Ana Sayfa Haberler Doğu Akdeniz&...

Doğu Akdeniz’de Büyük Oyun ve Türkiye, Rahmi İncekara

İstanbul Kent Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Rahmi İncekara, Doğu Akdeniz’de enerji odaklı büyük oyun hakkında bilgiler veriyor. İsrail, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan arasındaki doğal gaz anlaşmaları. Avrupa Birliği’nin enerji ihtiyacı, Suriye’de ABD ve Rusya’nın askeri varlıkları, Filistin sorunu, enerji odaklı “büyük oyun” bakış açısıyla yorumlanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4dd-UQOSr48

Doğu Akdeniz’de İsrail, Mısır, Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin attığı adımlar, Türkiye ve KKTC’yi yok sayma ve yalnızlaştırma politikaları çerçevesindedir. İsrail, Mısır, Yunanistan ve Rum yönetimi arasında icra edilen tatbikatlar, imzalanan anlaşmalar ve yapılan işbirlikleri Türkiye, KKTC aleyhtarlığı yönündedir. Ancak bugüne kadar bu ülkelerin amacı olan Türkiyesiz bir model ile Akdeniz doğalgazını AB’ye ulaştrma projeleri fizibilite açısından pahalı ve uygulanması oldukça güç projelerdir…

Konu ile ilgili olarak izleyicilerinize kısa bilgi verelim:

Birleşmiş Milletler Deniz Hukukuna göre münhasır ekonomik alan ne demektir? Ne kadardır?

Bir ülkenin münhasır ekonomik bölgesi denizlerde 200 deniz mili (370 km)’lik bir alanı kapsamaktadır. Türkiye ve KKTC’nin bize bakan kıyıları arasındaki uzaklık 70-80 km arasında değişmektedir.