Ana sayfa Yazarlar Şant Manukyan Şant Manukyan...

Şant Manukyan: Altın, Muhasebe ve Borç Limiti

Belki gözünüze çarpmıştır, Hazine Bakanı Mnuchin 2 gün önce Fort Knox’u ziyaret ederek ve altınların yerinde olduğunu teyit etti. “We have approximately $200 billion of gold at Fort Knox,”. Dün de Trump borç tavanı konusunda kavgaya hazır olduğunu açıkça ilan etti. Bu iki konu bir araya geldiği için ben de ilginç bir noktayı gündeme getirmek istiyorum. Daha önce başka kaynaklardan da okumuş olabilirsiniz zira dikkat çekici bir muhasebe hilesidir ve limit gündeme geldiğinde bu konu da gelir. Aşağıda paylaştıklarımın bir diğer versiyonu da geçtiğimiz yıllarda 1 trilyon dolarlık para (coin) ile tartışılmıştı.

Malumunuz FDR’ın göreve gelmesinden sonra attığı adımlardan bir tanesi de altına el koymak ve kişisel altın sahipliğini  (coinler hariç çünkü kendisi de iflah olmaz bir koleksiyonerdi) yasadışı ilan etmek olmuştu. Toplanan miktar, ki 195 mn onstur, FED tarafından Hazineye onsu 20.67 dolardan satılmış Hazine de FED’e gerektiğinde ödenmek kaydı ile parasal karşılığı olan 4 bn dolarlık sertifika vermiştir.

Dikkat edin; gerektiğinde 195 mn ons altın ödemek değil 4 bn dolar ödemek karşılığı sertifika vermiştir. Şu anda Bloom’dan FED’in elindeki altın miktarına baktığımda 261bn ons görüyorum ki bu FED’in değil hazinenin altınıdır. FED’de bilançosunda bu kalem “Gold certificate account” olarak geçer. Mnuchın 200 bn dolardan bahsediyor , FED bilançosunda ise (aşağıda) sadece 11 bn dolarlık altın görünüyor. O halde bu tutarsızlık nedir? Ortada bir tutarsızlık yok sadece biraz garip biraz da saçma bir muhasebe uygulaması var.

FDR altınları toplayıp yukarıda paylaştığım gibi FED’e oradan da Hazineye aktardıktan sonra 31 Ocak 1934’te doları devalue etti veya Altını revalue etti. Fiyatı 20.67 dolardan 35 dolara çıkarttı. Ancak FED’in elinde altının kendisi değil altın karşılığı 4 bn dolar olduğundan dolayı (bu nedenle her zaman altını fiziki almayı tavsiye etmişimdir, FED’i bile çarpıyorlarsa…) bunun karşılığında Hazineye verilmiş fiziki altın miktarı 195 mn onstan 114mn onsa gerilemiş oldu. Yani bir anda Hazinenin elinde 81 mn ons extra altını oldu! 35 dolardan bu 81 milyon ons karşılığında 2.83 bn dolarlık yeni sertifika bastırarak FED’e deposit etti ve parayı aldı (bu para ile de kurlara müdahale için kullanılan Exchange Stabilization Fund’ı kurdular).

Daha sonra iki ayarlama daha oldu ve Altın fiyatı önce 38’e ardından 42.22’ye düzeltildi ve sonra da altın dolar bağı kesildi. Bugün 261 milyon ons altını 42.22 dolarla değerlerseniz yukarıda gördüğünüz 11 bn dolarlık pozisyona ulaşırsınız.

Şimdi gelelim konunun borç tavanı ile olan ilişkisine, ki sanıyorum zaten anlamışsınızdır. 1300 dolardan değerlendirdiğimizde FED’in elindeki 4 bn dolarlık sertifika sadece 8.5 milyon ons altına denk düşüyor. O halde yaklaşık 250 milyon ons altın teminat gösterilerek bir anda 325 milyar dolar yaratılabilir. Tek gereken Kongrenin onayı. Tabii bu olduğunda bir anda Eylül ayında küçültülmesinden bahsettiğimiz FED bilançosu 325 bn dolar büyümüş olacak! Altın standardı savunucuları “komplocu ABD güçlerinin” teslim olduğunu ilan edecek. Başka bir grup ise borcun monatize edildiğini ve doların çökeceğini savunacak vs vs. Elbette bu adım atılmayacaktır ancak FED bilançosunda gösterilen altının değerinin de sonsuza kadar 42 dolar gibi anlamsız bir seviyeden fiyatlanması beklenebilir mi? Çok ilginç şeyler göreceğiz kaçınılmaz olarak.

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senedi ve Türev, İş Yatırım