Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları Bu Trend Dönü...

Bu Trend Dönüşü Olabilir, Enver Erkan

ABD piyasaları ve varlık fiyatları…Bu trend dönüşü olabilir…

ABD’de Şubat ayında 2. el ev satışları aylık bazda %3,7 azalarak 5,48 milyon olarak gerçekleşti. Beklentiler 5,55 milyon olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Beklentilere hemen hemen paralel gelen veri, fiyatlamalar açısından çok da önemli değil. Ocak ayındaki 5,69 milyon seviyesinden bir gerileme var, Ocak ayı verisine de herhangi bir revizyon gelmedi. Bugün açıklanan konut fiyat endeksi ise, Ocak ayından Şubat ayına konut fiyatlarının değişmediğini gösterdi. Beklenti %0,4 artış şeklindeydi. Ocak ayındaki güçlü artıştan sonra fiyatların Şubat ayında duraksadığı görülüyor. Tam istihdam piyasasının konut talebini artırması ve sınırlı stoklar üzerinden de fiyatların etkilenmesi beklentisi söz konusuydu. Bu konuyla tezat oluşturması ilginç.

S&P’de satış devam ediyor. Finans sektöründeki satışlara sanayi, sağlık ve lüks/dayanıklı tüketim sektörleri eşlik ediyor. Trump endişeleri ve ObamaCare’in kaldırılması 9 Kasım sabahında başlayan Trump rallisini sona erdirebilecek nitelikte. 2.400’ün kırılamaması sonrasında 2.350’nin altına kayan piyasa yukarı trend kanalının dışına çıkılmasıyla beraber 2.300’ü hedefleyebilir. Piyasada hava, riskten kaçışın etkisiyle “hisse senedi sat, tahvil al” şekline büründü. Bu kapsamda ABD 10 yıllık tahvil faizleri de %2,39 seviyesinde, %2,35 seviyesindeki kritik desteği hedefler konumda. Burası ya tahvil shortlamak için fırsat olacak, ya da kırılmayla beraber shortlar kapanmak durumunda kalınacak. Bu trend dönüşü olabilir.

Dolar Endeksinde Durum

DXY’de Fed sonrası 100’ün altına sarkmıştık. Endeks 100’e tutunmaya çalışıyor. Bugün sadece bir tepki geldi, ancak Fed kararlarından sonra oluşan 5 günlük aşağı yönlü trend hareketi aynı momentumda devam ediyor. 99,30 bu aşağı hareketin hedefi olacak gibi, buradan gelecek bir toparlanmanın hedefi 101 olur. 99,30’un kırılması ise piyasayı 98’e kadar götürür. Bu konunun belirleyicisi ise Trump hakkındaki gelişmeler ve Fed’in beklentilerinde oynama olup olmayacağıyla belli olur. Bunun için erken. Fed konuşmacılarının takvimleri yoğunlaştı, ancak konuşmalara henüz ciddi bir fiyatlama gelmiyor. Yellen’in de Fed toplantısından hemen 1 hafta sonra FOMC’yi ezip geçecek bir açıklama yapmasını beklemiyorum.