktadır. (Bazı kişiler buna bozuk bir ifade ile shortlamak da demektedir)

Örneğin bir yatırımcı dolar kurunun düşeceğini düşünüyorsa dolar kurunda kısa pozisyon açar. Yani dolarda short olur. Kur gerilediğinde pozisyonunu kapattığında komisyonlardan sonra kalan fark yatırımcının kârı olur. Örneğin 4 TL’den bir dolar satan bir yatırımcı, doları 3,80’den yerine koyduğunda 20 kuruşu brüt kâr elde eder.

Ayrıca bu videomuzda piyasa duayeni Mehmet Çelik de long ve short pozisyonları anlatıyor https://kanalfinans.com/egitim/uzun-pozisyon-kisa-pozisyon-ne-demektir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here