Ana sayfa Uzun pozisyon...

  Uzun pozisyon, kısa pozisyon ne demektir?

  Soru ListesiCategory: Finansal bilgilerUzun pozisyon, kısa pozisyon ne demektir?
  1 Answers
  Kanal Finans Staff answered 9 ay ago

  Bir menkul kıymetin gelecekte değerinin artacağını düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti satın aldığında uzun pozisyon yani long position açmış olur. Kısaca bir menkul kıymette “long” olmuştur. Örneğin dolar kurunun yükseleceğini düşünen bir yatırımcının dolar alması, kısaca dolarda long olması olarak ifade edilir. Doğrusu bu yatırımcı Dolar/TL paritesinde uzun pozisyondadır demektir.
  Benzer şekilde bir menkul kıymetinin gelecekte değerinin düşeceğini düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti ödünç olarak alıp sonra piyasada satar. Bu yatırımcı short position yani kısa pozisyon açmış olmaktadır. Örneğin bir yatırımcı dolar kurunun düşeceğini düşünüyorsa dolar kurunda kısa pozisyon açar. Yani dolarda short olur. Kur gerilediğinde pozisyonunu kapattığında komisyonlardan sonra kalan fark yatırımcının kârı olur. Örneğin 4 TL’den bir dolar satan bir yatırımcı, doları 3,80’den yerine koyduğunda 20 kuruşu brüt kâr elde eder.
  Ayrıca bu videomuzda piyasa duayeni Mehmet Çelik de long ve short pozisyonları anlatıyor https://kanalfinans.com/egitim/uzun-pozisyon-kisa-pozisyon-ne-demektir