Ana sayfa Yazarlar Beste Naz Köksal Dolar Kurunda...

Dolar Kurundaki Artışın ve Yeni Zamların Etkilerini Görmeye Başladık, Beste Naz Köksal

PAYLAŞ

“Dolar kurundaki artışın ve yeni zamların etkilerini görmeye başladık”

Ocak ayı tüketici enflasyonu aylık olarak %2.46 oranında artış gösterirken, yıllık bazda ise %9.22 olarak TÜİK tarafından açıklandı. Enflasyon rakamlarında aylık olarak bu kadar hızlı bir yükseliş görmeye alışkın olmamakla birlikte Ekim 2011 yılından bu yana en yüksek aylık bazda artış kaydetti. Tüketici enflasyonunun aylık ve yıllık olarak artışı sürpriz olmazken, asıl sürpriz beklentilerin %8.60 olarak düşük kalması olmuştu. Enflasyon genellikle yılın ilk zamlarının etkisiyle ilk aylarda yüksek gelir. Fakat 2017 ocak ayı enflasyonunda çok ciddi bir ayrışma gördük. Enflasyon rakamlarındaki artışın ana nedenlerini maddeler halinde sıralarsak;

  • Kasım ayındaki ABD seçimlerinden bu yana Dolar ve Euro kurunda görülen hızlı yükseliş hareketi
  • Aralık ve Ocak aylarında gelişen olumsuz hava koşullarının gıda üzerindeki etkisi
  • Yeni yıl ve öncesinde yapılan zamlar
  • Enerji fiyatlarındaki kullanımın ve birim fiyatların artması
Yıllık En Yüksek Artış Gösteren Harcama Grupları
Türkiye9,22
Alkollü içecekler ve tütün22,90
Ulaştırma15,61
Çeşitli mal ve hizmetler12,74
Sağlık12,13
Eğitim 9,43
Lokanta ve oteller 8,58
Gıda ve alkolsüz içecekler 7,77
Konut 6,54
Eğlence ve kültür 6,23
Ev eşyası 6,16
Giyim ve ayakkabı 3,66

Enflasyona yüksek ölçüde katkı yapan ana harcama gruplarının başında alkollü içecekler ve tütün grubu ile ulaştırma grubu geliyor. Geçtiğimiz günlerde TÜİK’in sepette yapmış olduğu katsayı değişiklikleri, enflasyon sepetini global konjonktürün etkilerine daha duyarlı hale getirirken, bu yıl zamların en etkili olacağı kalemlerin ağırlıkları da artırılmıştı. Örneğin Ulaştırmanın ağırlığı 2 puan, alkollü içecekler ve tütün grubunun katsayısı da 0,9 puan artırılmıştı.  Bugün beyaz eşya grubunda 3 ay süreyle yapılan ÖTV indiriminin de katkısı enflasyona sınırlı ölçüde etki edebilir.

z

“Üretici Enflasyonu Çift Hanelere Yükseldi”

Üretici enflasyonu 26 ay sonra ilk kez çift hanelere çıkarak %13.69 olarak açıklandı. Maden ve enerji grubundaki fiyat artışları ÜFE’de etkili olmuş. Merkez Bankası her ne kadar talep gelişmeleri enflasyonu sınırlandıracağını belirtse de üretim bazlı maliyetlerin artması, talep olsa da olmasa da fiyatların yüksek seyredeceğine ve üreticilerin bu maliyeti tüketiciye yansıtacağına yönelik olumsuz bir işaret.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Dolar-TL kuru 3.74 bandından 3.76 seviyelerine doğru hareketlenirken, Euro-TL ise 4.03 seviyesinden 4.0430 seviyelerine doğru yükseliş yaşadı.

Beste Naz Köksal | ARAŞTIRMA MÜDÜR YARDIMCISI

İntegral Menkul Değerler A.Ş.

PAYLAŞ