Ana Sayfa sorular Uzun Pozisyon...

Uzun Pozisyon, Kısa Pozisyon Ne Demektir?

Uzun Pozisyon Nedir?

Bir menkul kıymetin gelecekte değerinin artacağını düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti satın aldığında uzun pozisyon yani long position açmış olur. Kısaca bir menkul kıymette “long” olmuştur. Örneğin dolar kurunun yükseleceğini düşünen bir yatırımcının dolar alması, kısaca dolarda long olması olarak ifade edilir. Doğrusu bu yatırımcı Dolar/TL paritesinde uzun pozisyondadır demektir. (Bazı kişiler buna longdayım da demektedir.)

Kısa Pozisyon Nedir?

Benzer şekilde bir menkul kıymetinin gelecekte değerinin düşeceğini düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti ödünç olarak alıp sonra piyasada satar. Bu yatırımcı short position yani kısa pozisyon açmış olmaktadır. (Bazı kişiler buna bozuk bir ifade ile shortlamak da demektedir)

Örneğin bir yatırımcı dolar kurunun düşeceğini düşünüyorsa dolar kurunda kısa pozisyon açar. Yani dolarda short olur. Kur gerilediğinde pozisyonunu kapattığında komisyonlardan sonra kalan fark yatırımcının kârı olur. Örneğin 4 TL’den bir menkul kıymet satan bir yatırımcı, bunu 3,80’den yerine koyduğunda 20 kuruşu brüt kâr elde eder.

Kare (Square) Pozisyon Nedir?

Bazen bir şirketin döviz cinsi borcu vardır ve döviz cinsi geliri yoktur. Bu durumda şirket kur riski taşımaktadır. Ancak basiretli bir finans yönetimi yapan döviz borcu olan ve döviz girdisi olmayan bir şirket kur riskini bertaraf etmek için bir finansal enstrüman ile sigorta alır. Bu bir forward anlaşması, vadeli işlem kontratı veya opsiyon almak şeklinde olabilir. Bu sayede döviz kurundaki değişiklikler şirketin borcunu etkilemez. Şirketin kur riski kalmamıştır. Böyle durumdaki bir şirket square pozisyon, kare veya düz pozisyondadır, ya da kur riski yoktur denir.