Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Piyasalarda 8...

Piyasalarda 8 Haziran Rüzgarı: Kalıcı Değişiklikler Yolda Olabilir, Ahlatcı Yatırım

  • Kritik İngiltere Başbakanlık Seçimi
  • Avrupa Merkez Bankası Toplantısı
  • Eski FBI Direktörü James Comey Senato’da ifade verecek
  • Çin Ticaret Dengesi
  • Türkiye Sanayi Üretimi

Piyasalarda her gün açıklanan birçok veri akışının tersine 8 Haziran Perşembe günü var olan gündem piyasada daha farklı fiyatlamalara neden olabileceği açısından ayrı bir önem taşıyor.

Öncelikle İngiltere’de yapılacak seçimlerden çıkacak sonuç gerek Sterlin açısından gerekse İngiltere ekonomisi açısından oldukça büyük önem teşkil ediyor. 23 Haziran 2016’da gerçekleşen Brexit referandumundan çıkan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı sonrasında piyasalarda sert fiyatlamalar olmuştu. Başbakan Theresa May’in hükümeti 8 Haziran’da erken genel seçime götürme kararı alması Sterlin’de değer kazanımına yol açmıştı. Brexit süreci açısından hükümetin siyasi birlik içerisinde olmasının İngiltere ekonomisi için daha sağlıklı olacağını dile getiren Başbakan May’in anketlerde kazanma ihtimalinin zayıflaması ile Sterlin’in tekrardan yönünü aşağıya çevirdiğini gördük.

Günün diğer bir önemli başlığı Avrupa Merkez Bankası(ECB) Haziran ayı toplantısı olarak karşımıza çıkıyor. ECB’nin aylık tahvil alım programında ve faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Nisan ayı itibariyle varlım alım programını 80 milyar Euro seviyesinden 60 milyar Euro seviyesine düşüren ECB, Aralık ayına kadar bu politikayı sürdüreceğe benziyor. Ancak toplantıdan son dönem ivmelenen enflasyon verisine yapılacak olan atıflar ile beraber parasal genişleme programının sürdürülebilirliğine dair sinyal üretilebilir. Bu nedenle Perşembe günü toplantısı sonrası yapılacak olan basın açıklamasında Euro varlıklarındaki hareketliliğe dikkat edilmelidir.

Piyasaların ABD Başkanı Trump’ın gündemine dair daha hassas fiyatlama içerisinde olduğunu bir süredir gözlemliyoruz. ABD Başkanı Trump, seçim kampanyası esnasında Trump’ın Rusya ile ilişkisini içeren soruşturmayı yöneten FBI Direktörü James Comey’in işine 10 Mayıs tarihinde son vermişti. Görevden alınan FBI Direktörü 8 Haziran Perşembe günü Senato’da ifade verecek. Piyasaların merakla beklediği asıl konu Comey’in vereceği ifadede Trump’a dair bilinmeyen, piyasaları tedirgin edecek ayrıntıların yer alıp alamayacağı. Bu nedenle 8 Haziran’da küresel piyasalarda oluşabilecek risk algısının artacağı bir gün olarak karşımıza çıkabilir.

Günün diğer önemli veri akışına değinecek olursak, Çin’de Ticaret Dengesi ve Türkiye Sanayi Üretimi açıklanacak. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de Mart ve Nisan ayında Ticaret Dengesi’nin beklentilerin üzerinde artış kaydettiğini görmüştük. Gerek ithalat gerekse ihracat rakamı beklentinin altında gelse de ithalatın ihracata göre beklentinin çok daha altında kalması Çin’in ticaret fazlası vermesine yol açtığı görülüyor. Dünyanın en büyük imalatçısı olan Çin’in Nisan ayında meydana gelen ticaret fazlası piyasa fiyatlamalarında pek etkili olmasa da Mayıs ayı itibariyle desteklenmesi halinde küresel risk iştahında bir miktar artışa neden olabilir.

8 Haziran Perşembe günü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Nisan ayı Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. Mart ayında yüzde 2,8 artış gösteren Türkiye Sanayi Üretimi’nin Nisan ayında yukarı yönlü ivme kaydetmesi durumunda Türk Lirası üzerinde değerlenme meydana gelebilir. Bir önceki raporda en yüksek artışın yüzde 6,4 artış ile dayanıklı tüketim mallarında meydana geldiğini görmüştük. Nisan ayı raporu içeriğinde de aynı olumlu tablonun yakalanması durumunda Türkiye ekonomisinin pozitif yönde ilerlemeye kaydettiğine dair sinyal üretilebilir.

SONUÇ

Genel hatlarıyla 8 Haziran tarihli ekonomik gündem piyasalar üzerinde kalıcı fiyatlamalara neden olabilir. Özellikle İngiltere Başbakanlık seçimi ve FBI Direktörü’nün Senato’da ifade verecek olması global piyasalarda risk algısının artmasına neden olabilir. Sterlin’in Başbakan May’in anketlerde oy çoğunluğunu elde edememesi ile verdiği kayıplar, seçim sonucundan başka bir ismin çıkması ile beraber derinleşebilir. Ayrıca Çin’de açıklanacak olan Ticaret Dengesi verisi sonrası Cuma günü takip edilecek olan enflasyon verisi sonrası ABD piyasaları tarafında oluşabilecek bir baskı unsuru küresel piyasalarda beklenmedik bir fiyatlamaya yol açabilir. Diğer taraftan FBI Direktörü Comey’in vereceği ifade içeriğinde, Trump’a dair nasıl bir algı oluşacağı da gerek Dolar gerekse endeksler üzerinde baskılayıcı unsur olarak izlenebilir.