Ana sayfa Raporlar Forex Raporları TCMB’de...

TCMB’den Beklenildiği Gibi Sürpriz Yok, Eren Can Ümüt

PAYLAŞ

TCMB Temmuz PPK toplantısında beklenildiği gibi faiz oranlarına dokunmadı. Bankanın uyguladığı faiz oranlarını bir kere daha hatırlayalım;

• Marjinal fonlama oranı ( koridorun üst bandı olarak bilinir ) %9.25 – borçlanma faiz oranı ( koridorun alt bandı olarak bilinir ) %7.25
• Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ( politika faizi ) %8
• Geç Likidite Penceresi ( GLP ) borç verme faiz oranı %12.25

Bankadan yapılan açıklamalarda da sürpriz yok. İktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiği ve AB ülkelerinin talebindeki artışın ihracatı olumlu etkilediği önceki metinde geçen ifade ile aynı. ‘Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir’ cümlesi ise önemli. Kararlardan önce her ne kadar piyasalarda oluşan ortak konsensüs TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmeyeceğine yönelik olsa da son dönemde enflasyonda yaşanan gerilemeye kayıtsız kalınmayabileceği yorumları da yapılmaktaydı. Fakat TCMB’nin gerileme kaydeden enflasyonu yeterli görmediğini söyleyebiliriz ki bu da oldukça yerinde bir duruş. Zaten banka enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceğinin altını bir kere daha çiziyor.

Banka, özellikle likidite kompozisyonu ile oynayarak ağırlıklı ortalama fonlama faizinde ( AOFM ) değişiklik oluşturabilecek esnek bir politika belirlemiş durumda. Dolayısıyla PPK toplantılarında piyasaya güçlü bir sinyal vermek adına faizlerde değişikliğe gitmek gibi bir adım atmak yerine bankaların fonlama kompozisyonu ile efektif faizi değiştirebiliyor. Dolayısıyla enflasyonda gerilemenin devam etmesi ve küresel risk alma iştahının sürmesi ile ilk önce atılacak adım AOFM’yi düşürücü etkide bulunacak likidite ayarlamaları olacaktır. Enflasyonun izin verdiği ölçüde GLP’de indirime gidilebilir. Fakat kısa vadede bu ihtimalin düşük olduğunu söylemekte düşünüyoruz. Çünkü enflasyon hala yılsonu hedeften bir hayli uzak ve çift hanede kalmaya devam ediyor. Hatırlatmak gerekirse AOFM şuanda %11.93 oranında bulunuyor. Yılbaşında bu oran %8.28 seviyesindeydi.

Kararın ardından Dolar/TL paritesinde keskin bir fiyatlama görmüyoruz. Teknik olarak 3.5200 desteğinin üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu seviyenin kırılamaması yeniden 3.5440 – 3.5500 bölgesine doğru atakları beraberinde getirebilir.

PAYLAŞ