Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Obamacare Yas...

Obamacare Yasasının İptaline Yönelik Oylama Piyasalar Açısından Önemli, Eren Can Ümüt

ABD borsaları Donald Trump’ın Başkan seçilmesinden bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı ve endeksler %1’i aşkın gerileme kaydetti. Özellikle finans sektörü hisse senetlerinde gerilemenin endekslerde yaşanan satış baskısına liderlik ettiğini gördük. Bu bağlamda sektör hisselerinin ortalama değer kaybı %2.6 seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca küçük – orta boy işletmelerin yer aldığı Russell 2000 endeksinde de %2 oranında gerileme yaşandı. Tabii normal olarak ABD endekslerinde oluşan satış baskısının küresel hisse senedi piyasalarını da etki altına aldığını görüyoruz. An itibari ile endekslerde kırmızı renk hâkim. Bu fiyatlamanın nedeni sorgulamak gerekirse;

Bilindiği gibi Trump ABD Başkanı olmasının ardından piyasalar beklentilerin aksine bu durumu ciddi ölçüde kutladı. Neredeyse her hafta ABD borsalarına yönelik yeni rekorların görüldüğü yönünde haberler okumaktaydık. Bunun en öneli nedeni ise şüphesiz Trump’ın genişleyici maliye politikasına yönelik vaatleriydi. Hatta vaatlerin gerçekleşeceğine olan inancın artması daha şahin bir FED beklentilerini de körüklemişti. Şimdilik Trump tarafından somut adımlar atılmış değil. İşte piyasanın odaklandığı en önemli nokta vergi indirimleri ve alt yapı yatırımları harcamalarında artışa yönelik politikaların yakın gelecekte uygulamaya konulup konulmayacağı belirsizliği… Son dönemde Trump’ın vergi indirimleri ve harcamalar politikasına kendi partisinden muhalefetin bulunduğunu biliyoruz. Trump da bu muhalefeti bir miktar zayıflatmak için hafta başında Temsilciler Meclisi’ne bulunduğu ziyarette Cumhuriyetçi vekillerle yapmış olduğu görüşmede Perşembe günü Obamacare olarak bilinen Obama’nın sağlık reformunun iptaline yönelik destek istedi ve mevcut sağlık yasasının iptal edilmemesi durumunda birçok Cumhuriyetçi vekilin 2018 yılında görevlerine devam edememe riski bulunduğunu belirtti. Aslıda bu konuşma Trump’ın politikalarına yönelik muhalefeti gözler önüne seriyor. Böylelikle Trump’ın politikalarına yönelik beklentiler sonucu seçim sonrası yeni rekor seviyeleri test eden ABD endeksleri üzerinde kar satışları için bahane oluştu.

Bu noktada Perşembe günü Obamacare’nin iptaline yönelik kongre oylaması çok önemli olacak. Mevcut sağlık reformunun iptal edilememesi Trump’ın politikalarına yönelik desteğin düşük olduğunu ve vergi reformu – alt yapı harcamalarını artırma gibi politikaların Senato ve Temsilciler Meclisi’nden kolaylıkla onay alamayacağı izlenimi güçlenecek ve bir süredir Trump ile daha güçlü büyüyen bir ABD ekonomisi beklentileri bir süre rafa kalkabilir. Bu durumda doğal olarak ABD seçimlerinden bu yana bu tema ile pozitif fiyatlanan hisse senedi endekslerinde satış baskısının artma riskini doğuracaktır.

Endişelerin artması sonucu piyasalarda bir miktar risk alma iştahında azalış görülüyor. ABD tahvillerine talep artmış durumda. Böylelikle 10 yıllıkların getirisi %2.40 seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

Asya tarafında ise yene olan talepte artış yaşanıyor. Dolayısıyla USD/JPY paritesinde 111.60 desteğinin aşağı yönde geçildiğini görüyoruz.

Ons altın fiyatları ise gerileyen ABD doları ve tahvil getirilerinin de etkisi ile 1245 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor.