Ana sayfa Yazarlar Kutay Gözgör Kutay Gözgör:...

Kutay Gözgör: Türkiye Yeniden Yatırım Yapılabilir Notunu Kazanabilir

Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 5 büyüme elde etmesi sonrası kredi derecelendirme kuruluşlarından önemli açıklamalar yapılmaya başlandı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin 2017 yılı büyüme beklentisini yüzde 2.3 seviyesinden yüzde 4.7 seviyesine revize etti. Öte yandan Fitch dünya büyüme oranında yüzde 2.9 ile son 7 yılın zirvesine ulaşmasını ön görüyor.

Güney Kore Kısa Sürede Notunu Geri Aldı

Geçtiğimiz yıl kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmüştü. Ancak, son zamanlarda başta Fitch olmak üzere kredi derecelendirme kuruluşlarından olumlu açıklamalar yer almaya başladı. Özellikle Fitch’in büyüme rakamlarını yukarı yönlü revize etmesi ve pozitif mesajlar vermesi sonrası Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir notunu kazanma ihtimalinin yükseldiğini söyleyebiliriz. Kredi derecelendirme kuruluşları genelde bir ülkenin notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına düşürdükten sonra yeniden yükseltmek için bir süre beklemeyi tercih ediyor. Geçmiş örneklere baktığımızda Güney Kore yatırım yapılabilir notunu kaybettikten kısa süre içinde yeniden yatırım yapılabilir notunu elde etmişti.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Daha Çok Takip Edilecek

Yurtiçinde yaşanan referandum süreci sonrası yapısal reformlar hız kazanmaya başlamış olması ve finansal alanda başta Kredi Garanti Fonu (KGF) uygulamasının etkisiyle kullanılan kredi miktarında yaşanan artışlar büyüme rakamlarını destekledi. Aynı zamanda politik istikrarın yeniden sağlanması ve kısa sürede seçim olmayacak beklentisi kredi derecelendirme kuruluşların not değerlendirmelerine olumlu yansıyabilir. Bu yüzden önümüzdeki süreçte kredi derecelendirme kuruluşlarının atacağı adımları ve beklentileri piyasalar daha çok fiyatlamaya başlayacak gibi duruyor.