Ana sayfa Raporlar Forex Raporları İngiltere eko...

İngiltere ekonomisi beklenenden daha zayıf performans gösteriyor…Enver Erkan

PAYLAŞ

İngiltere ekonomisi 2017’nin ilk çeyreğinde, 2016’nın son çeyreğine göre %0,3 olan beklentinin altında %0,2’lik bir büyüme performansı gösterirken, yıllık bazda büyüme de %2,1 olan piyasa beklentisinin altında %2 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda büyüme bir önceki çeyreğe göre 0,1 puan artış göstermekle beraber, çeyrekten çeyreğe büyümede bir ivme kaybı yaşandığı görülmektedir. Brexit gölgesinde değer kaybeden GBP’nin yaptığı enflasyonist baskılar nedeniyle artan fiyatların harcamaları ve ekonomik aktiviteyi etkilemesi çerçevesinde 2017 büyüme görünümünün İngiltere’de beklenenden daha zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

Görselde sektörel büyüme rakamlarını ve GDP’ye katkılarını görüyoruz. 3 ana sektörden imalat sektörünün büyümesi çeyreksel bazda %0,1 oranında kalırken, inşaat ve hizmetler sektörü %0,2 büyüme ile manşet veriye paralel bir büyüme göstermiş. Hanehalkının nihai tüketim harcamalarındaki büyümenin %0,3’e doğru yavaşlaması ise bir anlamda artan fiyatların bireylerin harcama kabiliyetleri üzerine yaptığı baskıyla açıklanabilir. Nitekim, GBP’nin değer kaybetmesiyle beraber hızlanan enflasyonun artık İngiltere’de reel ekonomiyi ve hanehalklarını zorlar bir düzeye geldiği görülmektedir. Enflasyonun hızlanmasıyla beraber temel ihtiyaç dışındaki alışverişlerdeki artış yavaşlıyor.

GDP’nin %78’ini oluşturan hizmet sektöründeki ivme kaybının ve %1,6 daralan net mal ve hizmet ihracatının aşağı çektiği bir büyüme rakamı olması itibariyle, ekonomi açısından da olumsuz olarak değerlendirilecek bir veri olduğunu düşünüyorum. Büyüme görünümü zayıflarsa, BOE’nin de para politikası konusunda ikilemi söz konusu olacaktır, ki normalde hedeflenenden daha yüksek bir ivmede yukarı giden enflasyonun bir sıkılaştırma getirmesi beklenebilirdi. Brexit’in materyalize olmamış olması itibariyle büyümeye yapacağı etki net ortaya çıkmadı ve muhtemelen reel sektördeki aktivitenin azalması, ticaret konusunda eski serbestilerin olmaması ve finans sektöründe yaşanacak istihdam kaybı ve daralma çerçevesinde ekonomi için sancılı bir geçiş olması olasılığı da söz konusudur. Bu tabii Brexit müzakerelerinde geçilecek fasıllarla ortaya çıkacak bir durum.

GBP muhtemelen 8 Haziran’daki seçimlerin bir belirsizlik yaratıyor olması dolayısıyla önümüzdeki günlerde çok güçlenemeyecek. Anketlerde Theresa May’in Muhafazakar Parti’siyle İşçi Partisi arasındaki fark azalmış görünüyor, muhtelemen beklenenden daha az farklı bir May galibiyeti olacak. Bir yandan Fed, ECB ve BOE para politikalarının yaratacağı faiz farklarıyla meydana gelecek trade-off’lar, bir yandan artan jeopolitik riskler (İngiltere’deki terör alarmının da etkisiyle) ve verilerin trendi ana belirleyicilerimiz olacak. 1,3050 – 1,31 bandı üzerine çıkamayan bir GBP yeniden muhtemelen 1,26’ya doğru gerileme emareleri gösterecektir.

PAYLAŞ