Ana sayfa Raporlar Forex Raporları İstihdam ve D...

İstihdam ve Dolarda Orta-Uzun Vadeye Bakalım…Vahap Taştan

PAYLAŞ
Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı, Alnus Yatırım – ABD TDI Verileri ve Dolar Yorumu 

ABD’de BLS rakamlarına göre ekonomi Haziran ayında 222 bin kişilik istihdam yaratırken, işsizlik ise 0,1 puan artarak %4,4 düzeyine yükseldi. Bununla birlikte Mayıs ayı rakamı 138 binden 152 bine revize edilirken, Nisan ayı rakamı ise 174 binden 207 bin seviyesine revize edildi.

Verinin detayı incelendiğinde Fed’in de enflasyonda önemli bir belirleyici olarak izlediği ücret artışlarındaki ivme kaybı sürüyor. Haziran ayına ücret artışı aylık bazda beklentilerin altında %0,2 olurken, Mayıs ayındaki artış ise %0,1’e aşağı yönlü revize edildi. Bu nedenle ücretlerdeki bu hareketi Fed’in enflasyon hedefi açısından olumsuz izlemekteyiz. Buna karşın yıllık %2,5 düzeyindeki bir artış geçen yılın aynı dönemine göre düşük kalsa da genel resimde ciddi bir endişe kaynağı olarak görülmemekte. Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere kırmızı hattın merkeze daha yakın olması ücretlerdeki artış ivmesinin azaldığına işaret ediyor. Grafik 2016 ve 2017 yıllarında yıllık ücret artışlarını gösteriyor.

Sonuç: Verinin diğer detaylarında Kamunun da istihdama Haziran ayında 35 bin kişilik katkı sağladığı görülmekte. Hizmetler sektörü 162 bin kişi istihdam yaratırken, sanayi sektörü ise inşaat sektörü öncülüğünde 25 bin kişilik istihdam yaratmış durumda. Diğer bir detay ise uzun dönem işsiz sayısında aylık bazda önemli bir değişim yok fakat yıllık bazda 27 haftadan daha fazla olan işsiz sayısı 322 bin kişi azalma gösterdi.

Gelelim büyük resme: ABD’de işsizlik oranı %4,8 – 5 bandı altında kaldıkça, ekonominin ortalamada daha az istihdam yarattığı görülmekte. Aşağıdaki grafikte 12 aylık ortalamalara göre 2014 yılından bu yana istihdam değişimlerini görmekteyiz ve hem istihdam değişimi hem de ortalamalarda düşüş öne çıkıyor. Daha kısası şu ki ABD ekonomisi işsizlik oranı azaldıkça ortalamada daha az istihdam yaratıyor ki bu da zaten beklenen bir durum. Bu durum aynı zamanda Fed üyelerinin ABD ekonomisinde tam istihdama ulaşılıyor/ulaşıldı söylemini de destekliyor.

Ücretlerdeki artış konusunda %2,5’lardaki yıllık artışları Fed’i ciddi manada engelleyecek düzeyde yetersiz görmüyorum. Nihayetinde enflasyon hedefi olan %2’nin üzerinde bir ücret artışı söz konusu. Bu da enflasyondaki hedef olarak takip ettiğimiz hanehalkı tüketim harcamaları fiyat endeksini yukarı taşımaya devam edecektir. Fakat ücret artışlarının yıllık bazda yıl sonuna doğru %2,1 – %2,3 bandına doğru düşeceği beklentisi içerisindeyiz. Bu da Fed’in faiz tartışmalarını yeniden alevlendirebilir. Veriyi kısa vadede Dolar negatif görsek de ana hatları ve detayları ile birlikte fiyatlamayı biraz daha Dolar lehine izlemekteyiz.

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

PAYLAŞ