Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Rus Rublesini...

Rus Rublesinin Günlük Kaybı %4,2’ye Ulaştı, Dolar TL’ye Dikkat! Seda Yalçınkaya Özer

Bugüne ABD endekslerinin pozitif kapattığı ve küresel endeks literatürünün yeşillerde olduğu bir ortamda başlıyoruz. Şu sıralar ABD vadelileri yüzde 1’in üzerinde bir seyir izlerken, piyasaları tedirgin eden haber sisinin dağılmaya başladığını söylemek mümkün.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Dün Çin Devlet Bakanı Xi Jinping ithalatı artırma ve imalat sektöründe yabancı sahipliği sınırlarını gevşetme ve fikri mülkiyet haklarının korumasını yükseltme sözünü tekrarlaması piyasalar tarafından Çin’den bir misilleme gelmeyeceği şeklinde okundu. Dolayısıyla dün akşam ABD endeks kapanışı bu haberle moral buldu. Şimdilik ABD Başkanı Trump’tan bu konuyla ilgili yeni bir aksiyon planı yok. Haber akışlarının piyasaya nereye doğru hareket ettireceğini izlemeye devam ediyoruz.

Bununla birlikte ABD Başkanı Trump’ın sadece Çin ile arasının bozuk olmadığını Rusya ile de aralarında gerginliğin arttığını belirtmemde fayda var. Bu konu da piyasaların tepki vermeye hazırlanabileceği ve fiyatlamalar üzerinde etki yaratabilecek yeni bir hikaye yaratıyor. ABD yönetiminin, Rusya’nın Batı demokrasisine zarar verdikleri gerekçesiyle 24 kişi ve 14 şirkete yaptırım uygulama kararını açıklaması, Rus finans piyasalarında panik yarattı.

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinin hemen hemen hepsinde yaşanan olumsuz hava, Rus Rublesinin Dolar karşısında yüzde 3 düzeyinde değer kaybetmesiyle başladı. Tabi ki en kırılganlar içerisinde olduğumuz şu ortamda Dolar/TL olarak yeni rekor seviyelere imza attık. Burada eklemem de fayda var. Dolar/TL’de bugün yaşadığımız geri çekilme bütün gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşandığından dün gerçekleşen kayıpların yukarı yönde tepkisi olarak değerlendirmekte fayda var. Dolar/TL 4.0260 seviyesi üzerinde kalmaya devam ettiği sürece kurda rahatsızlık devam edecektir. Bu durum yeni zirve seviyelere görmemizin kapısını açık bırakacaktır.

Bugün ki tabloda da yine Rus Rublesi yüzde 3 düzeyinde değer kaybediyor. Yaklaşık 10 dakika önce Rusya Merkez Bankası Başkanı tarafından ABD’ye yönelik açıklamalar Rus Rublesinde değer kaybı yarattı. Açıklamaları sizinle paylaşıyorum.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina: ABDYaptırımlarının Piyasada Düşüşe, Yüksek Oynaklığa Neden Olması Doğal

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina: Merkez Bankasının Riskleri Çözecek Geniş Bir Yelpazede Araçları Var, Şu Anda Finansal İstikrara İlişkin Bir Risk Yok

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina: Piyasalar ve Ekonominin Yaptırımlara Alışması Zaman Alacak

Rusya Ekonomi Bakanı Oreshkin: Ruble Kurundaki Dalgalanma Yaptırımların Etkisinin Hafiflemesine Yardımcı Olacak

Yaptırımların nereye varacağını söylemek zor. Ancak Gelişmekte olan ülke para birimlerinde Rublenin negatif etsini hissedebileceğimizi söylemek mümkün. Kendi kırılganlığımız gelişen ülke para birimlerinde değer kaybı yaratırken, son gelişmelerle birlikte Ruble yansıması da çok olumlu olamayacaktır. Şu sıralar yeni zirve seviyelere hem Dolar/TL olarak hem de Euro/TL açısından açık olmakta fayda var.

Bütün bunlarla birlikte bugün saat 13:00’da Hazine 10 yıllık tahvil ihalesi düzenleyecek. Şayet tahvil ihalesine güçlü bir talep gelmesi durumda TL varlıklarında ve tahvil faizinde rahatlama görmemiz oldukça mümkün. Buna karşın bu rahatlamanın şu ortamda 4.00 seviyesinin altına uzayabileceğini düşünmemekteyim.

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – İntegral Yatırım