Ana sayfa Yazarlar Enver Erkan Enver Erkan: ...

Enver Erkan: Fed adına “QE ayarlaması” sinyalleri ekonomik görünüm ve mali paketle artıyor…

Fed adına “QE ayarlaması” sinyalleri ekonomik görünüm ve mali paketle artıyor… Enver Erkan

26.11.2020 – Bu ayın başlarında yapılan Fed toplantısının özeti, ABD merkez bankası yetkililerinin, hala koronavirüs salgınından kurtulmakta olan ekonomiye daha fazla para aktarmanın yollarını tartıştığını ortay koydu. ABD’de siyasi iktidarın değiştiği bir ortamda, mali teşvik paketinin gecikme olasılığı Fed’in bir sonraki toplantıda tahvil alımlarının niteliğine dair aksiyona veya sözel yönlendirmeye gidebileceğine dair ihtimalleri artırmaktadır.

Fed’in yaklaşımı zaten, koşullar kötüleştikçe veya kötü olmaya devam ettikçe daha fazlasının yapılabileceğine yönelik. Ekonomik aktivite iyi seviyelerde gibi görünüyor, ancak Covid salgınının yaratabileceği yeni bir resesyona götürecek etki, yüksek işsizlik seviyesi ve reel gelir azalması etkisi ekonomik görünüm açısından riskler teşkil ediyor. Eğer reel gelir azalması etkisi, ekonomideki talep seviyesine üzerine baskı yapmaya devam edecekse, yavaşlama neden olacak ve enflasyon beklentilerini düşük kılacaktır. Mali teşvik gerekli, 5 Ocak’ta Georgia seçimlerinden gelecek sonuç Senato aritmetiğini belirleyecek. Eğer Biden, “topal ördek” olursa bu elbette paketin büyüklüğü ve zamanlamasını etkileyeceği gibi, müzakereleri de uzatacak. Federal harcama ve yardımların kesilmesi ve Fed’in finansman programları çerçevesinde kullanılmayan fonları Hazine’ye devredecek olması işe geri dönüş getirmeyeceği gibi, reel gelir eksilmesi etkisinin daha çok hissedilmesine neden olacak.

Bu ortamda Fed, daha aktif bir rol üstlenmek isteyebilir. QE anlamında miktarsal bir değişim belki olmayacak ama niteliksel ve teknik ayrıntılar biraz daha derinleştirilecek. Fed’in tahvil alımlarının vade yapısıyla ilgili bir ince ayara gitmesi Aralık FOMC toplantısında olası görünüyor.