Ana sayfa Yazarlar Cüneyt Başaran Sarsıntı Bitm...

Sarsıntı Bitmiyor, Cüneyt Başaran

PAYLAŞ

trump-099ABD’de seçimler mi yapıldı? Yoksa dünyaya meteor mu çarptı, belli değil. Kimse Trump’ın başkan olmasını beklemiyordu. Küresel piyasalarda Trump’ın başkan seçilme ihtimali hiç fiyatlanmamıştı. Ama Trump’ın ABD’nin 45. Başkanı seçilmesinin ardından emtia fiyatlarından kurlara kadar dünyanın her yerinde yaşanan sert hareketlere bakıldığında, dünya için bu konunun ABD’nin yeni başkanını seçmesinden daha önemli olduğunu anlıyoruz.

PİYASA NEDEN PANİKLEDİ?

Üç sebebi var. İlki, Trump sonrası ABD’de mali politikaların, vergi sisteminin değişeceği beklentisi. Trump, 10 yılda 25 milyon kişiye iş vaat ediyor. Vergilerin yüksek olduğunu belirtip, kurumlar vergisini 15’e, gelir vergisinin üst bandını da yüzde 25’e çekeceğini belirtiyor. Yıllık yüzde 4 büyüme hedefleyen Trump, bunun için yüzde 3’lere gerileyen ABD bütçe açığını artırarak başaracağını ifade ediyor. Bu açıklamaların hepsi büyüme vaadiyle ciddi bir enflasyon baskısı anlamına geliyor. Halbuki daha birkaç ay önce yatırımcılar tüm zamanların en düşük faizlerinde dolaşan küresel tahvilleri rahatlıkla portföyünde taşırken şimdi bir anda enflasyon gerçeği ile soğuk bir duş almış gibi oldular.

Enflasyon beklentilerinin artıyor olması aynı zamanda Fed’in faiz artırımlarının hızlanması anlamına gelecek. Tahmin edersiniz ki, bu da sabit getirili tahvil yatırımcıların açısından kabus senaryosu. Piyasanın paniklemesinin diğer bir sebebi de Trump’ın son derece karşı olduğu serbest ticaret anlaşmalarının ‘çöp’ olma ihtimali. Bir de bunun üzerine ABD’nin Çin’e ve Meksika’ya vergi uygulayacağı açıklamaları gelince, piyasada küresel ticaretin çok ciddi darbe alacağı beklentileri arttı. Mevcut durumda zaten son derece düşük bir toparlama gösteren küresel ticaretin, Trump’ın hamleleri ile iyice çökeceği ve bunun da birçok ülkeye büyük hasarlar vereceğinden endişe ediliyor. Çin, Meksika ve diğer Asya ülke kurlarındaki hızlı değer kaybının sebebi bu.

Piyasaların paniklemesinin son sebebi de Trump sonrası artması beklenen jeopolitik risk primi. Trump’ın ekonomi tarafındaki hamlelerinin yanında bir de İran P5+1 anlaşmasını yok sayması, NATO paktını zayıflatıyor olması gibi siyasi manevralar eklenince, birçok yatırımcı için hesaplanan risk priminin artması anlamına geldi.

Görüldüğü üzere Trump sonrası dünya çok bilinmeyenli bir denklem haline gelmiş durumda ve yatırımcı gözünde bu denklemin en kolay çözümü ‘nakite dönmek!’

Kaynak: İTOHABER

http://www.itohaber.com/koseyazisi/204667/sarsinti_bitmiyor.html

 

PAYLAŞ