Ana sayfa Yazarlar Serhat Yıldız Brexit Anketl...

Brexit Anketleri ve GBP/USD Sterlin Dolar Teknik Analizi, Serhat Yıldız

PAYLAŞ

Serhat-Yıldız-02Piyasalarda özellikle 23 Haziran referandum tarihi yaklaştıkça Brexit meselesi daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Olası AB’den çıkış ihtimalinde; dış finansmanda önemli ölçüde sıkıntı yaşanacağı, özellikle yabancı yatırımları engelleyeceği ve Sterlinin rezerv para birimi durumunu zedeleyeceği, dolayısıyla bununla beraber ekonomik büyümenin yavaşlayacağı konuşuluyor. Anketlere göre özellikle geçen hafta itibariyle dikkat kesildiğim, AB’den çıkmak isteyenler çoğu zaman %3-5 puan civarı üstünlük kazanıyor ve bu ihtimalde piyasada Sterlinin son otuz yılın en düşük seviyesine gerileme ihtimali konuşuluyor. Fiyatlama tahminlerinde %15 civarı daha değer kaybetme beklentisi de piyasada yapılan anketlerde çıkan sonuçlardan biri.

Kişisel olarak ben İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alacağını düşünmüyorum. Bu durumun Sterlin açısından uzun vadeli bir problem olacağını düşünmesem de, halkın öyle yada böyle Avrupa’nın bir parçası olma ayrıcalığından ödün vereceğini düşünmüyorum. Diğer taraftan Brexit meselesinde konuşulan anket sonuçları, liderlerin açıklamaları, siyasilerin söylemleri bunları hepimiz yakından takip ediyoruz. Ben teknik olarak birde fiyatların diline bakmak isterim.

Teknik olarak;

GBPUSDDaily

23 Haziran süreci yaklaşırken piyasada temel olarak Bretix belirsizliği ile beraber 1,4070 hatta bir altta haftalık grafikte daha net gözlemleyebileceğiniz 1,3860 bölgesine kadar çekilmeleri olası görüyorum. Sonucun ne olacağını anket sonuçları bu kadar yakınken saptamak zor ama en azından şunu biliyoruz piyasa belirsizliği sevmez. Diğer taraftan günlük grafikte diline inandığım Ichi-Moku göstergesine göre de bu durum olası, 1.4070 bölgesi kırılırsa 1,3860 çekilmesini teyit etmekte fayda var. Fakat! Belirttiğim bölgeleri alış fırsatı olarak yorumluyorum. Olası çekilme hareketi sonrasında görülecek “dojiler” ile beraber bölgenin güney yönlü kırılamayacağını ve satıcıların uzun süredir devam eden pozisyonlarını “realize etme” isteğiyle beraber piyasanın tekrar yeni bir alış trendi yaratacağı düşüncesindeyim. Hatta yeni normal hareketinde alıcıların ilk soluk alacağı seviyeyi de 1,4460 civarı bölgeler olarak görüyorum. Bu aşamada alıcı tarafta olanlara stop taşıyanların stop taşıyarak devam etmesi önerisiyle

 

Serhat Yıldız…

PAYLAŞ