Ana sayfa Vergi Orhan İyiler ...

Orhan İyiler – En kötü tercih

02.01.2013 tarihi itibariyle Bazı Vergi Kanunlarına Bağlı Tarifelerde değişiklik yapan Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Açıkçası bir kere daha sukutu hayale uğradım. Türk Vergi sistemi ebediyen gayri adil ve çağ dışı kalacak. Ne biz ne de çocuklarımız çağdaş ve adil bir sisteme kavuşamayacağız.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

I.büyük hata: Tapu harçlarını arttırmak olmuştur. Tapu harcı bir tapu işlemi sırasında devletin bu işlemi yapmak için aldığı ücret demektir. İşlem ucuz veya pahalı tüm gayrimenkuller için aynıdır. Öncelikle tapu harcının nispi değil maktu olması gerekir. Yani satış işlemi 1.000.- TL , ipotek 500.-TL gibi. Ayrıca bu yüksek harç alıcı ile satıcıyı bir işbirliği içinde düşük bedel beyan etme yolunda teşvik ediyor. Düşük bedel beyanı ise satıcılarda düşün gelir veya kurumlar vergisine ve KDV ye sebep oluyor.

Esasında düşük bedel beyan etmenin alıcılar açısından bazı mahsurları var. Örneğin aldığınız mal üzerinde sonradan bir kısıtlama veya istimlak tehlikesi varsa ,satıcıdan tazminat veya bedel iadesi isteyebilirsiniz. Ancak resmi bedel olarak düşük bir bedel beyan ettiyseniz hakkınız yanar.

Sonuç olarak yüksek tapu harcı hem maliyeye hem de bireylere zarar verdiği halde bu hatada ısrar ederek harç oranlarını daha da arttırmak çok yanlış olmuştur.

II. büyük hata; Damga Vergisi nispi oranlarını artırmak olmuştur. Damga vergisi ülkede sağlam anlaşma yapmanın , iş güvenliği sağlamanın önünde duvar gibi durmakta ve mükellefleri yasa dışı veya güvensiz yollara itmektedir. Dünyada emsali olmayan haksız bir vergidir. Maddeleri çok eski ve gayrı adildir. Mesela her nüshadan ayrı vergi almak gibi abuk sabuk hükümler içermektedir. Anlaşılması zordur. Maliye görevlileri en çok bu vergi üzerinde durarak mükellefler aleyhine yorumlar üretebilmektedirler. Üretilen yorumların tamamı hukuka aykırıdır. Ama maliyeciler hukuk bilmezler.

III.büyük hata; Konut KDV oranları hakkındaki yeni düzenleme olmuştur. Yıllarca düşünseniz bu kadar gayrı adil bir düzenleme yapamazsınız. Binanın yapıldığı arsanın emlak vergisi değeri esas alınacak. Peki arsa emlak vergisi değerini kim belirleyecek? Devlet. Yani kendi çalacak kendi oynayacak. Arsa emlak vergi değeri düşük yerler nereleri ? Şehirlerin mücavir alanları . Daha çok 2B bölgeleri. Bu anlamda devlet diyor ki, inşaat yapacaksan 2B bölgesinde yap. O zaman adama sorarlar 2B bölgelerinde büyük arazileri kim kapattı?

Gidin ülkenin ormanlarını , çayırlarını , meralarını yağmalayın , oralara kuleler , rezidanslar dikin vergiden kazanın. Bu devirde teşvikler de böyle olur.

Esasında bina satışlarının KDV den istisna olması gerekir. Ancak tedarik KDV sini iade etmezsiniz olur biter. Lüks inşaat yapanlar alımları için çok KDV ödeyeceği için maliyetleri artar, ucuz yapanlar az ödeyeceği için düşük maliyet elde eder ve adalet sağlanırdı. Bu oran da ortalama toplam satış üzerinden % 7-8 oranına denk gelir ve adil olurdu.

Zaten pek çok inşaat ruhsat alırken konut diye alıyor, kullanırken iş yeri oluyor vs . Bu işte bir sürü çarpıklık var. Hiçbir zaman doğru dürüst vergilemek mümkün değil. En doğrusu yukarda önerdiğim sistem olurdu, ancak bilmem hangi bahara kaldı.

Peki; bütçe açığı nedeniyle acil çözüm arandı ve bu çarpık yol bulundu. Halka gayrı adil vergiler salındı ve daha da salınacak olanlar var. Bu bütçe açığını veren Devlet ne yapıyor? Acaba kamu kurumlarına lüks araç alımını durdurdu mu? Bence hayır. Otoyollar mavi, kırmızı çakarlı Mercedes, BMW ve Audi araçlarla dolu. Sanki halkın hizmetinde değiller ,eski dönemin padişah yandaşları gibi dolaşıyorlar. Küstah ve saygısızlar. Her birine makam şoförleri, sekreterler ve korumalar tahsis edilmiş. Lojmanlar, ayrıcalıklar, beleş, gırla gidiyor.

Devlet bizi soyarak elde ettiği geliri, görevlilerinin refahına harcıyor. Tabi alt katta hizmet veren basit memura, öğretmene, polise veya hayatını tehlikeye atarak görev yapan fedakar can kurtaranlara değil, politikacı, müsteşar, daire başkanı, genel müdür ve benzerlerine.

Yeni vergiler hayırlı olsun, vatandaş yapılan haksızlığa karşı çıkmazsa bu iş daha çok devam eder. Bir çuval kömüre yarınını satanlar neleri kaybettiklerinin farkında değil.

Orhan İyiler

Yeminli Mali Müşavir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here